Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Pi Day Road Race

Beacon Falls, CT, March 14, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Don Cavanaugh of Middlebury, CT
Race Winner Don Cavanaugh of Middlebury, CT


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Woodland Regional High School
Pi Day Road Race
March 14, 2004 - 3.14 Miles
Beacon Falls, CT

OVERALL WINNERS

Don Cavanaugh, Middlebury, CT - 17:32
Michelle Stratz, Orange, CT - 20:21


Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Don Cavanaugh           Middlebury  CT      41 ***** M 40-49        17:32    5:39/M
       2    Edival Dos Santos       Naugatuck  CT       43 ***** M 40-49        17:42    5:43/M
       3    Raymond Houle           Southington  CT     38     1 M 30-39        18:26    5:57/M
       4    Miguel Pizarro          New Haven  CT       29     1 M 20-29        18:35    6:00/M
       5    Charles Baldour         Sandy Hook  CT      15     1 M 14-19        18:39    6:01/M
       6    Ryan Tiernan            Derby  CT           17     2 M 14-19        18:45    6:03/M
       7    Ben Read                Barkhamsted  CT     17     3 M 14-19        18:51    6:05/M
       8    Michael Munroe          Newington  CT       44     1 M 40-49        18:53    6:05/M
       9    Rick Tillotson          Winsted  CT         47     2 M 40-49        18:57    6:07/M
      10    Joshua Olsen            Thomaston  CT       14     4 M 14-19        18:59    6:07/M
      11    Michael Dionne          Prospect  CT        18     5 M 14-19        19:31    6:18/M
      12    Michelle Stratz         Orange  CT          26 ***** F 20-29        20:21    6:34/M
      13    Frank Phillips          Oxford  CT          38     2 M 30-39        20:28    6:36/M
      14    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    53     1 M 50-59        20:39    6:40/M
      15    Paul Rabenold           Avon  CT            51     2 M 50-59        20:51    6:44/M
      16    Bj Baer                 Beacon Falls  ct    16     6 M 14-19        21:56    7:05/M
      17    Matthew Campbell        Prospect  CT        17     7 M 14-19        22:14    7:10/M
      18    Dallas Conway           Prospect  CT        16     8 M 14-19        22:16    7:11/M
      19    Dave Chameidej          Ansonia  CT         45     3 M 40-49        22:20    7:12/M
      20    Gina Della Rose         Prospect  CT        16 ***** F 14-19        22:26    7:14/M
      21    Brian De Broff          Trumbull  CT        40     4 M 40-49        22:46    7:21/M
      22    Jessica Crown                               18     1 F 14-19        22:52    7:23/M
      23    Eric Normandin          Thomaston  CT       13     1 M  2-13        23:29    7:35/M
      24    Ben Mattheis            Cheshire  CT        50     3 M 50-59        23:34    7:36/M
      25    Peter Vermilyea         Bantam  CT          31     3 M 30-39        23:42    7:39/M
      26    Malik Olsen             Thomaston  CT        9     2 M  2-13        23:58    7:44/M
      27    Eli Roberts             New Hartford  ct    17     9 M 14-19        24:15    7:49/M
      28    Anthony Cassetti        Beacon Falls  CT    15    10 M 14-19        24:39    7:57/M
      29    Jennifer Robinson       Cheshire  CT        33     1 F 30-39        24:43    7:58/M
      30    Rich Roberts            Prospect  ct        16    11 M 14-19        24:51    8:01/M
      31    Bethany Phipps          Portsmouth  NH      25     1 F 20-29        24:54    8:02/M
      32    Kenneth Mathews         West Haven  CT      38     4 M 30-39        25:01    8:04/M
      33    Chelsea Rich            Prospect  ct        14     2 F 14-19        25:38    8:16/M
      34    Alan McCall             Manchester  CT      54     4 M 50-59        25:42    8:17/M
      35    Mark Del Gobbo          Plymouth  CT        52     5 M 50-59        25:47    8:19/M
      36    Timothy Beach           Prospect  CT        43     5 M 40-49        26:12    8:27/M
      37    Lana Shingola           Beacon Falls  CT    16     3 F 14-19        26:23    8:31/M
      38    Liz Burke               Beacon Falls  CT    15     4 F 14-19        26:33    8:34/M
      39    Katie Fullman           Sandyhook  CT       16     5 F 14-19        26:42    8:37/M
      40    Thomas Wichrowski       Plainville  CT      50     6 M 50-59        26:43    8:37/M
      41    Jennifer Lupinski       Beacon Falls  CT    15     6 F 14-19        26:54    8:41/M
      42    Participant   974                            0     1 M  0- 0        27:01    8:43/M
      43    Janet Pacitto           Beacon Falls  CT    16     7 F 14-19        27:07    8:45/M
      44    George Huffman          Shelton  CT         46     6 M 40-49        27:08    8:45/M
      45    Christina McGurrin      West Haven  CT      27     2 F 20-29        27:10    8:46/M
      46    George Meyers           Cheshire  ct        50     7 M 50-59        27:33    8:53/M
      47    Brandon Garcuia         Prospect  CT        15    12 M 14-19        27:34    8:54/M
      48    Cameron Scott           Oxford  CT          25     2 M 20-29        27:43    8:56/M
      49    Maureen Burke           Beacon Falls  CT    16     8 F 14-19        28:17    9:07/M
      50    Katelyn Hourigan        Beacon Fall  ct     16     9 F 14-19        28:17    9:07/M
      51    Jessica Trzaski         Beacon Falls  CT    16    10 F 14-19        28:17    9:07/M
      52    Mary Mathews            Litchfield  CT      39     2 F 30-39        28:25    9:10/M
      53    Melanie Scott           Oxford  CT          25     3 F 20-29        28:45    9:16/M
      54    Sabrina Olsen           Thomaston  CT        7     1 F  2-13        28:48    9:17/M
      55    Joe Mathews             Litchfield  CT      40     7 M 40-49        29:50    9:37/M
      56    Jennifer Palermo        Branford  CT        22     4 F 20-29        30:28    9:50/M
      57    Catherine Mirabilio     Prospect  CT        42     1 F 40-49        31:14   10:05/M
      58    Bruce Levi              Beacon Falls  CT    45     8 M 40-49        31:27   10:09/M
      59    Michael Bonnardi        Naugatuck  CT       41     9 M 40-49        31:43   10:14/M
      60    Bethany Didato          Seymour  CT         26     5 F 20-29        32:05   10:21/M
      61    Marianne Dubuque        Waterbury  CT       45    10 M 40-49        32:15   10:24/M
      62    Trent Levi              Beacon Falls  CT    16    13 M 14-19        32:30   10:29/M
      63    Ian Church              Winsted  CT         17    14 M 14-19        33:14   10:43/M
      64    Valbona Halim           Prospect  CT        15    11 F 14-19        33:49   10:55/M
      65    Melanie Jones           Prospect  CT        15    12 F 14-19        33:49   10:55/M
      66    Rachel Crowe            Prospect  CT        17    13 F 14-19        34:00   10:58/M
      67    Jaclyn Steinbacher      Beacon Falls  CT    18    14 F 14-19        34:00   10:58/M
      68    Maura Dagostino         Prospect  CT        16    15 F 14-19        34:04   10:59/M
      69    Max Cooper              Barkhamsted  CT     17    15 M 14-19        34:06   11:00/M
      70    Edward Marczyszak       Seymour  CT         51     8 M 50-59        34:27   11:07/M
      71    Roger Lafrance          Middlebury  CT      61     1 M 60-99        35:10   11:21/M
      72    Steve Schoeller         Oxford  CT          49    11 M 40-49        36:15   11:42/M
      73    Marion Bradley          Beacon Falls  CT    42     2 F 40-49        38:33   12:26/M
      74    Jim Mathews             Southington  CT     66     2 M 60-99        38:48   12:31/M
      75    Carol Mathews           Shelton  CT         65     1 F 60-99        38:48   12:31/M

Age Division Results

 


Men: 0- 1 2-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 1 2-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Stratz Orange CT

26

12

20:21

6:34/M

2

Gina Della Rose Prospect CT

16

20

22:26

7:14/M

 
Top

Women 13 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sabrina Olsen Thomaston CT

7

54

28:48

9:17/M

 
Top

Women 14 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jessica Crown  

18

22

22:52

7:23/M

2

Chelsea Rich Prospect ct

14

33

25:38

8:16/M

3

Lana Shingola Beacon Falls CT

16

37

26:23

8:31/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bethany Phipps Portsmouth NH

25

31

24:54

8:02/M

2

Christina McGurrin West Haven CT

27

45

27:10

8:46/M

3

Melanie Scott Oxford CT

25

53

28:45

9:16/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer Robinson Cheshire CT

33

29

24:43

7:58/M

2

Mary Mathews Litchfield CT

39

52

28:25

9:10/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Catherine Mirabilio Prospect CT

42

57

31:14

10:05/M

2

Marion Bradley Beacon Falls CT

42

73

38:33

12:26/M

 
Top

Women 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Mathews Shelton CT

65

75

38:48

12:31/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Don Cavanaugh Middlebury CT

41

1

17:32

5:39/M

2

Edival Dos Santos Naugatuck CT

43

2

17:42

5:43/M

 
Top

Men 13 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Normandin Thomaston CT

13

23

23:29

7:35/M

2

Malik Olsen Thomaston CT

9

26

23:58

7:44/M

 
Top

Men 14 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charles Baldour Sandy Hook CT

15

5

18:39

6:01/M

2

Ryan Tiernan Derby CT

17

6

18:45

6:03/M

3

Ben Read Barkhamsted CT

17

7

18:51

6:05/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Miguel Pizarro New Haven CT

29

4

18:35

6:00/M

2

Cameron Scott Oxford CT

25

48

27:43

8:56/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Raymond Houle Southington CT

38

3

18:26

5:57/M

2

Frank Phillips Oxford CT

38

13

20:28

6:36/M

3

Peter Vermilyea Bantam CT

31

25

23:42

7:39/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Munroe Newington CT

44

8

18:53

6:05/M

2

Rick Tillotson Winsted CT

47

9

18:57

6:07/M

3

Dave Chameidej Ansonia CT

45

19

22:20

7:12/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Wilson Beacon Falls CT

53

14

20:39

6:40/M

2

Paul Rabenold Avon CT

51

15

20:51

6:44/M

3

Ben Mattheis Cheshire CT

50

24

23:34

7:36/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Roger Lafrance Middlebury CT

61

71

35:10

11:21/M

2

Jim Mathews Southington CT

66

74

38:48

12:31/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News