Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

10th ED BURNHAM VFW LOYALTY DAY 5K

Willimantic, CT, May 15, 2004

results

Courtesy of BC Timing / www.usaxc.com

Email timing@thelastmileracing.com

Results courtesy of the The Last Mile Racing LLC


10th ED BURNHAM VFW LOYALTY DAY 5K
Willimantic, CT
May 15, 2004
Sunny, 72 degrees
Results by BC Timing / www.usaxc.com
Women by Class                                    Men by Class

             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                   TIME     PACE
  680     1    1  Michael Munroe, 45, Newington, CT          18:05.8    5:50
  712     2    1  Dubeu Perez Cruz, 32, Willimantic, CT      18:38.8    6:01
  653     3    2  Glenn Costello, 44, Norwich, CT            18:42.7    6:02
  695     4    2  Paul Gilson, 39, Vernon, CT                18:59.9    6:08
  681     5    1  Matthew Freiman, 21, Manchester, CT        19:05.1    6:09
  676     6    2  Charlie Olbrias, 27, Willimantic, CT       19:06.3    6:10
  687     7    3  Bob Handfield, 43, East Lyme, CT           19:07.2    6:10
  694     8    3  Paul Smith, 38, Storrs, CT                 19:08.4    6:10
  698     9    4  Cliff Collins, 44, East Hampton, CT        19:13.7    6:12
  699    10    1  Mike Bendzinski, 51, Hebron, CT            19:37.8    6:20
  701    11    4  David LaPorte, 39, Tolland, CT             20:28.4    6:36
  655    12    5  Corey Talbot, 35, Hebron, CT               21:22.8    6:54
  672    13    1  Megan McCusker, 23*, Coventry, CT          21:26.8    6:55
  682    14    6  Randy Spellman, 30, Lebanon, CT            21:48.3    7:02
  677    15    3  Jeremiah Macht, 27, Willimantic, CT        21:48.8    7:02
  683    16    1  Sharon Mendes, 49*, Windham, CT            22:50.8    7:22
  659    17    2  Richard Baber, 54, Willimantic, CT         22:54.5    7:23
  714    18    5  Gilles Gagnon, 49                          23:11.5    7:29
  667    19    1  Christina Fisher, 12*                      23:13.7    7:30
  616    20    3  Ronald Bender, 57, Lebanon, CT             23:16.5    7:31
  673    21    6  Bill Reid, 43, Colchester, CT              23:27.2    7:34
  702    22    1  Warren Church, 63, Chaplin, CT             23:34.1    7:36
  666    23    1  Dena Dejulius, 34*                         23:39.4    7:38
  603    24    2  April Anne Norman, 23*                     24:22.6    7:52
  654    25    2  Dennis Zajehowski, 60, Griswold, CT        24:28.4    7:54
  665    26    2  Dianna Hyland, 34*, Windham, CT            24:38.7    7:57
  707    27    4  Jim Masso, 54, Willimantic, CT             24:49.1    8:00
  679    28    2  Joan Munroe, 49*, Newington, CT            24:53.7    8:02
  688    29    7  Patrick Dannehy, 44, Willimantic, CT       24:57.5    8:03
  662    30    7  Gene Leauard, 38, Somers, CT               25:21.5    8:11
  663    31    5  Lincoln Pease, 57, Somers, CT              25:31.2    8:14
  675    32    3  Dawn Stevens, 32*, Old Saybrook, CT        25:57.6    8:22
  670    33    6  Herb Burnham Jr., 51, Canterbury, CT       26:09.3    8:26
  686    34    1  Rose Buckingham, 56*, Norwich, CT          26:10.5    8:27
  709    35    4  Beth Martin, 35*                           26:26.7    8:32
  685    36    3  Ken Barnes, 65                             26:52.9    8:40
  674    37    5  Anise Grajeda, 33*, Norwich, CT            27:15.3    8:48
  703    38    8  Scott McMahn, 35, New Haven, CT            27:16.6    8:48
  684    39    4  Jack Valone, 62                            27:21.2    8:49
  708    40    6  Katherine Croft, 30*, Windham, CT          28:09.2    9:05
  658    41    3  Maire Mosher, 23*, Tolland, CT             29:18.0    9:27
  700    42    7  Bruce Grisafe, 50, Salem, CT               29:21.5    9:28
  697    43    8  James Conant, 53, Wallingford, CT          29:33.8    9:32
  717    44    8  David Mavcial, 48                          30:51.2    9:57
  715    45    7  Maria Genca, 31*, Coventry, CT             31:28.5   10:09
  705    46    1  Matt Seguin, 12, Chaplin, CT               32:29.6   10:29
  704    47    2  Alexander Dziavit, 12, Chaplin, CT         32:31.6   10:30
  693    48    4  Cara Wachsman, 23*, Ellington, CT          33:09.8   10:42
  692    49    3  Dorothy Putnam, 47*, Windham, CT           35:57.9   11:36
  689    50    8  Tracey Dunn, 37*, Hampton, CT              36:00.7   11:37
  664    51    1  Edward Burnham, 84                         41:47.1   13:29
  691    52    9  Don Geminani, 56                           41:59.1   13:33
  690    53    2  Marie King, 55*, Storrs, CT                42:02.3   13:34
  696    54    2  George Quirk, 85, Ashford, CT              44:19.7   14:18
  706    55    2  Stephanie Seguin, 9*, Chaplin, CT          45:12.5   14:35
  710    56    9  Mary Healey, 37*, Chaplin, CT              45:13.4   14:35
  711    57    9  Jean Baraeco, 44, Windham, CT              46:51.0   15:07
  678    58   10  Ed Johnson, 56, Windham, CT                46:53.4   15:08
  713    59    5  Jim Shine, 67, Coventry, RI                58:04.8   18:44
  716    60    3  John Burnham, 86, Chaplin, CT              58:05.9   18:44
* indicates females
    2 FINISHERS AMONG MEN UNDER 19
    3 FINISHERS AMONG MEN 19 - 29
    8 FINISHERS AMONG MEN 30 - 39
    9 FINISHERS AMONG MEN 40 - 49
   10 FINISHERS AMONG MEN 50 - 59
    5 FINISHERS AMONG MEN 60 - 69
    3 FINISHERS AMONG MEN 70 & UP
    2 FINISHERS AMONG WOMEN UNDER 19
    4 FINISHERS AMONG WOMEN 19 - 29
    9 FINISHERS AMONG WOMEN 30 - 39
    3 FINISHERS AMONG WOMEN 40 - 49
    2 FINISHERS AMONG WOMEN 50 - 59
   40 MEN FINISHERS
   20 WOMEN FINISHERS
   60 TOTAL FINISHERS
Women by Class
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                   TIME     PACE
Women Under 19
  667    19    1  Christina Fisher, 12                       23:13.7    7:30
  706    55    2  Stephanie Seguin, 9, Chaplin, CT           45:12.5   14:35
Women 19 - 29
  672    13    1  Megan McCusker, 23, Coventry, CT           21:26.8    6:55
  603    24    2  April Anne Norman, 23                      24:22.6    7:52
  658    41    3  Maire Mosher, 23, Tolland, CT              29:18.0    9:27
  693    48    4  Cara Wachsman, 23, Ellington, CT           33:09.8   10:42
Women 30 - 39
  666    23    1  Dena Dejulius, 34                          23:39.4    7:38
  665    26    2  Dianna Hyland, 34, Windham, CT             24:38.7    7:57
  675    32    3  Dawn Stevens, 32, Old Saybrook, CT         25:57.6    8:22
  709    35    4  Beth Martin, 35                            26:26.7    8:32
  674    37    5  Anise Grajeda, 33, Norwich, CT             27:15.3    8:48
  708    40    6  Katherine Croft, 30, Windham, CT           28:09.2    9:05
  715    45    7  Maria Genca, 31, Coventry, CT              31:28.5   10:09
  689    50    8  Tracey Dunn, 37, Hampton, CT               36:00.7   11:37
  710    56    9  Mary Healey, 37, Chaplin, CT               45:13.4   14:35
Women 40 - 49
  683    16    1  Sharon Mendes, 49, Windham, CT             22:50.8    7:22
  679    28    2  Joan Munroe, 49, Newington, CT             24:53.7    8:02
  692    49    3  Dorothy Putnam, 47, Windham, CT            35:57.9   11:36
Women 50 - 59
  686    34    1  Rose Buckingham, 56, Norwich, CT           26:10.5    8:27
  690    53    2  Marie King, 55, Storrs, CT                 42:02.3   13:34
Men by Class
             CLASS
  ID#  PLACE PLACE                  FINISHER                   TIME     PACE
Men Under 19
  705    46    1  Matt Seguin, 12, Chaplin, CT               32:29.6   10:29
  704    47    2  Alexander Dziavit, 12, Chaplin, CT         32:31.6   10:30
Men 19 - 29
  681     5    1  Matthew Freiman, 21, Manchester, CT        19:05.1    6:09
  676     6    2  Charlie Olbrias, 27, Willimantic, CT       19:06.3    6:10
  677    15    3  Jeremiah Macht, 27, Willimantic, CT        21:48.8    7:02
Men 30 - 39
  712     2    1  Dubeu Perez Cruz, 32, Willimantic, CT      18:38.8    6:01
  695     4    2  Paul Gilson, 39, Vernon, CT                18:59.9    6:08
  694     8    3  Paul Smith, 38, Storrs, CT                 19:08.4    6:10
  701    11    4  David LaPorte, 39, Tolland, CT             20:28.4    6:36
  655    12    5  Corey Talbot, 35, Hebron, CT               21:22.8    6:54
  682    14    6  Randy Spellman, 30, Lebanon, CT            21:48.3    7:02
  662    30    7  Gene Leauard, 38, Somers, CT               25:21.5    8:11
  703    38    8  Scott McMahn, 35, New Haven, CT            27:16.6    8:48
Men 40 - 49
  680     1    1  Michael Munroe, 45, Newington, CT          18:05.8    5:50
  653     3    2  Glenn Costello, 44, Norwich, CT            18:42.7    6:02
  687     7    3  Bob Handfield, 43, East Lyme, CT           19:07.2    6:10
  698     9    4  Cliff Collins, 44, East Hampton, CT        19:13.7    6:12
  714    18    5  Gilles Gagnon, 49                          23:11.5    7:29
  673    21    6  Bill Reid, 43, Colchester, CT              23:27.2    7:34
  688    29    7  Patrick Dannehy, 44, Willimantic, CT       24:57.5    8:03
  717    44    8  David Mavcial, 48                          30:51.2    9:57
  711    57    9  Jean Baraeco, 44, Windham, CT              46:51.0   15:07
Men 50 - 59
  699    10    1  Mike Bendzinski, 51, Hebron, CT            19:37.8    6:20
  659    17    2  Richard Baber, 54, Willimantic, CT         22:54.5    7:23
  616    20    3  Ronald Bender, 57, Lebanon, CT             23:16.5    7:31
  707    27    4  Jim Masso, 54, Willimantic, CT             24:49.1    8:00
  663    31    5  Lincoln Pease, 57, Somers, CT              25:31.2    8:14
  670    33    6  Herb Burnham Jr., 51, Canterbury, CT       26:09.3    8:26
  700    42    7  Bruce Grisafe, 50, Salem, CT               29:21.5    9:28
  697    43    8  James Conant, 53, Wallingford, CT          29:33.8    9:32
  691    52    9  Don Geminani, 56                           41:59.1   13:33
  678    58   10  Ed Johnson, 56, Windham, CT                46:53.4   15:08
Men 60 - 69
  702    22    1  Warren Church, 63, Chaplin, CT             23:34.1    7:36
  654    25    2  Dennis Zajehowski, 60, Griswold, CT        24:28.4    7:54
  685    36    3  Ken Barnes, 65                             26:52.9    8:40
  684    39    4  Jack Valone, 62                            27:21.2    8:49
  713    59    5  Jim Shine, 67, Coventry, RI                58:04.8   18:44
Men 70 & Up
  664    51    1  Edward Burnham, 84                         41:47.1   13:29
  696    54    2  George Quirk, 85, Ashford, CT              44:19.7   14:18
  716    60    3  John Burnham, 86, Chaplin, CT              58:05.9   18:44

Top



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News