Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

April Showers Run 3.5 Miles

Fairfield, CT, April 25, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race winner - Chris Dickerson of the Woodbridge Running Company
Race winner - Chris Dickerson of the Woodbridge Running Company


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

April Showers Run
April 25, 2004 - 3.5 Miles
Fairfield, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 19:03
Martha Merz, Mystic, CT - 20:45


Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      38 ***** M 30-39        19:03    5:27/M
       2    Michael Wixted          Guilford  CT        41     1 M 40-49        19:31    5:35/M
       3    Francisco Garcia        Bridgeport  CT      28     1 M 19-29        19:32    5:35/M
       4    Alan MacDougall         Branford  CT        38     1 M 30-39        20:14    5:47/M
       5    David Pantin            New Haven  CT       42     2 M 40-49        20:28    5:51/M
       6    Ward Willis             Milford  CT         27     2 M 19-29        20:36    5:53/M
       7    Douglas Wright          Darien  CT          14     1 M 14-18        20:43    5:55/M
       8    Paul Moyse              Monroe  CT          50     1 M 50-59        20:44    5:55/M
       9    Martha Merz             Mystic  CT          41 ***** F 40-49        20:45    5:56/M
      10    Joe Puopolo             Shelton  CT         45     3 M 40-49        21:35    6:10/M
      11    Juan Conde              New Canaan  CT      40     4 M 40-49        21:53    6:15/M
      12    Stephen Johnson         Southbury  CT       53     2 M 50-59        21:58    6:17/M
      13    Lisa Cadmus             New Haven  CT       24     1 F 19-29        22:02    6:18/M
      14    John Samsel             Mamaroneck  NY      60     1 M 60-69        22:07    6:19/M
      15    Alan Distassio          Fairfield  CT       34     2 M 30-39        22:15    6:21/M
      16    Gary Dubois             Milford  CT         46     5 M 40-49        22:17    6:22/M
      17    Jim Sanders             Oxford  CT          37     3 M 30-39        22:43    6:29/M
      18    Brian Fidler            West Haven  CT      33     4 M 30-39        22:46    6:30/M
      19    John Courtmanche        New Haven  CT       61     2 M 60-69        22:48    6:31/M
      20    Yves Mc Gale            New Canaan  CT      42     6 M 40-49        22:50    6:31/M
      21    Jenn Meyer              Norwalk  CT         22     2 F 19-29        22:52    6:32/M
      22    Amelia Audette          Stamford  CT        30     1 F 30-39        23:02    6:35/M
      23    Steve Landowne          Westport  CT        41     7 M 40-49        23:06    6:36/M
      24    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         45     1 F 40-49        23:15    6:39/M
      25    Mark Kaufman            Stratford  CT       30     5 M 30-39        23:40    6:46/M
      26    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     3 M 19-29        23:40    6:46/M
      27    Ed Sul                  Shelton  CT         20     4 M 19-29        23:41    6:46/M
      28    Matthew Cross           Stamford  CT        40     8 M 40-49        23:52    6:49/M
      29    Becca Krumholz          Guilford  CT        13     1 F 11-13        24:15    6:56/M
      30    Sarah Bollman           Fairfield  CT       39     2 F 30-39        24:26    6:59/M
      31    Brendan Rooney          Stratford  CT       20     5 M 19-29        24:32    7:01/M
      32    Frank Iovino            Fairfield  CT       45     9 M 40-49        24:42    7:03/M
      33    Scott Walker            Fairfield  CT       37     6 M 30-39        24:50    7:06/M
      34    Frank Jozefick          Milford  CT         38     7 M 30-39        25:00    7:09/M
      35    Robert Stephenson       Milford  CT         55     3 M 50-59        25:17    7:13/M
      36    Codey Foster            Norwalk  CT         15     2 M 14-18        25:22    7:15/M
      37    Mike Romano             Fairfield  CT       14     3 M 14-18        25:28    7:17/M
      38    Ed Drew                 Middletown  CT      48    10 M 40-49        25:29    7:17/M
      39    Michael Costello        Fairfield  CT       45    11 M 40-49        25:29    7:17/M
      40    Paul Misur              Shelton  CT         44    12 M 40-49        25:33    7:18/M
      41    Tom Caparraso           Monroe  CT          60     3 M 60-69        25:35    7:19/M
      42    Glen Colello            Southport  CT       34     8 M 30-39        25:53    7:24/M
      43    John Chittick           Newington  CT       36     9 M 30-39        25:53    7:24/M
      44    Geoff Stowell           Bridgeport  CT      28     6 M 19-29        26:02    7:26/M
      45    Michael Davidson        Shelton  CT         44    13 M 40-49        26:06    7:27/M
      46    Robert Hein             Mount Vernon  NY    57     4 M 50-59        26:07    7:28/M
      47    Tori Wilson             Fairfield  CT       36     3 F 30-39        26:08    7:28/M
      48    Miggs Burroughs         Westport  CT        58     5 M 50-59        26:10    7:29/M
      49    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     1 M 11-13        26:20    7:31/M
      50    Hans Richter            Westport  CT        37    10 M 30-39        26:24    7:33/M
      51    Anil Buduguru           West Haven  CT      29     7 M 19-29        26:29    7:34/M
      52    Michael Buchina         New Haven  CT       45    14 M 40-49        26:29    7:34/M
      53    Kacky Theoharides       Wilton  CT          31     4 F 30-39        26:35    7:36/M
      54    Phillip Neugebauer      Fairfield  CT       35    11 M 30-39        26:59    7:43/M
      55    Gerald Hyde             Fairfield  CT       61     4 M 60-69        27:02    7:43/M
      56    Ned Dwelle              Fairfield  CT       41    15 M 40-49        27:08    7:45/M
      57    Vikas Thakker           Stamford  CT        23     8 M 19-29        27:09    7:45/M
      58    Robert Jacobson         West Haven  CT      23     9 M 19-29        27:10    7:46/M
      59    Paul Jacobi             Fairfield  CT       37    12 M 30-39        27:10    7:46/M
      60    David Castle            Fairfield  CT       23    10 M 19-29        27:14    7:47/M
      61    Frank Lang              Seymour  CT         64     5 M 60-69        27:19    7:48/M
      62    Jeffrey Crean           Fairfield  CT       47    16 M 40-49        27:25    7:50/M
      63    Jack Howell             Easton  CT          68     6 M 60-69        27:31    7:52/M
      64    Jeannine Graf           Fairfield  CT       38     5 F 30-39        27:36    7:53/M
      65    Katie Twohig            Madison  CT         14     1 F 14-18        27:41    7:55/M
      66    Richard Mock            Fairfield  CT       50     6 M 50-59        27:41    7:55/M
      67    Vido Hill               Waterbury  CT       49    17 M 40-49        27:42    7:55/M
      68    Matt Rankin             Milford  CT         30    13 M 30-39        27:42    7:55/M
      69    Mike Pisani             Stratford  CT       61     7 M 60-69        27:44    7:55/M
      70    Robert Roehr            Weston  CT          43    18 M 40-49        27:45    7:56/M
      71    Chuck Vento             Trumbull  CT        57     7 M 50-59        27:50    7:57/M
      72    Maureen Barry           Mount Vernon  NY    53     1 F 50-59        27:57    7:59/M
      73    Michael Young           New York  NY        29    11 M 19-29        27:58    7:59/M
      74    George Geer             Derby  CT           51     8 M 50-59        28:10    8:03/M
      75    Charles Redmon          Westport  CT        42    19 M 40-49        28:11    8:03/M
      76    Elizabeth Lowe          Greenwich  CT       32     6 F 30-39        28:23    8:07/M
      77    Paul Zajkowski          Darien  CT          38    14 M 30-39        28:25    8:07/M
      78    Michael Gertner         Monroe  CT          35    15 M 30-39        28:26    8:07/M
      79    Jessica Gerber          Fairfield  CT       35     7 F 30-39        28:30    8:09/M
      80    Jennifer Stratton       Fairfield  CT       25     3 F 19-29        28:34    8:10/M
      81    Christina Demico        Stratford  CT       33     8 F 30-39        28:34    8:10/M
      82    Paul Varvaro            Easton  CT          38    16 M 30-39        28:53    8:15/M
      83    Claudia Sammartano      Fairfield  CT       42     2 F 40-49        28:58    8:17/M
      84    Peter Erodici Jr        Milford  CT         32    17 M 30-39        28:58    8:17/M
      85    Matthew Weber           Westport  CT        11     2 M 11-13        29:00    8:17/M
      86    Dan Robertson           Fairfield  CT       42    20 M 40-49        29:01    8:17/M
      87    Robert Pillsbury        Fairfield  CT       40    21 M 40-49        29:05    8:19/M
      88    Eric Stein              Fairfield  CT       54     9 M 50-59        29:09    8:20/M
      89    Bob Kelly               Seymour  CT         41    22 M 40-49        29:13    8:21/M
      90    Christina Mc Gurrin     West Haven  CT      27     4 F 19-29        29:14    8:21/M
      91    Mark Greene             Milford  CT         43    23 M 40-49        29:20    8:23/M
      92    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      38    18 M 30-39        29:20    8:23/M
      93    Richard Ingram          Trumbull  CT        52    10 M 50-59        29:23    8:24/M
      94    Bill Odendahl           Trumbull  CT        39    19 M 30-39        29:28    8:25/M
      95    Sheryl Combs            New Haven  CT       32     9 F 30-39        29:33    8:27/M
      96    Kara Steele             East Haven  CT      13     2 F 11-13        29:37    8:28/M
      97    Joseph Steele           New Haven  CT       50    11 M 50-59        29:41    8:29/M
      98    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      13     3 F 11-13        29:50    8:31/M
      99    Beyan Smith             Bridgeport  CT      38    20 M 30-39        29:51    8:32/M
     100    Don Platko              Shelton  CT         62     8 M 60-69        29:54    8:33/M
     101    Remo Pagliarela         Stratford  CT       73     1 M 70-79        29:56    8:33/M
     102    Jeremy Mc Gale          New Canaan  CT       8     1 M  2-10        29:58    8:34/M
     103    Greg Flynn              Fairfield  CT       24    12 M 19-29        30:02    8:35/M
     104    Paul Kaufman            Bronx  NY           56    12 M 50-59        30:06    8:36/M
     105    Michael Gordon          Westport  CT        44    24 M 40-49        30:10    8:37/M
     106    Sarah Waldau            Milford  CT         31    10 F 30-39        30:14    8:38/M
     107    Victoria Wish           Redding  CT         29     5 F 19-29        30:18    8:39/M
     108    Matthew Lockwood        Easton  CT          11     3 M 11-13        30:24    8:41/M
     109    Christina Clufu         Stratford  CT       29     6 F 19-29        30:33    8:44/M
     110    James Corbiere          Fairfield  CT       49    25 M 40-49        30:33    8:44/M
     111    Marilyn Richardson      Bridgeport  CT      62     1 F 60-69        30:53    8:49/M
     112    Luanne Roy              Fairfield  CT       49     3 F 40-49        30:53    8:49/M
     113    Maureen Dillon          Danbury  CT         43     4 F 40-49        30:54    8:50/M
     114    Heather Thomas          Bethel  CT          39    11 F 30-39        31:10    8:54/M
     115    Monica Roche            Fairfield  CT       65     2 F 60-69        31:13    8:55/M
     116    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         42    26 M 40-49        31:16    8:56/M
     117    Kate Weber              Westport  CT        46     5 F 40-49        31:26    8:59/M
     118    Jen Beagan              Fairfield  CT       30    12 F 30-39        31:29    9:00/M
     119    Jerry Iannucci Jr       Bridgeport  CT      64     9 M 60-69        31:33    9:01/M
     120    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        61     3 F 60-69        31:34    9:01/M
     121    Alex Amador             Wilton  CT          12     4 M 11-13        31:47    9:05/M
     122    Harry Whiteley          Fairfield  CT       50    13 M 50-59        31:51    9:06/M
     123    Clare Mahoney           Stratford  CT       29     7 F 19-29        31:57    9:08/M
     124    Kim Naci                New York  NY        29     8 F 19-29        32:03    9:09/M
     125    Bob Thomas              Stamford  CT        54    14 M 50-59        32:07    9:11/M
     126    Christine Riniti        Westport  CT        43     6 F 40-49        32:07    9:11/M
     127    Lisa Romero             Black Rock  CT      35    13 F 30-39        32:09    9:11/M
     128    Susan Petrelli          Guilford  CT        40     7 F 40-49        32:10    9:11/M
     129    Jeff Belitzky           Fairfield  CT       42    27 M 40-49        32:14    9:13/M
     130    Elizabeth Neugebauer    Fairfield  CT       34    14 F 30-39        32:17    9:13/M
     131    Mustafa Syed            Fairfield  CT       36    21 M 30-39        32:19    9:14/M
     132    Sorcha Hallinan         Orange  CT          38    15 F 30-39        32:26    9:16/M
     133    Kimberly Dugan          Shelton  CT         22     9 F 19-29        32:27    9:16/M
     134    Blaine Ward             Fairfield  CT       25    10 F 19-29        32:33    9:18/M
     135    Kira Neiderhoffer       Norwalk  CT         12     4 F 11-13        32:35    9:19/M
     136    Briana Corso            Ridgefield  CT      10     1 F  2-10        32:35    9:19/M
     137    Isabella Corso          Ridgefield  CT      10     2 F  2-10        32:40    9:20/M
     138    Charles Case            Fairfield  CT       57    15 M 50-59        32:40    9:20/M
     139    Maureen Gutkowski       Trumbull  CT        42     8 F 40-49        32:42    9:21/M
     140    Stephen Jarvis          Norwalk  CT         62    10 M 60-69        32:48    9:22/M
     141    Kerry Milner            Stratford  CT       36    16 F 30-39        32:57    9:25/M
     142    Carl Sylvester          Shelton  CT         70     2 M 70-79        33:02    9:26/M
     143    Mark Rossi              Bridgeport  CT      44    28 M 40-49        33:02    9:26/M
     144    Alina Valiusaitis       Norwalk  CT         34    17 F 30-39        33:11    9:29/M
     145    Tom Clifford            Ansonia  CT         53    16 M 50-59        33:12    9:29/M
     146    Kevin Twohig            Madison  CT         47    29 M 40-49        33:26    9:33/M
     147    Nancy Monahan           Wayne  PA           35    18 F 30-39        33:32    9:35/M
     148    Ada Curet               Milford  CT         43     9 F 40-49        33:39    9:37/M
     149    Claire Weslow           Fairfield  CT       13     5 F 11-13        34:10    9:46/M
     150    Jeff Weslow             Fairfield  CT       44    30 M 40-49        34:10    9:46/M
     151    Gregory Sellhausen      Darien  CT           9     2 M  2-10        34:12    9:46/M
     152    Steve Sellhauser        Darien  CT          46    31 M 40-49        34:12    9:46/M
     153    Monica Speciale         Norwalk  CT         42    10 F 40-49        34:20    9:49/M
     154    Prakash Patruni         Naugatuck  CT       33    22 M 30-39        34:25    9:50/M
     155    Saba Kumaraswamy        Milford  CT         39    23 M 30-39        34:27    9:51/M
     156    Tracey Iancale          Bridgeport  CT      30    19 F 30-39        34:45    9:56/M
     157    Walt Frank              Norwalk  CT         56    17 M 50-59        35:00   10:00/M
     158    Tracey Smith            Fairfield  CT       34    20 F 30-39        35:09   10:03/M
     159    Donna Cramond           Monroe  CT          54     2 F 50-59        35:10   10:03/M
     160    Charmelle Casella       Cheshire  CT        35    21 F 30-39        35:44   10:13/M
     161    Jon Perelstein          Stamford  CT        54    18 M 50-59        35:45   10:13/M
     162    B Crowshaw              Milford  CT         54    19 M 50-59        35:48   10:14/M
     163    Melanie Salvesen        Southbury  CT       48    11 F 40-49        36:02   10:18/M
     164    Andrew Allison-Godfrey  Norwalk  CT         10     3 M  2-10        36:28   10:25/M
     165    Jeanne Hastings         Shelton  CT         46    12 F 40-49        36:41   10:29/M
     166    Jim Stevens             Trumbull  CT        71     3 M 70-79        36:42   10:29/M
     167    Karen Hubbard           Norwalk  CT         35    22 F 30-39        36:55   10:33/M
     168    Daniel Casey            Fairfield  CT       43    32 M 40-49        36:56   10:33/M
     169    Nichole Gordon          Fairfield  CT       32    23 F 30-39        37:04   10:35/M
     170    Natarajan Balasubramani Naugatuck  CT       29    13 M 19-29        37:21   10:40/M
     171    Shreyas Ramani          Fairfield  CT       11     5 M 11-13        37:23   10:41/M
     172    Nikki Hess              Stratford  CT       12     6 F 11-13        37:25   10:41/M
     173    Laura Webber            Bethel  CT          33    24 F 30-39        37:32   10:43/M
     174    Dr Y M Naci             Stratford  CT       80     1 M 80-99        37:40   10:46/M
     175    Jackie Vallillo         Stratford  CT       28    11 F 19-29        37:51   10:49/M
     176    Rebecca Power           New Haven  CT       28    12 F 19-29        38:02   10:52/M
     177    Peter Rosiello          Weston  CT          11     6 M 11-13        38:15   10:56/M
     178    Rob Roseillo            Weston  CT          46    33 M 40-49        38:26   10:59/M
     179    Joseph Arrigo           Fairfield  CT       43    34 M 40-49        38:33   11:01/M
     180    Kerry Murphy            Fairfield  CT       50     3 F 50-59        38:35   11:01/M
     181    Orison Mac Pherson      Darien  CT          69    11 M 60-69        38:41   11:03/M
     182    Kristina Olsen          Ansonia  CT         28    13 F 19-29        38:43   11:04/M
     183    Eileen O' Sullivan      Milford  CT         35    25 F 30-39        38:55   11:07/M
     184    Carole Sylvester        Derby  CT           42    13 F 40-49        39:04   11:10/M
     185    Ann Marie Smith         Norwalk  CT         44    14 F 40-49        39:07   11:11/M
     186    Kathy Hammell           Darien  CT          52     4 F 50-59        39:08   11:11/M
     187    Danny Sheppard          Seymour  CT         41    35 M 40-49        39:30   11:17/M
     188    Tyrone Bradley          New Haven  CT       43    36 M 40-49        39:32   11:18/M
     189    Kristin Rempe           Fairfield  CT       10     3 F  2-10        39:42   11:21/M
     190    Maya Kumar              Fairfield  CT        9     4 F  2-10        39:43   11:21/M
     191    Dr. George Whitney      Orange  CT          85     2 M 80-99        39:47   11:22/M
     192    Ron Magliocco           Fairfield  CT       35    24 M 30-39        40:30   11:34/M
     193    Herman Bershtein        Hamden  CT          78     4 M 70-79        40:42   11:38/M
     194    Sudha Kumar                                 40    15 F 40-49        40:59   11:43/M
     195    Lori Hess               Stratford  CT       40    16 F 40-49        41:28   11:51/M
     196    David Veith             Fairfield  CT       37    25 M 30-39        41:43   11:55/M
     197    Eileen Veith            Fairfield  CT       34    26 F 30-39        41:43   11:55/M
     198    Roger Lawson            West Haven  CT      44    37 M 40-49        42:04   12:01/M
     199    Elaine Fenard           Fairfield  CT       52     5 F 50-59        42:05   12:01/M
     200    Margaret Pinheiro       Milford  CT         43    17 F 40-49        46:26   13:16/M
     201    Emma Leighton           Weston  CT          11     7 F 11-13        46:57   13:25/M
     202    Thomas Ng               Fairfield  CT       12     7 M 11-13        47:18   13:31/M
     203    Jeffrey Ng              Fairfield  CT       50    20 M 50-59        47:20   13:31/M
     204    Julia Weber             Westport  CT         9     5 F  2-10        47:24   13:33/M
     205    Emily D'Adamo           New Canaan  CT       9     6 F  2-10        47:46   13:39/M
     206    James Cramond           Monroe  CT          56    21 M 50-59        49:40   14:11/M
     207    Mary Brown              New Haven  CT       58     6 F 50-59        50:31   14:26/M
     208    Elsie Gkobi             Hamden  CT          58     7 F 50-59        50:31   14:26/M

Age Division Results

Men: 0-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Martha Merz Mystic CT

41

9

20:45

5:56/M

 
Top

Women 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Briana Corso Ridgefield CT

10

136

32:35

9:19/M

2

Isabella Corso Ridgefield CT

10

137

32:40

9:20/M

3

Kristin Rempe Fairfield CT

10

189

39:42

11:21/M

 
Top

Women 11 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Becca Krumholz Guilford CT

13

29

24:15

6:56/M

2

Kara Steele East Haven CT

13

96

29:37

8:28/M

3

Elizabeth Lamay Woodbridge CT

13

98

29:50

8:31/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Twohig Madison CT

14

65

27:41

7:55/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Cadmus New Haven CT

24

13

22:02

6:18/M

2

Jenn Meyer Norwalk CT

22

21

22:52

6:32/M

3

Jennifer Stratton Fairfield CT

25

80

28:34

8:10/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amelia Audette Stamford CT

30

22

23:02

6:35/M

2

Sarah Bollman Fairfield CT

39

30

24:26

6:59/M

3

Tori Wilson Fairfield CT

36

47

26:08

7:28/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emmy Stocker Cos Cob CT

45

24

23:15

6:39/M

2

Claudia Sammartano Fairfield CT

42

83

28:58

8:17/M

3

Luanne Roy Fairfield CT

49

112

30:53

8:49/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Maureen Barry Mount Vernon NY

53

72

27:57

7:59/M

2

Donna Cramond Monroe CT

54

159

35:10

10:03/M

3

Kerry Murphy Fairfield CT

50

180

38:35

11:01/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marilyn Richardson Bridgeport CT

62

111

30:53

8:49/M

2

Monica Roche Fairfield CT

65

115

31:13

8:55/M

3

Ilse Berkeley Trumbull CT

61

120

31:34

9:01/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

38

1

19:03

5:27/M

 
Top

Men 10 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeremy Mc Gale New Canaan CT

8

102

29:58

8:34/M

2

Gregory Sellhausen Darien CT

9

151

34:12

9:46/M

3

Andrew Allison-Godfrey Norwalk CT

10

164

36:28

10:25/M

 
Top

Men 11 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Cramond Monroe CT

13

49

26:20

7:31/M

2

Matthew Weber Westport CT

11

85

29:00

8:17/M

3

Matthew Lockwood Easton CT

11

108

30:24

8:41/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Douglas Wright Darien CT

14

7

20:43

5:55/M

2

Codey Foster Norwalk CT

15

36

25:22

7:15/M

3

Mike Romano Fairfield CT

14

37

25:28

7:17/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francisco Garcia Bridgeport CT

28

3

19:32

5:35/M

2

Ward Willis Milford CT

27

6

20:36

5:53/M

3

Victor Garcia Bridgeport CT

26

26

23:40

6:46/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan MacDougall Branford CT

38

4

20:14

5:47/M

2

Alan Distassio Fairfield CT

34

15

22:15

6:21/M

3

Jim Sanders Oxford CT

37

17

22:43

6:29/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Wixted Guilford CT

41

2

19:31

5:35/M

2

David Pantin New Haven CT

42

5

20:28

5:51/M

3

Joe Puopolo Shelton CT

45

10

21:35

6:10/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Moyse Monroe CT

50

8

20:44

5:55/M

2

Stephen Johnson Southbury CT

53

12

21:58

6:17/M

3

Robert Stephenson Milford CT

55

35

25:17

7:13/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Samsel Mamaroneck NY

60

14

22:07

6:19/M

2

John Courtmanche New Haven CT

61

19

22:48

6:31/M

3

Tom Caparraso Monroe CT

60

41

25:35

7:19/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

73

101

29:56

8:33/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

70

142

33:02

9:26/M

3

Jim Stevens Trumbull CT

71

166

36:42

10:29/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr Y M Naci Stratford CT

80

174

37:40

10:46/M

2

Dr. George Whitney Orange CT

85

191

39:47

11:22/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News