Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Willington PTA 5K

Willington, CT, May 29, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Chris Owens
Race Winner Chris Owens


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Willington PTA 5K
May 29, 2004 - 5K
Willington, CT

OVERALL WINNERS

Chris Owen, Danielson, CT - 16:51
Denise Pantason, South Windsor, CT - 21:05


57 Degrees
WINDY

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Owen              Danielson  CT       22 ***** M 20-29        16:51    5:26/M
       2    Brett Stoeffler         Tolland  CT         37 ***** M 30-39        17:33    5:40/M
       3    Michael Munroe          Newington  CT       45 ***** M 40-49        18:50    6:05/M
       4    Mike Tartar             Manchester  CT      33     1 M 30-39        18:55    6:06/M
       5    Glenn Costello          Norwich  CT         44     1 M 40-49        19:08    6:10/M
       6    Steve Nelson            Ashford  CT         40     2 M 40-49        19:33    6:18/M
       7    Alfred Hyde             Storrs  CT          52     1 M 50-59        19:49    6:24/M
       8    Jay Fisher              Manchester  CT      45     3 M 40-49        20:13    6:31/M
       9    David Laporte           Tolland  CT         39     2 M 30-39        20:31    6:37/M
      10    Paul Rabenold           Avon  CT            51     2 M 50-59        20:41    6:40/M
      11    Phil Stevens            Willington  CT      28     1 M 20-29        20:43    6:41/M
      12    Edward Kefor            Glastonbury  CT     46     4 M 40-49        20:51    6:44/M
      13    Jim Cilfone             Willington  CT      44     5 M 40-49        20:54    6:45/M
      14    Michael Magnan          Dayville  CT        40     6 M 40-49        21:05    6:48/M
      15    Denise Pantason         South Windsor  CT   40 ***** F 40-49        21:05    6:48/M
      16    Kenneth Erikson         S Windsor  CT       46     7 M 40-49        21:05    6:48/M
      17    James Janiak            Tolland  CT         40     8 M 40-49        21:08    6:49/M
      18    Bob Caplin              Vernon  CT          54     3 M 50-59        21:42    7:00/M
      19    Dave Thatcher           Willington  CT      50     4 M 50-59        21:58    7:05/M
      20    Richard Bartlett        Coventry  CT        53     5 M 50-59        22:18    7:12/M
      21    Allen Dagata            Willington  CT      33     3 M 30-39        22:32    7:16/M
      22    Charlie Yescott         Unionville  CT      63     1 M 60-69        22:52    7:23/M
      23    Darren McCall           Willington  CT      10     1 M  2-19        23:44    7:39/M
      24    Ann Cilfone             Willington  CT      39 ***** F 30-39        23:59    7:44/M
      25    Sean Redding            Old Lyme  CT        32     4 M 30-39        24:28    7:54/M
      26    Cathi Koehler           Manchester  CT      46 ***** F 40-49        24:31    7:55/M
      27    Joan Munroe             Newington  CT       49     1 F 40-49        24:35    7:56/M
      28    Michael Thatcher        Willington  CT      13     2 M  2-19        24:44    7:59/M
      29    Matthew Gedansky        Tolland  CT         39     5 M 30-39        24:46    7:59/M
      30    David Lavoie            Mansfield Center  C 50     6 M 50-59        24:53    8:02/M
      31    Dennis Mahoney          Willington  CT      50     7 M 50-59        24:58    8:03/M
      32    Jennifer Dorl           Manchester  CT      37     1 F 30-39        25:06    8:06/M
      33    Ellie Lowell            Willington  CT      57     1 F 50-59        25:22    8:11/M
      34    Stephen Mindek          Willington  CT      17     3 M  2-19        25:40    8:17/M
      35    Barbara Maloney         Tolland  CT         58     2 F 50-59        25:43    8:18/M
      36    Eric Larson             Manchester  CT      29     2 M 20-29        25:53    8:21/M
      37    Natalie Gedansky        Tolland  CT         13     1 F  2-19        25:57    8:22/M
      38    Kelly Pantason          South Windsor  CT   11     2 F  2-19        25:59    8:23/M
      39    Kerri Gedansky          Tolland  CT         39     2 F 30-39        26:20    8:30/M
      40    John Boyle              Enfield  CT         51     8 M 50-59        26:22    8:30/M
      41    Tracy Pelletier         Columbia  CT        33     3 F 30-39        26:27    8:32/M
      42    Steven Heavisides       Vernon Rockville  C 43     9 M 40-49        26:27    8:32/M
      43    Zachary Woods           Willington  CT      10     4 M  2-19        26:28    8:32/M
      44    Bob Davidson            Collinsville  CT    74     1 M 70-99        26:41    8:36/M
      45    Jianping Chen           Willington  CT      45    10 M 40-49        26:51    8:40/M
      46    Jackie Lafreniere       Dayville  CT        40     2 F 40-49        26:54    8:41/M
      47    Andrew Pantason         South Windsor  CT   8      5 M  2-19        26:56    8:41/M
      48    Andy Pantason           South Windsor  CT   40    11 M 40-49        26:57    8:42/M
      49    Chris Wing              Willington  CT      12     6 M  2-19        26:58    8:42/M
      50    Shandy Chen             Willington  CT       9     7 M  2-19        26:58    8:42/M
      51    Neal Manaskie           Willington  CT      13     8 M  2-19        26:59    8:42/M
      52    Dianne Nelson           Coventry  CT        41     3 F 40-49        27:00    8:43/M
      53    Mark Peczuh             Willington  CT      32     6 M 30-39        27:09    8:45/M
      54    Katherine Croft         Windham  CT         30     4 F 30-39        27:18    8:48/M
      55    Jack Rup                Willington  CT      51     9 M 50-59        27:18    8:48/M
      56    Charles Merlis          West Hartford  CT   63     2 M 60-69        27:37    8:55/M
      57    Jacob Gilbert           Willington  CT       8     9 M  2-19        27:38    8:55/M
      58    Sue Manaskie            Willington  CT      44     4 F 40-49        28:59    9:21/M
      59    Laura Gilbert           Willington  CT      38     5 F 30-39        29:32    9:32/M
      60    Bob Manaskie            Willington  CT      47    12 M 40-49        29:46    9:36/M
      61    Maria Genca             Coventry  CT        31     6 F 30-39        31:22   10:07/M
      62    Alex Sahi               Willington  CT      11    10 M  2-19        32:56   10:37/M
      63    John Sahi               Willington  CT      49    13 M 40-49        33:10   10:42/M
      64    Jennie Mc Call          Willington  CT      43     5 F 40-49        33:17   10:44/M
      65    David Ignatowicz        Willington  CT      51    10 M 50-59        33:18   10:45/M
      66    Laura Wing              Willington  CT      46     6 F 40-49        33:54   10:56/M
      67    Alexa Manaskie          Willington  CT       9     3 F  2-19        34:28   11:07/M
      68    Robert Portello         Willington  CT      41    14 M 40-49        34:56   11:16/M
      69    Matt Ignatowicz         Willington  CT      12    11 M  2-19        36:59   11:56/M
      70    Wendy Barbrick          Willington  CT      43     7 F 40-49        37:40   12:09/M
      71    Richard Mueller         Willington  CT      59    11 M 50-59        38:04   12:17/M
      72    Eric Tyler              Willington  CT      11    12 M  2-19        38:59   12:35/M
      73    Zachary Cirelli         Willington  CT       9    13 M  2-19        39:45   12:49/M
      74    Teri Ferron             Willington  CT      47     8 F 40-49        39:57   12:53/M
      75    Joe Ferron              Willington  CT      50    12 M 50-59        39:57   12:53/M
      76    Judith Cirelli          Willington  CT      37     7 F 30-39        40:21   13:01/M
      77    Jefferson Smith         Willington  CT      10    14 M  2-19        42:45   13:47/M
      78    Thomas Smith            Willington  CT      43    15 M 40-49        42:45   13:47/M
      79    Monica Dorey            Vernon  CT          45     9 F 40-49        42:47   13:48/M
      80    Brittany Castle         Willington  CT      16     4 F  2-19        43:38   14:05/M
      81    Donald Castle           Willington  CT      46    16 M 40-49        44:09   14:15/M
      82    Janice Castle           Willington  CT      46    10 F 40-49        44:50   14:28/M
      83    Laurie Tyler            Willington  CT      41    11 F 40-49        45:19   14:37/M
      84    Robby Ferron            Willington  CT       8    15 M  2-19        46:00   14:50/M
      85    Beth Murray             Manchester  CT      27     1 F 20-29        48:54   15:46/M
      86    Barbara Ziobro          Willington  CT      57     3 F 50-59        49:42   16:02/M
      87    Sharon Bartlett         Coventry  CT        53     4 F 50-59        50:31   16:18/M
      88    Stephen Ferriss         Willington  CT      10    16 M  2-19        50:42   16:21/M
      89    Linda Cooper            Willington  CT             1 F  0- 1        51:18   16:33/M
      90    Dorothy Drobney         Willington  CT      53     5 F 50-59        51:20   16:34/M
      91    Rosa Chinchilla         Willington  CT      42    12 F 40-49        51:45   16:42/M
      92    Laura Stevens           Tolland  CT         57     6 F 50-59        51:57   16:45/M
      93    Rodger Stevens          Tolland  CT         59    13 M 50-59        52:32   16:57/M
      94    Karen Stoudt            Willington  CT      58     7 F 50-59        54:25   17:33/M
      95    Jennifer Ferron         Willington  CT      10     5 F  2-19        54:32   17:35/M
      96    Briana Barbrick         Willington  CT      0      2 F  0- 1        54:32   17:35/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Denise Pantason South Windsor CT

40

15

21:05

6:48/M

2

Ann Cilfone Willington CT

39

24

23:59

7:44/M

3

Cathi Koehler Manchester CT

46

26

24:31

7:55/M

 

Women 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Natalie Gedansky Tolland CT

13

37

25:57

8:22/M

2

Kelly Pantason South Windsor CT

11

38

25:59

8:23/M

3

Alexa Manaskie Willington CT

9

67

34:28

11:07/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Murray Manchester CT

27

85

48:54

15:46/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Dorl Manchester CT

37

32

25:06

8:06/M

2

Kerri Gedansky Tolland CT

39

39

26:20

8:30/M

3

Tracy Pelletier Columbia CT

33

41

26:27

8:32/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

49

27

24:35

7:56/M

2

Jackie Lafreniere Dayville CT

40

46

26:54

8:41/M

3

Dianne Nelson Coventry CT

41

52

27:00

8:43/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ellie Lowell Willington CT

57

33

25:22

8:11/M

2

Barbara Maloney Tolland CT

58

35

25:43

8:18/M

3

Barbara Ziobro Willington CT

57

86

49:42

16:02/M

 

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Owen Danielson CT

22

1

16:51

5:26/M

2

Brett Stoeffler Tolland CT

37

2

17:33

5:40/M

3

Michael Munroe Newington CT

45

3

18:50

6:05/M

 

Men 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Darren McCall Willington CT

10

23

23:44

7:39/M

2

Michael Thatcher Willington CT

13

28

24:44

7:59/M

3

Stephen Mindek Willington CT

17

34

25:40

8:17/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Phil Stevens Willington CT

28

11

20:43

6:41/M

2

Eric Larson Manchester CT

29

36

25:53

8:21/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Tartar Manchester CT

33

4

18:55

6:06/M

2

David Laporte Tolland CT

39

9

20:31

6:37/M

3

Allen Dagata Willington CT

33

21

22:32

7:16/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Glenn Costello Norwich CT

44

5

19:08

6:10/M

2

Steve Nelson Ashford CT

40

6

19:33

6:18/M

3

Jay Fisher Manchester CT

45

8

20:13

6:31/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alfred Hyde Storrs CT

52

7

19:49

6:24/M

2

Paul Rabenold Avon CT

51

10

20:41

6:40/M

3

Bob Caplin Vernon CT

54

18

21:42

7:00/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Yescott Unionville CT

63

22

22:52

7:23/M

2

Charles Merlis West Hartford CT

63

56

27:37

8:55/M

 

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Davidson Collinsville CT

74

44

26:41

8:36/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News