Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

QCPA Run For Your Life 5K

Hamden, CT, April 17, 2004

Complete Overall and Divisional Results

Results courtesy of HI-TEK RACING

hitek


Race Winner Mike Gyulay
Race Winner Mike Gyulay


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

QCPA Run For Your Life 5K
April 17, 2004 - 5K
Hamden, CT

OVERALL WINNERS

Mike Gyulay, Wallingford, CT - 16:23
Amy Sorensen, Middlefield, CT - 20:53


Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Michael Gyulay          Wallingford  CT     34     1 M 30-39        16:23    5:17/M
       2    Michael Wixted          Guilford  CT        41     1 M 40-49        17:06    5:31/M
       3    Dan Yi                  New Haven  CT       23     1 M 20-29        17:26    5:37/M
       4    Andrew Yim              New Haven  CT       32     2 M 30-39        17:56    5:47/M
       5    Charles Hornak          Hamden  CT          36     3 M 30-39        18:04    5:50/M
       6    Rick Tillotson          Winsted  CT         47     2 M 40-49        18:18    5:54/M
       7    Ed Drew                 Middletown  CT      48     3 M 40-49        18:50    6:05/M
       8    James Vaughan           Madison  CT         34     4 M 30-39        19:05    6:09/M
       9    Vance Dean              Southington  CT     46     4 M 40-49        19:21    6:15/M
      10    Jeffery Kohan           Wallingford  CT     48     5 M 40-49        19:31    6:18/M
      11    Erik Libby              East Hampton  CT    24     2 M 20-29        19:35    6:19/M
      12    Brian Fidler            West Haven  CT      33     5 M 30-39        19:48    6:23/M
      13    A.j. Spak               Hamden  CT          41     6 M 40-49        20:03    6:28/M
      14    Gregg Crenar            Cheshire  CT        36     6 M 30-39        20:15    6:32/M
      15    Jeffrey McGregor        Shelton  CT         28     3 M 20-29        20:30    6:37/M
      16    Bruce Mac Leod          Middletown  CT      53     1 M 50-59        20:32    6:37/M
      17    Chris Elwood            Meriden  CT         25     4 M 20-29        20:40    6:40/M
      18    Scott Schwartz          Newtown  CT         54     2 M 50-59        20:43    6:41/M
      19    Amy Sorensen            Middlefield  CT     31     1 F 30-39        20:53    6:44/M
      20    Paul Gagliardi          Branford  CT        30     7 M 30-39        20:55    6:45/M
      21    Richard Pancoast        Stratford  CT       50     3 M 50-59        21:03    6:47/M
      22    William Buick           Hamden  CT          46     7 M 40-49        21:08    6:49/M
      23    Robert G. Davis         Naugatuck  CT       52     4 M 50-59        21:11    6:50/M
      24    Ben Mattheis            Cheshire  CT        50     5 M 50-59        21:28    6:55/M
      25    Thaddeus Pajor          Wallingford  CT     47     8 M 40-49        21:30    6:56/M
      26    Thomas McCabe           Hamden  CT          27     5 M 20-29        21:49    7:02/M
      27    Alexander Chabla        Stratford  CT       16     1 M  1-19        21:57    7:05/M
      28    Christine Belden        Wolcott  CT         29     1 F 20-29        22:22    7:13/M
      29    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         66     1 M 60-99        22:44    7:20/M
      30    Justin Champagne        Stafford Springs  C 22     6 M 20-29        23:17    7:31/M
      31    Frank Lang              Seymour  CT         64     2 M 60-99        23:18    7:31/M
      32    Asher Brandt            Orange  CT          13     2 M  1-19        23:20    7:32/M
      33    Kristin Marcous         Vernon  CT          21     2 F 20-29        23:47    7:40/M
      34    Caitlin MacAulay        Hamden  CT          20     3 F 20-29        24:02    7:45/M
      35    Lynda Bradley           Oyster Bay  NY      19     1 F  1-19        24:03    7:45/M
      36    Karen Gell              Branford  CT        42     1 F 40-49        24:15    7:49/M
      37    Carolyn Harrington      Newington  CT       22     4 F 20-29        24:17    7:50/M
      38    Benjamin Martin         Wallingford  CT     29     7 M 20-29        24:23    7:52/M
      39    Kim Remetta             Milford  CT         49     9 M 40-49        24:58    8:03/M
      40    Frank Finkle            Naugatuck  CT       41    10 M 40-49        24:59    8:04/M
      41    Jennifer Koehler        Hamden  CT          19     2 F  1-19        25:26    8:12/M
      42    Erin Mc Gugan           Hamden  CT          28     5 F 20-29        25:27    8:13/M
      43    Michael Violette        North Branford  CT  33     8 M 30-39        25:34    8:15/M
      44    Karl Radune             Cromwell  CT        47    11 M 40-49        25:49    8:20/M
      45    Judy Karlby             Scituate  MA        19     3 F  1-19        26:01    8:24/M
      46    Randall Potterton       Andover  CT         45    12 M 40-49        26:15    8:28/M
      47    Cynthia Sweezy          Rocky Hill  CT      47     2 F 40-49        26:16    8:28/M
      48    Richard Pope            Southbury  CT       51     6 M 50-59        26:19    8:29/M
      49    Tom Morck               Cheshire  CT        50     7 M 50-59        26:23    8:31/M
      50    Charles Kaywood         Woodbridge  CT      50     8 M 50-59        26:29    8:33/M
      51    Mark Greene             Westport  CT        42    13 M 40-49        26:31    8:33/M
      52    Dan Lynch                                   36     9 M 30-39        26:34    8:34/M
      53    Christine Murphy        Hamden  CT          22     6 F 20-29        26:35    8:35/M
      54    Jim Roy                 Wolcott  CT         33    10 M 30-39        26:44    8:37/M
      55    Steve Winter            Bethany  CT         28     8 M 20-29        26:59    8:42/M
      56    Jessica Wusterbarth     New Haven  CT       25     7 F 20-29        27:02    8:43/M
      57    Pam Brewster            New Haven  CT       26     8 F 20-29        27:02    8:43/M
      58    William Loomis          Branford  CT        48    14 M 40-49        27:13    8:47/M
      59    Lee Parker              Hamden  CT          23     9 M 20-29        27:21    8:49/M
      60    Elizabeth Briand        Hamden  CT          19     4 F  1-19        27:51    8:59/M
      61    Lauren Canner           Hamden  CT          19     5 F  1-19        28:01    9:02/M
      62    Mark Cummings           Wallingford  CT     43    15 M 40-49        28:10    9:05/M
      63    Melanie Champion        Meriden  CT         45     3 F 40-49        28:36    9:14/M
      64    Michael Ackerman        Fairfield  CT       17     3 M  1-19        28:43    9:16/M
      65    Jonathan D'Addona       Cheshire  CT     Stroller  1 M  0- 0        28:47    9:17/M
      66    Kenneth Kaloustian      Cheshire  CT        58     9 M 50-59        28:48    9:17/M
      67    Paul Carroll Jr         Olla  LA            48    16 M 40-49        28:58    9:21/M
      68    Connie Bird             Glastonbury  CT     44     4 F 40-49        29:05    9:23/M
      69    Don Paglia              New Haven  CT       56    10 M 50-59        30:00    9:41/M
      70    Alex Bench              Hamden  CT          18     4 M  1-19        30:02    9:41/M
      71    Kaz Rybak               Wallingford  CT     50    11 M 50-59        30:53    9:58/M
      72    David Fortien           Bristol  CT         46    17 M 40-49        32:06   10:21/M
      73    Edward Snyder           Wallingford  CT     57    12 M 50-59        32:11   10:23/M
      74    Christina Piselli       Branford  CT        17     6 F  1-19        32:38   10:32/M
      75    Joy Smith               Wallingford  CT     17     7 F  1-19        32:38   10:32/M
      76    Elnora Carroll          Hamden  CT          37     2 F 30-39        33:32   10:49/M
      77    Amalia Rivera           New Haven  CT       41     5 F 40-49        34:50   11:14/M
      78    Dolores Marcous         Vernon  CT          52     1 F 50-59        34:59   11:17/M
      79    George D. Whitney       Orange  CT          85     3 M 60-99        35:59   11:36/M
      80    Karen Bender            Hamden  CT          57     2 F 50-59        39:54   12:52/M
      81    Brandon Hawthorne       Mansfield Center  C 31    11 M 30-39        49:54   16:06/M
      82    Tracy Kennedy           Mansfield Center  C 23     9 F 20-29        49:54   16:06/M
      83    Anne Kennedy            Cheshire  CT        54     3 F 50-59        50:01   16:08/M
      84    Victoria Pittman-Greene New Haven  CT       36     3 F 30-39        53:59   17:25/M

Age Division Results

Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lynda Bradley Oyster Bay NY

19

35

24:03

7:45/M

2

Jennifer Koehler Hamden CT

19

41

25:26

8:12/M

3

Judy Karlby Scituate MA

19

45

26:01

8:24/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Belden Wolcott CT

29

28

22:22

7:13/M

2

Kristin Marcous Vernon CT

21

33

23:47

7:40/M

3

Caitlin MacAulay Hamden CT

20

34

24:02

7:45/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amy Sorensen Middlefield CT

31

19

20:53

6:44/M

2

Elnora Carroll Hamden CT

37

76

33:32

10:49/M

3

Victoria Pittman-Greene New Haven CT

36

84

53:59

17:25/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Gell Branford CT

42

36

24:15

7:49/M

2

Cynthia Sweezy Rocky Hill CT

47

47

26:16

8:28/M

3

Melanie Champion Meriden CT

45

63

28:36

9:14/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dolores Marcous Vernon CT

52

78

34:59

11:17/M

2

Karen Bender Hamden CT

57

80

39:54

12:52/M

3

Anne Kennedy Cheshire CT

54

83

50:01

16:08/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Chabla Stratford CT

16

27

21:57

7:05/M

2

Asher Brandt Orange CT

13

32

23:20

7:32/M

3

Michael Ackerman Fairfield CT

17

64

28:43

9:16/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Yi New Haven CT

23

3

17:26

5:37/M

2

Erik Libby East Hampton CT

24

11

19:35

6:19/M

3

Jeffrey McGregor Shelton CT

28

15

20:30

6:37/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Gyulay Wallingford CT

34

1

16:23

5:17/M

2

Andrew Yim New Haven CT

32

4

17:56

5:47/M

3

Charles Hornak Hamden CT

36

5

18:04

5:50/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Wixted Guilford CT

41

2

17:06

5:31/M

2

Rick Tillotson Winsted CT

47

6

18:18

5:54/M

3

Ed Drew Middletown CT

48

7

18:50

6:05/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce Mac Leod Middletown CT

53

16

20:32

6:37/M

2

Scott Schwartz Newtown CT

54

18

20:43

6:41/M

3

Richard Pancoast Stratford CT

50

21

21:03

6:47/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Le Vasseur Madison CT

66

29

22:44

7:20/M

2

Frank Lang Seymour CT

64

31

23:18

7:31/M

3

George D. Whitney Orange CT

85

79

35:59

11:36/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News