Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

42nd Annual Ocean Beach / John J. Kelley 11.6 Mile

New London, CT, August 7, 2004

[Overall ]

Age Group

42nd Annual Ocean Beach / John J. Kelley 12 Mile
Age Group Results
August 07, 2004

--------------------------------------------------------------------------------
Results By Race Management Systems, Inc. 
--------------------------------------------------------------------------------


12 mile
Women 19 and under
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kristen Malloy          Phoenix  MD         13       63    1:18:51.4    6:48/M
       2    Sarah Lefrangois        Oakdale  CT         17      227    1:38:08.4    8:28/M
       3    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT    17      255    1:41:41.0    8:46/M
       4    Frances McGrath         Windham  CT         15      376    2:15:46.3   11:42/M


Women 20 to 29
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karie Christian         Agawam  MA          22      131    1:27:23.9    7:32/M
       2    Melissa Scibelli                            29      141    1:28:41.1    7:39/M
       3    CHRISTINA HERNANDEZ     Salem  CT           25      190    1:33:03.0    8:01/M
       4    Shawn Savage            East Lyme  CT       22      195    1:33:55.0    8:06/M
       5    Nicole Souza            Stonington  CT      23      210    1:35:54.3    8:16/M
       6    Valerie Winters         Waterford  CT       26      214    1:36:41.6    8:20/M
       7    Rebecca Graves          Niantic  CT         24      261    1:42:15.9    8:49/M
       8    KAREN ROY               New London  CT      28      266    1:42:52.4    8:52/M
       9    Tara Hurlburt           Southington  CT     29      276    1:44:51.4    9:02/M
      10    KATIE WHITELEY          Somers  CT          23      316    1:50:14.4    9:30/M
      11    Amy Griffin             Madison  CT         21      322    1:50:58.9    9:34/M
      12    Melissa Bourgeois       New Haven  CT       25      324    1:51:29.1    9:37/M
      13    Rayna Kahn              Hauppauge  NY       25      335    1:53:51.9    9:49/M
      14    Ashley Chutain          Westerly  RI        20      338    1:54:45.3    9:54/M
      15    ANGELA FERENDO          Windham  NH         21      356    1:58:34.9   10:13/M


Women 30 to 39
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry Arsenault         Guilford  CT        39       14    1:08:35.0    5:55/M
       2    Annette Barbay          Uncasville  CT      33       93    1:22:59.6    7:09/M
       3    ANNE SARGENT            Groton  CT          39       97    1:23:24.7    7:11/M
       4    KIMBERLY SHEA           Hamden  CT          30      115    1:25:47.0    7:24/M
       5    Linda Cordova           Hamden  CT          39      122    1:26:29.4    7:27/M
       6    Gail Martin             Sharon  MA          39      158    1:29:56.0    7:45/M
       7    Patricia Dowcett        Cheshire  CT        33      168    1:30:49.8    7:50/M
       8    Dena Dejulius           Coventry  CT        34      215    1:36:42.7    8:20/M
       9    Mary Howe               Jewett City  CT     39      219    1:37:05.2    8:22/M
      10    Andrea Birmingham       Colchester  CT      39      224    1:37:46.8    8:26/M
      11    Gliora Rosa             New London  CT      30      233    1:38:50.1    8:31/M
      12    Monica Dumont           Ledyard  CT         39      265    1:42:41.5    8:51/M
      13    Norma Tom               Waterford  CT       34      273    1:44:32.8    9:01/M
      14    Jessica Uliasz          Southington  CT     32      275    1:44:48.6    9:02/M
      15    Leigh Delbuono          Southington  CT     35      287    1:45:59.7    9:08/M
      16    Christa Dacus           Amherst  NH         37      288    1:46:00.9    9:08/M
      17    Dawn Stevens            Old Saybrook  CT    32      291    1:46:30.2    9:11/M
      18    CARMELA FOURNIER        West Newton  MA     30      303    1:48:44.1    9:22/M
      19    Deirde Ahern            Salem  CT           37      304    1:48:46.8    9:23/M
      20    NORLEAN LITWINKA        Vernon Rockville  C 33      314    1:49:34.9    9:27/M
      21    Elisabeth Martin-Shasho Willimantic  CT     36      315    1:49:44.2    9:28/M
      22    Anise Grajeda           Norwich  CT         33      321    1:50:55.7    9:34/M
      23    Kristi Leonard          West Hartford  CT   36      325    1:51:29.4    9:37/M
      24    Laurie Nichols          Tolland  CT         32      339    1:54:51.5    9:54/M
      25    DAWN GILDAY             Old Lyme  CT        36      341    1:55:17.9    9:56/M
      26    Marsha Regan            New London  CT      39      345    1:55:54.5    9:59/M
      27    Audrey Terranova        Westerly  RI        37      350    1:57:06.2   10:06/M
      28    Amy Grundt              Providence  RI      31      353    1:58:08.5   10:11/M
      29    Elizabeth Morrison      East Lyme  CT       32      354    1:58:13.6   10:11/M
      30    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     39      360    2:01:31.7   10:29/M
      31    Kim Bagos               Waterford  CT       32      363    2:04:53.5   10:46/M
      32    Sandra Curran           Carolina  RI        38      373    2:12:31.8   11:25/M
      33    HELEN GRANSKOG          Groton  CT          30      381    2:39:03.1   13:43/M


Women 40 to 49
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Grace Jensen            East Haddam  CT     41      108    1:24:46.1    7:18/M
       2    Jennifer Schiller       New Britain  CT     42      163    1:30:34.6    7:48/M
       3    BEKKIKE WRIGHT          Marlborough  CT     41      164    1:30:34.9    7:48/M
       4    Crystal Park            Mystic  CT          41      174    1:31:22.3    7:53/M
       5    Marianne Withington     Plymouth  MA        49      184    1:32:25.9    7:58/M
       6    LYNNE LOVE              Jewett City  CT     45      193    1:33:33.3    8:04/M
       7    Debra Schena            Voluntown  CT       48      197    1:34:02.4    8:06/M
       8    Kris Collin             New Britain  CT     40      203    1:35:12.8    8:12/M
       9    Laura Yeager            Mystic  CT          41      208    1:35:42.4    8:15/M
      10    Carole Connelly         Glastonbury  CT     43      223    1:37:39.3    8:25/M
      11    Michele Hammond         Killingworth  CT    45      228    1:38:26.7    8:29/M
      12    BETSY BIELEFIELD        Middletown  CT      44      237    1:39:30.0    8:35/M
      13    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT     45      238    1:39:31.4    8:35/M
      14    Karen Short             New London  CT      43      239    1:39:31.7    8:35/M
      15    Joann Eisenhart         Waterford  CT       44      241    1:39:47.7    8:36/M
      16    Susan McCarthy          Pawcatuck  CT       46      248    1:40:45.9    8:41/M
      17    CINDY RABINOVITZ        West Hartford  CT   40      249    1:40:52.4    8:42/M
      18    Kathleen Steamer        East Lyme  CT       44      250    1:40:53.3    8:42/M
      19    Beth Perry              Niantic  CT         41      251    1:40:54.3    8:42/M
      20    DONNA FLYNN             Granby  CT          44      254    1:41:12.9    8:43/M
      21    Susan Smith             Mystic  CT          46      263    1:42:30.4    8:50/M
      22    JEANNE BROOKS           Mystic  CT          43      268    1:43:56.3    8:58/M
      23    Kathleen Mullen-Kohl    Waterford  CT       43      269    1:44:00.2    8:58/M
      24    Mary Crowley                                45      272    1:44:26.3    9:00/M
      25    Peggy Pelland           North Stonington  C 48      281    1:45:29.6    9:06/M
      26    ROSA FONTANEZ           Ledyard  CT         45      282    1:45:30.0    9:06/M
      27    Jacqueline Abberton     Westerly  RI        40      289    1:46:01.5    9:08/M
      28    Susan Anway             Old Lyme  CT        44      295    1:47:25.8    9:16/M
      29    Betty Cannella          Ellington  CT       46      298    1:47:37.9    9:17/M
      30    ANNMARIE PAGAN          East Lyme  CT       43      308    1:48:53.0    9:23/M
      31    Elise Hedglen           Wakefield  RI       41      309    1:49:05.2    9:24/M
      32    Luanne Roy              Fairfield  CT       49      310    1:49:07.8    9:24/M
      33    Sabrina Buehler         Mystic  CT          45      311    1:49:18.3    9:25/M
      34    Eileen Edwards          Mystic  CT          40      312    1:49:18.6    9:25/M
      35    Susan Berlam            Pawcatuck  CT       43      327    1:51:37.7    9:37/M
      36    Louise Hanrahan         New London  CT      41      347    1:56:30.4   10:03/M
      37    Lesley Fearnley         Middletown  CT      48      369    2:07:16.5   10:58/M
      38    HELEN LANCESTER         New London  CT      44      370    2:07:32.4   11:00/M
      39    Debra Stgermain         Hartford  CT        48      372    2:12:03.5   11:23/M
      40    RHONDA PALTAUF          Essex  CT           41      375    2:14:08.7   11:34/M
      41    JUNE STRUNK             Pawcatuck  CT       48      377    2:19:56.7   12:04/M


Women 50 to 59
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat Swim                Groton  CT          50      169    1:30:56.1    7:50/M
       2    Gail Kislevitz          Ridgewood  NJ       52      177    1:31:35.2    7:54/M
       3    LINDY OLEWINE           Lebanon  CT         56      222    1:37:30.8    8:24/M
       4    PAT MARINAO             Cheshire  CT        52      253    1:41:09.7    8:43/M
       5    Rose Buckingham         Norwich  CT         56      270    1:44:04.8    8:58/M
       6    Kathy Banks             Mystic  CT          52      299    1:47:55.1    9:18/M
       7    INGRID GAMM             Hamden  CT          57      319    1:50:19.1    9:31/M
       8    Ellen Bellicchi                             54      331    1:52:26.0    9:42/M
       9    Patricia Phillips       Niantic  CT         56      343    1:55:36.7    9:58/M
      10    JANICE FOUNTAIN         Worcester  MA       51      346    1:56:04.9   10:00/M
      11    Donna Cramond           Monroe  CT          54      352    1:57:58.2   10:10/M
      12    SUZANNE WALDRON         Worcester  MA       57      361    2:02:32.0   10:34/M
      13    MARJ HAAS               Cheshire  CT        59      379    2:26:05.9   12:36/M


Women 60 to 69
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Shirley Iselin          Ivoryton  CT        60      365    2:05:16.5   10:48/M


Women 70 to 79
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeannette Cyr           Berlin  CT          70      366    2:06:46.9   10:56/M


Men 19 and under
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jacob Edward            North Stonington  C 17        4    1:03:54.4    5:31/M
       2    Tim Clark               Wallingford  CT     18       15    1:08:37.0    5:55/M
       3    San Burbank             Mystic  CT          19       16    1:08:39.0    5:55/M
       4    Michael Blanchard       Gales Ferry  CT     18       17    1:08:49.8    5:56/M
       5    Ryan Murdoch            Niantic  CT         16       19    1:08:59.2    5:57/M
       6    Matthew Eyler           Mystic  CT          17       21    1:10:41.1    6:06/M
       7    Patrick Seelig          Meriden  CT         19       35    1:13:46.2    6:22/M
       8    Nick Rezendes           Ledyard  CT         17       37    1:14:00.9    6:23/M
       9    Chris Foster            Mystic  CT          17       41    1:14:58.0    6:28/M
      10    Colin Raunig            New London  CT      19       42    1:15:30.7    6:31/M
      11    Patel Mitul             Wallingford  CT     17       45    1:16:16.9    6:34/M
      12    Jakejaek Sullivan       North Stonington  C 15       50    1:16:35.9    6:36/M
      13    Chris Fortin            Marlborough  CT     17       89    1:22:33.9    7:07/M
      14    Ian Crandall            Gales Ferry  CT     17       92    1:22:58.9    7:09/M
      15    David Marshall          Yantic  CT          16      106    1:24:33.6    7:17/M
      16    Keith Turner            Niantic  CT         18      107    1:24:40.6    7:18/M
      17    William Hallberg        Mystic  CT          17      129    1:27:15.9    7:31/M
      18    John Fields             Taftville  CT       19      145    1:29:03.4    7:41/M
      19    Jonathan Harrington     Wallingford  CT     18      256    1:41:41.3    8:46/M
      20    Frank Benham            Wallingford  CT     18      284    1:45:44.5    9:07/M
      21    Joseph Marceau          Norwich  CT         14      362    2:04:34.0   10:44/M


Men 20 to 29
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chadwick Brown          Waterford  CT       28        1    1:02:20.9    5:22/M
       2    Mike Charron            Jewett City  CT     20        2    1:02:27.1    5:23/M
       3    Brendan Brown           Malverne  NY        21        3    1:03:29.2    5:28/M
       4    Mark Brissette          Stonington  CT      20        5    1:04:10.1    5:32/M
       5    Andrew Greene           Narragansett  RI    20        6    1:04:17.0    5:33/M
       6    Benjamin Smith          Groton  CT          24        7    1:04:19.6    5:33/M
       7    John Welsh              Sunderland  MA      23        8    1:04:34.5    5:34/M
       8    Steven Mucchetti        Oakdale  CT         20       10    1:06:41.6    5:45/M
       9    Tim Murphy              Wayne  NJ           20       12    1:07:45.9    5:50/M
      10    Jacob Johnson           Groton  CT          25       18    1:08:55.4    5:56/M
      11    John Ring               Vermillion  SD      23       22    1:10:49.3    6:06/M
      12    Jeff Billing            Palo Alto  CA       25       27    1:11:39.0    6:11/M
      13    Brendan Cashman         Mystic  CT          27       31    1:12:04.6    6:13/M
      14    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT         21       32    1:12:13.0    6:14/M
      15    Carl Roth               Niantic  CT         28       34    1:13:29.8    6:20/M
      16    Chris Kelley            New Orleans  LA     27       53    1:16:56.6    6:38/M
      17    Robert Corsi            East Providence  RI 26       58    1:17:32.2    6:41/M
      18    Josh Pothier            Moosup  CT          27       61    1:18:10.6    6:44/M
      19    DEAN WARNER             Canterbury  CT      20       80    1:21:29.1    7:01/M
      20    Brian Ludlam            Groton  CT          20       84    1:22:00.2    7:04/M
      21    DANIEL KAUPP            Groton  CT          26       98    1:23:26.7    7:12/M
      22    Aaron Kerwin            Groton  CT          23      127    1:26:44.5    7:29/M
      23    BOB MORRISSEY           New Haven  CT       27      132    1:27:30.0    7:33/M
      24    Michael Teixeira        Niantic  CT         26      165    1:30:42.4    7:49/M
      25    Peter Hunt              Mystic  CT          24      221    1:37:20.2    8:23/M
      26    Sean Aronson            Monson  MA          25      232    1:38:37.7    8:30/M
      27    Travis Bellicchi        Holyoke  MA         25      260    1:42:11.3    8:49/M
      28    SCOTT DONALDSON         New London  CT      26      278    1:45:21.5    9:05/M
      29    Tony Ford               New London  CT      25      285    1:45:45.0    9:07/M
      30    Jon Cormier             Dennis  MA          25      317    1:50:14.8    9:30/M
      31    Jordan Ruff             Salem  CT           28      359    2:00:14.1   10:22/M


Men 30 to 39
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen Herrea          Waterford  CT       33        9    1:04:47.2    5:35/M
       2    Clay Howland            Providence  RI      38       20    1:09:09.0    5:58/M
       3    Stanely Mickus          Mystic  CT          36       25    1:11:19.9    6:09/M
       4    Keith Pellerin          Brooklyn  CT        39       26    1:11:24.6    6:09/M
       5    Scott Deslongchamp      East Woodstock  CT  34       29    1:11:56.3    6:12/M
       6    Brian Foley             Norwalk  CT         37       38    1:14:08.8    6:23/M
       7    Kevn Grant              Norwich  CT         38       46    1:16:28.3    6:36/M
       8    Bryan Feitel                                36       48    1:16:34.2    6:36/M
       9    Gregory Bonaiuto        South Glastonbury   38       49    1:16:34.6    6:36/M
      10    Ethan Long              Baltimore  MD       32       51    1:16:39.1    6:36/M
      11    Mike Butler             Springfield  MA     31       54    1:17:09.7    6:39/M
      12    Jim Dalton              Hamden  CT          38       59    1:17:45.8    6:42/M
      13    Eddie Eckard            Canterbury  CT      39       60    1:17:54.2    6:43/M
      14    Gregory Gannotti        Quaker Hill  CT     39       70    1:20:10.4    6:55/M
      15    Frank Silva             Niantic  CT         38       78    1:21:09.7    7:00/M
      16    James Lyons             South Windsor  CT   39       81    1:21:42.2    7:03/M
      17    Eric Boghan                                 37       90    1:22:40.7    7:08/M
      18    George Nelson           Seattle  WA         33       96    1:23:23.6    7:11/M
      19    PETER SCHIRO            Stonington  CT      33      100    1:23:52.1    7:14/M
      20    Brian Ordway            Shelton  CT         32      104    1:24:23.5    7:16/M
      21    Steve Baker             Meriden  CT         32      114    1:25:34.9    7:23/M
      22    Brendan Yourell         East Lyme  CT       34      128    1:27:00.9    7:30/M
      23    Jeff Rouillard          Moosup  CT          36      130    1:27:21.7    7:32/M
      24    DAVID ELLIOTT           West Hempstead  NY  30      133    1:27:42.6    7:34/M
      25    ANDREW STEDMAN          Groton  CT          35      134    1:27:57.9    7:35/M
      26    Darcy Jacobitz          New London  CT      32      136    1:28:04.0    7:36/M
      27    Kevin Clark             Framingham  MA      37      140    1:28:40.8    7:39/M
      28    TYLER MARSHALL          Norwich  CT         30      146    1:29:04.1    7:41/M
      29    Rich Ritchie            Rocky Hill  CT      30      147    1:29:05.5    7:41/M
      30    Michael Wyatt           Groton  CT          34      153    1:29:37.0    7:44/M
      31    Kris Kimbro             Norwich  CT         33      159    1:29:58.8    7:45/M
      32    Arthur Freitas          Rockland  MA        30      166    1:30:45.3    7:49/M
      33    Brett Lillie            Niantic  CT         37      171    1:30:59.2    7:51/M
      34    MARK STEELE             Pawcatuck  CT       36      175    1:31:30.9    7:53/M
      35    Daniel Rearick          Columbia  CT        35      176    1:31:34.3    7:54/M
      36    Tom Zukowski            Enfield  CT         38      178    1:31:35.6    7:54/M
      37    Mark Thompson           Vernon Rockville  C 35      181    1:31:49.4    7:55/M
      38    STEPHEN MOSKALUK        North Stonington  C 30      187    1:32:45.1    8:00/M
      39    John Slade              Colchester  CT      34      194    1:33:47.9    8:05/M
      40    Thomas Noel             Wyoming  RI         38      201    1:34:54.3    8:11/M
      41    Mark Chartier           Colchester  CT      34      204    1:35:17.3    8:13/M
      42    Glen Nilsen             Brewster  NY        39      212    1:36:21.3    8:18/M
      43    BRIAN ELLIOTT           West Haven  CT      31      226    1:38:04.7    8:27/M
      44    RITCHIE TAYLOR          Groton  CT          36      234    1:39:06.8    8:33/M
      45    Alpert Merrick          Mystic  CT          37      243    1:40:07.3    8:38/M
      46    Keith Podrebartz        Manchester  CT      30      247    1:40:25.0    8:39/M
      47    John Pickering          New London  CT      36      279    1:45:24.9    9:05/M
      48    Andy Leal               Waterford  CT       35      290    1:46:11.1    9:09/M
      49    Marcus Brucoli          Waterford  CT       33      292    1:46:48.4    9:12/M
      50    Mike Crowley            Worcester  MA       38      293    1:47:06.7    9:14/M
      51    John Umland             New London  CT      34      302    1:48:36.8    9:22/M
      52    RONALD LEWIS            Quaker Hill  CT     36      306    1:48:47.9    9:23/M
      53    Dennis Grills           Mystic  CT          36      307    1:48:48.5    9:23/M
      54    FANG ZHOU               New Haven  CT       33      318    1:50:18.8    9:31/M
      55    Vincent Fisher          San Diego  CA       39      333    1:53:14.7    9:46/M
      56    William C Lark          Suffield  CT        32      334    1:53:38.4    9:48/M
      57    Michael Skelps          Berlin  CT          37      358    2:00:07.9   10:21/M
      58    Richard Uliasz          Southington  CT     32      364    2:05:05.9   10:47/M


Men 40 to 49
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Dillon              New London  CT      47       11    1:07:19.7    5:48/M
       2    Jim Zoldy               Watertown  CT       42       13    1:08:29.4    5:54/M
       3    Scott Freeman           Manchester  CT      44       23    1:11:03.2    6:08/M
       4    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      49       30    1:11:58.0    6:12/M
       5    Charlie Iselin          Madison  CT         41       33    1:12:17.0    6:14/M
       6    Anthony Fossa           Mystic  CT          48       39    1:14:21.3    6:25/M
       7    Jim Hanrahan            New London  CT      45       40    1:14:27.6    6:25/M
       8    Daneil Santos           Danielson  CT       45       44    1:16:03.0    6:33/M
       9    David Raunig            New London  CT      49       47    1:16:28.7    6:36/M
      10    Rick Konon              Colchester  CT      47       52    1:16:46.3    6:37/M
      11    Kevin Skehan                                44       62    1:18:14.8    6:45/M
      12    Kein McCoy              Johnston  RI        48       64    1:19:03.6    6:49/M
      13    Phil Schena             Voluntown  CT       49       65    1:19:20.2    6:50/M
      14    David Magario           Jewett City  CT     45       66    1:19:20.4    6:50/M
      15    Marc Shok               Hebron  CT          45       67    1:19:33.0    6:51/M
      16    Ray Murray              Ledyard  CT         42       68    1:20:02.6    6:54/M
      17    Tony Savinelli          Clinton  CT         49       69    1:20:04.2    6:54/M
      18    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     49       71    1:20:12.4    6:55/M
      19    Bill Ryan               Salem  CT           46       72    1:20:25.7    6:56/M
      20    Bob Weir                O Saybrook  CT      40       73    1:20:26.6    6:56/M
      21    Peter Horank            Beacon Falls  CT    41       74    1:20:37.8    6:57/M
      22    Patrick Malloy          Phoenix  MD         44       77    1:20:53.5    6:58/M
      23    Wayne Baker             Westfield  NJ       44       79    1:21:11.3    7:00/M
      24    Joel Finnegan           Gales Ferry  CT     41       82    1:21:49.7    7:03/M
      25    Ralph Martin            Plainville  CT      46       83    1:21:57.2    7:04/M
      26    Jim Roy                 Mystic  CT          43       85    1:22:06.9    7:05/M
      27    Andy Hallberg           Mystic  CT          48       86    1:22:07.4    7:05/M
      28    THOMAS RESTIVO          Jewett City  CT     43       87    1:22:12.5    7:05/M
      29    Paul Daddabbo           New Britain  CT     47       88    1:22:12.7    7:05/M
      30    Fran Dumont             Ledyard  CT         40       99    1:23:46.1    7:13/M
      31    George Thorne           New Haven  CT       42      101    1:24:01.2    7:15/M
      32    GEORGE ADRIANE          Groton  CT          49      102    1:24:16.1    7:16/M
      33    Robert Papa Jr          Warwick  RI         44      103    1:24:16.4    7:16/M
      34    Steven Jensen                               43      109    1:25:04.1    7:20/M
      35    Craig Pettit            Norwich  CT         46      111    1:25:09.5    7:20/M
      36    Fred Mason              Smithfield  RI      44      116    1:25:48.3    7:24/M
      37    Joe Giolia              Ledyard  CT         49      118    1:26:10.6    7:26/M
      38    David Martin            Sharon  MA          44      119    1:26:23.1    7:27/M
      39    Mark Ruffo              Jewett City  CT     46      120    1:26:26.9    7:27/M
      40    STEVE MCLAUGHLIN        Marlborough  CT     42      121    1:26:28.3    7:27/M
      41    Thomas Conboy           Westbrook  CT       43      123    1:26:32.3    7:28/M
      42    Tien Nguyen             East Lyme  CT       41      124    1:26:37.1    7:28/M
      43    Wiliam Varhue           Middletown  CT      40      125    1:26:38.0    7:28/M
      44    Brendan Begley          Suffield  CT        44      126    1:26:43.5    7:29/M
      45    TOM FETTERMAN JR        Penn Run  PA        40      135    1:28:00.0    7:35/M
      46    EDWARD REBULA           Granby  CT          48      137    1:28:15.7    7:36/M
      47    Terry Taylor            New London  CT      47      138    1:28:23.3    7:37/M
      48    Randy Dickson           Quaker Hill  CT     44      142    1:28:46.3    7:39/M
      49    John Denatale                               45      143    1:28:47.6    7:39/M
      50    Art Byram               Glastonbury  CT     40      148    1:29:10.6    7:41/M
      51    John Foley              Waterford  CT       40      149    1:29:12.8    7:41/M
      52    Kevin Rochi             Bristol  CT         45      150    1:29:21.8    7:42/M
      53    Peter Tracey            Rehoboth Beach  DE  44      152    1:29:32.3    7:43/M
      54    Russ Hammond            Killingworth  CT    44      154    1:29:47.5    7:44/M
      55    Ric Villarreal          Waterbury  CT       47      155    1:29:53.6    7:45/M
      56    Christian Morrison      Shelton  CT         40      156    1:29:54.7    7:45/M
      57    Doug Barlow             Norwich  CT         47      160    1:30:03.3    7:46/M
      58    JOHN SLOAN              Manchester  CT      47      161    1:30:13.1    7:47/M
      59    Andrew Neary            Glastonbury  CT     49      167    1:30:46.9    7:49/M
      60    J Rodeo                 North Kingstown  RI 40      170    1:30:57.7    7:50/M
      61    MICHAEL PASSERO         New London  CT      48      173    1:31:16.5    7:52/M
      62    Robert Lamothe          Groton  CT          43      180    1:31:36.6    7:54/M
      63    DALE HUBENTHAL          Groton  CT          40      182    1:31:49.8    7:55/M
      64    Jole Sherman            East Lyme  CT       42      185    1:32:29.5    7:58/M
      65    Dobush Nicholas         North Stonington  C 40      186    1:32:36.2    7:59/M
      66    Michael Foran           New Britain  CT     44      188    1:32:47.7    8:00/M
      67    Roger Hill              Salem  CT           44      191    1:33:11.8    8:02/M
      68    Robert Auer             Bridgeport  CT      46      198    1:34:16.3    8:08/M
      69    Ernie Tracy             Niantic  CT         43      205    1:35:23.1    8:13/M
      70    NORMAN DIGGS            Gales Ferry  CT     42      207    1:35:27.5    8:14/M
      71    Joe Mongillo            Niantic  CT         41      209    1:35:51.8    8:16/M
      72    Richard Chromik         East Hartford  CT   46      216    1:36:46.6    8:21/M
      73    MICHAEL EDMAN           Ledyard  CT         40      218    1:37:04.8    8:22/M
      74    LARRY BRANSFORD         Norwich  CT         48      225    1:37:50.6    8:26/M
      75    David Hussey            Tolland  CT         45      229    1:38:32.2    8:30/M
      76    David Aronson           Monson  MA          49      231    1:38:37.3    8:30/M
      77    RANDALL POTTERTON       Andover  CT         45      236    1:39:27.6    8:34/M
      78    Eric Isenhart           Waterford  CT       45      242    1:39:48.0    8:36/M
      79    KEVIN LEVINE            San Diego  CA       47      244    1:40:07.8    8:38/M
      80    Mike Chemerynski        Marlborough  CT     48      252    1:41:05.4    8:43/M
      81    John McGrath            Windham  CT         49      258    1:41:59.2    8:48/M
      82    Michael Vinette         Killingworth  CT    47      259    1:42:07.0    8:48/M
      83    JOHN BRADY              Sterling  CT        49      262    1:42:27.0    8:50/M
      84    Steven Smith            New London  CT      40      264    1:42:31.1    8:50/M
      85    VICTOR DOWLING          West Hartford  CT   47      277    1:45:19.1    9:05/M
      86    Walter Smolenski        Colchester  CT      48      280    1:45:25.3    9:05/M
      87    Roy Springer            Westerly  RI        47      286    1:45:56.0    9:08/M
      88    Randy Anway             Old Lyme  CT        46      313    1:49:22.8    9:26/M
      89    Bernie Mahoney          Groton  CT          48      326    1:51:31.4    9:37/M
      90    Larry Cacciola          Middletown  CT      47      328    1:51:45.3    9:38/M
      91    Lau Chester             West Hartford  CT   47      330    1:52:10.3    9:40/M
      92    WILLIAM LOOMIS          Branford  CT        48      332    1:53:04.2    9:45/M
      93    Neal Bobruff            Stonington  CT      45      340    1:55:04.3    9:55/M
      94    MARK DELEITO            STRATRFORD  CT      46      342    1:55:18.8    9:56/M
      95    Jame Crowley            Cambridge  MA       40      351    1:57:47.4   10:09/M
      96    Jack Crowley            Cambridge  MA       42      367    2:06:47.2   10:56/M
      97    Gary Depolito           Canterbury  CT      44      371    2:10:37.7   11:16/M
      98    Steven Depolito         Preston  CT         45      380    2:29:11.4   12:52/M


Men 50 to 59
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rene Charland           South Windsor  CT   50       24    1:11:18.1    6:09/M
       2    Tim Smith               Norwich  CT         56       28    1:11:51.5    6:12/M
       3    WAYNE JOLLEY            Brooklyn  CT        53       36    1:13:46.6    6:22/M
       4    Danile Lavoie           Watertown  CT       52       43    1:15:41.1    6:31/M
       5    Milt SchuMacHer         North Scituate  RI  59       55    1:17:10.0    6:39/M
       6    Joel Boucher            Hampden  MA         50       56    1:17:10.6    6:39/M
       7    Joseph Balavender       Salem  CT           50       57    1:17:25.3    6:40/M
       8    Paul Toth               New London  CT      50       75    1:20:44.9    6:58/M
       9    Mike Darigan            Coventry  RI        52       91    1:22:49.3    7:08/M
      10    Mark Holmes             Waterford  CT       50       94    1:23:04.3    7:10/M
      11    Michael Boucher         Groton  CT          50      105    1:24:30.3    7:17/M
      12    Guy Pulino              East Haddam  CT     59      110    1:25:07.8    7:20/M
      13    John Sacrey             Preston  CT         52      112    1:25:10.9    7:21/M
      14    Gary Burfoot            Norwalk  CT         55      113    1:25:31.5    7:22/M
      15    Joseph Lemieux          Norwich  CT         52      117    1:26:07.0    7:25/M
      16    David Simmons           Fairhaven  MA       53      139    1:28:30.2    7:38/M
      17    BILL MARSHALL           YANTIC  CT          59      157    1:29:55.2    7:45/M
      18    Edd Gorecki             Farmington  CT      50      162    1:30:33.4    7:48/M
      19    Jim Raymond             Bristol  CT         56      172    1:31:12.1    7:52/M
      20    ALLEN HORNER            Southington  CT     51      179    1:31:36.1    7:54/M
      21    Lee Cole-Chu            Salem  CT           55      183    1:32:13.0    7:57/M
      22    THOMAS LEE              CHESTER  CT         56      189    1:32:59.5    8:01/M
      23    Allan Buchholz          East Lyme  CT       51      192    1:33:24.3    8:03/M
      24    RONALD CARBONE          Bolton  CT          57      196    1:33:57.6    8:06/M
      25    Jerry Morris            East Falmouth  MA   55      199    1:34:26.6    8:08/M
      26    Dino Festa              Oakdale  CT         51      200    1:34:46.6    8:10/M
      27    Gene Maran              Waterford  CT       51      202    1:35:01.3    8:11/M
      28    Bruce Olean             Hope Valley  RI     59      217    1:36:50.9    8:21/M
      29    Bill Gross              Ridgefield  CT      50      220    1:37:06.3    8:22/M
      30    Bill Billing            Gales Ferry  CT     53      230    1:38:33.0    8:30/M
      31    John Goldin             New Haven  CT       54      245    1:40:16.0    8:39/M
      32    STEPHEN HOLT            Waterford  CT       55      246    1:40:20.6    8:39/M
      33    DAVID BLIGHT            New Haven  CT       55      267    1:43:18.2    8:54/M
      34    Michael Regan           New London  CT      50      283    1:45:35.6    9:06/M
      35    James Evants            Marlborough  CT     52      296    1:47:29.4    9:16/M
      36    Bruce Grisafe           Salem  CT           50      300    1:48:16.0    9:20/M
      37    Walter Schuttler        Seymour  CT         52      301    1:48:21.1    9:20/M
      38    EDWARD FREEMAN          New London  CT      51      305    1:48:47.6    9:23/M
      39    Paul Pare               North Smithfield  R 56      320    1:50:25.1    9:31/M
      40    CHARLES KAYWOOD         Woodbridge  CT      51      323    1:51:05.6    9:35/M
      41    Richard Bellicchi                           56      329    1:52:05.9    9:40/M
      42    James Walsh             Jewett City  CT     54      337    1:54:41.3    9:53/M
      43    Frank Murphy            Northford  CT       51      344    1:55:52.7    9:59/M
      44    David Williams          West Hartford  CT   51      348    1:56:34.3   10:03/M
      45    Andrew Neuhauser        Westerly  RI        52      349    1:57:05.9   10:06/M
      46    ED ROOT                 OLD SAYBROOK  CT    58      355    1:58:32.9   10:13/M
      47    John Curran             Carolina  RI        54      374    2:12:32.4   11:26/M


Men 60 to 69
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eddie Fromm             Coventry  RI        66       76    1:20:51.1    6:58/M
       2    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60       95    1:23:20.0    7:11/M
       3    Harry Carter            Blackstone  MA      67      144    1:29:02.9    7:41/M
       4    Ted Phillips            Niantic  CT         63      151    1:29:29.2    7:43/M
       5    RICHARD NICHOLSON       Oakdale  CT         60      206    1:35:24.1    8:13/M
       6    DENNIS ZAJEHOWSKI       Jewett City  CT     62      211    1:36:11.4    8:18/M
       7    John Cietanno           Westbrook  CT       61      213    1:36:29.2    8:19/M
       8    Hank Allen              Old Lyme  CT        63      235    1:39:18.5    8:34/M
       9    Vito Bonaiuto           Middletown  CT      63      240    1:39:37.3    8:35/M
      10    PETER COLONIS           Waterford  CT       63      257    1:41:50.2    8:47/M
      11    Carl Fuller             East Haddam  CT     61      271    1:44:20.2    9:00/M
      12    Barry Stoner            Glastonbury  CT     64      274    1:44:38.3    9:01/M
      13    GEORGE PAPUGA           East Haven  CT      61      294    1:47:18.4    9:15/M
      14    HOWARD BRENSILVER       Stonington  CT      61      297    1:47:34.8    9:16/M
      15    DICK HOCH               Fishers Island  NY  64      336    1:54:01.9    9:50/M
      16    Bernie Murray           Waterford  CT       69      357    1:59:57.8   10:20/M


Men 70 to 79
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Pantelis          Waterford  CT       78      368    2:07:13.8   10:58/M
       2    VICTOR HADDAD           Somerset  MA        73      378    2:22:55.7   12:19/M


--------------------------------------------------------------------------------
Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com/ 



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News