Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

5K River Run For The Fund

New London, CT, May 8, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Tom Connolly
Race Winner Tom Connolly


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

5K River Run For The Fund
May 8, 2004 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Tom Connolly, New London, CT - 16:59
Marcy Withington, OIld Lyme, CT - 20:39

Timing & Results by:


55 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tom Connolly            New London  CT      19 ***** M  2-19        16:59    5:29/M
       2    Andrew Bottomley        Wethersfield  CT    25     1 M 20-29        17:03    5:30/M
       3    Michael Munroe          Newington  CT       45     1 M 40-49        17:18    5:35/M
       4    Keith Pellerin          Brooklyn  CT        39     1 M 30-39        17:28    5:38/M
       5    Jim Hanrahan            New London  CT      45     2 M 40-49        17:35    5:40/M
       6    John Hadcock            East Lyme  CT       45     3 M 40-49        17:41    5:42/M
       7    Stanley Mickus          Mystic  CT          36     2 M 30-39        17:43    5:43/M
       8    Glenn Costello          Norwich  CT         44     4 M 40-49        17:47    5:44/M
       9    Bob Stack               Gales Ferry  CT     47     5 M 40-49        17:51    5:45/M
      10    Karl Christiansen       Niantic  CT         41     6 M 40-49        18:00    5:48/M
      11    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        53     1 M 50-59        18:27    5:57/M
      12    Bob Handfield           East Lyme  CT       43     7 M 40-49        18:31    5:58/M
      13    Michael Lechene         Sterling  CT        49     8 M 40-49        18:47    6:04/M
      14    Sean Fedak              Stonington  CT      54     2 M 50-59        18:49    6:04/M
      15    Patrick Hubbell         North Haven  CT     12     1 M  2-19        19:02    6:08/M
      16    Rony Hanrahan           New London  CT      16     2 M  2-19        19:17    6:13/M
      17    John Collins            Tolland  CT         38     3 M 30-39        19:38    6:20/M
      18    John Lamattina          Stonington  CT      54     3 M 50-59        19:43    6:22/M
      19    Mike Murray             Tolland  CT         47     9 M 40-49        20:11    6:31/M
      20    Brendan Yaurell         East Lyme  CT       33     4 M 30-39        20:12    6:31/M
      21    John Natale             Killingworth  CT    37     5 M 30-39        20:29    6:36/M
      22    Gene Maran              Waterford  CT       51     4 M 50-59        20:33    6:38/M
      23    Marcy Withington        Old Lyme  CT        34 ***** F 30-39        20:39    6:40/M
      24    Aaron Coudrat           Minnesota  MN       23     2 M 20-29        20:49    6:43/M
      25    Jennifer Saunders       New London  CT      24     1 F 20-29        20:52    6:44/M
      26    Matthew Izbicki         Lisbon  CT          16     3 M  2-19        21:02    6:47/M
      27    Tom Kelo                New London  CT      23     3 M 20-29        21:02    6:47/M
      28    Travis Lombardi         New London  CT      32     6 M 30-39        21:03    6:47/M
      29    Margaret Haire          Waterford  CT       43     1 F 40-49        21:06    6:48/M
      30    Michael Passero         New London  CT      48    10 M 40-49        21:07    6:49/M
      31    Norman Diggs            Groton  CT          42    11 M 40-49        21:32    6:57/M
      32    Michael Long Jr         Waterford  CT       18     4 M  2-19        21:57    7:05/M
      33    Pete Schiro             Stonington  CT      33     7 M 30-39        22:00    7:06/M
      34    Joseph Dyer             New London  CT      40    12 M 40-49        22:01    7:06/M
      35    Tom Harrington          Waterford  CT       50     5 M 50-59        22:25    7:14/M
      36    Matt Caruso             Los Angeles  CA     35     8 M 30-39        22:26    7:14/M
      37    Claire Millous          New London  CT      35     1 F 30-39        22:34    7:17/M
      38    Chad Joseph             Baltimore  MD       35     9 M 30-39        22:44    7:20/M
      39    Nicholas Meyers         Cumberland  MD      24     4 M 20-29        22:46    7:21/M
      40    Mark Scozzafava         Wilton  CT          27     5 M 20-29        22:55    7:24/M
      41    Rebecca Graves          Niantic  CT         24     2 F 20-29        22:57    7:24/M
      42    Tim Cowen               Uncasville  CT      56     6 M 50-59        22:58    7:25/M
      43    Arinie Bartlett         Plainfield  CT      55     7 M 50-59        23:01    7:25/M
      44    Mike Carta              Waterford  CT       45    13 M 40-49        23:04    7:26/M
      45    Tom Brennan             Belmont  MA         39    10 M 30-39        23:08    7:28/M
      46    Larry Bransford         Norwich  CT         48    14 M 40-49        23:13    7:29/M
      47    Andy Hayward            East Windsor  CT    45    15 M 40-49        23:20    7:32/M
      48    Susan Sharkey           Waukesha  WA        54     1 F 50-59        23:21    7:32/M
      49    Nina Calder             Hanover  MA         21     3 F 20-29        23:27    7:34/M
      50    Lauren Cascio           Boston  MA          35     2 F 30-39        23:33    7:36/M
      51    Nicholas Mynuk          Stonington  CT      35    11 M 30-39        23:33    7:36/M
      52    Susan Lamoureux         Mystic  CT          45     2 F 40-49        23:33    7:36/M
      53    Jeff Nelson             Rowayton  CT        34    12 M 30-39        23:35    7:36/M
      54    David Mensink           Groton  CT          24     6 M 20-29        23:38    7:37/M
      55    Billy Crocker           Albany  NY          25     7 M 20-29        23:48    7:41/M
      56    Chuck Bartnicki         Groton  CT          53     8 M 50-59        23:50    7:41/M
      57    Eric Martin             Warwick  RI         27     8 M 20-29        23:59    7:44/M
      58    Kathleen Currie         Pawcatuck  CT       32     3 F 30-39        24:02    7:45/M
      59    Troy Gelinas            Niantic  CT         33    13 M 30-39        24:04    7:46/M
      60    William Henderson I V   Columbia  CT        35    14 M 30-39        24:05    7:46/M
      61    Gene Ryan               Waterford  CT       47    16 M 40-49        24:14    7:49/M
      62    William Sullivan        Waterford  CT       35    15 M 30-39        24:14    7:49/M
      63    Joseph Strazzo          New London  CT      44    17 M 40-49        24:30    7:54/M
      64    Rose Buckingham         Norwich  CT         56     2 F 50-59        24:34    7:55/M
      65    P J Hancock             Mystic  CT          44    18 M 40-49        24:40    7:57/M
      66    Jim Fillion             Preston  CT         44    19 M 40-49        24:45    7:59/M
      67    Ray Luzi                East Lyme  CT       39    16 M 30-39        24:52    8:01/M
      68    Karen Goyette           Danielson  CT       50     3 F 50-59        25:01    8:04/M
      69    Mullen Kohl             Waterford  CT       43     3 F 40-49        25:05    8:05/M
      70    Bennett Christman       Mystic  CT          25     9 M 20-29        25:37    8:16/M
      71    Sam Golden              New Haven  CT       27    10 M 20-29        25:38    8:16/M
      72    Laura Babin             Niantic  CT         36     4 F 30-39        25:42    8:17/M
      73    Katie Robbin            North Stonington  C 26     4 F 20-29        25:43    8:18/M
      74    John McKenna            Ivoryton  CT        36    17 M 30-39        26:08    8:26/M
      75    Kathleen Malloy         Mystic  CT          35     5 F 30-39        26:17    8:29/M
      76    Rebecca Cowen           Uncasville  CT      20     5 F 20-29        26:19    8:29/M
      77    Caryn Murray            Tolland  CT         40     4 F 40-49        26:30    8:33/M
      78    Marie Conroy            Ivoryton  CT        40     5 F 40-49        26:34    8:34/M
      79    Michael Regan           New London  CT      49    20 M 40-49        26:37    8:35/M
      80    Garrett Wieczorek       Uncasville  CT      11     5 M  2-19        26:40    8:36/M
      81    Susan Dorman            Mystic  CT          51     4 F 50-59        26:46    8:38/M
      82    Marsha Regan            New London  CT      39     6 F 30-39        26:47    8:38/M
      83    Louise Marconi O'Boyle  Stonington  CT      52     5 F 50-59        26:53    8:40/M
      84    Chris Fetace            Norwich  CT         36    18 M 30-39        27:01    8:43/M
      85    Karin Anntacrou         Groton  CT          35     7 F 30-39        27:03    8:44/M
      86    Mary Grace Dennler      Colchester  CT      43     6 F 40-49        27:06    8:45/M
      87    Leslie Zook             Gales Ferry  CT     34     8 F 30-39        27:10    8:46/M
      88    Shannon Heap            New London  CT      36    19 M 30-39        27:11    8:46/M
      89    Gina Konon              Colchester  CT      45     7 F 40-49        27:13    8:47/M
      90    Fran Depeter            New London  CT      55     9 M 50-59        27:21    8:49/M
      91    Brian Weise             Waterford  CT       18     6 M  2-19        27:25    8:51/M
      92    Gene Fournier           Oakdale  CT         68     1 M 60-99        27:26    8:51/M
      93    Antigoni Keramidas      East Lyme  CT       36     9 F 30-39        27:35    8:54/M
      94    Tom Sullivan            Mystic  CT          64     2 M 60-99        27:35    8:54/M
      95    Bandit Number   901                                1 M  0- 0        27:50    8:59/M
      96    Betty Ryan              Mystic  CT          50     6 F 50-59        27:51    8:59/M
      97    Bill Fehr               San Antonio  TX     0      1 M  0- 1        28:04    9:03/M
      98    Doreen Wieczorek        Uncasville  CT      40     8 F 40-49        28:10    9:05/M
      99    Ron Hylton              Mystic  CT          28    11 M 20-29        28:18    9:08/M
     100    Peter Fahy              Riverside  CT       61     3 M 60-99        28:33    9:13/M
     101    Lisa Robarge            Groton Long Point   36    10 F 30-39        28:40    9:15/M
     102    Karen Lechene           Sterling  CT        48     9 F 40-49        28:47    9:17/M
     103    Elizabeth Smith         Mystic  CT          0      1 F  0- 1        28:47    9:17/M
     104    Emily Sharkey           West Hartford  CT   25     6 F 20-29        28:50    9:18/M
     105    Edwina Callaghan        Salem  CT           54     7 F 50-59        28:53    9:19/M
     106    Cornelia Fahy           Riverside  CT       49    10 F 40-49        28:58    9:21/M
     107    Kenneth O'Brien         Groton  CT          0      2 M  0- 1        29:00    9:21/M
     108    Frank Carofano          Waterford  CT       45    21 M 40-49        29:06    9:23/M
     109    Nancy Hallal            Waterford  CT       24     7 F 20-29        29:06    9:23/M
     110    Mark Somers             New London  CT      37    20 M 30-39        29:30    9:31/M
     111    Kris Anne Kane          Preston  CT         40    11 F 40-49        29:37    9:33/M
     112    Henry Dorrego           Malverne  NJ        42    22 M 40-49        29:58    9:40/M
     113    Kellie Sullivan         Somersville  MZ     35    11 F 30-39        30:42    9:54/M
     114    John Ravell             Huntington  VT      35    21 M 30-39        30:42    9:54/M
     115    William Davies          Waterford  CT       61     4 M 60-99        30:44    9:55/M
     116    Sarah Waterhouse        Ivorytown  CT       40    12 F 40-49        31:24   10:08/M
     117    Todd Shersha            Ivoryton  CT        36    22 M 30-39        31:24   10:08/M
     118    Billy Sullivan          Waterford  CT        9     7 M  2-19        32:17   10:25/M
     119    Karen Cruz              Gales Ferry  CT     40    13 F 40-49        32:46   10:34/M
     120    Karen Girardini         Windsor Locks  CT   35    12 F 30-39        33:07   10:41/M
     121    Lisa Jackson            Mystic  CT          41    14 F 40-49        33:28   10:48/M
     122    Maureen Balsbaugh       Brookline  MA       33    13 F 30-39        33:49   10:55/M
     123    David Dimella           Skillman  NJ         2     8 M  2-19        34:10   11:01/M
     124    Victoria Dimella        Skillman  NJ        36    14 F 30-39        34:11   11:02/M
     125    Karen Kotik             New York  NY        32    15 F 30-39        35:15   11:22/M
     126    Barbara Jean Keane      Stonington  CT      34    16 F 30-39        37:16   12:01/M
     127    Andrew Nacsin           Groton Long Point   55    10 M 50-59        37:40   12:09/M
     128    Steve Tedisky           Groton Long Point   49    23 M 40-49        37:41   12:09/M
     129    Irene Burke             Storrs  CT          69     1 F 60-99        38:34   12:26/M
     130    Andrew Scozzafava       Wilton  CT          24    12 M 20-29        38:52   12:32/M
     131    Carolyn Ryan            Groton Long Point   35    17 F 30-39        38:58   12:34/M
     132    Liz Failla              Wilton  CT          24     8 F 20-29        39:01   12:35/M
     133    Bryn Greenleaf          Glenmore  PA        36    18 F 30-39        39:09   12:38/M
     134    Christa Dorrego         Malverne  NJ        34    19 F 30-39        39:10   12:38/M
     135    Brent Stratton          Middletown  CT      48    24 M 40-49        39:43   12:49/M
     136    Mary Baba               Middletown  CT      48    15 F 40-49        39:43   12:49/M
     137    Patricia Long           Uncasville  CT       0     2 F  0- 1        40:15   12:59/M
     138    Danielle Klette         Brighton  MA        35    20 F 30-39        40:38   13:06/M
     139    J J Klette              Brighton  MA        34    23 M 30-39        40:38   13:06/M
     140    Michael Long Sr                              0     3 M  0- 1        40:48   13:10/M
     141    Diane Keemon            Uncasville  CT      57     8 F 50-59        41:14   13:18/M
     142    Donna Payne             Waterford  CT       46    16 F 40-49        41:14   13:18/M
     143    Maren Nelson            Rowayton  CT        32    21 F 30-39        44:03   14:13/M
     144    Penny Long              Waterford  CT        0     3 F  0- 1        45:55   14:49/M
     145    Kayla Williams          New London  CT       9     1 F  2-19        45:57   14:49/M
     146    Bandit Number   902                                2 M  0- 0        46:00   14:50/M
     147    Rena Albert             Bristol  CT         63     2 F 60-99        46:56   15:08/M
     148    Cosmo Quercca           Thompson  CT        58    11 M 50-59        47:15   15:15/M
     149    Elizabeth Abrahamson    Preston  CT         24     9 F 20-29        47:32   15:20/M
     150    Lauren Woodmansee       Preston  CT         18     2 F  2-19        47:33   15:20/M
     151    Anne Marie Klewin       North Stonington  C 24    10 F 20-29        47:40   15:23/M
     152    Jessica Tedisky         Groton Long Point   45    17 F 40-49        47:41   15:23/M
     153    Janet Clark             Hooksett  NH        50     9 F 50-59        47:44   15:24/M
     154    Carole Cone             Waterford  CT       50    10 F 50-59        47:47   15:25/M
     155    Jim Greenleaf           Waterford  CT       49    25 M 40-49        47:47   15:25/M
     156    Madeline Depeters       New London  CT      53    11 F 50-59        47:57   15:28/M
     157    Phylicia Williams       New London  CT      15     3 F  2-19        47:57   15:28/M
     158    Kathleen Long           New London  CT      36    22 F 30-39        47:58   15:28/M
     159    Kerrie Axt              New London  CT      30    23 F 30-39        48:34   15:40/M
     160    Cathy Roethel           Jewett City  CT     56    12 F 50-59        48:49   15:45/M
     161    Dorothy Faille          Norwich  CT          0     4 F  0- 1        48:49   15:45/M
     162    Camille Williams        New London  CT      11     4 F  2-19        49:20   15:55/M
     163    Natalia Santanna        Preston  CT         12     5 F  2-19        49:20   15:55/M
     164    Bernadette Oilin        Thompson  CT        57    13 F 50-59        49:50   16:05/M
     165    Kaileen Taft                                35    24 F 30-39        49:51   16:05/M
     166    Kim Barnes              Waterford  CT       18     6 F  2-19        49:58   16:07/M
     167    Shirley Phung           Waterford  CT       18     7 F  2-19        49:58   16:07/M
     168    Alice Cosgrove          New London  CT      18     8 F  2-19        49:59   16:07/M
     169    Ashley Moore            Waterford  CT       18     9 F  2-19        49:59   16:07/M
     170    Kaitlin Rice            Waterford  CT       18    10 F  2-19        50:00   16:08/M
     171    Megan Brockway          Waterford  CT       17    11 F  2-19        50:02   16:08/M
     172    Jessica Neumann         New York  NY        31    25 F 30-39        50:41   16:21/M
     173    Amy Leger               Agawam  MA          33    26 F 30-39        50:43   16:22/M
     174    Gerry Leger                                 41    26 M 40-49        50:44   16:22/M
     175    Heather Neumann         Westerly  RI        33    27 F 30-39        50:47   16:23/M
     176    Jim Petchark            Waterford  CT        0     5 F  0- 1        50:58   16:26/M
     177    Robert Smith            New London  CT      75     5 M 60-99        50:58   16:26/M
     178    Diane West              Preston  CT         38    28 F 30-39        51:05   16:29/M
     179    Stacey Madden           New London  CT      35    29 F 30-39        51:06   16:29/M
     180    Donna Cochrane          Niantic  CT         56    14 F 50-59        51:34   16:38/M
     181    Eileen Harris           Niantic  CT         56    15 F 50-59        51:34   16:38/M
     182    Joe Scozzafava          Wilton  CT          55    12 M 50-59        51:38   16:39/M
     183    Scott Stratton          Middletown  CT      10     9 M  2-19        51:49   16:43/M
     184    Diana Corazelli         Groton  CT          36    30 F 30-39        51:51   16:44/M
     185    Jennifer Stackpole      Branford  CT        28    11 F 20-29        51:53   16:44/M
     186    Susan Albert            Niantic  CT         37    31 F 30-39        51:53   16:44/M
     187    Cory Powell             Groton Long Point   36    32 F 30-39        51:54   16:45/M
     188    Lisa Dogolo             Mystic  CT          29    12 F 20-29        51:55   16:45/M
     189    Amy Kopczuk             East Haven  CT      28    13 F 20-29        52:07   16:49/M
     190    Kathryn Hyde            Franklin  CT        54    16 F 50-59        52:07   16:49/M
     191    Shellet Belli           Boston  MA          36    33 F 30-39        52:08   16:49/M
     192    Lisa Crosby             New London  CT      30    34 F 30-39        52:13   16:51/M
     193    Marisa Watson           Scotch Plains  NJ   30    35 F 30-39        52:15   16:51/M
     194    William Bechem          Stamford  CT        58    13 M 50-59        52:15   16:51/M
     195    Roger Arnold            Niantic  CT         58    14 M 50-59        52:16   16:52/M
     196    Richard Cochrane        Niantic  CT         59    15 M 50-59        52:17   16:52/M
     197    Frank Marcille III      Mystic  CT          29    13 M 20-29        52:17   16:52/M
     198    Eric Jennings           New London  CT      30    24 M 30-39        52:26   16:55/M
     199    Doreen Arnold           Niantic  CT         50    17 F 50-59        52:26   16:55/M
     200    Jim Harris              Niantic  CT         61     6 M 60-99        52:27   16:55/M
     201    Christine Barnes        Ashland  MA         0      6 F  0- 1        52:58   17:05/M
     202    Chris Martens           South Boston  MA    35    36 F 30-39        52:58   17:05/M
     203    Ali Lacey               Norwich  CT         30    37 F 30-39        55:41   17:58/M
     204    Laraine Cellucci        Groton Long Point   52    18 F 50-59        55:43   17:58/M
     205    Bandit Number   903                                3 M  0- 0        55:43   17:58/M
     206    Lois Woodmansee         Preston  CT         48    18 F 40-49        56:33   18:15/M
     207    Janet MacIejny          Preston  CT         56    19 F 50-59        56:33   18:15/M
     208    Jeanne Nacsin           Groton Long Point   55    20 F 50-59        57:01   18:24/M
     209    Tonia Branson           Glastonbury  CT     32    38 F 30-39        57:02   18:24/M
     210    Ed Stack                Gales Ferry  CT     49    27 M 40-49        59:39   19:15/M
     211    Jan Stack               Gales Ferry  CT     47    19 F 40-49        59:40   19:15/M
     212    Cathy Griffin           New London  CT      46    20 F 40-49      1:00:02   19:22/M
     213    Justin Griffin          New London  CT      10    12 F  2-19      1:00:03   19:22/M
     214    Jordan Elliot           Norwich  CT         39    25 M 30-39      1:02:43   20:14/M
     215    Lois Grifin             Norwich  CT         69     3 F 60-99      1:02:56   20:18/M
     216    Lynne Elliot            Norwich  CT         38    39 F 30-39      1:02:56   20:18/M
     217    Clem Griffin            Norwich  CT         76     7 M 60-99      1:03:09   20:22/M
     218    Christine Estelle       Groton Long Point   60     4 F 60-99      1:04:44   20:53/M
     219    Julie Estelle           Taftville  CT       29    14 F 20-29      1:04:44   20:53/M
     220    Diane Eggler            Ledyard  CT         36    40 F 30-39      1:04:44   20:53/M

Age Division Results

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marcy Withington Old Lyme CT

34

23

20:39

6:40/M

 
Top

Women 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kayla Williams New London CT

9

145

45:57

14:49/M

2

Lauren Woodmansee Preston CT

18

150

47:33

15:20/M

3

Phylicia Williams New London CT

15

157

47:57

15:28/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Saunders New London CT

24

25

20:52

6:44/M

2

Rebecca Graves Niantic CT

24

41

22:57

7:24/M

3

Nina Calder Hanover MA

21

49

23:27

7:34/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Millous New London CT

35

37

22:34

7:17/M

2

Lauren Cascio Boston MA

35

50

23:33

7:36/M

3

Kathleen Currie Pawcatuck CT

32

58

24:02

7:45/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Margaret Haire Waterford CT

43

29

21:06

6:48/M

2

Susan Lamoureux Mystic CT

45

52

23:33

7:36/M

3

Mullen Kohl Waterford CT

43

69

25:05

8:05/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Sharkey Waukesha WA

54

48

23:21

7:32/M

2

Rose Buckingham Norwich CT

56

64

24:34

7:55/M

3

Karen Goyette Danielson CT

50

68

25:01

8:04/M

 
Top

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Irene Burke Storrs CT

69

129

38:34

12:26/M

2

Rena Albert Bristol CT

63

147

46:56

15:08/M

3

Lois Grifin Norwich CT

69

215

1:02:56

20:18/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Connolly New London CT

19

1

16:59

5:29/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Hubbell North Haven CT

12

15

19:02

6:08/M

2

Rony Hanrahan New London CT

16

16

19:17

6:13/M

3

Matthew Izbicki Lisbon CT

16

26

21:02

6:47/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Bottomley Wethersfield CT

25

2

17:03

5:30/M

2

Aaron Coudrat Minnesota MN

23

24

20:49

6:43/M

3

Tom Kelo New London CT

23

27

21:02

6:47/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Keith Pellerin Brooklyn CT

39

4

17:28

5:38/M

2

Stanley Mickus Mystic CT

36

7

17:43

5:43/M

3

John Collins Tolland CT

38

17

19:38

6:20/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Munroe Newington CT

45

3

17:18

5:35/M

2

Jim Hanrahan New London CT

45

5

17:35

5:40/M

3

John Hadcock East Lyme CT

45

6

17:41

5:42/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Wayne Jolley Brooklyn CT

53

11

18:27

5:57/M

2

Sean Fedak Stonington CT

54

14

18:49

6:04/M

3

John Lamattina Stonington CT

54

18

19:43

6:22/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gene Fournier Oakdale CT

68

92

27:26

8:51/M

2

Tom Sullivan Mystic CT

64

94

27:35

8:54/M

3

Peter Fahy Riverside CT

61

100

28:33

9:13/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News