Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Vermont Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2003 Vermont State HS XC Championships

Thetford, VT, November 1, 2003

[Girls Ind Comb | Girls Div 1 Ind | Girls Div 2 Ind | Girls Div 3 Ind | Girls Open Challenge | Boys Ind Comb | Boys Div 1 Ind | Boys Div 3 Ind | Boys Open Challenge | Girls Team Comb | Girls Div 1 Team | Girls Div 2 Team | Girls Div 3 Team | Boys Team Comb | Boys Div 1 Team | Boys Div 2 Team | Boys Div 3 Team ]

Boys Div 2 Ind

                      2003 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 Nov. 1, 2003          (3.15 Mi.)         Thetford Academy - Thetford, VT
 Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     (603)863-2537
===============================================================================

                      ***** BOYS DIV. 2 RESULTS *****

Place TmPl Name                       School                    Grade Race# Time    Pace  
===== ==== ========================== ========================= ===== ===== ======= ===== 
    1    1 Bobby Edgerton             Windsor HS                   12   896   16:49  5:21 
    2      Tim Reynolds               Green Mtn Valley             12   372   17:40  5:37 
    3    2 Tom Cheney                 Milton HS                    11   510   17:57  5:42 
    4    3 Tyler Ludington            Peoples Acad                 12   715   18:05  5:45 
    5    4 George Kiely               Peoples Acad                 11   719   18:21  5:50 
    6    5 Justin George              Windsor HS                   10   900   18:36  5:55 
    7    6 Jeremiah Church            Peoples Acad                 12   714   18:38  5:55 
    8    7 Zack Adams                 Milton HS                    10   514   18:38  5:55 
    9    8 Peter Foote                Rice Mem HS                  11   741   18:59  6:02 
   10    9 John Ostler                Peoples Acad                 12   716   19:11  6:06 
   11   10 Ben Hickory                Peoples Acad                 11   718   19:13  6:06 
   12   11 Adam Reynolds              Peoples Acad                 12   717   19:20  6:09 
   13   12 Drew Rieck                 Mt Abraham UHS               11   557   19:20  6:09 
   14      Ian Kilburn                Bellows Falls UHS            12   116   19:29  6:12 
   15   13 Will Karnedy               U-32 HS                      10   885   19:35  6:13 
   16   14 Mike Eynon                 Lyndon Institute             09   470   19:37  6:14 
   17   15 John Bassett               Windsor HS                   10   899   19:38  6:14 
   18   16 Jamie Emerson              Burr & Burton Acad           10   200   19:40  6:15 
   19   17 Ashton Kirol               Peoples Acad                 11   720   19:42  6:15 
   20   18 Shawn Curavoo              Mt Abraham UHS               11   552   19:43  6:16 
   21   19 Jake Kane                  Mt Abraham UHS               10   565   19:45  6:16 
   22      Brian Hernon               Bellows Falls UHS            12   115   19:47  6:17 
   23   20 Alex Davis                 Mt Abraham UHS               10   560   19:48  6:18 
   24   21 Noah Cosby                 Springfield HS               12   831   19:50  6:18 
   25   22 Ryan Fitzsimmons           Mt Abraham UHS               11   553   19:51  6:19 
   26   23 Nick Mayforth              U-32 HS                      09   890   19:53  6:19 
   27   24 Lucas Hulsebos-Spofford    Mt Abraham UHS               12   548   19:55  6:20 
   28   25 Wade Farr                  Mt Abraham UHS               10   562   20:04  6:23 
   29   26 Leif Trott                 Lyndon Institute             12   462   20:12  6:25 
   30   27 Chris Franzen              Woodstock UHS                12   918   20:16  6:26 
   31   28 Dennis Kitchin             Fair Haven UHS               09   365   20:18  6:27 
   32   29 Rich Curtis                U-32 HS                      09   888   20:18  6:27 
   33   30 Justin Clark               Windsor HS                   12   894   20:23  6:29 
   34      Dane Landrigan             Otter Valley UHS             11   697   20:28  6:30 
   35      Brian Lynham               Otter Valley UHS             12   696   20:28  6:30 
   36   31 Darren Foley               Woodstock UHS                12   917   20:28  6:30 
   37   32 Chester Harvey             U-32 HS                      11   880   20:32  6:31 
   38   33 Kevin Guillette            Windsor HS                   12   897   20:34  6:32 
   39   34 Tim Duclos                 Fair Haven UHS               11   361   20:34  6:32 
   40   35 Tyler Buswell              Milton HS                    10   515   20:35  6:33 
   41   36 Elias Gardner              U-32 HS                      11   879   20:36  6:33 
   42   37 Bob McClintock             Rice Mem HS                  10   743   20:36  6:33 
   43   38 Fran Mayforth              U-32 HS                      09   889   20:42  6:34 
   44   39 Josh Partridge             Springfield HS               12   833   20:45  6:36 
   45   40 Matt Goodman               Fair Haven UHS               11   362   20:45  6:36 
   46   41 Paul Winston               Woodstock UHS                12   919   20:58  6:40 
   47   42 Tyson Bry                  Woodstock UHS                10   921   20:58  6:40 
   48      Keith Eno                  Bellows Falls UHS            10   118   20:59  6:40 
   49   43 Jeff Scott                 Fair Haven UHS               10   364   20:59  6:40 
   50      Scott Cole                 Mill River UHS               09   504   21:17  6:46 
===============================================================================
Place TmPl Name                       School                    Grade Race# Time    Pace  
===== ==== ========================== ========================= ===== ===== ======= ===== 
   51   44 Rodney Swan                Springfield HS               09   846   21:21  6:47 
   52   45 Alex Dubreuil              Springfield HS               11   836   21:22  6:47 
   53   46 Nick O'Connor              Lyndon Institute             11   464   21:24  6:48 
   54      Joe Pearl                  Otter Valley UHS             10   699   21:26  6:49 
   55   47 Nick Ihley                 U-32 HS                      10   884   21:30  6:50 
   56   48 Kyle Midura                Burr & Burton Acad           11   199   21:38  6:52 
   57   49 Dan Evans                  Burr & Burton Acad           12   193   21:39  6:53 
   58   50 Matt Stimpson              Lyndon Institute             11   465   21:41  6:53 
   59   51 Dylan Morgan               Milton HS                    09   517   21:54  6:58 
   60   52 Allen Mathews              Lake Region UHS              09   430   21:58  6:59 
   61   53 Chad Favor                 Springfield HS               10   841   21:58  6:59 
   62   54 Robert Eaton               Burr & Burton Acad           11   197   22:05  7:01 
   63      Claudio Lewis              Mill River UHS               10   501   22:13  7:04 
   64   55 Jeff Pellerin              Windsor HS                   11   898   22:18  7:05 
   65   56 Devon Neary                Fair Haven UHS               10   363   22:19  7:05 
   66   57 Chris Cox                  Windsor HS                   12   895   22:31  7:09 
   67   58 Lincoln Benedict           Burr & Burton Acad           11   196   22:41  7:12 
   68   59 Tom Fong                   Lyndon Institute             11   463   22:47  7:14 
   69   60 Aaron Kent                 Springfield HS               11   837   22:51  7:15 
   70   61 Caleb Ruopp                Milton HS                    11   513   22:51  7:16 
   71   62 Max Dougherty              Woodstock UHS                12   916   22:53  7:16 
   72   63 Kyle Hurst                 Milton HS                    12   509   23:09  7:21 
   73   64 Cody Taylor                Woodstock UHS                09   922   23:14  7:23 
   74   65 Gerhard Meyer              Rice Mem HS                  09   745   23:14  7:23 
   75   66 Michael Leibowitz          Rice Mem HS                  12   737   23:21  7:25 
   76   67 Keith Bevacqua             Springfield HS               10   838   23:29  7:28 
   77   68 Ross Wheeler               Rice Mem HS                  12   739   23:34  7:29 
   78   69 Peter Moore                Rice Mem HS                  10   744   23:40  7:31 
   79      Jon Shaughnessy            Bellows Falls UHS            09   119   23:50  7:34 
   80   70 Tyler Newland              Lake Region UHS              09   431   23:57  7:37 
   81   71 Jesse Potter               Lake Region UHS              11   426   23:59  7:37 
   82   72 Paul Schartner             Lyndon Institute             09   472   24:01  7:38 
   83   73 Alex Kelley                Milton HS                    11   511   24:18  7:43 
   84   74 Nathan Bartholomew         Fair Haven UHS               11   360   24:21  7:44 
   85   75 Mike Wheeler               Burr & Burton Acad           12   195   24:39  7:50 
   86   76 Drew MacKinnon             Burr & Burton Acad           11   198   24:55  7:55 
   87   77 Tommy Bousquet             Lake Region UHS              12   424   25:18  8:02 
   88   78 Kenny Loeliger-Myers       Woodstock UHS                11   920   25:25  8:05 
   89   79 Laszlo Ecker-Racz          Lake Region UHS              09   429   25:29  8:06 
   90      Ben Unkles                 Oxbow UHS                    11   700   25:52  8:13 
   91   80 Aaron Kaigle               Rice Mem HS                  12   735   26:33  8:26 
   92      Josh Knox                  Oxbow UHS                    10   701   26:35  8:27 
   93      Justin Mitchell            Otter Valley UHS             11   698   27:01  8:35 
   94      Jaime Baker                Mill River UHS               09   502   27:34  8:45 
   95      Andrew Coco                Mill River UHS               09   503   27:34  8:45 
   96   81 Neil Sbardella             Fair Haven UHS               09   366   27:58  8:53 
   97   82 Paul Jarvis                Lake Region UHS              11   425   28:17  8:59 




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News