Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Try the Tri #2

Danbury, CT, July 17, 2004

[Individual Results | Overall Winners | Team Results | Team Winners ]

Age-Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  19 - UNDER

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 CHRISTOPHER VISKUP     119 I     18 1:21:33
    2 KEVIN REESE             64 I     18 1:21:58
    3 MATTHEW CONROY          56 I     19 1:30:01

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 MICHAEL GOFF           154 I     24 1:16:57
    2 MICHAEL AHEARN         120 I     21 1:18:42
    3 DAVID DESTEFANO        106 I     23 1:22:40

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 TOM STEPHENSON         137 I     26 1:18:30
    2 MILAN MILOVANCEV        39 I     26 1:25:21
    3 JOSHUA REINEKE           9 I     25 1:27:32

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 BILL CURCIO             59 I     31 1:16:34
    2 JEFFREY MANGIERI       185 I     33 1:21:36
    3 CHAD FABER              30 I     30 1:22:26

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 MARK BOHRER            121 I     35 1:18:28
    2 TIM NEIL                82 I     35 1:18:29
    3 JOHN WHALEN             71 I     39 1:21:54

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 BRIAN HENNESSEY        135 I     44 1:21:44
    2 JOHN CROCAMO            93 I     42 1:22:30
    3 FUMITAKA HATANAKA       91 I     41 1:25:18

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 A.K. KRUGE             147 I     49 1:18:52
    2 MARK HERLYN            150 I     46 1:22:09
    3 ROBERT BENNER          139 I     45 1:22:20

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 BOB MCCUSKER            96 I     51 1:21:14
    2 JOHN BARRY III         101 I     51 1:25:21
    3 JAMES SPINNER          122 I     50 1:28:08

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 JERRY BENSON            15 I     56 1:47:12

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64


                         MALE AGE GROUP:  65 - 69


                        MALE AGE GROUP:  70 - OVER


                            CLYDESDALE WINNERS

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 TIM BIXLER             111 I     37 1:29:24
    2 KEN KADEZABEK            8 I     44 1:32:23
    3 WILLIAM OCONNELL        18 I     26 1:33:37


                       FEMALE AGE GROUP:  19 - UNDER


                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 ANNA FYODOROVA         130 I     22 1:42:52
    2 SHANNON ROUSE           63 I     21 1:50:15
    3 RHIAN THOMAS           160 I     24 2:03:41

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 LAUREN OCONNELL         19 I     28 1:36:59
    2 RENATA MANOVA           41 I     26 1:39:11
    3 SHAY GREEN             162 I     29 1:40:12

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 MARI HOPPE             109 I     31 1:37:02
    2 TERESA STATKEVICHA     159 I     34 1:52:30
    3 MARINA ROARK            98 I     32 2:00:47

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 ELISABETH HATAB         86 I     38 1:37:14
    2 SUSANNE DIBENEDETTO     22 I     38 1:37:41
    3 BRIDGET NESTER         146 I     35 1:40:43

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 DIANA WALL             108 I     42 1:34:30
    2 SUSAN SLATER            31 I     42 1:47:24
    3 SHANNON WHITE          116 I     44 1:57:51

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49


                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 BONNIE LEES            181 I     50 1:43:25

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 MAUREEN CONSIGLIO       66 I     55 1:46:58
    2 NANCY DAVIS            173 I     57 1:59:15

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64


                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                       FEMALE AGE GROUP:  70 - OVER


                              ATHENA WINNERS

PLACE NAME-1               NO.   RACE AGE TOTTIME
===== ==================== ===== ==== === =======
    1 DEIRDRE QUEALLY         48 I     26 2:00:10
    2 LINDA KRENSKY          151 I     39 2:03:27
    3 STACEY TRIPPEL         104 I     27 2:06:53





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News