Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Liz Harris Cannonball Run

Preston, CT, June 19, 2004

[Age Group Results ]

Overall Results

Results courtesy of SNERRO

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race

LIZ HARRIS CANNONBALL RUN 1 Mile Race

Overall Finish List

June 19, 2004


Results By SNERRO, LLC
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    CHRIS MCORMACK                              21     1 M 18-29       4:33.0    4:33/M
       2    BILLY PRESTON                               20     2 M 18-29       4:39.0    4:39/M
       3    TODD BENNETT            UNCASVILLE  CT      33     1 M 30-39       4:40.0    4:40/M
       4    BRENDAN CASHMAN                             26     3 M 18-29       4:40.0    4:40/M
       5    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         20     4 M 18-29       4:53.0    4:53/M
       6    DAN DILLON                                  47     1 M 40-49       4:57.0    4:57/M
       7    ETHAN HARRIS            LEDYARD  CT         15     1 M 13-17       5:06.0    5:06/M
       8    ERIK CHESTER                                14     2 M 13-17       5:09.0    5:09/M
       9    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39     2 M 30-39       5:10.0    5:10/M
      10    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53     1 M 50-59       5:12.0    5:12/M
      11    CHRIS JOLLEY            BROOKLYN  CT        24     5 M 18-29       5:14.0    5:14/M
      12    KEVIN MARTIN            Preston  CT         16     3 M 13-17       5:15.0    5:15/M
      13    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55     2 M 50-59       5:15.0    5:15/M
      14    DANIEL HOLT                                 15     4 M 13-17       5:16.0    5:16/M
      15    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44     2 M 40-49       5:16.0    5:16/M
      16    CHARLIE OLBRIAS         Willimantic  CT     27     6 M 18-29       5:17.0    5:17/M
      17    EDDIE ECKARD            CANTERBURY  CT      39     3 M 30-39       5:19.0    5:19/M
      18    JOHN DOOLEY             COLCHESTER  CT      39     4 M 30-39       5:20.0    5:20/M
      19    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49     3 M 40-49       5:21.0    5:21/M
      20    ANDREW ORUM             GRISWOLD  CT        14     5 M 13-17       5:22.0    5:22/M
      21    MICHAEL FRITZ                               47     4 M 40-49       5:23.0    5:23/M
      22    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46     5 M 40-49       5:28.0    5:28/M
      23    TIM SMITH               NORWICH  CT         56     3 M 50-59       5:31.0    5:31/M
      24    LESZEK WOJCIECHOWSKI    GALES FERRY  CT     39     5 M 30-39       5:32.0    5:32/M
      25    MARK RUFFO              Griswold  CT        45     6 M 40-49       5:33.0    5:33/M
      26    ARTHUR MUENCH                               18     7 M 18-29       5:36.0    5:36/M
      27    JEREMY PARO                                 10     1 M  8-12       5:37.0    5:37/M
      28    DANIEL SANTOS           DANIELSON  CT       44     7 M 40-49       5:38.0    5:38/M
      29    LAURIE SCHAEFFER                            38     1 F 30-39       5:44.0    5:44/M
      30    JOHN SCHAEFFER          Oakdale  CT         37     6 M 30-39       5:46.0    5:46/M
      31    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60     1 M 60-69       5:46.0    5:46/M
      32    BARRY STEAMER           EAST LYME  CT       49     8 M 40-49       5:47.0    5:47/M
      33    MARK POWERS             ANDOVER  CT         50     4 M 50-59       5:47.0    5:47/M
      34    PAUL ANDRUSKIEWICZ      Preston  CT         45     9 M 40-49       5:50.0    5:50/M
      35    KRIS KIMBRO             NORWICH  CT         33     7 M 30-39       5:51.0    5:51/M
      36    MERIDITH FILTEAU        Danielson  CT       26     1 F 18-29       5:57.0    5:57/M
      37    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      34     8 M 30-39       5:59.0    5:59/M
      38    RYAN POWERS             ANDOVER  CT         16     6 M 13-17       6:00.0    6:00/M
      39    SARAH FRITZ             Ledyard  CT         15     1 F 13-17       6:02.0    6:02/M
      40    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     46    10 M 40-49       6:03.0    6:03/M
      41    THOMAS JOLLEY                               28     8 M 18-29       6:05.0    6:05/M
      42    RICK URBAN,             WINDHAM  CT         49    11 M 40-49       6:05.0    6:05/M
      43    MATTHEW GUFFEY                              15     7 M 13-17       6:07.0    6:07/M
      44    KRYSTYNA CHESTER                            15     2 F 13-17       6:08.0    6:08/M
      45    GERRY CHESTER                               52     5 M 50-59       6:08.0    6:08/M
      46    KYLE ROUILLARD                              12     2 M  8-12       6:08.0    6:08/M
      47    ZACHARY ECKARD          CANTERBURY  CT      14     8 M 13-17       6:09.0    6:09/M
      48    NANCY DAVIS             GRISWOLD  CT        36     2 F 30-39       6:11.0    6:11/M
      49    MARK SICUSO                                 23     9 M 18-29       6:12.0    6:12/M
      50    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63     2 M 60-69       6:12.0    6:12/M
      51    KATELYN MORRELL         MYSTIC  CT          13     3 F 13-17       6:14.0    6:14/M
      52    AARON DILLON            NEW LONDON  CT      11     3 M  8-12       6:16.0    6:16/M
      53    JEFF ROUILLARD                              35     9 M 30-39       6:17.0    6:17/M
      54    CLAIRE TONEWO           FRANKLIN  CT        34     3 F 30-39       6:18.0    6:18/M
      55    CHUCK MARTIN            Preston  CT         49    12 M 40-49       6:20.0    6:20/M
      56    DAN SPICER              PRESTON  CT         17     9 M 13-17       6:21.0    6:21/M
      57    JOSHUA REMONDI          OAKDALE  CT         16    10 M 13-17       6:23.0    6:23/M
      58    MICHAEL REMONDI         OAKDALE  CT         14    11 M 13-17       6:25.0    6:25/M
      59    EMMETT SCHAEFFER        N. FRANKLIN  CT     10     4 M  8-12       6:26.0    6:26/M
      60    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30    10 M 30-39       6:27.0    6:27/M
      61    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48    13 M 40-49       6:31.0    6:31/M
      62    MICHAEL DZIAVIT                             25    10 M 18-29       6:35.0    6:35/M
      63    JOHN HARRIS             LEDYARD  CT         10     5 M  8-12       6:37.0    6:37/M
      64    DUANE ARNDT             JEWETT CITY  CT     39    11 M 30-39       6:42.0    6:42/M
      65    GREG PILATO             New London  CT      41    14 M 40-49       6:42.0    6:42/M
      66    RON DOMBROWSKI          Norwich  CT         61     3 M 60-69       6:43.0    6:43/M
      67    JACLYN TULES            PLAINFIELD  CT      11     1 F  8-12       6:43.0    6:43/M
      68    MIKE TULES                                  44    15 M 40-49       6:43.0    6:43/M
      69    ALEXA PAPARELLI         PRESTON  CT         11     2 F  8-12       6:47.0    6:47/M
      70    KATIE HOLDRIDGE         PRESTON  CT         10     3 F  8-12       6:53.0    6:53/M
      71    STEPHANIE HERBERT       PRESTON  CT         12     4 F  8-12       6:54.0    6:54/M
      72    DENNIS MUENCH           WATERFORD  CT       29    11 M 18-29       6:55.0    6:55/M
      73    VICTORIA HOLT                               7      1 F  0- 7       6:58.0    6:58/M
      74    CHRISTIAN JOSEPH        STORRS  CT          37    12 M 30-39       6:59.0    6:59/M
      75    STEPHEN PIOTRKAWSKI                         10     6 M  8-12       7:01.0    7:01/M
      76    ANDRAYA PULASKI         NORWICH  CT         15     4 F 13-17       7:07.0    7:07/M
      77    DENNIS ZAJEHOWSKI       GRISWOLD  CT        60     4 M 60-69       7:09.0    7:09/M
      78    KATHLEEN STEAMER        EAST LYME  CT       44     1 F 40-49       7:15.0    7:15/M
      79    KEVIN LITWIN            COLCHESTER  CT      12     7 M  8-12       7:16.0    7:16/M
      80    JOHN HOLT                                   11     8 M  8-12       7:18.0    7:18/M
      81    AUDRA HYEK              Uncasville  CT      36     4 F 30-39       7:18.0    7:18/M
      82    NATALYO ZUROWSKI                            12     5 F  8-12       7:19.0    7:19/M
      83    SKYLAR BAREFORD         STONINGTON  CT      12     6 F  8-12       7:19.0    7:19/M
      84    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41     2 F 40-49       7:26.0    7:26/M
      85    LORENZO MORALES         PRESTON  CT         11     9 M  8-12       7:28.0    7:28/M
      86    AMY BUCKLEY             PRESTON  CT         29     2 F 18-29       7:31.0    7:31/M
      87    ERIN SCHAEFFER          N. FRANKLIN  CT      8     7 F  8-12       7:32.0    7:32/M
      88    TRACEY BOYDEN           N. FRANKLIN  CT     36     5 F 30-39       7:32.0    7:32/M
      89    MARYJANE RUFFO                              46     3 F 40-49       7:34.0    7:34/M
      90    KENDALL KOBELSKI        PRESTON  CT         11     8 F  8-12       7:34.0    7:34/M
      91    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57     6 M 50-59       7:34.0    7:34/M
      92    LIZ TEFT                Norwich  CT         29     3 F 18-29       7:35.0    7:35/M
      93    KATHY SMOLENSKI         Colchester  CT      47     4 F 40-49       7:35.0    7:35/M
      94    RON GALE                                    68     5 M 60-69       7:38.0    7:38/M
      95    DEBRA MORAN                                 35     6 F 30-39       7:40.0    7:40/M
      96    TAYLOR JOHNSON          Gales Ferry  CT     10     9 F  8-12       7:42.0    7:42/M
      97    TYLER ROUILLQRD                             10    10 M  8-12       7:42.0    7:42/M
      98    MITCHELL PARO                               10    11 M  8-12       7:43.0    7:43/M
      99    JESSICA TAYLOR          DANIELSON  CT       25     4 F 18-29       7:44.0    7:44/M
     100    JOHN HADCOCK,JR         EAST LYME  CT       12    12 M  8-12       7:48.0    7:48/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    JOHN HADCOCK,SR         EAST LYME  CT       45    16 M 40-49       7:48.0    7:48/M
     102    C.J. SPELLMAN           ROCKY HILL  CT       9    13 M  8-12       7:49.0    7:49/M
     103    CHARLIE SPELLMAN        ROCKY HILL  CT      41    17 M 40-49       7:49.0    7:49/M
     104    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50     1 F 50-59       7:50.0    7:50/M
     105    AHN SWEENEY             Niantic  CT         11    10 F  8-12       7:54.0    7:54/M
     106    BRUCE GRISAFE           SALEM  CT           50     7 M 50-59       7:54.0    7:54/M
     107    RAVEN DILLON            NEW LONDON  CT       7     2 F  0- 7       7:55.0    7:55/M
     108    MADELINE PILATE         New London  CT      10    11 F  8-12       7:55.0    7:55/M
     109    TOM OWEN                EAST LYME  CT       42    18 M 40-49       7:56.0    7:56/M
     110    PATRICK DOOLEY          COLCHESTER  CT      11    14 M  8-12       7:57.0    7:57/M
     111    PATRICK POWERS          ANDOVER  CT          8    15 M  8-12       7:59.0    7:59/M
     112    ANGELA ORUM             GRISWOLD  CT        19     5 F 18-29       8:02.0    8:02/M
     113    HARVEY GUFFEY                               39    13 M 30-39       8:03.0    8:03/M
     114    KEITH WUCIK                                 35    14 M 30-39       8:03.0    8:03/M
     115    MAGGIE O'CONNOR         Preston  CT         10    12 F  8-12       8:04.0    8:04/M
     116    PRESTON SPICER          PRESTON  CT          9    16 M  8-12       8:05.0    8:05/M
     117    LOGAN KERNEY                                12    17 M  8-12       8:05.0    8:05/M
     118    ELLEN POPINCFHALK                           8     13 F  8-12       8:07.0    8:07/M
     119    JOEY PAPERELLI          PRESTON  CT          9    18 M  8-12       8:08.0    8:08/M
     120    JUSTIN LITWIN           COLCHESTER  CT      11    19 M  8-12       8:10.0    8:10/M
     121    VICTOR HWANY                                15    12 M 13-17       8:21.0    8:21/M
     122    JUDY MCGRATH            COLCHESTER  CT      62     1 F 60-69       8:25.0    8:25/M
     123    CAILE JOHNSON           Gales Ferry  CT      8    20 M  8-12       8:27.0    8:27/M
     124    CHAWN JOHNSON           Gales Ferry  CT     40    19 M 40-49       8:28.0    8:28/M
     125    VINNY GREEN                                 13    13 M 13-17       8:32.0    8:32/M
     126    ETHAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      11    21 M  8-12       8:39.0    8:39/M
     127    JOHN FITZPAATRICK                           14    14 M 13-17       8:44.0    8:44/M
     128    CHRIS MITCHELL          PRESTON  CT         45    20 M 40-49       9:01.0    9:01/M
     129    JAMIE GEBO              NORWICH  CT         34     7 F 30-39       9:12.0    9:12/M
     130    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39     8 F 30-39       9:14.0    9:14/M
     131    KELLI SWICK                                 43     5 F 40-49       9:16.0    9:16/M
     132    RAISELLE SWICK                              7      3 F  0- 7       9:16.0    9:16/M
     133    BABARA LITWIN           COLCHESTER  CT      39     9 F 30-39       9:32.0    9:32/M
     134    COLBURN GRAVES          NO. STONINGTON  CT  70     1 M 70-99       9:37.0    9:37/M
     135    CHARLENE JOHNSON        Gales Ferry  CT     33    10 F 30-39       9:41.0    9:41/M
     136    SEBASTIAN TONEWO        FRANKLIN  CT        11    22 M  8-12       9:42.0    9:42/M
     137    JOSEPH BALES                                9     23 M  8-12       9:46.0    9:46/M
     138    ROBERT MILLER           LEDYARD  CT         64     6 M 60-69       9:47.0    9:47/M
     139    CHRISTINE SACREY        PRESTON  CT         50     2 F 50-59       9:53.0    9:53/M
     140    NICOLE JOLLEY           BROOKLYN  CT        26     6 F 18-29       9:55.0    9:55/M
     141    PAUL LAPIDES                                40    21 M 40-49      10:02.0   10:02/M
     142    ANNELIESE LAPIDES                           6      4 F  0- 7      10:03.0   10:03/M
     143    HANNAH SPICER           PRESTON  CT          9    14 F  8-12      10:15.0   10:15/M
     144    SHIRLEY LAN             EAST LYME  CT       58     3 F 50-59      10:15.0   10:15/M
     145    JACKIE OWEN             EAST LYME  CT       42     6 F 40-49      10:19.0   10:19/M
     146    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48     7 F 40-49      10:22.0   10:22/M
     147    SARAH BURDICK                               8     15 F  8-12      10:45.0   10:45/M
     148    MARVIN JONES            PRESTON  CT         51     8 M 50-59      11:20.0   11:20/M
     149    JOEY KOTFER             MYSTIC  CT           9    24 M  8-12      11:20.0   11:20/M
     150    CATRINA NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT           9    16 F  8-12      11:22.0   11:22/M
     151    BETHANY MITCHELL        PRESTON  CT         14     5 F 13-17      11:25.0   11:25/M
     152    KENNETH BINGELL         JEWETT CITY  CT     70     2 M 70-99      11:26.0   11:26/M
     153    KRISTEN MUENCH          WATERFORD  CT       34    11 F 30-39      11:27.0   11:27/M
     154    SU LING HWANG                               53     4 F 50-59      11:32.0   11:32/M
     155    TERRIE SMITH            NORWICH  CT         50     5 F 50-59      11:40.0   11:40/M
     156    AMELIA LUSK                                 11    17 F  8-12      11:53.0   11:53/M
     157    STANLEY NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT          11    25 M  8-12      11:54.0   11:54/M
     158    CATHERINE JONES         PRESTON  CT         49     8 F 40-49      11:58.0   11:58/M
     159    HAILEY DODGE            LISBON  CT           7     5 F  0- 7      11:59.0   11:59/M
     160    GLORIA KOSTEK           PRESTON  CT         55     6 F 50-59      11:59.0   11:59/M
     161    LAURIE LAMB             NO. STONINGTON  CT  51     7 F 50-59      12:36.0   12:36/M
     162    MADELINE KOTFER         MYSTIC  CT           8    18 F  8-12      12:39.0   12:39/M
     163    DAN DZIOBA              Ledyard  CT         63     7 M 60-69      13:10.0   13:10/M
     164    ISABELLA NOWAKOWSKI     MYSTIC  CT           7     6 F  0- 7      13:40.0   13:40/M
     165    LAURIE KOTFER           MYSTIC  CT          38    12 F 30-39      13:41.0   13:41/M
     166    BRYAN LETOILE                               7      1 M  0- 7      13:56.0   13:56/M
     167    TIM LAFLEUR                                 11    26 M  8-12      13:56.0   13:56/M
     168    MIKE LAFLUER                                43    22 M 40-49      14:07.0   14:07/M
     169    DONNA MILLER            LEDYARD  CT         61     2 F 60-69      14:14.0   14:14/M
     170    MARISA MITCHELL         PRESTON  CT         11    19 F  8-12      14:35.0   14:35/M
     171    DANIELLE MORN                               14     6 F 13-17      14:44.0   14:44/M
     172    MARY FOURNIER,JR.       SALEM  CT           27     7 F 18-29      14:47.0   14:47/M
     173    CAROL WALSH             GROTON  CT          28     8 F 18-29      14:49.0   14:49/M
     174    ROBIN HARRIS            TAFTVILLE  CT       26     9 F 18-29      14:50.0   14:50/M
     175    OWEN NEISTAT            TAFTVILLE  CT        6     2 M  0- 7      14:51.0   14:51/M
     176    PHILLIP LUDLOW          PRESTON  CT         57     9 M 50-59      15:00.0   15:00/M
     177    DIGBY LUDLOW            PRESTON  CT          2     3 M  0- 7      15:00.0   15:00/M
     178    WESS LUDLOW             PRESTON  CT         33    15 M 30-39      15:01.0   15:01/M
     179    JOHN MARTIN                                 85     3 M 70-99      15:22.0   15:22/M
     180    LYNN WISNIEWSKI                             57     8 F 50-59      15:24.0   15:24/M
     181    ANNA BROWNE             PRESTON  CT         89     1 F 70-99      15:33.0   15:33/M
     182    LAURENCE BROWNE         PRESTON  CT         65     8 M 60-69      15:33.0   15:33/M
     183    PAMELA BARILE                               24    10 F 18-29      16:24.0   16:24/M
     184    GAIL RIGNEY                                 48     9 F 40-49      16:43.0   16:43/M
     185    JACKIE SHELDON                              51     9 F 50-59      16:44.0   16:44/M
     186    GEORGIA TAKAKA                              58    10 F 50-59      16:44.0   16:44/M
     187    ELAINE DZIOBA           Ledyard  CT         61     3 F 60-69      17:22.0   17:22/M
     188    CLIFF MARKS                                 53    10 M 50-59      19:42.0   19:42/M
     189    ELLEN BROWNE            PRESTON  CT         67     4 F 60-69      19:43.0   19:43/M
     190    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63     9 M 60-69      26:03.0   26:03/M
     191    RYAN LAFLEUR                                8     27 M  8-12      27:47.0   27:47/M
     192    VAL LAFLEUR                                 41    10 F 40-49      27:48.0   27:48/M
     193    EDWARD SWEENEY          WATERFORD  CT       86     4 M 70-99      27:51.0   27:51/M

Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com/



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News