Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Niantic Bay 10K

Niantic, CT, June 11, 2004

[Age Group ]

Overall

Results By SNERRO, LLC



A fine sunny evening with no wind on the water at the beach in Niantic, combined with the pancake flat course made for a pleasant evening, absent the inconvenience of running 10Km. Chad Brown and Marci Washington conveniently out ran their respective divisions to have more time following the race for enjoying the evening.
Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    CHADWICK BROWN          Waterford  CT       28     1 M 25-29      33:11.0    5:21/M
       2    TODD BENNETT            Uncasville  CT      33     1 M 30-34      35:29.0    5:43/M
       3    CHARLIE MITCHELL        Branford  CT        45     1 M 45-49      35:34.0    5:44/M
       4    Josh Corbin             New London  CT      24     1 M 20-24      35:36.0    5:44/M
       5    CHRIS SCHULTEN          Glastonbury         32     2 M 30-34      35:48.0    5:46/M
       6    CARL ROTH               Niantic  CT         28     2 M 25-29      37:59.0    6:07/M
       7    MICHEAL MUNROR          Newington  CT       45     2 M 45-49      38:02.0    6:07/M
       8    John Hadcock            East Lyme  CT       45     3 M 45-49      38:05.0    6:08/M
       9    CHARLIE ISLEN           Madison  CT         41     1 M 40-44      38:33.0    6:12/M
      10    Rob Tomko               Old Saybrook  CT    40     2 M 40-44      38:39.0    6:13/M
      11    BRIAN TAJLILI           Manchester  CT      22     2 M 20-24      39:17.0    6:20/M
      12    BOB HANDIFIELD          East Lyme  CT       44     3 M 40-44      39:19.0    6:20/M
      13    PETER HARRIS            Niantic  CT         39     1 M 35-39      39:43.0    6:24/M
      14    JOSH POTHIER            Moosup  CT          27     3 M 25-29      39:54.0    6:26/M
      15    CHRISTOPHER JOLLEY      BROOKLYN  CT        24     3 M 20-24      39:58.0    6:26/M
      16    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53     1 M 50-54      39:58.0    6:26/M
      17    Gary Deal               Oakdale  CT         46     4 M 45-49      40:08.0    6:28/M
      18    Glen Farr               Knoxville  TN       55     1 M 55-59      40:17.0    6:29/M
      19    FRANK SILVA             Niantic  CT         38     2 M 35-39      40:29.0    6:31/M
      20    Dave Jacobs             Niantic  CT         59     2 M 55-59      40:32.0    6:32/M
      21    RAY MURRAY              Ledyard  CT         42     4 M 40-44      40:38.0    6:33/M
      22    TONY SAVINELLI          Clinton  CT         49     5 M 45-49      40:40.0    6:33/M
      23    David DiPietro          Norwich  CT         33     3 M 30-34      40:45.0    6:34/M
      24    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    48     6 M 45-49      40:49.0    6:34/M
      25    CHRISTOPHER WINTER      Stratford  CT       39     3 M 35-39      40:52.0    6:35/M
      26    Bob Hefflefinger        Niantic  CT         45     7 M 45-49      41:24.0    6:40/M
      27    Brian Stangle           Ledyard  CT         44     5 M 40-44      41:51.0    6:44/M
      28    Bill Borla              Torrington  CT      64     1 M 60-64      41:52.0    6:45/M
      29    DAVE CHAMEIDES          Ansonia  CT         45     8 M 45-49      41:56.0    6:45/M
      30    Todd Peretz             Niantic  CT         37     4 M 35-39      42:19.0    6:49/M
      31    Jeffery Scheeler        East Lyme  CT       49     9 M 45-49      42:23.0    6:50/M
      32    Greg Clark              Glastonbury  CT     42     6 M 40-44      42:33.0    6:51/M
      33    GUY PULINO              Monroe  CT          59     3 M 55-59      42:50.0    6:54/M
      34    KEVIN JOHNSON           Niantic  CT         46    10 M 45-49      42:58.0    6:55/M
      35    Mike Parulis            East Lyme  CT       45    11 M 45-49      42:59.0    6:55/M
      36    WILLIAM FRITZ           East Lyme  CT       39     5 M 35-39      43:08.0    6:57/M
      37    MARCY WITHINGTON        Old Lyme  CT        34     1 F 30-34      43:20.0    6:59/M
      38    BRENDAN YOURELL         East Lyme  CT       33     4 M 30-34      43:22.0    6:59/M
      39    BOB NEAR                Groton  CT          47    12 M 45-49      43:23.0    6:59/M
      40    John Foley              Waterford  CT       39     6 M 35-39      43:26.0    7:00/M
      41    Cindy Burt              Shelton  CT         27     1 F 25-29      43:29.0    7:00/M
      42    HEATHER HURLBURT        Niantic  CT         28     2 F 25-29      43:35.0    7:01/M
      43    Tien Nguyen             East Lyme  CT       41     7 M 40-44      43:49.0    7:03/M
      44    Kim E. Price            Chester  CT         50     2 M 50-54      43:52.0    7:04/M
      45    John Walter             Niantic  CT         37     7 M 35-39      44:00.0    7:05/M
      46    Ryan Slobin             Old Saybrook  CT    15     1 M 15-19      44:06.0    7:06/M
      47    Margaret Haire          Waterford  CT       43     1 F 40-44      44:08.0    7:06/M
      48    Annette Barbay          Uncasville  CT      33     2 F 30-34      44:12.0    7:07/M
      49    John Savage             East Lyme  CT       47    13 M 45-49      44:14.0    7:07/M
      50    DENNIS SCOTT            East Killingly  CT  39     8 M 35-39      44:17.0    7:08/M
      51    Keith Turner            Niantic  CT         18     2 M 15-19      44:20.0    7:08/M
      52    Ben Mattheis            Cheshire  CT        50     3 M 50-54      44:23.0    7:09/M
      53    Ted Phillips            Niantic  CT         63     2 M 60-64      44:34.0    7:11/M
      54    PHILIP McKENNA          Gales Ferry  CT     42     8 M 40-44      44:56.0    7:14/M
      55    Karen Purcell           Hebron  CT          36     1 F 35-39      45:16.0    7:17/M
      56    David A. Flagg          Pawcatuck  CT       30     5 M 30-34      45:26.0    7:19/M
      57    JENNIFER CHEUNG         Quaker Hill  CT     26     3 F 25-29      45:30.0    7:20/M
      58    DAN CLARK               Southwick  MA       51     4 M 50-54      45:36.0    7:21/M
      59    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       40     2 F 40-44      45:37.0    7:21/M
      60    CHRIS STORER            Mystic  CT          45    14 M 45-49      45:43.0    7:22/M
      61    Joe Gioia               Ledyard  CT         49    15 M 45-49      45:44.0    7:22/M
      62    Albert Harris           Manchester  CT      37     9 M 35-39      45:46.0    7:22/M
      63    James Toala             New London  CT      33     6 M 30-34      45:56.0    7:24/M
      64    Steve Brunetti          East Lyme  CT       50     5 M 50-54      46:16.0    7:27/M
      65    CLINTON DRICCOLL        South Windsor  CT   51     6 M 50-54      46:23.0    7:28/M
      66    Jerry LeVasseur         Madison  CT         66     1 M 65-69      46:52.0    7:33/M
      67    David Brady             Niantic  CT         53     7 M 50-54      47:01.0    7:34/M
      68    BILL SCHWARTZ           Manchester  CT      60     3 M 60-64      47:03.0    7:35/M
      69    RONALD LEWIS            Quaker Hill  CT     35    10 M 35-39      47:08.0    7:35/M
      70    Shawn Elizabeth Savage  East Lyme  CT       22     1 F 20-24      47:11.0    7:36/M
      71    Nancy Davis             Griswold  CT        36     2 F 35-39      47:15.0    7:37/M
      72    JEAN TUNESKI            Waterford  CT       44     3 F 40-44      47:21.0    7:37/M
      73    Ronald E. Dombrowski    Norwich  CT         60     4 M 60-64      47:33.0    7:39/M
      74    Karen Short             New London  CT      43     4 F 40-44      47:35.0    7:40/M
      75    SCOTT WISSEL            Suffield  CT        38    11 M 35-39      48:09.0    7:45/M
      76    Allan Buchholz          East Lyme  CT       53     8 M 50-54      48:24.0    7:48/M
      77    Harlan Montague         Niantic  CT         47    16 M 45-49      48:28.0    7:48/M
      78    ALISON DUPONT           Groton  CT          37     3 F 35-39      48:43.0    7:51/M
      79    BEN STONE               Niantic  CT         43     9 M 40-44      48:43.0    7:51/M
      80    DAVID HUSSEY            Tolland  CT         45    17 M 45-49      48:55.0    7:53/M
      81    KIM CAMERON             East Lyme  CT       39     4 F 35-39      48:56.0    7:53/M
      82    Susan Jones             Gales Ferry  CT     37     5 F 35-39      49:00.0    7:53/M
      83    CHRISTOPHER YOUNG       Niantic  CT         26     4 M 25-29      49:05.0    7:54/M
      84    CARL FULLER             East Haddam  CT     61     5 M 60-64      49:06.0    7:54/M
      85    Michael Dunn            Waterford  CT       45    18 M 45-49      49:13.0    7:56/M
      86    MARK ROGGE              Toledo  OH          28     5 M 25-29      49:18.0    7:56/M
      87    Karen Roy               New London  CT      28     4 F 25-29      49:23.0    7:57/M
      88    Steve Appleby           Waterford  CT       30     7 M 30-34      49:28.0    7:58/M
      89    Jerry L. Brown          East Lyme  CT       62     6 M 60-64      49:32.0    7:59/M
      90    JOHN WHALEN             Niantic  CT         43    10 M 40-44      49:43.0    8:00/M
      91    KRISTIN KNOWS           Stratford  CT       37     6 F 35-39      49:50.0    8:01/M
      92    SAM CHEUNG              Quaker Hill  CT     24     4 M 20-24      50:00.0    8:03/M
      93    Charene Clark           Old Lyme  CT        40     5 F 40-44      50:04.0    8:04/M
      94    RUBEN FONTANEZ          Ledyard  CT         43    11 M 40-44      50:09.0    8:05/M
      95    JOAN MUNROE             Newington  CT       49     1 F 45-49      50:16.0    8:06/M
      96    Stephen C Doherty       Niantic  CT         43    12 M 40-44      50:38.0    8:09/M
      97    PAUL PALAZZO            Norwich  CT         24     5 M 20-24      50:54.0    8:12/M
      98    John Slade              Colchester  CT      34     8 M 30-34      50:59.0    8:13/M
      99    MAUREEN WIMBERGER       West Hartford  CT   42     6 F 40-44      51:31.0    8:18/M
     100    DAVID CITRON            East Lyme  CT       44    13 M 40-44      51:36.0    8:19/M
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    MAIA VARGAS             Niantic  CT         32     3 F 30-34      51:37.0    8:19/M
     102    JOHN VERNAGLIA          Niantic  CT         58     4 M 55-59      51:49.0    8:21/M
     103    Manuel Duval            Groton  CT          38    12 M 35-39      51:55.0    8:22/M
     104    STEPHEN WOODS           Westbrook  CT       52     9 M 50-54      52:04.0    8:23/M
     105    ONI CHUKIR              Orange  CT          39     7 F 35-39      52:10.0    8:24/M
     106    Sara Vernaglia          Niantic  CT         20     2 F 20-24      52:11.0    8:24/M
     107    DANA BRINKMAN           Niantic  CT         20     3 F 20-24      52:11.0    8:24/M
     108    DINA BIERWIRTH          Hartford  CT        30     4 F 30-34      52:28.0    8:27/M
     109    Mary Liz Williams       West Hartford  CT   42     7 F 40-44      52:31.0    8:27/M
     110    Victor Dowling          West Hartford  CT   47    19 M 45-49      52:37.0    8:28/M
     111    DAWN STEVENS            Old Saybrook  CT    32     5 F 30-34      52:40.0    8:29/M
     112    Randall J Potterton     Andover  CT         45    20 M 45-49      52:46.0    8:30/M
     113    CRAIG PARDI             Manchester  CT      32     9 M 30-34      52:50.0    8:30/M
     114    RICHARD GRIFFITHS       Mystic  CT          46    21 M 45-49      52:52.0    8:31/M
     115    Kim Rennie              Uncasville  CT      33     6 F 30-34      52:58.0    8:32/M
     116    Deb Brunetti            East Lyme  CT       45     2 F 45-49      52:59.0    8:32/M
     117    KIM BAGOS               Waterford  CT       32     7 F 30-34      53:20.0    8:35/M
     118    Dawn Gilday             Old Lyme  CT        36     8 F 35-39      53:32.0    8:37/M
     119    MICHELLE LEA            Manomet  MA         30     8 F 30-34      53:32.0    8:37/M
     120    JOHN SHEGIRIAN          Old Lyme  CT        0      1 M  0-14      53:44.0    8:39/M
     121    Nadine Cane             Uncasville  CT      46     3 F 45-49      53:54.0    8:41/M
     122    PJ Hancock              Mystic  CT          45    22 M 45-49      54:00.0    8:42/M
     123    KEONARD,JR BORGES       Niantic  CT         43    14 M 40-44      54:10.0    8:43/M
     124    DEBRA RAYMOND           Niantic  CT         44     8 F 40-44      54:27.0    8:46/M
     125    JOHN MCKENNA            Ivoryton  CT        36    13 M 35-39      54:36.0    8:48/M
     126    Howard Brensilver       Stonington  CT      61     7 M 60-64      54:41.0    8:48/M
     127    MARYELLEN PORTER        West Hartford  CT   45     4 F 45-49      54:42.0    8:49/M
     128    Gail Glenn              East Lyme  CT       52     1 F 50-54      54:43.0    8:49/M
     129    Kerry Filloramo         Colchester  CT      23     4 F 20-24      54:45.0    8:49/M
     130    JOHN WILLIAMS           Chester  CT         49    23 M 45-49      54:47.0    8:49/M
     131    Denise Peretz           Niantic  CT         35     9 F 35-39      54:47.0    8:49/M
     132    LAURA BABIN             Niantic  CT         36    10 F 35-39      54:48.0    8:49/M
     133    REBECCA MCCUE           Niantic  CT         27     5 F 25-29      54:59.0    8:51/M
     134    MICHAEL HARNEY          Stonington  CT      28     6 M 25-29      55:01.0    8:52/M
     135    William Loomis          Branford  CT        48    24 M 45-49      55:08.0    8:53/M
     136    David Williams          West Hartford  CT   55     5 M 55-59      55:50.0    8:59/M
     137    Christie Borelli        Quaker Hill  CT     28     6 F 25-29      55:58.0    9:01/M
     138    ANISE GRAJEDA           Norwich  CT         33     9 F 30-34      56:24.0    9:05/M
     139    SUSAN YOUNG             Groton  CT          35    11 F 35-39      56:50.0    9:09/M
     140    Neal Bobruff            Stonington  CT      45    25 M 45-49      56:52.0    9:09/M
     141    BERNIE MURRAY           Waterford  CT       69     2 M 65-69      57:28.0    9:15/M
     142    LAURINDA SANTOS         Glastonbury         42     9 F 40-44      57:32.0    9:16/M
     143    Stacy Anderson          East Lyme  CT       35    12 F 35-39      57:34.0    9:16/M
     144    Patricia Phillips       Niantic  CT         57     1 F 55-59      57:55.0    9:20/M
     145    Sarah Cahill            Mystic  CT          32    10 F 30-34      58:00.0    9:20/M
     146    Elke Sutt               Mystic  CT          31    11 F 30-34      58:07.0    9:22/M
     147    Lenny Bellet            Mystic  CT          32    10 M 30-34      58:07.0    9:22/M
     148    Nancy Taylor Taylor     New London  CT      42    10 F 40-44      58:28.0    9:25/M
     149    Karen A. Kane           Colchester  CT      45     5 F 45-49      58:35.0    9:26/M
     150    Nicole Gomes            Norwich  CT         34    12 F 30-34      58:36.0    9:26/M
     151    MICHAEL WALTER          Waterford  CT       25     7 M 25-29      58:36.0    9:26/M
     152    JOSPEH LANGREN          New London  CT      28     8 M 25-29      58:37.0    9:26/M
     153    PATRICIA TEDFORD        Colchester  CT      37    13 F 35-39      58:37.0    9:26/M
     154    Ann Loder Block         Niantic  CT         45     6 F 45-49      58:38.0    9:27/M
     155    Kathleen Yanez          Vernon  CT          28     7 F 25-29      58:43.0    9:27/M
     156    Dan Jacobs              New York City  NY   68     3 M 65-69      58:51.0    9:29/M
     157    Tom Owen                East Lyme  CT       42    15 M 40-44      59:21.0    9:33/M
     158    Douglas Funk            Quaker Hill  CT     43    16 M 40-44      59:59.0    9:40/M
     159    BRUCE GRISAFE           Salem  CT           50    10 M 50-54    1:00:00.0    9:40/M
     160    Alan Lindsay            Niantic  CT         43    17 M 40-44    1:00:03.0    9:40/M
     161    Lisa Kenyon             Stonington  CT      27     8 F 25-29    1:00:12.0    9:42/M
     162    Carlene Stangle         Ledyard  CT         42    11 F 40-44    1:00:13.0    9:42/M
     163    Linda Dierman           Ledyard  CT         42    12 F 40-44    1:00:14.0    9:42/M
     164    Grace Chabot            Middle Village  NY  58     2 F 55-59    1:00:21.0    9:43/M
     165    Kathleen Mason          Salem  CT           52     2 F 50-54    1:01:07.0    9:50/M
     166    Meredith Mangan         Salem  CT           34    13 F 30-34    1:01:17.0    9:52/M
     167    Gail DeSantis           Westerly  RI        41    13 F 40-44    1:01:20.0    9:53/M
     168    Carol Gilles            Pawcatuck  CT       45     7 F 45-49    1:01:23.0    9:53/M
     169    Julie Harris            Manchester  CT      35    14 F 35-39    1:01:23.0    9:53/M
     170    BARBARA ANDREWS         Hamden  CT          49     8 F 45-49    1:01:30.0    9:54/M
     171    Kathy Farr              Knoxville  TN       54     3 F 50-54    1:03:03.0   10:09/M
     172    JOCELYN PARDI           Manchester  CT      32    14 F 30-34    1:03:04.0   10:09/M
     173    JON PRAZASTEK           Manomet  MA         0      2 M  0-14    1:03:05.0   10:10/M
     174    Jeannette Cyr           Kensington  CT      69     1 F 65-69    1:03:16.0   10:11/M
     175    Mark Kosakowski         East Lyme  CT       40    18 M 40-44    1:03:45.0   10:16/M
     176    Kerry Kempe             Quaker Hill  CT     29     9 F 25-29    1:03:55.0   10:18/M
     177    Barbara N. Frasca       Wethersfield  CT    66     2 F 65-69    1:04:59.0   10:28/M
     178    Kathy O'Toole           East Lyme  CT       49     9 F 45-49    1:06:16.0   10:40/M
     179    Kerry O'Toole           East Lyme  CT       10     1 F  0-14    1:06:17.0   10:40/M
     180    Helen Lancaster         New London  CT      44    14 F 40-44    1:06:25.0   10:42/M
     181    ELIZABETH GAFFNEY       Bethlehem  CT       25    10 F 25-29    1:06:53.0   10:46/M
     182    Joan Winters            East Lyme  CT       45    10 F 45-49    1:07:23.0   10:51/M
     183    Eric Griswold           Quaker Hill  CT     29     9 M 25-29    1:08:00.0   10:57/M
     184    SCOTT GRISWOLD          Quaker Hill  CT     24     6 M 20-24    1:09:12.0   11:09/M
     185    Pearl Rathbun           Niantic  CT         53     4 F 50-54    1:09:47.0   11:14/M
     186    JUNE STRUNK             Pawcatuck  CT       48    11 F 45-49    1:11:03.0   11:26/M
     187    Marjorie Sasiela        Newington  CT       65     3 F 65-69    1:22:38.0   13:18/M
     188    Horace Walton           Greenwich  CT       85     1 M 85-89    1:24:42.0   13:38/M




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News