Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Big Lake Half Marathon

Alton Bay, NH, May 3, 2003

[Overall Individual Results | Overall Relay Team Results | Top Ten Individuals | Age Division Awards | Clyde and Filly Results | NH Grand Prix Individual Scorers | NH Grand Prix Team Points ]

Relay Team Divisions

                              TOP RELAY TEAMS
                          BIG LAKE HALF MARATHON
                      Audi Allroad Quatro Race Series
 May 3, 2003   Half Marathon (USATF Certified #NH03005RF)   Alton Bay, NH
 Directed By: EndorFUN Sports         Timing: Granite State Race Services
================================================================================


       ************************************************************
                          TOP FEMALE RELAY TEAMS
       ************************************************************

PLACE TEAM              NAME1                    NAME2                RACE# NETTIME PACE  GUNTIME
===== ================= ======================== ==================== ===== ======= ===== =======
    1 TEAM CENNAMO      Lily Cennamo             Karen Stecher         1226 1:44:26  7:58 1:44:26
    2 TAYLOR/HALL       Katie Taylor             Joselyn Hall          1231 1:44:32  7:59 1:44:54
    3 JULIE AND SUSAN   Julie Bowers             Susan Harrington      1203 1:50:13  8:25 1:50:28
    4 HOT DAWGS         Cecilia Recchia          Chantal St Germa      1204 1:53:21  8:39 1:53:36
    5 TEAM ZIPF         Sandra Eldon             Kim Zipf              1218 1:53:42  8:41 1:54:38
    6 CURRIER HILL GIRL Liz Clark                Karen Stockwell       1207 1:55:12  8:48 1:55:36
    7 TEAM BROWN/GOWEN  Elizabeth Brown          Hollie Gowen          1206 1:57:23  8:58 1:57:33
    8 TWISTED SISTERS   Cynthia Barsha           Janice Barsha         1215 2:05:39  9:36 2:05:44
    9 TEAM LENT         Ann Lent                 Michelle Stockto      1217 2:05:13  9:34 2:05:45
   10 ASTHMA BUSTERS    Nancy Morton             Colleen Donahue       1208 2:13:32 10:12 2:13:32

       ************************************************************
                           TOP MALE RELAY TEAMS
       ************************************************************

PLACE TEAM              NAME1                    NAME2                RACE# NETTIME PACE  GUNTIME
===== ================= ======================== ==================== ===== ======= ===== =======
    1 MRM               Mark Blanchard           John Tallarico        1211 1:29:10  6:49 1:29:45
    2 GDTC              Mark Lutter              Colin O'meara         1221 1:30:04  6:53 1:30:12
    3 DOUBLE TROUBLE    Donald Arguin            Dave Arguin           1224 1:30:12  6:53 1:30:30
    4 BOURGEOISIE       Erin Murphy              Chris Hodge           1212 1:42:33  7:50 1:42:56
    5 TEAM DIG EM'      Shawn Tebbetts           Robert Potter Jr      1209 1:45:05  8:01 1:45:18
    6 TEAM LONGUEIL     Kelby Longueil           Marcel Miranda        1223 1:47:02  8:10 1:48:16
    7 REBELS            Julie Warwick            Eric Hastings         1210 1:54:44  8:46 1:55:08

       ************************************************************
                           TOP COED RELAY TEAMS
       ************************************************************

PLACE TEAM              NAME1                    NAME2                RACE# NETTIME PACE  GUNTIME
===== ================= ======================== ==================== ===== ======= ===== =======
    1 MACSCHNEIDERS     Nancy Macdonald          Jim Schneider         1201 1:38:08  7:30 1:38:18
    2 THE HUD           Heather Murphy           Frank Girginis        1214 1:38:29  7:31 1:38:52
    3 TEAM BICKFORD     Nancy Bickford           Ray Webster           1225 1:47:28  8:12 1:47:50
    4 BIN RUNNIN SLOW   Richard Satter           Patricia Ballard      1200 1:57:54  9:00 1:58:28
    5 MOAR              Tom Mclain               Alison Miller         1232 2:10:26  9:57 2:10:26
    6 TRAILBLAZERS II   Linda Martino            Nace Curtis           1229 2:22:36 10:53 2:23:03
    7 RIPLEY'S ROAD RUN Sheri Aggarwal           Rajesh Aggarwal       1222 2:25:09 11:05 2:25:48
    8 LEFT BEHIND       Melanie Quint            Bill Amann            1216 2:26:21 11:10 2:26:49







race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News