Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Bloomfield Memorial Day Road Race

Bloomfield, CT, May 31, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Runners pass under the flag during the Bloomfield Memorial Day Road Race
Runners pass under the flag during the Bloomfield Memorial Day Road Race


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bloomfield Memorial Day
Road Race
May 31, 2004 - 3 Miles
Bloomfield, CT

OVERALL WINNERS

BilL Thramann, Avon, CT - 16:34
Karen Saunders, Manchester, CT - 22:07


 

71 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bill Thramann           Avon  CT            43 ***** M 40-49        16:34    5:31/M
       2    Todd Brown              Rocky Hill  CT      40     1 M 40-49        17:13    5:44/M
       3    Claude Yoder            Bloomfield  CT      36     1 M 30-39        17:22    5:47/M
       4    John Paggioli           Marlborough  CT     38     2 M 30-39        17:27    5:49/M
       5    Ron Kirschbaum          Suffield  CT        46     2 M 40-49        17:27    5:49/M
       6    Bill Ronalter           Burlington  CT      37     3 M 30-39        17:28    5:49/M
       7    Glenn Costello          Norwich  CT         44     3 M 40-49        17:52    5:57/M
       8    Nate Lavieri-Scull      West Simsbury  CT   16     1 M 13-18        18:11    6:04/M
       9    Aaron Dix               Bloomfield  CT      25     1 M 19-29        18:19    6:06/M
      10    Mitch Bielenda          South Windsor  CT   47     4 M 40-49        18:59    6:20/M
      11    Bill Sanders            Wethersfield  CT    50     1 M 50-59        19:05    6:22/M
      12    Bruce Earwaker          South Windsor  CT   49     5 M 40-49        19:34    6:31/M
      13    Paul Dworkin            W Hartford  CT      56     2 M 50-59        19:49    6:36/M
      14    Geoff Hansen            Simsbury  CT        37     4 M 30-39        19:55    6:38/M
      15    Paul Rabenold           Avon  CT            51     3 M 50-59        20:00    6:40/M
      16    Peter Briggeman         Manchester  CT      47     6 M 40-49        20:18    6:46/M
      17    Alan Hunt               Hartford  CT        49     7 M 40-49        20:35    6:52/M
      18    Michael Riley           Bloomfield  CT      46     8 M 40-49        21:37    7:12/M
     *19    Yasmine Nahounou        Bloomfield  CT       7       F  2-12        21:38    7:13/M * Missed one lap
      20    Brian Elliott           Burlington  CT      33     5 M 30-39        21:41    7:14/M
      21    Doug Dix                Bloomfield  CT      60     1 M 60-69        21:42    7:14/M
      22    Karen Saunders          Manchester  CT      51     1 F 50-59        22:07    7:22/M
      23    Mark Riccitelli         Bristol  CT         25     2 M 19-29        22:20    7:27/M
      24    Jonathan Mc Mahon       Bloomfield  CT      14     2 M 13-18        22:25    7:28/M
      25    Morgan Shipway          Avon  CT            61     2 M 60-69        22:32    7:31/M
      26    Mike Quinn              Brooklyn  NY        26     3 M 19-29        22:41    7:34/M
      27    Vincent Guess           Bloomfield  CT      52     4 M 50-59        22:51    7:37/M
      28    Tim Finnegan            South Windsor  CT   40     9 M 40-49        22:52    7:37/M
      29    Carla Anderson          Middletown  CT      14     1 F 13-18        22:56    7:39/M
      30    Toussaint Olivetti      Bloomfield  CT      45    10 M 40-49        23:02    7:41/M
      31    John Carter             Bloomfield  CT      31     6 M 30-39        23:25    7:48/M
      32    Gail Riley              Bloomfield  CT      45     1 F 40-49        23:31    7:50/M
      33    Joel Dix                Bloomfield  CT      15     3 M 13-18        23:52    7:57/M
      34    Emma Scanlon            Manchester  CT      15     2 F 13-18        23:52    7:57/M
      35    Andrea Earwaker         South Windsor  CT   10     1 F  2-12        24:10    8:03/M
      36    Gerry Pierson           West Hartford  CT   61     3 M 60-69        24:14    8:05/M
      37    Judith Pierson          West Hartford  CT   59     2 F 50-59        24:33    8:11/M
      38    Chris Ostop             Bloomfield  CT      35     7 M 30-39        24:39    8:13/M
      39    Robert Marum            Simsbury  CT        63     4 M 60-69        24:49    8:16/M
      40    Barry Stoner            Glastonbury  CT     64     5 M 60-69        24:51    8:17/M
      41    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57     5 M 50-59        24:52    8:17/M
      42    Eric Knight             Unionville  CT      44    11 M 40-49        24:53    8:18/M
      43    Grace Anderson          Meriden  CT         21     1 F 19-29        24:54    8:18/M
      44    Sue Leslie              S.windsor  CT       54     3 F 50-59        24:59    8:20/M
      45    Kristine Dziezynski     Waterbury  CT       34     1 F 30-39        25:01    8:20/M
      46    John Dziezynski         Schenectady  NY     39     8 M 30-39        25:01    8:20/M
      47    Eileen Vitti            Bloomfield  CT      38     9 M 30-39        25:20    8:27/M
      48    James Mayo              Bloomfield  CT      61     6 M 60-69        25:49    8:36/M
      49    Michael Twarkins        East Hartford  CT   54     6 M 50-59        25:58    8:39/M
      50    Frank Davis             Bloomfield  CT      49    12 M 40-49        26:33    8:51/M
      51    Marissa Di Meo          Simsbury  CT        8      2 F  2-12        26:56    8:59/M
      52    Vic Herson              Bloomfield  CT      55     7 M 50-59        27:00    9:00/M
      53    Annmarie Demonte        Bloomfield  CT      63     1 F 60-69        27:02    9:01/M
      54    Howard Dashefcky        West Hartford  CT   51     8 M 50-59        27:24    9:08/M
      55    Joe Quinn               Bloomfield  CT      52     9 M 50-59        27:29    9:10/M
      56    James Bradley           Bloomfield  CT      69     7 M 60-69        28:00    9:20/M
      57    George Sailor           Bloomfield  CT      41    13 M 40-49        28:36    9:32/M
      58    Connor Kirschbaum       Suffield  CT        12     1 M  2-12        28:56    9:39/M
      59    Brendan Kirschbaum      Suffield  CT        10     2 M  2-12        28:56    9:39/M
      60    Jeffrey Hale            Bloomfield  CT      38    10 M 30-39        29:04    9:41/M
      61    Brandy Maulucci         Simsbury  CT        8      3 F  2-12        29:07    9:42/M
      62    Nick Maulucci           Simsbury  CT        36    11 M 30-39        29:09    9:43/M
      63    Lisette Maulucci                            31     2 F 30-39        29:09    9:43/M
      64    Bob Scheetz             Bloomfield  CT      71     1 M 70-99        29:16    9:45/M
      65    Kathy Schwager          Avon  CT            51     4 F 50-59        29:19    9:46/M
      66    Gerry Sorge             Meriden  CT         48    14 M 40-49        29:25    9:48/M
      67    Andy Anderson           Meriden  CT         50    10 M 50-59        29:25    9:48/M
      68    Lori Anderzeicik        Jewett City  CT     35     3 F 30-39        29:29    9:50/M
      69    Shana McEwen                                25     2 F 19-29        29:45    9:55/M
      70    Jamie Gebo              Norwich  CT         33     4 F 30-39        31:18   10:26/M
      71    Steven Hyman            Bloomfield  CT      48    15 M 40-49        31:35   10:32/M
      72    Jennifer Scanlon        Manchester  CT      9      4 F  2-12        31:58   10:39/M
      73    Peter Scanlon           Manchester  CT      40    16 M 40-49        31:58   10:39/M
      74    Melissa McEwen          Bloomfield  CT      28     3 F 19-29        31:59   10:40/M
      75    Michelle McEwen         Bloomfield  CT      28     4 F 19-29        32:02   10:41/M
      76    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        32:31   10:50/M
      77    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        32:31   10:50/M
      78    Elsie Mathews           Unionville  CT      42     2 F 40-49        32:45   10:55/M
      79    Lesley Mara             Bloomfield          42     3 F 40-49        35:05   11:42/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


3 Miles

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Saunders Manchester CT

51

21

22:07

7:22/M

 

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrea Earwaker South Windsor CT

10

34

24:10

8:03/M

2

Marissa Di Meo Simsbury CT

8

50

26:56

8:59/M

3

Brandy Maulucci Simsbury CT

8

60

29:07

9:42/M

 

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carla Anderson Middletown CT

14

28

22:56

7:39/M

2

Emma Scanlon Manchester CT

15

33

23:52

7:57/M

 

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Grace Anderson Meriden CT

21

42

24:54

8:18/M

2

Shana McEwen  

25

68

29:45

9:55/M

3

Melissa McEwen Bloomfield CT

28

73

31:59

10:40/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristine Dziezynski Waterbury CT

34

44

25:01

8:20/M

2

Lisette Maulucci  

31

62

29:09

9:43/M

3

Lori Anderzeicik Jewett City CT

35

67

29:29

9:50/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Riley Bloomfield CT

45

31

23:31

7:50/M

2

Elsie Mathews Unionville CT

42

77

32:45

10:55/M

3

Lesley Mara Bloomfield

42

78

35:05

11:42/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Judith Pierson West Hartford CT

59

36

24:33

8:11/M

2

Sue Leslie S.windsor CT

54

43

24:59

8:20/M

3

Kathy Schwager Avon CT

51

64

29:19

9:46/M

 

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Annmarie Demonte Bloomfield CT

63

52

27:02

9:01/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Thramann Avon CT

43

1

16:34

5:31/M

 

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Connor Kirschbaum Suffield CT

12

57

28:56

9:39/M

2

Brendan Kirschbaum Suffield CT

10

58

28:56

9:39/M

 

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nate Lavieri-Scull West Simsbury CT

16

8

18:11

6:04/M

2

Jonathan Mc Mahon Bloomfield CT

14

23

22:25

7:28/M

3

Joel Dix Bloomfield CT

15

32

23:52

7:57/M

 

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Aaron Dix Bloomfield CT

25

9

18:19

6:06/M

2

Mark Riccitelli Bristol CT

25

22

22:20

7:27/M

3

Mike Quinn Brooklyn NY

26

25

22:41

7:34/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Claude Yoder Bloomfield CT

36

3

17:22

5:47/M

2

John Paggioli Marlborough CT

38

4

17:27

5:49/M

3

Bill Ronalter Burlington CT

37

6

17:28

5:49/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Todd Brown Rocky Hill CT

40

2

17:13

5:44/M

2

Ron Kirschbaum Suffield CT

46

5

17:27

5:49/M

3

Glenn Costello Norwich CT

44

7

17:52

5:57/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Sanders Wethersfield CT

50

11

19:05

6:22/M

2

Paul Dworkin W Hartford CT

56

13

19:49

6:36/M

3

Paul Rabenold Avon CT

51

15

20:00

6:40/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Doug Dix Bloomfield CT

60

20

21:42

7:14/M

2

Morgan Shipway Avon CT

61

24

22:32

7:31/M

3

Gerry Pierson West Hartford CT

61

35

24:14

8:05/M

 

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Scheetz Bloomfield CT

71

63

29:16

9:45/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News