Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Big Lake Half Marathon

Alton Bay, NH, May 3, 2003

[Overall Individual Results | Top Ten Individuals | Age Division Awards | Relay Team Divisions | Clyde and Filly Results | NH Grand Prix Individual Scorers | NH Grand Prix Team Points ]

Overall Relay Team Results

                          BIG LAKE HALF MARATHON
                      Audi Allroad Quatro Race Series
 May 3, 2003   Half Marathon (USATF Certified #NH03005RF)   Alton Bay, NH
 Directed By: EndorFUN Sports         Timing: Granite State Race Services
================================================================================
PLACE TEAM              TYP/TOT  DIV NAME1                    NAME2                RACE# NETTIME PACE  GUNTIME
===== ================= ======== === ======================== ==================== ===== ======= ===== =======
    1 MRM                 1/7    M   Mark Blanchard           John Tallarico        1211 1:29:10  6:49 1:29:45
    2 GDTC                2/7    M   Mark Lutter              Colin O'meara         1221 1:30:04  6:53 1:30:12
    3 DOUBLE TROUBLE      3/7    M   Donald Arguin            Dave Arguin           1224 1:30:12  6:53 1:30:30
    4 MACSCHNEIDERS       1/8    X   Nancy Macdonald          Jim Schneider         1201 1:38:08  7:30 1:38:18
    5 THE HUD             2/8    X   Heather Murphy           Frank Girginis        1214 1:38:29  7:31 1:38:52
    6 BOURGEOISIE         4/7    M   Erin Murphy              Chris Hodge           1212 1:42:33  7:50 1:42:56
    7 TEAM CENNAMO        1/16   F   Lily Cennamo             Karen Stecher         1226 1:44:26  7:58 1:44:26
    8 TAYLOR/HALL         2/16   F   Katie Taylor             Joselyn Hall          1231 1:44:32  7:59 1:44:54
    9 TEAM DIG EM'        5/7    M   Shawn Tebbetts           Robert Potter Jr      1209 1:45:05  8:01 1:45:18
   10 TEAM BICKFORD       3/8    X   Nancy Bickford           Ray Webster           1225 1:47:28  8:12 1:47:50
   11 TEAM LONGUEIL       6/7    M   Kelby Longueil           Marcel Miranda        1223 1:47:02  8:10 1:48:16
   12 JULIE AND SUSAN     3/16   F   Julie Bowers             Susan Harrington      1203 1:50:13  8:25 1:50:28
   13 HOT DAWGS           4/16   F   Cecilia Recchia          Chantal St Germa      1204 1:53:21  8:39 1:53:36
   14 TEAM ZIPF           5/16   F   Sandra Eldon             Kim Zipf              1218 1:53:42  8:41 1:54:38
   15 REBELS              7/7    M   Julie Warwick            Eric Hastings         1210 1:54:44  8:46 1:55:08
   16 CURRIER HILL GIRL   6/16   F   Liz Clark                Karen Stockwell       1207 1:55:12  8:48 1:55:36
   17 TEAM BROWN/GOWEN    7/16   F   Elizabeth Brown          Hollie Gowen          1206 1:57:23  8:58 1:57:33
   18 BIN RUNNIN SLOW     4/8    X   Richard Satter           Patricia Ballard      1200 1:57:54  9:00 1:58:28
   19 TWISTED SISTERS     8/16   F   Cynthia Barsha           Janice Barsha         1215 2:05:39  9:36 2:05:44
   20 TEAM LENT           9/16   F   Ann Lent                 Michelle Stockto      1217 2:05:13  9:34 2:05:45
   21 MOAR                5/8    X   Tom Mclain               Alison Miller         1232 2:10:26  9:57 2:10:26
   22 ASTHMA BUSTERS     10/16   F   Nancy Morton             Colleen Donahue       1208 2:13:32 10:12 2:13:32
   23 DEBBIE & DIVYA     11/16   F   Divya Thadani            Deborah Healy         1220 2:19:49 10:40 2:20:26
   24 TEAM DANZIG        12/16   F   Lisa Danzig              Lindsay Amon          1227 2:20:30 10:43 2:20:30
   25 TEAM ROGERS        13/16   F   Nicole Rogers            Deb Hammond           1230 2:20:32 10:44 2:21:19
   26 TRAILBLAZERS II     6/8    X   Linda Martino            Nace Curtis           1229 2:22:36 10:53 2:23:03
   27 RIPLEY'S ROAD RUN   7/8    X   Sheri Aggarwal           Rajesh Aggarwal       1222 2:25:09 11:05 2:25:48
   28 LEFT BEHIND         8/8    X   Melanie Quint            Bill Amann            1216 2:26:21 11:10 2:26:49
   29 TEAM J-A-M         14/16   F   Melissa Potter           Jeanne Tebbetts       1202 2:30:23 11:29 2:30:36
   30 TEAM GODIN         15/16   F   Kristie Godin            Gwen Follien          1228 2:33:27 11:43 2:34:14
   31 TEAM  THURSTON     16/16   F   Carla Bickford           Becky Thurston        1219 3:38:26 16:40 3:39:40
   5/03/2003  5:24PM





race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News