Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Liz Harris Cannonball Run

Preston, CT, June 19, 2004

[Overall Results ]

Age Group Results

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race

Age Group Results

June 19, 2004


Results By SNERRO, LLC

Men: 0- 7 8-12 13-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 7 8-12 13-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women 7 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    VICTORIA HOLT                               7        73       6:58.0    6:58/M
       2    RAVEN DILLON            NEW LONDON  CT       7      107       7:55.0    7:55/M
       3    RAISELLE SWICK                              7       132       9:16.0    9:16/M
       4    ANNELIESE LAPIDES                           6       142      10:03.0   10:03/M
       5    HAILEY DODGE            LISBON  CT           7      159      11:59.0   11:59/M
       6    ISABELLA NOWAKOWSKI     MYSTIC  CT           7      164      13:40.0   13:40/M
Top

Women 8 to 12

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JACLYN TULES            PLAINFIELD  CT      11       67       6:43.0    6:43/M
       2    ALEXA PAPARELLI         PRESTON  CT         11       69       6:47.0    6:47/M
       3    KATIE HOLDRIDGE         PRESTON  CT         10       70       6:53.0    6:53/M
       4    STEPHANIE HERBERT       PRESTON  CT         12       71       6:54.0    6:54/M
       5    NATALYO ZUROWSKI                            12       82       7:19.0    7:19/M
       6    SKYLAR BAREFORD         STONINGTON  CT      12       83       7:19.0    7:19/M
       7    ERIN SCHAEFFER          N. FRANKLIN  CT      8       87       7:32.0    7:32/M
       8    KENDALL KOBELSKI        PRESTON  CT         11       90       7:34.0    7:34/M
       9    TAYLOR JOHNSON          Gales Ferry  CT     10       96       7:42.0    7:42/M
      10    AHN SWEENEY             Niantic  CT         11      105       7:54.0    7:54/M
      11    MADELINE PILATE         New London  CT      10      108       7:55.0    7:55/M
      12    MAGGIE O'CONNOR         Preston  CT         10      115       8:04.0    8:04/M
      13    ELLEN POPINCFHALK                           8       118       8:07.0    8:07/M
      14    HANNAH SPICER           PRESTON  CT          9      143      10:15.0   10:15/M
      15    SARAH BURDICK                               8       147      10:45.0   10:45/M
      16    CATRINA NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT           9      150      11:22.0   11:22/M
      17    AMELIA LUSK                                 11      156      11:53.0   11:53/M
      18    MADELINE KOTFER         MYSTIC  CT           8      162      12:39.0   12:39/M
      19    MARISA MITCHELL         PRESTON  CT         11      170      14:35.0   14:35/M
Top

Women 13 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    SARAH FRITZ             Ledyard  CT         15       39       6:02.0    6:02/M
       2    KRYSTYNA CHESTER                            15       44       6:08.0    6:08/M
       3    KATELYN MORRELL         MYSTIC  CT          13       51       6:14.0    6:14/M
       4    ANDRAYA PULASKI         NORWICH  CT         15       76       7:07.0    7:07/M
       5    BETHANY MITCHELL        PRESTON  CT         14      151      11:25.0   11:25/M
       6    DANIELLE MORN                               14      171      14:44.0   14:44/M
Top

Women 18 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MERIDITH FILTEAU        Danielson  CT       26       36       5:57.0    5:57/M
       2    AMY BUCKLEY             PRESTON  CT         29       86       7:31.0    7:31/M
       3    LIZ TEFT                Norwich  CT         29       92       7:35.0    7:35/M
       4    JESSICA TAYLOR          DANIELSON  CT       25       99       7:44.0    7:44/M
       5    ANGELA ORUM             GRISWOLD  CT        19      112       8:02.0    8:02/M
       6    NICOLE JOLLEY           BROOKLYN  CT        26      140       9:55.0    9:55/M
       7    MARY FOURNIER,JR.       SALEM  CT           27      172      14:47.0   14:47/M
       8    CAROL WALSH             GROTON  CT          28      173      14:49.0   14:49/M
       9    ROBIN HARRIS            TAFTVILLE  CT       26      174      14:50.0   14:50/M
      10    PAMELA BARILE                               24      183      16:24.0   16:24/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LAURIE SCHAEFFER                            38       29       5:44.0    5:44/M
       2    NANCY DAVIS             GRISWOLD  CT        36       48       6:11.0    6:11/M
       3    CLAIRE TONEWO           FRANKLIN  CT        34       54       6:18.0    6:18/M
       4    AUDRA HYEK              Uncasville  CT      36       81       7:18.0    7:18/M
       5    TRACEY BOYDEN           N. FRANKLIN  CT     36       88       7:32.0    7:32/M
       6    DEBRA MORAN                                 35       95       7:40.0    7:40/M
       7    JAMIE GEBO              NORWICH  CT         34      129       9:12.0    9:12/M
       8    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39      130       9:14.0    9:14/M
       9    BABARA LITWIN           COLCHESTER  CT      39      133       9:32.0    9:32/M
      10    CHARLENE JOHNSON        Gales Ferry  CT     33      135       9:41.0    9:41/M
      11    KRISTEN MUENCH          WATERFORD  CT       34      153      11:27.0   11:27/M
      12    LAURIE KOTFER           MYSTIC  CT          38      165      13:41.0   13:41/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KATHLEEN STEAMER        EAST LYME  CT       44       78       7:15.0    7:15/M
       2    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41       84       7:26.0    7:26/M
       3    MARYJANE RUFFO                              46       89       7:34.0    7:34/M
       4    KATHY SMOLENSKI         Colchester  CT      47       93       7:35.0    7:35/M
       5    KELLI SWICK                                 43      131       9:16.0    9:16/M
       6    JACKIE OWEN             EAST LYME  CT       42      145      10:19.0   10:19/M
       7    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48      146      10:22.0   10:22/M
       8    CATHERINE JONES         PRESTON  CT         49      158      11:58.0   11:58/M
       9    GAIL RIGNEY                                 48      184      16:43.0   16:43/M
      10    VAL LAFLEUR                                 41      192      27:48.0   27:48/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50      104       7:50.0    7:50/M
       2    CHRISTINE SACREY        PRESTON  CT         50      139       9:53.0    9:53/M
       3    SHIRLEY LAN             EAST LYME  CT       58      144      10:15.0   10:15/M
       4    SU LING HWANG                               53      154      11:32.0   11:32/M
       5    TERRIE SMITH            NORWICH  CT         50      155      11:40.0   11:40/M
       6    GLORIA KOSTEK           PRESTON  CT         55      160      11:59.0   11:59/M
       7    LAURIE LAMB             NO. STONINGTON  CT  51      161      12:36.0   12:36/M
       8    LYNN WISNIEWSKI                             57      180      15:24.0   15:24/M
       9    JACKIE SHELDON                              51      185      16:44.0   16:44/M
      10    GEORGIA TAKAKA                              58      186      16:44.0   16:44/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JUDY MCGRATH            COLCHESTER  CT      62      122       8:25.0    8:25/M
       2    DONNA MILLER            LEDYARD  CT         61      169      14:14.0   14:14/M
       3    ELAINE DZIOBA           Ledyard  CT         61      187      17:22.0   17:22/M
       4    ELLEN BROWNE            PRESTON  CT         67      189      19:43.0   19:43/M
Top

Women 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ANNA BROWNE             PRESTON  CT         89      181      15:33.0   15:33/M
Top

Men 0 to 7

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    BRYAN LETOILE                               7       166      13:56.0   13:56/M
       2    OWEN NEISTAT            TAFTVILLE  CT        6      175      14:51.0   14:51/M
       3    DIGBY LUDLOW            PRESTON  CT          2      177      15:00.0   15:00/M
Top

Men 8 to 12

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JEREMY PARO                                 10       27       5:37.0    5:37/M
       2    KYLE ROUILLARD                              12       46       6:08.0    6:08/M
       3    AARON DILLON            NEW LONDON  CT      11       52       6:16.0    6:16/M
       4    EMMETT SCHAEFFER        N. FRANKLIN  CT     10       59       6:26.0    6:26/M
       5    JOHN HARRIS             LEDYARD  CT         10       63       6:37.0    6:37/M
       6    STEPHEN PIOTRKAWSKI                         10       75       7:01.0    7:01/M
       7    KEVIN LITWIN            COLCHESTER  CT      12       79       7:16.0    7:16/M
       8    JOHN HOLT                                   11       80       7:18.0    7:18/M
       9    LORENZO MORALES         PRESTON  CT         11       85       7:28.0    7:28/M
      10    TYLER ROUILLQRD                             10       97       7:42.0    7:42/M
      11    MITCHELL PARO                               10       98       7:43.0    7:43/M
      12    JOHN HADCOCK,JR         EAST LYME  CT       12      100       7:48.0    7:48/M
      13    C.J. SPELLMAN           ROCKY HILL  CT       9      102       7:49.0    7:49/M
      14    PATRICK DOOLEY          COLCHESTER  CT      11      110       7:57.0    7:57/M
      15    PATRICK POWERS          ANDOVER  CT          8      111       7:59.0    7:59/M
      16    PRESTON SPICER          PRESTON  CT          9      116       8:05.0    8:05/M
      17    LOGAN KERNEY                                12      117       8:05.0    8:05/M
      18    JOEY PAPERELLI          PRESTON  CT          9      119       8:08.0    8:08/M
      19    JUSTIN LITWIN           COLCHESTER  CT      11      120       8:10.0    8:10/M
      20    CAILE JOHNSON           Gales Ferry  CT      8      123       8:27.0    8:27/M
      21    ETHAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      11      126       8:39.0    8:39/M
      22    SEBASTIAN TONEWO        FRANKLIN  CT        11      136       9:42.0    9:42/M
      23    JOSEPH BALES                                9       137       9:46.0    9:46/M
      24    JOEY KOTFER             MYSTIC  CT           9      149      11:20.0   11:20/M
      25    STANLEY NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT          11      157      11:54.0   11:54/M
      26    TIM LAFLEUR                                 11      167      13:56.0   13:56/M
      27    RYAN LAFLEUR                                8       191      27:47.0   27:47/M
Top

Men 13 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ETHAN HARRIS            LEDYARD  CT         15        7       5:06.0    5:06/M
       2    ERIK CHESTER                                14        8       5:09.0    5:09/M
       3    KEVIN MARTIN            Preston  CT         16       12       5:15.0    5:15/M
       4    DANIEL HOLT                                 15       14       5:16.0    5:16/M
       5    ANDREW ORUM             GRISWOLD  CT        14       20       5:22.0    5:22/M
       6    RYAN POWERS             ANDOVER  CT         16       38       6:00.0    6:00/M
       7    MATTHEW GUFFEY                              15       43       6:07.0    6:07/M
       8    ZACHARY ECKARD          CANTERBURY  CT      14       47       6:09.0    6:09/M
       9    DAN SPICER              PRESTON  CT         17       56       6:21.0    6:21/M
      10    JOSHUA REMONDI          OAKDALE  CT         16       57       6:23.0    6:23/M
      11    MICHAEL REMONDI         OAKDALE  CT         14       58       6:25.0    6:25/M
      12    VICTOR HWANY                                15      121       8:21.0    8:21/M
      13    VINNY GREEN                                 13      125       8:32.0    8:32/M
      14    JOHN FITZPAATRICK                           14      127       8:44.0    8:44/M
Top

Men 18 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CHRIS MCORMACK                              21        1       4:33.0    4:33/M
       2    BILLY PRESTON                               20        2       4:39.0    4:39/M
       3    BRENDAN CASHMAN                             26        4       4:40.0    4:40/M
       4    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         20        5       4:53.0    4:53/M
       5    CHRIS JOLLEY            BROOKLYN  CT        24       11       5:14.0    5:14/M
       6    CHARLIE OLBRIAS         Willimantic  CT     27       16       5:17.0    5:17/M
       7    ARTHUR MUENCH                               18       26       5:36.0    5:36/M
       8    THOMAS JOLLEY                               28       41       6:05.0    6:05/M
       9    MARK SICUSO                                 23       49       6:12.0    6:12/M
      10    MICHAEL DZIAVIT                             25       62       6:35.0    6:35/M
      11    DENNIS MUENCH           WATERFORD  CT       29       72       6:55.0    6:55/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    TODD BENNETT            UNCASVILLE  CT      33        3       4:40.0    4:40/M
       2    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39        9       5:10.0    5:10/M
       3    EDDIE ECKARD            CANTERBURY  CT      39       17       5:19.0    5:19/M
       4    JOHN DOOLEY             COLCHESTER  CT      39       18       5:20.0    5:20/M
       5    LESZEK WOJCIECHOWSKI    GALES FERRY  CT     39       24       5:32.0    5:32/M
       6    JOHN SCHAEFFER          Oakdale  CT         37       30       5:46.0    5:46/M
       7    KRIS KIMBRO             NORWICH  CT         33       35       5:51.0    5:51/M
       8    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      34       37       5:59.0    5:59/M
       9    JEFF ROUILLARD                              35       53       6:17.0    6:17/M
      10    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30       60       6:27.0    6:27/M
      11    DUANE ARNDT             JEWETT CITY  CT     39       64       6:42.0    6:42/M
      12    CHRISTIAN JOSEPH        STORRS  CT          37       74       6:59.0    6:59/M
      13    HARVEY GUFFEY                               39      113       8:03.0    8:03/M
      14    KEITH WUCIK                                 35      114       8:03.0    8:03/M
      15    WESS LUDLOW             PRESTON  CT         33      178      15:01.0   15:01/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    DAN DILLON                                  47        6       4:57.0    4:57/M
       2    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44       15       5:16.0    5:16/M
       3    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49       19       5:21.0    5:21/M
       4    MICHAEL FRITZ                               47       21       5:23.0    5:23/M
       5    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46       22       5:28.0    5:28/M
       6    MARK RUFFO              Griswold  CT        45       25       5:33.0    5:33/M
       7    DANIEL SANTOS           DANIELSON  CT       44       28       5:38.0    5:38/M
       8    BARRY STEAMER           EAST LYME  CT       49       32       5:47.0    5:47/M
       9    PAUL ANDRUSKIEWICZ      Preston  CT         45       34       5:50.0    5:50/M
      10    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     46       40       6:03.0    6:03/M
      11    RICK URBAN,             WINDHAM  CT         49       42       6:05.0    6:05/M
      12    CHUCK MARTIN            Preston  CT         49       55       6:20.0    6:20/M
      13    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48       61       6:31.0    6:31/M
      14    GREG PILATO             New London  CT      41       65       6:42.0    6:42/M
      15    MIKE TULES                                  44       68       6:43.0    6:43/M
      16    JOHN HADCOCK,SR         EAST LYME  CT       45      101       7:48.0    7:48/M
      17    CHARLIE SPELLMAN        ROCKY HILL  CT      41      103       7:49.0    7:49/M
      18    TOM OWEN                EAST LYME  CT       42      109       7:56.0    7:56/M
      19    CHAWN JOHNSON           Gales Ferry  CT     40      124       8:28.0    8:28/M
      20    CHRIS MITCHELL          PRESTON  CT         45      128       9:01.0    9:01/M
      21    PAUL LAPIDES                                40      141      10:02.0   10:02/M
      22    MIKE LAFLUER                                43      168      14:07.0   14:07/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53       10       5:12.0    5:12/M
       2    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55       13       5:15.0    5:15/M
       3    TIM SMITH               NORWICH  CT         56       23       5:31.0    5:31/M
       4    MARK POWERS             ANDOVER  CT         50       33       5:47.0    5:47/M
       5    GERRY CHESTER                               52       45       6:08.0    6:08/M
       6    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57       91       7:34.0    7:34/M
       7    BRUCE GRISAFE           SALEM  CT           50      106       7:54.0    7:54/M
       8    MARVIN JONES            PRESTON  CT         51      148      11:20.0   11:20/M
       9    PHILLIP LUDLOW          PRESTON  CT         57      176      15:00.0   15:00/M
      10    CLIFF MARKS                                 53      188      19:42.0   19:42/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60       31       5:46.0    5:46/M
       2    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63       50       6:12.0    6:12/M
       3    RON DOMBROWSKI          Norwich  CT         61       66       6:43.0    6:43/M
       4    DENNIS ZAJEHOWSKI       GRISWOLD  CT        60       77       7:09.0    7:09/M
       5    RON GALE                                    68       94       7:38.0    7:38/M
       6    ROBERT MILLER           LEDYARD  CT         64      138       9:47.0    9:47/M
       7    DAN DZIOBA              Ledyard  CT         63      163      13:10.0   13:10/M
       8    LAURENCE BROWNE         PRESTON  CT         65      182      15:33.0   15:33/M
       9    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63      190      26:03.0   26:03/M
Top

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    COLBURN GRAVES          NO. STONINGTON  CT  70      134       9:37.0    9:37/M
       2    KENNETH BINGELL         JEWETT CITY  CT     70      152      11:26.0   11:26/M
       3    JOHN MARTIN                                 85      179      15:22.0   15:22/M
       4    EDWARD SWEENEY          WATERFORD  CT       86      193      27:51.0   27:51/M

Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com/



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News