Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

The Katie DeCubellis Memorial 5K Road Race

Narragansett, RI, June 8, 2003

[Overall ]

Age Group







         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:41  7:38    1 70-98   57 M    45 Bob Ravenell                Rumford,RI                                                   
 2     44:45 14:26    2 70-98  143 M   191 Conrad Hamel                                                                          
 3     49:32 15:59    3 70-98  151 M   385 Tom Nathaniel                                                                         

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:28  8:52    1 60-69   89 M  3039 Charlie McGrath                                                                       
 2     54:20 17:32    2 60-69  156 M    44 Norman Campbell             Narr,RI                                                      

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:02  6:47    1 50-59   22 M   263 Vincent Hey                                                                           
 2     21:57  7:05    2 50-59   33 M   289 Toby Roberts                                                                          
 3     22:14  7:10    3 50-59   43 M   251 Pasquale Dinonsie                                                                     
 4     23:27  7:34    4 50-59   48 M   293 Richard Tellier                                                                       
 5     23:36  7:37    5 50-59   55 M   195 Ken Straight                                                                          

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:02  5:49    1 40-49    3 M   350 Fred Bartlett                                                                         
 2     18:07  5:51    2 40-49    4 M   234 Dan Hartnett                                                                          
 3     18:24  5:56    3 40-49    6 M   134 Dave Schaad                                                                           
 4     18:40  6:01    4 40-49    8 M  3008 Timothy Coffey                                                                        
 5     19:40  6:21    5 40-49   13 M   307 Richard Lorenson                                                                      

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:57  5:47    1 30-39    2 M   278 Michael Tammaro                                                                       
 2     18:50  6:05    2 30-39    9 M  3036 Todd Dewardener                                                                       
 3     19:11  6:11    3 30-39   11 M   254 Dan Shramek                                                                           
 4     20:54  6:45    4 30-39   20 M   376 Mark Wholey                                                                           
 5     21:46  7:01    5 30-39   31 M    46 Hiroshi Furuya              Narragansett,RI                                              

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:34  5:40    1 19-29    1 M   292 Robert Corsi                                                                          
 2     18:17  5:54    2 19-29    5 M   348 Adam Bloom                                                                            
 3     19:01  6:08    3 19-29   10 M   317 Jeff Petros                                                                           
 4     21:24  6:54    4 19-29   26 M   392 Matthew Stuart                                                                        
 5     21:39  6:59    5 19-29   30 M   282 Aaron Milne                                                                           

         MEN AGE GROUP 15-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:21  6:15    1 15-18   12 M   259 Zach Smith                                                                            
 2     19:41  6:21    2 15-18   14 M  3114 Kyle Marshall                                                                         
 3     19:42  6:21    3 15-18   15 M   196 Chad Straight                                                                         
 4     19:52  6:25    4 15-18   16 M  3093 Jameson Logiodice                                                                     
 5     19:55  6:25    5 15-18   17 M    13 Paul Bernardi               Narragansett,RI                                              

         MEN AGE GROUP 12-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:31  5:58    1 12-14    7 M  3200 Andrew Palumbo                                                                        
 2     20:59  6:46    2 12-14   21 M   322 Ryan Slobin                                                                           
 3     21:18  6:52    3 12-14   24 M    89 Michael Giles               Wakefield,RI                                                 
 4     25:04  8:05    4 12-14   64 M   132 Daniel Annueci                                                                        
 5     25:56  8:22    5 12-14   71 M   352 Kevin Bloom                                                                           

         MEN AGE GROUP 01-11

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:12  7:10    1 01-11   39 M   153 Matthew Lysik                                                                         
 2     24:05  7:46    2 01-11   61 M   253 Harry Holland                                                                         
 3     24:53  8:02    3 01-11   63 M    72 Matthew Eldridge            Saunderstown,RI                                              
 4     26:24  8:31    4 01-11   76 M   395 Ty Stromley                                                                           
 5     26:28  8:32    5 01-11   78 M   198 Jared Straight                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com

       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     43:39 14:05    1 70-98  138 F    58 Mary Reilly                 Bristol,RI                                                   

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     43:16 13:57    1 60-69  137 F    59 Frances O'Mally             Narr,RI                                                      
 2     43:41 14:05    2 60-69  139 F  3016 Lorette Archer                                                                        
 3     47:47 15:25    3 60-69  170 F   275 Robin Guglielmetto                                                                    

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:15  7:49    1 50-59   19 F    86 Penny Catalano              Warren,RI                                                    
 2     26:49  8:39    2 50-59   37 F   399 Marilyn Pitt                                                                          
 3     27:24  8:50    3 50-59   47 F  3090 Jackie Loglodice                                                                      
 4     28:25  9:10    4 50-59   56 F  3001 Ann Perlman                                                                           
 5     31:19 10:06    5 50-59   82 F  3091 Jackie Loglodice                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:30  6:56    1 40-49    4 F   362 Meg Kerr                                                                              
 2     22:26  7:14   11 40-49   46 F  3082 Lorraine Dickill                                                                      
 3     23:41  7:38    3 40-49   14 F   141 Bridgetti McPhillips                                                                  
 4     22:59  7:25    4 40-49   15 F   276 Karen Colantuono                                                                      
 5     24:42  7:58    5 40-49   22 F  3019 Kathy Webster                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:31  6:18    1 30-39    1 F    15 Claire Gadrow               S Kingstown,RI                                               
 2     21:40  6:59    2 30-39    6 F  3061 Lynn Manning                                                                          
 3     21:42  7:00    3 30-39    7 F   155 Wendi Sylvia                                                                          
 4     21:55  7:04    4 30-39    8 F   139 Joelle Dequattizo                                                                     
 5     22:11  7:09    5 30-39    9 F   201 Melissa Nathaniel                                                                     

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:12  6:31    1 19-29    3 F  3053 Emmy Mahoney                                                                          
 2     21:33  6:57    2 19-29    5 F   206 Jeni Thompson                                                                         
 3     22:12  7:10    3 19-29   10 F  3035 Jennifer Babcock                                                                      
 4     23:46  7:40    4 19-29   17 F  3023 Christine Obrein                                                                      
 5     25:42  8:17    5 19-29   26 F  3055 Kathryn Mahoney                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 15-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:00  6:27    1 15-18    2 F   295 Erin Lagasse                                                                          
 2     22:42  7:19    2 15-18   12 F   205 Julie Adams                                                                           
 3     24:20  7:51    3 15-18   20 F   379 Kristi Brock                                                                          
 4     24:31  7:55    4 15-18   21 F   369 Marcy Gunning                                                                         
 5     25:19  8:10    5 15-18   24 F  3056 Meaghan Sousa                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 12-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:48  8:00    1 12-14   23 F    40 Jessica Dansereau           Saunderstown,RI                                              
 2     26:13  8:27    2 12-14   33 F   339 Lakiesha Stromley                                                                     
 3     26:16  8:28    3 12-14   34 F   340 Alexis Smith                                                                          
 4     26:41  8:36    4 12-14   36 F   115 Deanna Slobin               Old Saybrook,CT                                              
 5     26:58  8:42    5 12-14   41 F  3095 Jackie Gannon                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 01-11

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:00  8:43    1 01-11   42 F   365 Alexandra Jones                                                                       
 2     29:14  9:26    2 01-11   63 F   351 Rachael Bloom                                                                         
 3     34:06 11:00    3 01-11   95 F   186 Tess McNamara                                                                         
 4     35:40 11:30    4 01-11  109 F  3109 Mary Rond                                                                             
 5     35:50 11:34    5 01-11  110 F  3111 Paige McKnight                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com

               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:34  5:40    1 19-29    1 M   292 Robert Corsi                                                                          
 2     17:57  5:47    1 30-39    2 M   278 Michael Tammaro                                                                       
 3     18:02  5:49    1 40-49    3 M   350 Fred Bartlett                                                                         
 4     18:07  5:51    2 40-49    4 M   234 Dan Hartnett                                                                          
 5     18:17  5:54    2 19-29    5 M   348 Adam Bloom                                                                            
 6     18:24  5:56    3 40-49    6 M   134 Dave Schaad                                                                           
 7     18:31  5:58    1 12-14    7 M  3200 Andrew Palumbo                                                                        
 8     18:40  6:01    4 40-49    8 M  3008 Timothy Coffey                                                                        
 9     18:50  6:05    2 30-39    9 M  3036 Todd Dewardener                                                                       
 10    19:01  6:08    3 19-29   10 M   317 Jeff Petros                                                                            
 11    19:11  6:11    3 30-39   11 M   254 Dan Shramek                                                                            
 12    19:21  6:15    1 15-18   12 M   259 Zach Smith                                                                             
 13    19:40  6:21    5 40-49   13 M   307 Richard Lorenson                                                                       
 14    19:41  6:21    2 15-18   14 M  3114 Kyle Marshall                                                                          
 15    19:42  6:21    3 15-18   15 M   196 Chad Straight                                                                          
 16    19:52  6:25    4 15-18   16 M  3093 Jameson Logiodice                                                                      
 17    19:55  6:25    5 15-18   17 M    13 Paul Bernardi               Narragansett,RI                                               
 18    20:25  6:35    6 40-49   18 M   116 Neal Slobin                 Old Saybrook,CT                                               
 19    20:39  6:40    7 40-49   19 M   378 John Morgan                                                                            
 20    20:54  6:45    4 30-39   20 M   376 Mark Wholey                                                                            
 21    20:59  6:46    2 12-14   21 M   322 Ryan Slobin                                                                            
 22    21:02  6:47    1 50-59   22 M   263 Vincent Hey                                                                            
 23    21:16  6:52    8 40-49   23 M   169 Jim Sullivan                                                                           
 24    21:18  6:52    3 12-14   24 M    89 Michael Giles               Wakefield,RI                                                  
 25    21:21  6:53    6 15-18   25 M  3062 Steve Winter                                                                           
 26    21:24  6:54    4 19-29   26 M   392 Matthew Stuart                                                                         
 27    21:26  6:55    7 15-18   27 M   175 Nicholas Dorich Iii                                                                    
 28    21:32  6:57    9 40-49   28 M   154 Rick Sylvia                                                                            
 29    21:36  6:58   10 40-49   29 M  3101 Ron Meneo                                                                              
 30    21:39  6:59    5 19-29   30 M   282 Aaron Milne                                                                            
 31    21:46  7:01    5 30-39   31 M    46 Hiroshi Furuya              Narragansett,RI                                               
 32    21:51  7:03    6 19-29   32 M   207 Dave Frank                                                                             
 33    21:57  7:05    2 50-59   33 M   289 Toby Roberts                                                                           
 34    21:59  7:05   11 40-49   34 M    75 John Almlof                 Marlboro,MA                                                   
 35    22:02  7:06    6 30-39   35 M   233 Dan Muller                                                                             
 36    22:06  7:08    7 19-29   36 M    70 Jed O'Malley                Wakefield,RI                                                  
 37    22:08  7:08     Age?     37 M   102 Jim McMahon                 Narr,RI                                                       
 38    22:10  7:09    7 30-39   38 M   315 Todd Williams                                                                          
 39    22:12  7:10    1 01-11   39 M   153 Matthew Lysik                                                                          
 40    22:12  7:10    8 30-39   40 M  3004 Mark Nadeau                                                                            
 41    22:13  7:10    9 30-39   41 M   321 Tom Marchetti                                                                          
 42    22:14  7:10   12 40-49   42 M   270 Paul Carvallo                                                                          
 43    22:14  7:10    3 50-59   43 M   251 Pasquale Dinonsie                                                                      
 44    22:38  7:18   13 40-49   44 M  3067 Craig Berry                                                                            
 45    22:39  7:18    8 15-18   45 M   133 Zack Seegar                                                                            
 46    23:55  7:43   10 30-39   46 M   372 Peter Rocchio                                                                          
 47    23:34  7:36   14 40-49   47 M  3112 James McKnight                                                                         
 48    23:27  7:34    4 50-59   48 M   293 Richard Tellier                                                                        
 49    23:13  7:29   15 40-49   49 M    96 David Maron                 Charlestown,RI                                                
 50    23:21  7:32     Age?     50 M   243 Stephen Radio                                                                          

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:31  6:18    1 30-39    1 F    15 Claire Gadrow               S Kingstown,RI                                               
 2     20:00  6:27    1 15-18    2 F   295 Erin Lagasse                                                                          
 3     20:12  6:31    1 19-29    3 F  3053 Emmy Mahoney                                                                          
 4     21:30  6:56    1 40-49    4 F   362 Meg Kerr                                                                              
 5     21:33  6:57    2 19-29    5 F   206 Jeni Thompson                                                                         
 6     21:40  6:59    2 30-39    6 F  3061 Lynn Manning                                                                          
 7     21:42  7:00    3 30-39    7 F   155 Wendi Sylvia                                                                          
 8     21:55  7:04    4 30-39    8 F   139 Joelle Dequattizo                                                                     
 9     22:11  7:09    5 30-39    9 F   201 Melissa Nathaniel                                                                     
 10    22:12  7:10    3 19-29   10 F  3035 Jennifer Babcock                                                                       
 11    22:26  7:14   11 40-49   46 F  3082 Lorraine Dickill                                                                       
 12    22:42  7:19    2 15-18   12 F   205 Julie Adams                                                                            
 13    22:46  7:21    6 30-39   13 F  3022 Virginia Marille                                                                       
 14    23:41  7:38    3 40-49   14 F   141 Bridgetti McPhillips                                                                   
 15    22:59  7:25    4 40-49   15 F   276 Karen Colantuono                                                                       
 16    23:34  7:36    7 30-39   16 F  3131 Kimberly Koness                                                                        
 17    23:46  7:40    4 19-29   17 F  3023 Christine Obrein                                                                       
 18    24:10  7:48    8 30-39   18 F   256 Seana Edwards                                                                          
 19    24:15  7:49    1 50-59   19 F    86 Penny Catalano              Warren,RI                                                     
 20    24:20  7:51    3 15-18   20 F   379 Kristi Brock                                                                           
 21    24:31  7:55    4 15-18   21 F   369 Marcy Gunning                                                                          
 22    24:42  7:58    5 40-49   22 F  3019 Kathy Webster                                                                          
 23    24:48  8:00    1 12-14   23 F    40 Jessica Dansereau           Saunderstown,RI                                               
 24    25:19  8:10    5 15-18   24 F  3056 Meaghan Sousa                                                                          
 25    25:24  8:12    6 15-18   25 F    52 Maggie Regan                Narragansett,RI                                               
 26    25:42  8:17    5 19-29   26 F  3055 Kathryn Mahoney                                                                        
 27    25:44  8:18    6 40-49   27 F   142 Holly Foley                                                                            
 28    25:46  8:19    7 40-49   28 F  3079 Donna Buckley                                                                          
 29    25:53  8:21    7 15-18   29 F  3002 Kelsey O'Neil                                                                          
 30    25:58  8:23    8 40-49   30 F   381 Oeleste Corcoran                                                                       
 31    26:04  8:25    9 40-49   31 F   349 Beth Bloom                                                                             
 32    26:07  8:25    8 15-18   32 F  3132 Rachael Bonzagni                                                                       
 33    26:13  8:27    2 12-14   33 F   339 Lakiesha Stromley                                                                      
 34    26:16  8:28    3 12-14   34 F   340 Alexis Smith                                                                           
 35    26:27  8:32    9 30-39   35 F   371 Mf Flynn                                                                               
 36    26:41  8:36    4 12-14   36 F   115 Deanna Slobin               Old Saybrook,CT                                               
 37    26:49  8:39    2 50-59   37 F   399 Marilyn Pitt                                                                           
 38    26:54  8:41   10 30-39   38 F   306 Jill Cuddy                                                                             
 39    26:55  8:41   11 30-39   39 F    50 Jill Morvan                 Narr,RI                                                       
 40    26:56  8:41   12 30-39   40 F  3028 Kathleen Delaney                                                                       
 41    26:58  8:42    5 12-14   41 F  3095 Jackie Gannon                                                                          
 42    27:00  8:43    1 01-11   42 F   365 Alexandra Jones                                                                        
 43    27:02  8:43   10 40-49   43 F   210 Liz McKanna                                                                            
 44    27:17  8:48    9 15-18   44 F  3029 Jennifer McGovern                                                                      
 45    27:19  8:49   13 30-39   45 F   261 Holly Damm                                                                             
 46    27:21  8:49   11 40-49   46 F  3082 Lorraine Dickill                                                                       
 47    27:24  8:50    3 50-59   47 F  3090 Jackie Loglodice                                                                       
 48    27:31  8:53   14 30-39   48 F  3065 Ellen Andrews                                                                          
 49    27:33  8:53   12 40-49   49 F   131 Chris Woodbine                                                                         
 50    27:34  8:54   13 40-49   50 F  3017 Lynn Martin                                                                            




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News