Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Connecticut Irish Festival 5K

North Haven, CT, June 26, 2004

Complete overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Raymond Regan of North Haven
Race Winner Raymond Regan of North Haven


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Festival 5K
June 26, 2004 - 5K
NortH Haven, CT

OVERALL WINNERS

Raymond Regan, North Haven, CT - 17:09
Shannon Lindberg, Southington, CT - 20:53


 

72 Degrees
Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Raymond Regan           North Haven  CT     36 ***** M 30-39        17:09    5:32/M
       2    Hans Despain            Holyoke  MA         39     1 M 30-39        17:31    5:39/M
       3    Danny Pilz              Newington  CT       15     1 M 13-19        17:37    5:41/M
       4    Jack Mc Shane           Durham  CT          52     1 M 50-59        17:57    5:47/M
       5    Mike Le May             South Windsor  CT   36     2 M 30-39        18:07    5:51/M
       6    John Schwartz           Ridgefield  CT      40     1 M 40-49        18:09    5:51/M
       7    A K Kruge               Southbury  CT       49     2 M 40-49        18:21    5:55/M
       8    Ryan Dalidowitz         Newington  CT       15     2 M 13-19        18:29    5:58/M
       9    Gary Heslin             Plainville  CT      49     3 M 40-49        18:47    6:04/M
      10    Steve Morris            Vernon  CT          49     4 M 40-49        18:51    6:05/M
      11    Jerry Munck             North Haven  CT     48     5 M 40-49        19:01    6:08/M
      12    James Sullivan          New Britain  CT     40     6 M 40-49        19:10    6:11/M
      13    Dave Chameides          Ansonia  CT         45     7 M 40-49        19:30    6:17/M
      14    Vinny Curry             New Britain  CT     51     2 M 50-59        19:41    6:21/M
      15    Mark Wagner             Dudley  MA          44     8 M 40-49        19:47    6:23/M
      16    Dave Jacobs             Niantic  CT         59     3 M 50-59        19:48    6:23/M
      17    Matthew Conroy          Guilford  CT        19     3 M 13-19        19:51    6:24/M
      18    Matthew Cross           Stamford  CT        40     9 M 40-49        19:57    6:26/M
      19    Patrick Hubbell         North Haven  CT     12     1 M  2-12        20:09    6:30/M
      20    James Salzano           North Haven  CT     20     1 M 20-29        20:20    6:34/M
      21    Jack Cronan             Wallingford  CT     57     4 M 50-59        20:30    6:37/M
      22    Alex Grennan            New Haven  CT       25     2 M 20-29        20:52    6:44/M
      23    John Steele             New Haven  CT       46    10 M 40-49        20:53    6:44/M
      24    Shannon Lindberg        Southington  CT     24 ***** F 20-29        20:53    6:44/M
      25    John Szantyr            Stratford  CT       54     5 M 50-59        21:02    6:47/M
      26    Sean Malone             Wallingford  CT     36     3 M 30-39        21:04    6:48/M
      27    Kelly Bergeron          Wallingford  CT     17     1 F 13-19        21:12    6:50/M
      28    Ben Mattheis            Cheshire  CT        50     6 M 50-59        21:13    6:51/M
      29    Charlie Yescott         Unionville  CT      63     1 M 60-69        21:25    6:55/M
      30    Carl Edelen             New Haven  CT       32     4 M 30-39        21:37    6:58/M
      31    Scott Bialczak Jr       East Haven  CT      12     2 M  2-12        21:38    6:59/M
      32    Linda Cordova           Hamden  CT          39     1 F 30-39        21:39    6:59/M
      33    John Tornatore          Hamden  CT          45    11 M 40-49        22:01    7:06/M
      34    Paul Baldini            North Haven  CT     32     5 M 30-39        22:02    7:06/M
      35    Rich Steeves            Guilford  CT        54     7 M 50-59        22:05    7:07/M
      36    Oliver White            Guilford  CT        55     8 M 50-59        22:17    7:11/M
      37    Lucia Chapman           Bedford  NY         46     1 F 40-49        22:30    7:15/M
      38    Jeff Silvernale         Meriden  CT         43    12 M 40-49        22:33    7:16/M
      39    Frank Lang              Seymour  CT         65     2 M 60-69        22:34    7:17/M
      40    Geoffrey Etherington    Killingworth  CT    75     1 M 70-79        22:38    7:18/M
      41    Joseph Guido            Wallingford  CT     40    13 M 40-49        22:40    7:19/M
      42    Adelle Zocher           Branford  CT        16     2 F 13-19        22:40    7:19/M
      43    Michael Joyce           Wallingford  CT     11     3 M  2-12        22:44    7:20/M
      44    Steven Joyce            Wallingford  CT     42    14 M 40-49        22:44    7:20/M
      45    Bill Armstrong          Stamford  CT        51     9 M 50-59        22:47    7:21/M
      46    Bill Flynn              New Canaan  CT      43    15 M 40-49        22:52    7:23/M
      47    Sean Reynolds           Wallingford  CT     30     6 M 30-39        22:53    7:23/M
      48    David Carmody           Cromwell  CT        34     7 M 30-39        23:00    7:25/M
      49    Matt Tuttle             Berlin  CT          48    16 M 40-49        23:00    7:25/M
      50    Tom Rafferty            Madison  CT         40    17 M 40-49        23:12    7:29/M
      51    Kevin Bosse             Bow  NH             15     4 M 13-19        23:18    7:31/M
      52    Peter Shoudy            Durham  CT          39     8 M 30-39        23:22    7:32/M
      53    Stephen Todd            New Hartford  CT    39     9 M 30-39        23:23    7:33/M
      54    Steve Mc Leod           Greenwich  CT       35    10 M 30-39        23:28    7:34/M
      55    Kimmi Kruge             Southbury  CT       17     3 F 13-19        23:31    7:35/M
      56    Jennifer Robinson       Cheshire  CT        33     2 F 30-39        23:33    7:36/M
      57    Patrick Richardson      Torrington  CT      34    11 M 30-39        23:33    7:36/M
      58    Jack Doyle              Hamden  CT          64     3 M 60-69        23:38    7:37/M
      59    Thomas Farrelly         North Haven  CT     39    12 M 30-39        23:55    7:43/M
      60    Joseph Brophy           Durham  CT          45    18 M 40-49        23:59    7:44/M
      61    Sugimoto Makoto         New Haven  CT       44    19 M 40-49        24:01    7:45/M
      62    Sean Fogarty            Stamford  CT        62     4 M 60-69        24:16    7:50/M
      63    Elizabeth Hubbell       North Haven  CT     11     1 F  2-12        24:35    7:56/M
      64    Adam Ziemba             Chicopee  MA        24     3 M 20-29        24:41    7:58/M
      65    Sean McCann             New Haven  CT       30    13 M 30-39        24:43    7:58/M
      66    Catherine Hopkins       New Haven  CT       30     3 F 30-39        24:47    8:00/M
      67    Hugh Cafferty           Guilford  CT        61     5 M 60-69        24:48    8:00/M
      68    Charlann Hemstock       North Haven  CT     43     2 F 40-49        24:55    8:02/M
      69    Cayla Liptak            Stratford  CT       11     2 F  2-12        24:56    8:03/M
      70    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57    10 M 50-59        25:07    8:06/M
      71    Joel Goldberg           Milford  CT         32    14 M 30-39        25:12    8:08/M
      72    Catherine Walsh         Norwalk  CT         34     4 F 30-39        25:12    8:08/M
      73    Suzanne Carney          No. Haven  CT       32     5 F 30-39        25:14    8:08/M
      74    Alia Orbin              New Haven  CT       23     1 F 20-29        25:15    8:09/M
      75    Joseph Steele           New Haven  CT       50    11 M 50-59        25:21    8:11/M
      76    David Keith             Bayville  NY        43    20 M 40-49        25:28    8:13/M
      77    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      13     4 F 13-19        25:37    8:16/M
      78    George O 'Brien         Hamden  CT          57    12 M 50-59        25:40    8:17/M
      79    Aidan Morgan            Meriden  CT         39    15 M 30-39        25:41    8:17/M
      80    George Papuga           East Haven  CT      61     6 M 60-69        25:42    8:17/M
      81    Carol Dillon            Branford  CT        56     1 F 50-59        25:44    8:18/M
      82    Robert Levy             Hamden  CT          41    21 M 40-49        25:44    8:18/M
      83    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      38    16 M 30-39        25:44    8:18/M
      84    William Connolly        North Haven  CT     33    17 M 30-39        25:46    8:19/M
      85    Robert Flynn            Middletown  CT      41    22 M 40-49        25:48    8:19/M
      86    Aimee Kanzler           Hamden  CT          43     3 F 40-49        25:49    8:20/M
      87    Jessica Schust          Levittown  NY       25     2 F 20-29        26:05    8:25/M
      88    William Loomis          Branford  CT        48    23 M 40-49        26:08    8:26/M
      89    Alexis Highsmith        Hamden  CT          25     3 F 20-29        26:10    8:26/M
      90    Jamie Johnson           Hampton  CT         28     4 F 20-29        26:11    8:27/M
      91    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        26:15    8:28/M
      92    Charles Merlis          West Hartford  CT   63     7 M 60-69        26:18    8:29/M
      93    Sara Freudenberg-Pur    Middlebury  CT      26     5 F 20-29        26:26    8:32/M
      94    Tom Puricelli           Middlebury  CT      26     4 M 20-29        26:26    8:32/M
      95    Patricia Lillis         Charlestown  MA     26     6 F 20-29        26:30    8:33/M
      96    Kelsie Newsom           New Haven  CT       33     6 F 30-39        26:36    8:35/M
      97    Glen Robson             Hamden  CT          42    24 M 40-49        26:38    8:35/M
      98    Colleen McNaney         Guilford  CT        40     4 F 40-49        26:41    8:36/M
      99    Bruce Shefts            North Haven  CT     54    13 M 50-59        26:46    8:38/M
     100    William J. Murray       Hamden  CT          47    25 M 40-49        26:48    8:39/M
     101    John Carpentier         New Rochelle  NY    29     5 M 20-29        26:57    8:42/M
     102    Elizabeth Carter        Avon  CT            37     7 F 30-39        26:58    8:42/M
     103    Geri Decapua            Hamden  CT          45     5 F 40-49        26:59    8:42/M
     104    Martin Martorelli       North Haven  CT     50    14 M 50-59        27:01    8:43/M
     105    Meghan Wilson           North Haven  CT     20     7 F 20-29        27:01    8:43/M
     106    Chris Hemstock          North Haven  CT     15     5 M 13-19        27:08    8:45/M
     107    Barry Whelan            Madison  CT         11     4 M  2-12        27:29    8:52/M
     108    Ellen Beardsley         Middletown  CT      39     8 F 30-39        27:36    8:54/M
     109    Darryl Simms            Hamden  CT          33    18 M 30-39        27:41    8:56/M
     110    Kara Moscato            North Haven  CT     24     8 F 20-29        27:44    8:57/M
     111    Margaret Mahar          Middletown  CT      41     6 F 40-49        27:51    8:59/M
     112    Ed Sherer               North Branford  CT  29     6 M 20-29        27:54    9:00/M
     113    Pat Dillon              Branford  CT        59    15 M 50-59        28:03    9:03/M
     114    Mary Ricciuti           Hamden  CT          38     9 F 30-39        28:08    9:05/M
     115    Christine Lubeski       Branford  CT        36    10 F 30-39        28:13    9:06/M
     116    Mary Martinelli         North Haven  CT     27     9 F 20-29        28:22    9:09/M
     117    Joe Reid                Manchester  CT      27     7 M 20-29        28:22    9:09/M
     118    Therese Liptak          Stratford  CT       41     7 F 40-49        28:23    9:09/M
     119    Jim Storer              Branford  CT        43    26 M 40-49        28:23    9:09/M
     120    Adam Melillo            East Haven  CT      25     8 M 20-29        28:28    9:11/M
     121    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        28:29    9:11/M
     122    Jan McKeown             Prospect  CT        57     2 F 50-59        28:34    9:13/M
     123    Deborah Marcus          Woodbridge  CT      28    10 F 20-29        28:36    9:14/M
     124    Karl Salvati            North Haven  CT     51    16 M 50-59        28:48    9:17/M
     125    Edward Warsawski        North Haven  CT     56    17 M 50-59        28:48    9:17/M
     126    John McKeown            Prospect  CT        60     8 M 60-69        29:01    9:22/M
     127    Carolyn Levinson        Milford  CT         35    11 F 30-39        29:09    9:24/M
     128    William Vasquez         Hamden  CT          47    27 M 40-49        29:16    9:26/M
     129    Elizabeth Ortoleva      New Haven  CT       23    11 F 20-29        29:20    9:28/M
     130    Susan Cole              New Haven  CT       40     8 F 40-49        29:27    9:30/M
     131    Alexandra Sittka        New Haven  CT       28    12 F 20-29        29:35    9:33/M
     132    Donna Todd              New Hartford  CT    38    12 F 30-39        29:36    9:33/M
     133    Carl Sylvester          Shelton  CT         71     2 M 70-79        29:39    9:34/M
     134    Sal Baldini             North Haven  CT     62     9 M 60-69        30:03    9:42/M
     135    Anthony Costanzo        Seymour  CT         38    19 M 30-39        30:07    9:43/M
     136    Daniel Jacobs           New York  NY        68    10 M 60-69        30:19    9:47/M
     137    David Canizares         Oakville  CT        27     9 M 20-29        30:19    9:47/M
     138    Patricia Burns          East Haven  CT      37    13 F 30-39        30:20    9:47/M
     139    Erin Casey              Cheshire  CT        22    13 F 20-29        30:24    9:48/M
     140    Susan Doody             Northford  CT       44     9 F 40-49        30:26    9:49/M
     141    Patricia Suggs          West Haven  CT      45    10 F 40-49        30:30    9:50/M
     142    Gary Galanis            Waterbury  CT       41    28 M 40-49        30:30    9:50/M
     143    Louise Nicholson        Hamden  CT          28    14 F 20-29        30:31    9:51/M
     144    Neal Wellins            Cheshire  CT        60    11 M 60-69        30:41    9:54/M
     145    Sean Connolly           Middletown  CT      33    20 M 30-39        30:49    9:56/M
     146    Jim Backus              Manchester  CT      27    10 M 20-29        30:57    9:59/M
     147    Linda Pellico           Hamden  CT          48    11 F 40-49        31:08   10:03/M
     148    Maria Dombrowski        New Haven  CT       25    15 F 20-29        31:16   10:05/M
     149    Tim Jensen              Madison  CT         36    21 M 30-39        31:20   10:06/M
     150    Bruce O'Donnell         Cheshire  CT        53    18 M 50-59        31:29   10:09/M
     151    Donald Brombacker       Wallingford  CT     65    12 M 60-69        31:44   10:14/M
     152    Amy Adametz             Hampton  CT         28    16 F 20-29        32:22   10:26/M
     153    Carolyn Brayfield       Plantsville  CT     19     5 F 13-19        32:28   10:28/M
     154    Jack Brennan            Southington  CT     20    11 M 20-29        32:34   10:30/M
     155    Darci Costanzo          Seymour  CT         34    14 F 30-39        33:21   10:45/M
     156    Melanie Cradle          Hamden  CT          33    15 F 30-39        33:57   10:57/M
     157    Deirdre Connolly        North Branford  CT  30    16 F 30-39        34:03   10:59/M
     158    Jill St Germaine        New Haven  CT       29    17 F 20-29        34:09   11:01/M
     159    Isabel Senes            West Haven  CT      30    17 F 30-39        43:23   14:00/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Lindberg Southington CT

24

24

20:53

6:44/M

 

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Hubbell North Haven CT

11

63

24:35

7:56/M

2

Cayla Liptak Stratford CT

11

69

24:56

8:03/M

 

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Bergeron Wallingford CT

17

27

21:12

6:50/M

2

Adelle Zocher Branford CT

16

42

22:40

7:19/M

3

Kimmi Kruge Southbury CT

17

55

23:31

7:35/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alia Orbin New Haven CT

23

73

25:15

8:09/M

2

Jessica Schust Levittown NY

25

86

26:05

8:25/M

3

Alexis Highsmith Hamden CT

25

88

26:10

8:26/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Cordova Hamden CT

39

32

21:39

6:59/M

2

Jennifer Robinson Cheshire CT

33

56

23:33

7:36/M

3

Catherine Hopkins New Haven CT

30

66

24:47

8:00/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lucia Chapman Bedford NY

46

37

22:30

7:15/M

2

Charlann Hemstock North Haven CT

43

68

24:55

8:02/M

3

Aimee Kanzler Hamden CT

43

85

25:49

8:20/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Dillon Branford CT

56

80

25:44

8:18/M

2

Jan McKeown Prospect CT

57

121

28:34

9:13/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Raymond Regan North Haven CT

36

1

17:09

5:32/M

 

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Hubbell North Haven CT

12

19

20:09

6:30/M

2

Scott Bialczak Jr East Haven CT

12

31

21:38

6:59/M

3

Michael Joyce Wallingford CT

11

43

22:44

7:20/M

 

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Danny Pilz Newington CT

15

3

17:37

5:41/M

2

Ryan Dalidowitz Newington CT

15

8

18:29

5:58/M

3

Matthew Conroy Guilford CT

19

17

19:51

6:24/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Salzano North Haven CT

20

20

20:20

6:34/M

2

Alex Grennan New Haven CT

25

22

20:52

6:44/M

3

Adam Ziemba Chicopee MA

24

64

24:41

7:58/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hans Despain Holyoke MA

39

2

17:31

5:39/M

2

Mike Le May South Windsor CT

36

5

18:07

5:51/M

3

Sean Malone Wallingford CT

36

26

21:04

6:48/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Schwartz Ridgefield CT

40

6

18:09

5:51/M

2

A K Kruge Southbury CT

49

7

18:21

5:55/M

3

Gary Heslin Plainville CT

49

9

18:47

6:04/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Mc Shane Durham CT

52

4

17:57

5:47/M

2

Vinny Curry New Britain CT

51

14

19:41

6:21/M

3

Dave Jacobs Niantic CT

59

16

19:48

6:23/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Yescott Unionville CT

63

29

21:25

6:55/M

2

Frank Lang Seymour CT

65

39

22:34

7:17/M

3

Jack Doyle Hamden CT

64

58

23:38

7:37/M

 

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoffrey Etherington Killingworth CT

75

40

22:38

7:18/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

71

132

29:39

9:34/M


2 MILE WALK
Many walkers did not cross finish line and therefore were not scored.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    John Cafferty           Clinton  CT         65 ***** M  2-99        25:29   14:09/M
       2    Jennifer Kruge          Southbury  CT       50 ***** F  2-99        26:15   14:35/M
       3    Becky Kruge             Southbury  CT       15     1 F  2-99        26:17   14:36/M
       4    Sinead Stewart          Meriden  CT         23     2 F  2-99        31:06   17:17/M
       5    Anne Meaney             New Haven  CT       40     3 F  2-99        31:06   17:17/M
       6    Mary Mulcahy            Norwalk  CT         44     4 F  2-99        31:07   17:17/M
       7    Ross Stewart            Meriden  CT         27     1 M  2-99        31:07   17:17/M
       8    Sean Stewart            Meriden  CT         53     2 M  2-99        31:13   17:21/M
       9    Elizabeth Lord          Madison  CT         36     5 F  2-99        31:14   17:21/M
      10    Maureen Paquette        North Haven  CT     47     6 F  2-99        31:26   17:28/M
      11    Alisa Piontek           Branford  CT        25     7 F  2-99        34:10   18:59/M
      12    Robert Schmaling        East Haven  CT      35     3 M  2-99        34:10   18:59/M
      13    Christine Eaton         East Haven  CT      26     8 F  2-99        36:55   20:31/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News