Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Delaney Dash 5 Mile

Old Saybrook, CT, May 29, 2004

[Overall ]

Age Group

Girls 12 and under
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    DYLLIN CAPPIELLO        Old Saybrook  CT    12      164      47:24.0    9:29/M


Women 13 to 18
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    DEANANNA SLOBIN                             13      142      43:25.0    8:41/M


Women 19 to 39
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ANNE CAMPBELL           NIANTIC  CT         31       23      32:42.0    6:32/M
       2    EILEEN LAWRENCE         Killingworth  CT    37       34      33:55.0    6:47/M
       3    ANNETTE BARBAY          Uncasville  CT      33       37      34:19.0    6:52/M
       4    HEIDI DECOSTA                               28       38      34:23.0    6:53/M
       5    MARCY WITHINGTON        Old Lyme  CT        34       39      34:24.0    6:53/M
       6    CINDY BURT                                  27       41      34:44.0    6:57/M
       7    KIMBERLY BATTIPAGLIA    New Haven  CT       32       49      35:05.0    7:01/M
       8    AMY CHEPAITIS                               37       51      35:26.0    7:05/M
       9    HEATHER DELAURENTIS     Old Lyme  CT        28       79      37:20.0    7:28/M
      10    NANCY DAVIS                                 36       81      37:29.0    7:30/M
      11    KIMBERLY SHEA                               30       83      37:48.0    7:34/M
      12    JOANNA GIULIANO         Deep River  CT      26       94      38:39.0    7:44/M
      13    CLAIRE TONEWO           North Franklin  CT  34       98      39:17.0    7:51/M
      14    STACY FEDORCHUK                             25      127      41:36.0    8:19/M
      15    MICHELLE SAGRISTANO                         32      128      41:43.0    8:21/M
      16    ELIZABETH DELANEY                           35      129      41:44.0    8:21/M
      17    KAREN ROY                                   27      131      41:47.0    8:21/M
      18    KATHERINE HULL                              31      136      43:05.0    8:37/M
      19    ELIZABETH CIETANNO      Westbrook  CT       24      160      46:28.0    9:18/M
      20    CYNTHIA WILLS                               39      165      47:24.0    9:29/M
      21    MELINDA DIPIERTRO                           30      171      48:22.0    9:40/M
      22    SHARON EDDY                                 35      175      48:43.0    9:45/M
      23    KRISTEN SAMPSON                             34      176      48:43.0    9:45/M
      24    RACHAEL CURRAN          Branford  CT        31      178      48:46.0    9:45/M
      25    MARYBETH SWEENEY        Hartford  CT        35      181      49:38.0    9:56/M
      26    LORI ANDRZEICIK                             35      184      50:41.0   10:08/M
      27    CATE BRAINARD           Bethel  CT          38      186      50:49.0   10:10/M
      28    LIZ TEFFT               Norwich  CT         29      187      50:59.0   10:12/M
      29    JAMIE GEBO                                  30      188      50:59.0   10:12/M


Women 40 to 49
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MARTHA MERZ             MYSTIC  CT          41        9      29:51.0    5:58/M
       2    KATHARINE VANITALLIE                        44       52      35:26.0    7:05/M
       3    CRYSTAL PARK            MYSTIC  CT          40       65      36:21.0    7:16/M
       4    SHARON COHEN            NOANK  CT           40       96      39:09.0    7:50/M
       5    MELANIE CAMERON         Branford  CT        47       97      39:11.0    7:50/M
       6    DENISE AMENDALA         Branford  CT        47      102      39:49.0    7:58/M
       7    JOANN DEMICCO           Plainville  CT      43      103      39:52.0    7:58/M
       8    JOANIE DARLING          Killingworth  CT    40      104      40:09.0    8:02/M
       9    DONNA SCHNEIDER                             41      107      40:16.0    8:03/M
      10    BETSY BIELFIELD                             40      115      40:45.0    8:09/M
      11    DEB BRUNETTI                                41      122      41:21.0    8:16/M
      12    KATH MULLEN-KOHL                            43      124      41:33.0    8:19/M
      13    MARGARET OBRIEN                             43      125      41:34.0    8:19/M
      14    LINDA JAYNES            NIANTIC  CT         41      132      41:52.0    8:22/M
      15    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41      145      43:47.0    8:45/M
      16    MARTHA GIBSON           Old Lyme  CT        41      147      44:33.0    8:55/M
      17    INES REARDON            Madison  CT         42      150      44:52.0    8:58/M
      18    KATHY SMOLENSKI         Colchester  CT      47      154      45:25.0    9:05/M
      19    MARGARET MAHAR                              41      156      45:38.0    9:08/M
      20    SANDY BEAUVAIS                              43      162      47:03.0    9:25/M
      21    KAREN LACHINE                               44      168      47:41.0    9:32/M
      22    ELIZXABETH ANDSTROM                         49      169      47:54.0    9:35/M
      23    KATHY MCNEIL                                49      172      48:26.0    9:41/M
      24    CATHY CUNNINGHAM                            43      174      48:39.0    9:44/M
      25    MAGHAN MCMANUS          Branford  CT        40      180      48:52.0    9:46/M
      26    PEG GALLAGHER                               46      183      50:22.0   10:04/M
      27    EVELYN CLOSE            Old Saybrook  CT    43      189      51:14.0   10:15/M
      28    ANDREA ISAACS           Westbrook  CT       43      190      51:16.0   10:15/M
      29    SUZANNE MCLOUGHLIN      Pawcatuck  CT       47      192      52:28.0   10:30/M
      30    SHARON BALCOM           Old Lyme  CT        49      194      54:12.0   10:50/M
      31    DIANE GRUBE                                 48      196    1:01:39.0   12:20/M
      32    GLORIA GRACE FERRI                          49      198    1:03:45.0   12:45/M


Women 50 to 59
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    PAT SWIM                Groton  CT          50       90      38:21.0    7:40/M
       2    LINDA ZAVLICK                               57      144      43:37.0    8:43/M
       3    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50      157      45:43.0    9:09/M
       4    SUSAN SHECKLEY                              56      161      46:48.0    9:22/M
       5    PATRICIA PHILLIPS       NIANTIC  CT         56      166      47:34.0    9:31/M
       6    NANCY MURPHY            Old Lyme  CT        51      191      51:39.0   10:20/M
       7    CHRISTINE SACREY                            50      195      59:04.0   11:49/M


Women 60 to 69
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JUDY MCGRATH            Colchester  CT      62      158      45:56.0    9:11/M
       2    VIRGINIA MULEN                              61      159      46:21.0    9:16/M
       3    JUDITH ANDERSON         Old Saybrook  CT    63      173      48:27.0    9:41/M
       4    SIMNONE FERGUSON                            65      197    1:03:44.0   12:45/M


Men 13 to 18
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ANDREW ORUM                                 14       28      33:24.0    6:41/M
       2    ANDREW SWEENEY          Cromwell  CT        14      113      40:40.0    8:08/M


Men 19 to 39
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JAMES DESLIVA                               20        1      26:42.0    5:20/M
       2    JON LAWSON              Portsmouth  RI      32        2      27:02.0    5:24/M
       3    MARK CLIFFORD           Norwich  CT         34        3      27:28.0    5:30/M
       4    STEPHEN SWIFT           Cromwell  CT        34        4      28:11.0    5:38/M
       5    TIM RATTA               NIANTIC  CT         27        5      29:26.0    5:53/M
       6    CHARLES SZILAGYI                            36        6      29:28.0    5:54/M
       7    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39        8      29:41.0    5:56/M
       8    BRYAN FEITEL            Haddam  CT          36       13      30:57.0    6:11/M
       9    JAMES VAUGHAN           Madison  CT         35       16      31:26.0    6:17/M
      10    MIKE FUSARO                                 38       17      31:32.0    6:18/M
      11    SCOTT BRISTOL                               30       20      31:57.0    6:23/M
      12    CHARLIE WUSTMAN         NOANK  CT           28       21      32:04.0    6:25/M
      13    CHRIS JOLLEY                                24       25      33:00.0    6:36/M
      14    CHRISHER LAWRENCE    Killingworth  CT    37       29      33:27.0    6:41/M
      15    CHRISHER SHECKELY                        26       35      34:03.0    6:49/M
      16    CHARLES HASKES          Hamden  CT          37       36      34:05.0    6:49/M
      17    GREG BONAIUTO           South Glastonbury   37       46      35:00.0    7:00/M
      18    MATT WELDMAN            Guilford  CT        39       47      35:01.0    7:00/M
      19    HANK TRIPP              Norwich  CT         25       54      35:37.0    7:07/M
      20    DAVID FLAGG             Pawcatuck  CT       30       56      35:41.0    7:08/M
      21    TODD MCKIERNAN                              37       57      35:43.0    7:09/M
      22    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30       73      36:45.0    7:21/M
      23    MARK CHARTIER                               33       77      36:59.0    7:24/M
      24    TOM DEGNAN                                  37       87      38:09.0    7:38/M
      25    JOHN CONNELLY           East Hampton  CT    37       93      38:36.0    7:43/M
      26    DAN HATFIELD            Waterford  CT       23      100      39:39.0    7:56/M
      27    RJ DECOSTA                                  34      110      40:22.0    8:04/M
      28    GLEN NILSEN                                 39      112      40:36.0    8:07/M
      29    JERRY NANIA                                 27      117      41:01.0    8:12/M
      30    ETHAN DELANEY                               30      119      41:14.0    8:15/M
      31    TOM JOLLEY              BROOKLYN  CT        28      121      41:16.0    8:15/M
      32    BRETON HASKINS                              33      130      41:44.0    8:21/M
      33    GARRETT HEHER           Essex  CT           38      133      41:55.0    8:23/M
      34    CHRIS PACILEO           Branford  CT        20      139      43:19.0    8:40/M
      35    PAUL MILLARD            Essex  CT           35      140      43:22.0    8:40/M
      36    DAVID FERRUCCI          Essex  CT           36      141      43:23.0    8:41/M
      37    JOHN MCKENNA            IVORYTON  CT        36      152      45:15.0    9:03/M
      38    ALLEN SANSALONE                             34      170      48:22.0    9:40/M
      39    KEVIN ALFORD            Branford  CT        39      177      48:44.0    9:45/M
      40    BENJAMIN LADD                               31      182      49:47.0    9:57/M
      41    KEVIN REDDALL                               26      185      50:42.0   10:08/M


Men 40 to 49
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KEVIN GALLERANI                             49        7      29:32.0    5:54/M
       2    BOB STACK               Gales Ferry  CT     47       10      30:19.0    6:04/M
       3    LARS KLOVE              New York  NY        45       11      30:26.0    6:05/M
       4    JERRY TURK              Killingworth  CT    46       12      30:30.0    6:06/M
       5    MICHAEL LACHINE                             45       15      31:19.0    6:16/M
       6    BOB HANDFIELD           East Lyme  CT       44       18      31:33.0    6:19/M
       7    ED DREW                                     48       19      31:35.0    6:19/M
       8    CARL FORTUNA            Old Saybrook  CT    41       22      32:30.0    6:30/M
       9    BILL HARRIMAN           ESSEX  CT           45       24      32:46.0    6:33/M
      10    NEAL SLOBIN                                 48       26      33:03.0    6:37/M
      11    BOB BUCKINGHAM          New London  CT      44       30      33:29.0    6:42/M
      12    DEREK MCGLYNN                               49       31      33:34.0    6:43/M
      13    SIMON HARVEY                                43       33      33:50.0    6:46/M
      14    JERRY YEDLIN                                46       40      34:26.0    6:53/M
      15    RUSSELL HAMMOND         Killingworth  CT    44       43      34:52.0    6:58/M
      16    TOM CARTELLI            IVORYTON  CT        40       45      34:59.0    7:00/M
      17    ROGER HILL                                  44       48      35:03.0    7:01/M
      18    GARY NIELSON                                41       50      35:25.0    7:05/M
      19    DAVID DARLING           Killingworth  CT    40       58      35:44.0    7:09/M
      20    BOB MACDONALD           Old Saybrook  CT    45       59      35:45.0    7:09/M
      21    TIEN NGUYEN                                 41       63      36:15.0    7:15/M
      22    MICHAEL KANE            Madison  CT         46       64      36:17.0    7:15/M
      23    JON DILWORTH                                45       66      36:26.0    7:17/M
      24    GLENN JETTE             Old Lyme  CT        48       67      36:28.0    7:18/M
      25    STEPHEN BRUNETTI        East Lyme  CT       45       72      36:44.0    7:21/M
      26    JOHN BAHOUTH            Richmond  VA        47       74      36:48.0    7:22/M
      27    STEVEN MELE             Hamden  CT          49       76      36:54.0    7:23/M
      28    BRIAN ANDSTROM                              48       78      37:18.0    7:28/M
      29    PAUL CURRAN             Old Saybrook  CT    43       82      37:44.0    7:33/M
      30    JOHN COMMANDER          Old Saybrook  CT    46       89      38:20.0    7:40/M
      31    COLIN DELANEY           Old Saybrook  CT    41       91      38:33.0    7:43/M
      32    BEN STONE                                   44       95      39:05.0    7:49/M
      33    PHIL SCHNEIDER                              40      101      39:43.0    7:57/M
      34    MICHAEL CARTA                               45      109      40:17.0    8:03/M
      35    DAVID CITRON            East Lyme  CT       44      118      41:10.0    8:14/M
      36    JEFF MCLOUGHLIN                             47      134      42:12.0    8:26/M
      37    WILLIAM LOOMIS                              48      135      42:34.0    8:31/M
      38    PAUL ROULENT            Orange  CT          46      137      43:07.0    8:37/M
      39    PETER GALLAGHER         Middletown  CT      47      151      45:13.0    9:03/M
      40    PATRICK FLYNN           Old Saybrook  CT    44      153      45:21.0    9:04/M
      41    MARTIN CAPPIELLO        Old Saybrook  CT    47      163      47:21.0    9:28/M
      42    MICHARE TUNSEKI                             40      167      47:35.0    9:31/M
      43    MICK MCDONALD           Westbrook  CT       46      193      52:29.0   10:30/M


Men 50 to 59
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    WAYNE JOLLEY                                53       14      31:05.0    6:13/M
       2    GUY PULINO              Moodus  CT          59       32      33:48.0    6:46/M
       3    JOE LEMIEUX             Norwich  CT         52       42      34:47.0    6:57/M
       4    JOHN SACREY             Preston  CT         52       44      34:54.0    6:59/M
       5    GENE MARAN              Waterford  CT       51       53      35:28.0    7:06/M
       6    MATT ROGERS                                 51       55      35:38.0    7:08/M
       7    HOWARD GOULD            Old Lyme  CT        53       61      35:57.0    7:11/M
       8    BEN MATTHEIS            Cheshire  CT        50       62      36:07.0    7:13/M
       9    OLIVER WHITE            Guilford  CT        55       68      36:37.0    7:19/M
      10    RICH STEEVES                                54       69      36:40.0    7:20/M
      11    DAVID LEAKE             Guilford  CT        56       70      36:40.0    7:20/M
      12    BOB KANIA                                   51       75      36:49.0    7:22/M
      13    JOSEPH SMITH            Old Saybrook  CT    56       85      37:54.0    7:35/M
      14    DOUG PEACHEY            IVORYTON  CT        53       92      38:36.0    7:43/M
      15    BARRY SHECKLEY          Windham  CT         57      105      40:13.0    8:03/M
      16    SAL RAPACCIULO                              56      106      40:15.0    8:03/M
      17    NELSON WYMAN            Chester  CT         57      108      40:17.0    8:03/M
      18    ALAN LEAKE                                  52      111      40:31.0    8:06/M
      19    KIERAN MOONEY                               53      123      41:22.0    8:16/M
      20    ROLY CARRIGAN                               59      126      41:36.0    8:19/M
      21    JERRY NANIA                                 55      138      43:12.0    8:38/M
      22    JAMES SILKEMAT          Guilford  CT        56      146      44:27.0    8:53/M
      23    JOSEPH HYGYSICIAN       Middletown  CT      57      148      44:34.0    8:55/M
      24    TOM SWIM                Groton  CT          59      149      44:43.0    8:57/M
      25    JAY CHURCHILL                               59      155      45:26.0    9:05/M
      26    ED ROOT                                     58      179      48:48.0    9:46/M


Men 60 to 69
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LANCE MAGNUSON                              60       27      33:15.0    6:39/M
       2    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63       60      35:47.0    7:09/M
       3    JERRY LEVASSEUR         Madison  CT         66       71      36:43.0    7:21/M
       4    VITO BONAIUTO           Middletown  CT      63       80      37:28.0    7:30/M
       5    EDWARD EVIS                                 60       84      37:51.0    7:34/M
       6    RON DOMBROWSKI          Norwich  CT         60       86      37:59.0    7:36/M
       7    CARL FULLER                                 61       88      38:13.0    7:39/M
       8    JOHN THOMAS             Clinton  CT         65       99      39:23.0    7:53/M
       9    GEORGE GILLESPIE                            62      114      40:41.0    8:08/M
      10    JERRY BROWN             East Lyme  CT       62      116      40:57.0    8:11/M
      11    HUGH CAFFERTY                               61      120      41:15.0    8:15/M
      12    JOHN CIETANNO           Westbrook  CT       61      143      43:25.0    8:41/M





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News