Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Julia's Run For Children - 4 Miles

New Haven, CT, April 18, 2004

Complete Overall and Divisional Results + Kids Run

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner - Bryce Lindamood
Race Winner - Bryce Lindamood


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Julia's Run For Children
April 18, 2004 - 4 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Bryce Lindamood, New Haven, CT - 21:34
Beth Parkhurst, New York, NY - 27:36


Overall Finish List

       1    Bryce Lindamood         New Haven  CT       32 ***** M 30-39        21:34    5:24/M
      2    David Bernardson        New Haven  CT       23     1 M 20-29        22:26    5:37/M
      3    Jeff Stelnik            South Windsor  CT   30     1 M 30-39        22:45    5:41/M
      4    Dan Kahan               New Haven  CT       40     1 M 40-49        22:50    5:43/M
      5    David Pantin            New Haven  CT       42     2 M 40-49        23:12    5:48/M
      6    Brendan Jackson         New Haven  CT       22     2 M 20-29        23:19    5:50/M
      7    Raymond Regan           North Haven  CT     36     2 M 30-39        23:26    5:52/M
      8    Mike Le May             South Windsor  CT   36     3 M 30-39        23:45    5:56/M
      9    Miguel Pizarro          Hamden  CT          29     3 M 20-29        24:01    6:00/M
     10    Ward Willis             Milford  CT         27     4 M 20-29        24:19    6:05/M
     11    Matthew Alsdorf         New Haven  CT       29     5 M 20-29        24:31    6:08/M
     12    Richard Schmechel       Branford  CT        28     6 M 20-29        24:34    6:09/M
     13    Ron Bowman              Princeton  NJ       43     3 M 40-49        24:35    6:09/M
     14    Michael Munroe          Newington  CT       45     4 M 40-49        24:48    6:12/M
     15    Cory Loftis             Branford  CT        14     1 M 13-19        25:55    6:29/M
     16    Simon Frid              Great Neck  NY      18     2 M 13-19        26:32    6:38/M
     17    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    48     5 M 40-49        26:40    6:40/M
     18    Emad Haerizadeh         Orange  CT          51     1 M 50-59        26:49    6:42/M
     19    Jack Cronan             Wallingford  CT     57     2 M 50-59        26:54    6:44/M
     20    Ryan Bubb               Branford  CT        27     7 M 20-29        26:59    6:45/M
     21    Patrick Hubbell         North Haven  CT     12     1 M  1-12        27:00    6:45/M
     22    Eddie Cabral                                28     8 M 20-29        27:08    6:47/M
     23    Rocco Aloe              Hamden  CT          18     3 M 13-19        27:09    6:47/M
     24    Brian Fidler            West Haven  CT      33     4 M 30-39        27:30    6:53/M
     25    James Salzano           North Haven  CT     20     9 M 20-29        27:33    6:53/M
      26    Beth Parkhurst          New York  NY        25 ***** F 20-29        27:36    6:54/M
      27    Michael Mc Garry        New Haven  CT       37     5 M 30-39        27:40    6:55/M
     28    Albert Pallotto         Branford  CT        38     6 M 30-39        27:50    6:58/M
      29    Colleen Crane           Woodbridge  CT      33     1 F 30-39        27:54    6:59/M
     30    Marissa Ramirez         New Haven  CT       20     1 F 20-29        28:01    7:00/M
      31    Greg Waterbury          Guilford  CT        43     6 M 40-49        28:02    7:01/M
      32    Dina Frid               Great Neck  NY      26     2 F 20-29        28:05    7:01/M
      33    Paul Gagliardi          Branford  CT        30     7 M 30-39        28:05    7:01/M
     34    Patric Good             Meriden  CT         34     8 M 30-39        28:21    7:05/M
     35    Michael D'Addetta       Branford  CT        46     7 M 40-49        28:31    7:08/M
     36    Brandon Lyons           Branford  CT        28    10 M 20-29        28:47    7:12/M
     37    Ben Mattheis            Cheshire  CT        50     3 M 50-59        28:48    7:12/M
      38    Sarah Defreitas         Hamden  CT          19     1 F 13-19        28:56    7:14/M
      39    Katie Gwyther           Hamden  CT          19     2 F 13-19        28:56    7:14/M
     40    Gilles Marchand         Guilford  CT        39     9 M 30-39        28:58    7:15/M
     41    Timothy Kane            New Haven  CT       42     8 M 40-49        29:00    7:15/M
     42    Rachel Berg             New Haven  CT       18     3 F 13-19        29:10    7:18/M
     43    Aaron McGee             New Haven  CT       32    10 M 30-39        29:11    7:18/M
     44    Bob Tumiski             Wallingford  CT     49     9 M 40-49        29:13    7:18/M
     45    Rebecca Fausel          New Haven  CT       21     3 F 20-29        29:18    7:20/M
     46    Matt Lindberg           E. Greenbush  NY    22    11 M 20-29        29:29    7:22/M
     47    Robin Fuessenich        Hamden  CT          20     4 F 20-29        29:39    7:25/M
     48    Maggie Doherty          New Haven  CT       18     4 F 13-19        29:47    7:27/M
     49    Nikki Martin            Hamden  CT          20     5 F 20-29        29:49    7:27/M
     50    Kathryn Seifert         Smithtown  NY       18     5 F 13-19        29:57    7:29/M
     51    Allison Ruggiero        Hamden  CT          18     6 F 13-19        29:57    7:29/M
     52    Olver White             Guilford  CT        55     4 M 50-59        30:04    7:31/M
     53    Chris Dawson            East Haven  CT      38    11 M 30-39        30:19    7:35/M
     54    James Park              New Haven  CT       25    12 M 20-29        30:25    7:36/M
     55    Stepanie Hanson         New Haven  CT       18     7 F 13-19        30:33    7:38/M
     56    Molly Howard            New Haven  CT       19     8 F 13-19        30:34    7:39/M
     57    Nina Glickson           New Haven  CT       52     1 F 50-59        30:34    7:39/M
     58    Jacob Sullivan          New Haven  CT       27    13 M 20-29        30:35    7:39/M
     59    Todd Pagel              Hamden  CT          22    14 M 20-29        30:41    7:40/M
     60    Kimberly Shea           Hamden  CT          30     2 F 30-39        30:49    7:42/M
     61    Eliza Halsey            New Haven  CT       25     6 F 20-29        30:49    7:42/M
     62    Sara Koenig             New Haven  CT       21     7 F 20-29        30:50    7:43/M
     63    Anthony Cramond         Monroe  CT          13     4 M 13-19        30:50    7:43/M
     64    Max Hoberman            Westport  CT        10     2 M  1-12        30:53    7:43/M
     65    Steve Mele              Hamden  CT          49    10 M 40-49        30:54    7:44/M
     66    Michael Buchina         New Haven  CT       45    11 M 40-49        30:58    7:45/M
     67    Kim Jacobson            Torrington  CT      15     9 F 13-19        31:09    7:47/M
     68    Michelle Angelo         Hamden  CT          19    10 F 13-19        31:14    7:49/M
     69    Frank Lang              Seymour  CT         64     1 M 60-69        31:18    7:50/M
     70    Mary Stahley            New Haven  CT       24     8 F 20-29        31:19    7:50/M
     71    Leandra Price           Hamden  CT          19    11 F 13-19        31:21    7:50/M
     72    Bill Shortell           West Hartford  CT   57     5 M 50-59        31:29    7:52/M
     73    Alberto Bogrin          New Haven  CT       20    15 M 20-29        31:45    7:56/M
     74    Paul Baldini            North Haven  CT     32    12 M 30-39        31:47    7:57/M
     75    Alison Logan            New Haven  CT       20     9 F 20-29        31:48    7:57/M
     76    Steve Ybarra            New Haven  CT       20    16 M 20-29        31:49    7:57/M
     77    Barrett Marlan          Farmington  CT      27    10 F 20-29        31:56    7:59/M
     78    Marie Schreiber         New Haven  CT       25    11 F 20-29        32:15    8:04/M
     79    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      48    12 M 40-49        32:25    8:06/M
     80    Joan Munroe             Newington  CT       49     1 F 40-49        32:29    8:07/M
     81    Jack Doyle              Hamden  CT          64     2 M 60-69        32:33    8:08/M
     82    Stephen Mc Leod         Greenwich  CT       35    13 M 30-39        32:44    8:11/M
     83    Daniel Thomas           New Haven  CT       20    17 M 20-29        32:51    8:13/M
     84    Sam Kendrick            New Haven  CT       20    18 M 20-29        32:51    8:13/M
     85    Michael Pisani          Stratford  CT       61     3 M 60-69        32:53    8:13/M
     86    Ed Cleary               New Haven  CT       48    13 M 40-49        32:57    8:14/M
     87    Taryn Williams          New Haven  CT       22    12 F 20-29        32:57    8:14/M
     88    Mayan Bomsztyk          New York  NY        21    13 F 20-29        33:01    8:15/M
     89    Elan Bomsztyk           Mercer Island  WA   24    19 M 20-29        33:02    8:16/M
     90    Aric Bomsztyk           New York  NY        27    20 M 20-29        33:03    8:16/M
     91    Chris Omeltchenko       Great Neck  NY      45    14 M 40-49        33:03    8:16/M
     92    Adam Mc Kenzie          Huntington  NY      40    15 M 40-49        33:08    8:17/M
     93    Katie Kadue             New Haven  CT       18    12 F 13-19        33:09    8:17/M
     94    Valerie Small           Hamden  CT          44     2 F 40-49        33:10    8:18/M
     95    James Forgey            Hamden  CT          43    16 M 40-49        33:10    8:18/M
     96    Jennifer Glass          Branford  CT        38     3 F 30-39        33:12    8:18/M
     97    Rachel Stanton          New Haven  CT       21    14 F 20-29        33:20    8:20/M
     98    Michael Sobel           New York  NY        37    14 M 30-39        33:23    8:21/M
     99    Kathryn Good            Providence  RI      35     4 F 30-39        33:26    8:22/M
    100    David Blight            New Haven  CT       55     6 M 50-59        33:27    8:22/M
    101    John Goldin             New Haven  CT       54     7 M 50-59        33:27    8:22/M
    102    Christina McKitish      Hamden  CT          20    15 F 20-29        33:30    8:23/M
    103    George Tyles            Pearl River  NY     58     8 M 50-59        33:32    8:23/M
    104    Oliverio Oramas         Wallingford  CT     55     9 M 50-59        33:35    8:24/M
    105    Vivian Sobel            New York  NY        30     5 F 30-39        33:37    8:24/M
    106    Leslie Santore          Branford  CT        31     6 F 30-39        33:47    8:27/M
    107    Kat Lin                 New York  NY        30     7 F 30-39        33:47    8:27/M
    108    David Adams             New Haven  CT       0      1 M  0- 0        33:54    8:29/M
    109    Kim Remetta             Milford  CT         49    17 M 40-49        34:05    8:31/M
    110    Mirko Serkovic          New Haven  CT       19     5 M 13-19        34:10    8:33/M
    111    Nick Bencivengo         Orange  CT          38    15 M 30-39        34:17    8:34/M
    112    Kyle Hoberman           Westport  CT        10     3 M  1-12        34:24    8:36/M
    113    Justin Grande           New Haven  CT       30    16 M 30-39        34:24    8:36/M
    114    Steve Strom             New Haven  CT       53    10 M 50-59        34:39    8:40/M
    115    Deanna Slobin           Old Saybrook  CT    13    13 F 13-19        34:44    8:41/M
    116    Brian Joseph            Great Neck  NY      24    21 M 20-29        35:00    8:45/M
    117    Nick Mencci             Wallingford  CT     62     4 M 60-69        35:02    8:46/M
    118    Tong Yang               New Haven  CT       34     8 F 30-39        35:05    8:46/M
    119    Karl Salvati            North Haven  CT     51    11 M 50-59        35:17    8:49/M
    120    Joe Jerista             Hamden  CT          60     5 M 60-69        35:28    8:52/M
    121    Michael Kavey           New York  NY        26    22 M 20-29        35:37    8:54/M
    122    Natan Bauman            Cheshire  CT        58    12 M 50-59        35:45    8:56/M
    123    Misae Ueha              New Haven  CT       30     9 F 30-39        35:45    8:56/M
    124    Fadi Hanna              New Haven  CT       23    23 M 20-29        35:47    8:57/M
    125    Tory Mauseth            New Haven  CT       21    16 F 20-29        35:51    8:58/M
    126    Lindsay Page            New Haven  CT       21    17 F 20-29        35:52    8:58/M
    127    Mrgan Richards          Seattle  WA         21    18 F 20-29        35:53    8:58/M
    128    Bryan Dionne            Wallingford  CT     25    24 M 20-29        35:55    8:59/M
    129    Eleanor Miller          New Haven  CT       19    14 F 13-19        35:59    9:00/M
    130    Kaitie Emmerling        New Haven  CT       18    15 F 13-19        36:00    9:00/M
    131    Anthny Antunes          New Haven  CT       37    17 M 30-39        36:06    9:02/M
    132    James Rooney            Bethany  CT         45    18 M 40-49        36:06    9:02/M
    133    Charles Kaywood         Woodbridge  CT      50    13 M 50-59        36:09    9:02/M
    134    Meghan Gutekunst        New Haven  CT       22    19 F 20-29        36:13    9:03/M
    135    Kathleen McKeon         New Haven  CT       21    20 F 20-29        36:13    9:03/M
    136    Curtis Sutro            Hamden  CT          46    19 M 40-49        36:15    9:04/M
    137    Linda Chhay             New Haven  CT       20    21 F 20-29        36:16    9:04/M
    138    John Geffert            Hopedale  MA        39    18 M 30-39        36:21    9:05/M
    139    Sarah Schaffer          New Haven  CT       22    22 F 20-29        36:21    9:05/M
    140    Melanie Dirks           New Haven  CT       26    23 F 20-29        36:35    9:09/M
    141    Thomas Mc Intosh        Coventry  CT        67     6 M 60-69        36:35    9:09/M
    142    Peter Hicks             Hamden  CT          45    20 M 40-49        36:36    9:09/M
    143    Joseph Wolenski         Guilford  CT        44    21 M 40-49        36:42    9:11/M
    144    Gary Haller             New Haven  CT       62     7 M 60-69        36:46    9:12/M
    145    John Mangan             New Haven  CT       38    19 M 30-39        36:47    9:12/M
    146    Deborah Mulford         New York  NY        35    10 F 30-39        36:47    9:12/M
    147    Craig Cramer            New York  NY        39    20 M 30-39        36:49    9:12/M
    148    Vivien Bergl            Hamden  CT          47     3 F 40-49        36:53    9:13/M
    149    William Loomis          Branford  CT        48    22 M 40-49        36:55    9:14/M
    150    Cherelle Blazer         New Haven  CT       27    24 F 20-29        37:01    9:15/M
    151    Na Towi Mc Ciae         New Haven  CT       26    25 M 20-29        37:06    9:17/M
    152    Nicholas Winters        West Simsbury  CT   16     6 M 13-19        37:13    9:18/M
    153    Matthew Vanitallie      Somerville  MA      28    26 M 20-29        37:15    9:19/M
    154    Laura Stahl                                 0      1 F  0- 0        37:15    9:19/M
    155    Andrew Krause           Cambridge  MA       25    27 M 20-29        37:15    9:19/M
    156    Katie Eyer              New Haven  CT       27    25 F 20-29        37:16    9:19/M
    157    Elisabeth Gertz         New Haven  CT       34    11 F 30-39        37:17    9:19/M
    158    Cindy Sopelak           West Simsbury  CT   16    16 F 13-19        37:19    9:20/M
    159    Karen Dionne            West Haven  CT      29    26 F 20-29        37:24    9:21/M
    160    Duane Samuel            New Haven  CT       28    28 M 20-29        37:24    9:21/M
    161    Thomas Sheehan          Cheshire  CT        55    14 M 50-59        37:28    9:22/M
    162    Chinenye Okafor         New Haven  CT       18    17 F 13-19        37:31    9:23/M
    163    Melissa Garren          New Haven  CT       23    27 F 20-29        37:34    9:24/M
    164    Rich Hoberman           Westport  CT        45    23 M 40-49        37:40    9:25/M
    165    Mia Wieselman           Simsbury  CT        18    18 F 13-19        37:46    9:27/M
    166    Julie Flynn             West Simsbury  CT   21    28 F 20-29        37:47    9:27/M
    167    Taiwan Richardson       Hamden  CT          22    29 M 20-29        37:51    9:28/M
    168    Sam Chaifetz                                0      2 F  0- 0        38:16    9:34/M
    169    Andrea Dobrzelewski     New Haven  CT       27    29 F 20-29        38:16    9:34/M
    170    Che Dawson              New Haven  CT       29    30 M 20-29        38:33    9:38/M
    171    Sharon Poczter          Glen Head  NY       25    30 F 20-29        38:39    9:40/M
    172    Christopher Griffen     New Haven  CT       17     7 M 13-19        38:44    9:41/M
    173    Stephanie Sutherland    Guilford  CT        25    31 F 20-29        38:46    9:42/M
    174    Brett Dorfman           New York  NY        23    32 F 20-29        38:47    9:42/M
    175    Margaret Mahar          Middletown  CT      41     4 F 40-49        39:01    9:45/M
    176    Donna Cramond           Monroe  CT          54     2 F 50-59        39:14    9:49/M
    177    Carl Sylvester          Shelton  CT         70     1 M 70-99        39:18    9:50/M
    178    Christine Person        Middletown  CT      29    33 F 20-29        39:55    9:59/M
    179    Robert Sloane           New York  NY        31    21 M 30-39        40:09   10:02/M
    180    Jay Readey              New Haven  CT       32    22 M 30-39        40:10   10:03/M
    181    Ingrid Schaeffer        Orange  CT          42     5 F 40-49        40:13   10:03/M
    182    Tom Mac Donald          Madison  CT         50    15 M 50-59        40:38   10:10/M
    183    Kathy Gagne             New Haven  CT       24    34 F 20-29        40:41   10:10/M
    184    Rasheen Green           New Haven  CT       29    31 M 20-29        40:51   10:13/M
    185    Jennifer Sung           New Haven  CT       31    12 F 30-39        40:57   10:14/M
    186    Rosemary Hilario        New London  CT      24    35 F 20-29        41:02   10:16/M
    187    George Collier          Mystic  CT          34    23 M 30-39        41:03   10:16/M
    188    Taylor Tambis           Woodbridge  CT      11     4 M  1-12        41:06   10:17/M
    189    Tom Tambis              Woodbridge  CT      46    24 M 40-49        41:06   10:17/M
    190    Kristin Schwarz         New Hartford  CT    21    36 F 20-29        41:15   10:19/M
    191    Amanda Sisley           Old Greenwich  CT   22    37 F 20-29        41:31   10:23/M
    192    Sal Baldini             North Haven  CT     62     8 M 60-69        41:54   10:29/M
    193    Julie Mantilla          Arlington Heights   18    19 F 13-19        42:43   10:41/M
    194    Amy Backus              Branford  CT        47     6 F 40-49        42:43   10:41/M
    195    Susan Lin               New Haven  CT       25    38 F 20-29        42:53   10:43/M
    196    Charmelle Casella       Cheshire  CT        35    13 F 30-39        42:59   10:45/M
    197    Anna Kaminsky           Englewood Cliffs  N  0     3 F  0- 0        43:07   10:47/M
    198    Allen Paul              Cheshire  CT        56    16 M 50-59        43:12   10:48/M
    199    Nick Dornenburg         Simsbury  CT        17     8 M 13-19        43:15   10:49/M
    200    Claire Vinocur          West Simsbury  CT   18    20 F 13-19        43:22   10:51/M
    201    Caitlin Larwood         Simsbury  CT        18    21 F 13-19        43:24   10:51/M
    202    Mandy Boettcher         New Haven  CT       28    39 F 20-29        43:35   10:54/M
    203    Sharon Powers           Wallingford  CT     52     3 F 50-59        43:59   11:00/M
    204    Simmie Foster           New Haven  CT       23    40 F 20-29        44:06   11:02/M
    205    Jing Feng               New Haven  CT       24    41 F 20-29        44:06   11:02/M
    206    Lisa Millman            New Haven  CT       26    42 F 20-29        44:06   11:02/M
    207    Gira D' Alessio         Durham  CT          38    14 F 30-39        44:15   11:04/M
    208    Sean Croteau            Washington  DC      27    32 M 20-29        44:48   11:12/M
    209    Kristin Belmonte        Somerville  MA      28    43 F 20-29        44:48   11:12/M
    210    Eugene Frid             Great Neck  NY      51    17 M 50-59        44:56   11:14/M
    211    Henry Rusinek           Great Neck  NY      57    18 M 50-59        44:56   11:14/M
    212    Dina Misiasz            West Haven  CT      41     7 F 40-49        45:18   11:20/M
    213    Donald Youngberg        New Haven  CT       45    25 M 40-49        45:57   11:29/M
    214    Zubarda Dabre           West Haven  CT      24    44 F 20-29        46:11   11:33/M
    215    Jesse Cochrane          New Haven  CT       27    45 F 20-29        46:11   11:33/M
    216    Karena Swan             New Haven  CT       28    46 F 20-29        46:18   11:35/M
    217    Julia Anixt             New Haven  CT       29    47 F 20-29        46:19   11:35/M
    218    Erica Davis             New Haven  CT       18    22 F 13-19        46:41   11:40/M
    219    Allan Weiner            Lake Grove  NY      60     9 M 60-69        46:43   11:41/M
    220    Martin Weiner           Wayne  NJ            0     2 M  0- 0        46:44   11:41/M
    221    Michael Draper          Guilford  CT        61    10 M 60-69        47:21   11:50/M
    222    Joyce Madokoro          Wallingford  CT     31    15 F 30-39        48:00   12:00/M
    223    Herman Bershtein        Hamden  CT          78     2 M 70-99        49:05   12:16/M
    224    Sandra Floriano         North Haven  CT     79     1 F 70-99        49:12   12:18/M
    225    Stuart Gailey           Guilford  CT        40    26 M 40-49        49:13   12:18/M
    226    Ben Fein                Cheshire  CT        65    11 M 60-69        49:50   12:28/M
    227    Ed Perkowski            Stratford  CT       49    27 M 40-49        49:55   12:29/M
    228    Holly Thomas            New Haven  CT       24    48 F 20-29        50:18   12:35/M
    229    Rose Szatkowski         Forest Hills Garden 57     4 F 50-59        50:21   12:35/M
    230    Neil Kavey              Chappaqua  NY       60    12 M 60-69        51:12   12:48/M
    231    Aviva Jakubowicz        New York  NY        28    49 F 20-29        51:45   12:56/M
    232    Kristina Kavey          New York  NY        28    50 F 20-29        51:51   12:58/M
    233    Esther Karasek          Teaneck  NJ         38    16 F 30-39        51:55   12:59/M
    234    Gabrielle Kalika        Teaneck  NJ         14    23 F 13-19        52:59   13:15/M
    235    Vanessa Mirabito        Hamden  CT          20    51 F 20-29        53:00   13:15/M
    236    Romy Drucker            Great Neck  NY      18    24 F 13-19        54:17   13:34/M
    237    Karen Kavey             Chappaqua  NY       59     5 F 50-59        54:52   13:43/M
    238    Soraya Adams            New Haven  CT       0      4 F  0- 0        55:04   13:46/M
    239    Marek Bayner            Rego Park  NY       54    19 M 50-59        55:20   13:50/M
    240    Leon Karasik            Staten Island  NY   65    13 M 60-69        55:30   13:53/M
    241    Hannah Poczter          Glen Head  NY       57     6 F 50-59        55:38   13:55/M
    242    Megan Depetris          Guilford  CT        28    52 F 20-29        56:57   14:14/M
    243    Odea Jakubowicz         New York  NY        23    53 F 20-29        56:59   14:15/M
    244    Adam Jakubowicz         Old Tappan  NJ      56    20 M 50-59        57:00   14:15/M
    245    Melissa Pullman         Wycoff  NJ          13    25 F 13-19        58:01   14:30/M
    246    Samantha Robins         Leonia  NJ          14    26 F 13-19        58:01   14:30/M
    247    Victor Melman           Scarsdale  NY       62    14 M 60-69        58:46   14:42/M
    248    Pauline Chmielnicki     Chestnut Ridge  NY  55     7 F 50-59        58:47   14:42/M
    249    Carlos Adams            New Haven  CT       12     5 M  1-12        59:48   14:57/M
    250    Sandra Caro             New Haven  CT       3      1 F  1-12        59:54   14:59/M
    251    Tomi Veale              New Haven  CT       24    54 F 20-29      1:00:14   15:04/M
    252    Asantewa Dawson         New Haven  CT       28    55 F 20-29      1:00:14   15:04/M
    253    Dora Wecler             Edgewater  NJ       55     8 F 50-59      1:00:27   15:07/M
    254    Bill Hamley             Cheshire  CT        61    15 M 60-69      1:00:37   15:09/M
    255    Chantel Cave            New Haven  CT       19    27 F 13-19      1:02:33   15:38/M
    256    Lilia Tyles             Pearl River  NY     58     9 F 50-59      1:03:53   15:58/M
    257    Yvonne Hawkins          Branford  CT        43     8 F 40-49      1:05:51   16:28/M
    258    Kerry Jenkins           New Haven  CT       30    24 M 30-39      1:05:52   16:28/M
    259    Renata Kahn             New York  NY        49     9 F 40-49      1:12:28   18:07/M
    260    Solomon Sobel           PotoMac  MD         69    16 M 60-69      1:12:28   18:07/M
    261    Aviva Poczter           Washington  DC      30    17 F 30-39      1:16:50   19:13/M

Age Division Results

Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Parkhurst New York NY

25

26

27:36

6:54/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandra Caro New Haven CT

3

250

59:54

14:59/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Defreitas Hamden CT

19

38

28:56

7:14/M

2

Katie Gwyther Hamden CT

19

39

28:56

7:14/M

3

Rachel Berg New Haven CT

18

42

29:10

7:18/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marissa Ramirez New Haven CT

20

30

28:01

7:00/M

2

Dina Frid Great Neck NY

26

32

28:05

7:01/M

3

Rebecca Fausel New Haven CT

21

45

29:18

7:20/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Colleen Crane Woodbridge CT

33

29

27:54

6:59/M

2

Kimberly Shea Hamden CT

30

60

30:49

7:42/M

3

Jennifer Glass Branford CT

38

96

33:12

8:18/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

49

80

32:29

8:07/M

2

Valerie Small Hamden CT

44

94

33:10

8:18/M

3

Vivien Bergl Hamden CT

47

148

36:53

9:13/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nina Glickson New Haven CT

52

57

30:34

7:39/M

2

Donna Cramond Monroe CT

54

176

39:14

9:49/M

3

Sharon Powers Wallingford CT

52

203

43:59

11:00/M

 
Top

Women 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandra Floriano North Haven CT

79

224

49:12

12:18/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Lindamood New Haven CT

32

1

21:34

5:24/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Hubbell North Haven CT

12

21

27:00

6:45/M

2

Max Hoberman Westport CT

10

64

30:53

7:43/M

3

Kyle Hoberman Westport CT

10

112

34:24

8:36/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cory Loftis Branford CT

14

15

25:55

6:29/M

2

Simon Frid Great Neck NY

18

16

26:32

6:38/M

3

Rocco Aloe Hamden CT

18

23

27:09

6:47/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Bernardson New Haven CT

23

2

22:26

5:37/M

2

Brendan Jackson New Haven CT

22

6

23:19

5:50/M

3

Miguel Pizarro Hamden CT

29

9

24:01

6:00/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Stelnik South Windsor CT

30

3

22:45

5:41/M

2

Raymond Regan North Haven CT

36

7

23:26

5:52/M

3

Mike Le May South Windsor CT

36

8

23:45

5:56/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Kahan New Haven CT

40

4

22:50

5:43/M

2

David Pantin New Haven CT

42

5

23:12

5:48/M

3

Ron Bowman Princeton NJ

43

13

24:35

6:09/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emad Haerizadeh Orange CT

51

18

26:49

6:42/M

2

Jack Cronan Wallingford CT

57

19

26:54

6:44/M

3

Ben Mattheis Cheshire CT

50

37

28:48

7:12/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Lang Seymour CT

64

69

31:18

7:50/M

2

Jack Doyle Hamden CT

64

81

32:33

8:08/M

3

Michael Pisani Stratford CT

61

85

32:53

8:13/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carl Sylvester Shelton CT

70

177

39:18

9:50/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

78

223

49:05

12:16/M


Kids .7 Mile Fun Run

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Carlos Adams            New Haven  CT       12 ***** M  1-12        04:17    6:07/M
      2    Matthew Marchand        Guilford  CT        10 ***** M  0-99        04:18    6:09/M
       3    Timothy Marchand        Guilford  CT         8     1 M  0-99        04:39    6:39/M
      4    Matthew Daniels         Wallingford  CT     9      2 M  0-99        04:53    6:59/M
       5    Alisha Daniela Noble    New Haven  CT       10 ***** F  0-99        04:55    7:01/M
       6    Chaz Oates              New Haven  CT        0     1 M  0- 0        05:08    7:20/M
      7    Jared Benjamin          New Haven  CT        0     2 M  0- 0        05:18    7:34/M
      8    Dainalys Martinez       New Haven  CT       13     1 F  0-99        05:23    7:41/M
      9    Tyler Nelson            New Haven  CT       10     3 M  0-99        05:24    7:43/M
     10    Davon Goodwin           New Haven  CT       9      1 M  1-12        05:41    8:07/M
      11    Madison O'Leary         Guilford  CT         8 ***** F  1-12        05:47    8:16/M
      12    Dylan Kane              New Haven  CT        8     2 M  1-12        05:48    8:17/M
     13    Tyrelle Smith           West Haven  CT      10     4 M  0-99        05:52    8:23/M
     14    Bridget Logan           New Haven  CT       10     2 F  0-99        05:57    8:30/M
     15    Michael Steen Reed      New Haven  CT        0     3 M  0- 0        06:00    8:34/M
     16    Lesley Nicole Logan     New Haven  CT       11     3 F  0-99        06:01    8:36/M
     17    Xavier Logan            New Haven  CT       8      5 M  0-99        06:02    8:37/M
     18    Chaundolyn Benjamin     New Haven  CT        0     1 F  0- 0        06:17    8:59/M
     19    Thalia Feliciano        New Haven  CT       10     4 F  0-99        06:27    9:13/M
     20    Christopher Standberry  New Haven  CT       10     3 M  1-12        06:28    9:14/M
     21    Jamileisha Martinez     New Haven  CT       10     5 F  0-99        06:29    9:16/M
     22    Mimi Yao                Orange  CT          9      6 F  0-99        06:41    9:33/M
     23    Jermaine Turner         New Haven  CT       9      4 M  1-12        07:03   10:04/M
     24    Marquis Smotherman      New Haven  CT       9      5 M  1-12        07:06   10:09/M
     25    Shanique Reed Steen     New Haven  CT        0     2 F  0- 0        07:33   10:47/M
     26    Trevon Barnes           New Haven  CT       10     6 M  1-12        07:46   11:06/M
     27    Emily Kane              New Haven  CT        5     1 F  1-12        07:52   11:14/M
     28    Laura Tumiski           Wallingford  CT     4      7 F  0-99        07:55   11:19/M
     29    Benjamin Kroop          Hamden  CT           5     7 M  1-12        08:24   12:00/M
     30    Derrick Blake           New Haven  CT       12     8 M  1-12        08:25   12:01/M
     31    Colette Kroop           Hamden  CT           8     2 F  1-12        08:25   12:01/M
     32    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        08:26   12:03/M
     33    Keisley Feliciano       New Haven  CT       3      8 F  0-99        10:37   15:10/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News