Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Lebanon Jr. High

Lebanon, NH, May 10, 2003

[Scores ]

Results

Lebanon High School Hy-Tek's MEET MANAGER 2:55 PM 5/12/2003 Page 1
Lebanon Jr. High - 5/10/2003
Lebanon High School
Results - Schedule of Events
Girls 100 Meter Dash
Name Team Finals H# Points
1 Matos, Isabella Hartland Elem 13.8 1
2 Heaney, Lia Hanover 13.9 9
3 Williams, Chelsea Thetford Academy 14.2 5
4 Money, Beth Hartland Elem 14.6 1
5 Perry, Danielle Fall Mountain 14.8 12
6 Koppenheffer, Minty Lebanon 15.1 14
7 Gordon, Rachel Plainfield 15.2 3
8 Scelza, Jenni Hartland Elem 15.2 2
9 Lynd, Hilary Plainfield 15.2 12
10 Cammarta, Krysten Fall Mountain 15.3 12
10 Ivey, Courtney Lebanon 15.3 14
12 McIntosh, Eliza Hanover 15.4 7
13 Perry, Amanda Hartland Elem 15.4 1
14 Mortillaro, Mallory Plainfield 15.5 4
15 Bourgoine, Mandy Claremont 15.6 14
15 Schwartz, Kristin Lebanon 15.6 8
17 Lindsey, Dana Lebanon 15.6 5
18 Olson, Kim Plainfield 15.6 14
19 Faris, Alyssa Claremont 15.7 3
20 Bruleigh, Jackie Lebanon 15.7 8
21 Fico, Tamis Fall Mountain 15.7 8
22 Gehlbach, Johanna Hartland Elem 15.8 1
23 Farnsworth, Tonya Fall Mountain 15.8 8
24 Brown, Tizzy Hanover 15.8 10
24 Fernald, Keleigh Fall Mountain 15.8 9
26 Lambet, T.J. Fall Mountain 16.0 12
27 Nelson, Andrea Lebanon 16.0 10
28 Haney, Taylor Hartland Elem 16.0 1
29 Williams, Ashley Fall Mountain 16.1 9
30 Brown, Bethany Hartland Elem 16.1 2
31 Sealey, Coco Hanover 16.2 5
32 Sellarole, Erin Fall Mountain 16.2 11
33 Laird, Amanda Fall Mountain 16.2 13
33 Casper, Christina Fall Mountain 16.2 10
35 Livengood, Allison Fall Mountain 16.3 10
35 Comstock, Emily Fall Mountain 16.3 6
35 Garowski, Heather Fall Mountain 16.3 13
38 Noft, Jessica Hartland Elem 16.4 2
39 Maxham, Hannah Hartland Elem 16.5 2
40 White, Danielle Claremont 16.5 3
41 Natola, Libby Lebanon 16.6 6
41 Cashel, Emily Fall Mountain 16.6 8
43 Maynard, Alex Claremont 16.6 4
44 Lambert, Kristina Fall Mountain 16.7 12
45 Porter, Sarah Fall Mountain 16.7 4
46 Callioras-Blackman, Caitlin Lebanon 17.1 13
47 Glovor, Stacy Fall Mountain 17.3 6
48 Ashworth, Margaret Lebanon 17.3 11
49 Piccirillo, Kayiegh Fall Mountain 17.3 5
(Girls 100 Meter Dash)
Name Team Finals H# Points
50 Henault, Emaris Claremont 17.5 3
50 Lyndakar, Danielle Fall Mountain 17.5 4
52 Hobie, Leslie Hartland Elem 17.6 2
53 Sarles, Caroline Fall Mountain 17.9 6
54 MacDonald, Ainsley Plainfield 17.9 3
55 Kranowski, Mariah Fall Mountain 18.1 6
56 Trow, Megan Fall Mountain 18.2 13
57 Perry, Nicole Fall Mountain 18.3 8
58 Surles, Tia Fall Mountain 18.4 13
59 Anderle, Jennifer Plainfield 18.4 3
60 Weick, Alisha Fall Mountain 18.7 7
61 Preston, Megan Lebanon 18.9 12
62 Reetz, Alyssa Plainfield 20.4 11
--- Womer, Alyssa Lebanon DNS 9
--- Warren, Tessa Hartland Elem DNS 2
--- Craig, Cat Thetford Academy DNS 4
--- Collins, Karyn Lebanon DNS 7
--- DeBartolomao, Corinne Fall Mountain DNS 7
--- Delke, Mandy Fall Mountain DNS 11
--- Piccirillo, Nicole Fall Mountain DNS 6
--- Hambrich, Jodi Fall Mountain DNS 9
--- Walling, Stephanie Fall Mountain DNS 7
--- Robitille, Nicole Fall Mountain DNS 5
--- Williams, Desinee Fall Mountain DNS 7
--- Cammarta, Diane Fall Mountain DNS 5
--- Belanger, Brittany Claremont DNS 10
--- Key, Abbey Lebanon DNS 4
--- Hanson, Emily Lebanon DNS 10
--- Richardson, Ellie Fall Mountain DNS 11
--- Willis, Shandi Fall Mountain DNS 11
--- Plummer, Chelsea Fall Mountain DNS 9
Girls 200 Meter Dash
Name Team Finals H# Points
1 Meto, Isabella Hartland Elem 28.8 1
2 Tostenson, Whitney Claremont 30.0 1
3 Palisal, Samantha Hartland Elem 31.1 1
4 Billings, Sophie Lebanon 32.3 5
5 Koppenheffer, Minty Lebanon 32.6 2
6 Wetmore, Ada Hartland Elem 32.6 1
7 Ivey, Courtney Lebanon 32.9 2
8 Inman, Ashley Plainfield 33.1 5
9 Schwartz, Kristin Lebanon 33.2 4
9 Nichols, Kelsey Hanover 33.2 4
11 Newton, Jemma Claremont 33.3 2
12 Olson, Kim Plainfield 33.9 2
13 Cammarta, Krysten Fall Mountain 34.0 5
14 Williams, Ashley Fall Mountain 34.4 4
15 White, Danielle Claremont 34.7 4
16 Sealey, Coco Hanover 35.1 5
(Girls 200 Meter Dash)
Name Team Finals H# Points
17 Knight, Anna Plainfield 35.6 1
18 Comstock, Emily Fall Mountain 35.6 4
19 Skehan, Heather Hartland Elem 36.0 1
20 Cole, Maria Thetford Academy 36.6 2
21 Sarles, Caroline Fall Mountain 37.7 5
22 Hobie, Leslie Hartland Elem 38.4 2
23 Ashworth, Margaret Lebanon 38.7 5
--- Bragg, Jen Thetford Academy DNS 7
--- Brown, Cate Hanover DNS 7
--- Brown, Tizzy Hanover DNS 6
--- Kautz, Emily Hartland Elem DNS 3
--- Daveni, Gina Hanover DNS 7
--- Money, Beth Hartland Elem DNS 3
--- Gregory-Davis, Kalin Plainfield DNS 8
--- Fava, Emily Thetford Academy DNS 7
--- Hawkins, Amanda Plainfield DNS 3
--- Heaney, Lia Hanover DNS 4
--- Fifield, Chelsea Thetford Academy DNS 6
--- Boylan, Tara Fall Mountain DNS 8
--- Willis, Shandi Fall Mountain DNS 8
--- Parent, Katrina Claremont DNS 6
--- Walling, Stephanie Fall Mountain DNS 6
--- Fordy, Camille Thetford Academy DNS 7
--- Laird, Amanda Fall Mountain DNS 8
--- Perry, Amanda Hartland Elem DNS 3
--- Chuda, Simone Fall Mountain DNS 6
--- McIntosh, Eliza Hanover DNS 7
--- Ciambra, Lisa Thetford Academy DNS 3
--- Maynard, Alex Claremont DNS 3
--- Young, Estella Thetford Academy DNS 6
Girls 400 Meter Run
Name Team Finals H# Points
1 Ciofreddi, Anna Lebanon 1:07.9 4
2 Kautz, Emily Hartland Elem 1:08.8 1
3 Rupertsberger, Natalie Plainfield 1:11.4 2
4 Arnold, Mary Thetford Academy 1:14.4 2
5 Lynd, Hilary Plainfield 1:14.7 1
6 Tucker, Robin Hartland Elem 1:14.8 1
7 Klunder, Sarah Hartland Elem 1:17.2 1
8 Cammarta, Krysten Fall Mountain 1:17.4 4
9 Faver, Olivia Plainfield 1:17.5 4
10 Nichols, Kelsey Hanover 1:18.4 2
11 Hathorn, Ali Thetford Academy 1:21.0 2
12 Cole, Maria Thetford Academy 1:22.8 1
13 Craig, Cat Thetford Academy 1:23.1 4
14 Knight, Anna Plainfield 1:23.8 2
15 Noft, Jessica Hartland Elem 1:27.9 1
16 Fava, Emily Thetford Academy 1:30.0 2
--- Boylan, Tara Fall Mountain DNS 3
(Girls 400 Meter Run)
Name Team Finals H# Points
--- Neelson, Katie Claremont DNS 3
--- Daveni, Gina Hanover DNS 3
--- Brown, Cate Hanover DNS 5
--- McIntosh, Eliza Hanover DNS 5
--- Williams, Chelsea Thetford Academy DNS 5
--- Fifield, Chelsea Thetford Academy DNS 3
--- Mortillaro, Mallory Plainfield DNS 5
--- Milo, Amanda Plainfield DNS 4
--- Olson, Kim Plainfield DNS 5
--- Scelza, Jenni Hartland Elem DNS 4
--- Cammarta, Diane Fall Mountain DNS 3
--- Young, Estella Thetford Academy DNS 3
--- Ciambra, Lisa Thetford Academy DNS 5
Girls 800 Meter Run
Name Team Finals Points
1 Ciofreddi, Anna Lebanon 2:50.5
2 Wood, Hazel Thetford Academy 2:56.6
3 Ferland, Danielle Fall Mountain 3:04.5
4 Sirjane, Zoe Thetford Academy 3:05.8
5 Hardy, Kelsey Plainfield 3:10.5
6 Kautz, Emily Hartland Elem 3:11.0
7 Bushey, Cassandra Hartland Elem 3:13.1
8 Beaudry, Kiristen Fall Mountain 3:13.6
9 Nelson, Andrea Lebanon 3:18.5
10 Warren, Tessa Hartland Elem 3:19.8
11 Vogel, Rebecca Fall Mountain 3:22.2
12 Chantfant, Elizabeth Hartland Elem 3:25.2
13 Haney, Taylor Hartland Elem 3:30.0
14 Strouse, Rose Hartland Elem 3:30.4
--- Leeming, Bryanne Hanover DNS
--- Caldwell, Lucy Hanover DNS
--- Cravero, Claire Hanover DNS
--- Lynd, Hilary Plainfield DNS
--- Delke, Mandy Fall Mountain DNS
--- Derosa, Christina Claremont DNS
--- Sadonsky, Katie Claremont DNS
--- Hathorn, Ali Thetford Academy DNS
--- Mullin, Amanda Claremont DNS
Girls 1600 Meter Run
Name Team Finals Points
1 Wood, Hazel Thetford Academy 6:32.1
2 Sadonsky, Katie Claremont 6:35.2
3 Bushey, Cassandra Hartland Elem 6:40.4
4 Nelson, Andrea Lebanon 6:41.0
5 Brown, Bethany Hartland Elem 7:12.6
6 Beaudry, Kiristen Fall Mountain 7:34.0
7 Vogel, Rebecca Fall Mountain 7:50.1
--- Hawkins, Ally Plainfield DNS
(Girls 1600 Meter Run)
Name Team Finals Points
--- Caldwell, Lucy Hanover DNS
--- Hardy, Kelsey Plainfield DNS
--- Chantfant, Elizabeth Hartland Elem DNS
--- Griffin, Georgia Hanover DNS
Girls 100 Meter Hurdles
Name Team Finals H# Points
1 Andrews, Catherine Hartland Elem 19.3 1
2 Tostenson, Whitney Claremont 19.4 1
3 Sirjane, Zoe Thetford Academy 20.0 3
4 Perry, Danielle Fall Mountain 20.5 7
5 Piccirillo, Nicole Fall Mountain 20.6 2
6 Lambet, T.J. Fall Mountain 20.6 3
7 Cowan, Kelly Lebanon 21.0 7
8 Griffin, Georgia Hanover 21.0 5
9 Kautz, Emily Hartland Elem 21.1 1
10 Bruleigh, Jackie Lebanon 21.2 4
11 Tucker, Robin Hartland Elem 21.2 1
12 Wetmore, Ada Hartland Elem 21.2 2
13 Klunder, Sarah Hartland Elem 21.3 1
14 Duhaime, Justinah Hartland Elem 21.3 2
15 Lindsey, Dana Lebanon 22.0 4
16 Faris, Alyssa Claremont 22.0 5
17 Comstock, Emily Fall Mountain 22.1 7
18 Newton, Jemma Claremont 22.1 4
19 Brown, Cate Hanover 22.2 6
20 Guetti, Kaylyn Lebanon 22.3 3
21 Cashel, Emily Fall Mountain 22.4 3
22 Ferland, Jocelyn Fall Mountain 22.5 6
23 Ferland, Danielle Fall Mountain 22.8 7
24 Lyndakar, Danielle Fall Mountain 23.0 2
24 Noft, Jessica Hartland Elem 23.0 2
26 West, Lauren Fall Mountain 23.7 4
27 Beaudry, Kiristen Fall Mountain 24.0 7
28 Hanson, Emily Lebanon 24.4 3
29 Glovor, Stacy Fall Mountain 24.9 6
30 Porter, Sarah Fall Mountain 25.7 4
31 Preston, Megan Lebanon 27.0 6
32 Weick, Alisha Fall Mountain 28.1 5
--- Bragg, Jen Thetford Academy DNS 4
--- Womer, Alyssa Lebanon DNS 3
--- Palisal, Samantha Hartland Elem DNS 1
--- Ivey, Courtney Lebanon DNS 6
--- Fico, Tamis Fall Mountain DNS 6
--- Robitille, Nicole Fall Mountain DNS 5
--- Williams, Desinee Fall Mountain DNS 7
--- Key, Abbey Lebanon DNS 2
--- Koppenheffer, Minty Lebanon DNS 5
--- Belanger, Brittany Claremont DNS 5
Girls 4x100 Meter Relay
Team Relay Finals H# Points
1 Hartland Elem A 59.6 1
2 Lebanon A 1:02.6 2
3 Hartland Elem B 1:03.4 1
4 Fall Mountain A 1:03.9 1
5 Plainfield A 1:04.4 2
6 Lebanon B 1:04.6 2
7 Thetford Academy A 1:04.8 2
8 Fall Mountain C 1:05.7 3
9 Fall Mountain B 1:06.1 1
10 Fall Mountain D 1:06.4 2
11 Claremont A 1:07.2 1
12 Claremont B 1:11.4
13 Plainfield B 1:14.0 1
Girls 4x200 Meter Relay
Team Relay Finals H# Points
1 Hartland Elem B 2:10.1 1
2 Hartland Elem A 2:14.3 2
3 Plainfield B 2:14.4 1
3 Thetford Academy A 2:42.5
4 Fall Mountain A 2:15.6 1
5 Plainfield A 2:17.2 2
6 Claremont A 2:19.3 1
7 Fall Mountain B 2:20.8 1
Girls High Jump
Name Team Finals Points
1 Meto, Isabella Hartland Elem 4-02.00
1 Wood, Hazel Thetford Academy 4-02.00
3 Inman, Ashley Plainfield 4-00.00
3 Fernald, Keleigh Fall Mountain 4-00.00
5 Comstock, Emily Fall Mountain 3-09.00
5 Cashel, Emily Fall Mountain 3-09.00
5 Faver, Olivia Plainfield 3-09.00
5 Gehlbach, Johanna Hartland Elem 3-09.00
9 Newton, Jemma Claremont 3-06.00
9 Gregory-Davis, Kalin Plainfield 3-06.00
--- Farnsworth, Jessica Fall Mountain FAIL
--- Noft, Jessica Hartland Elem FAIL
--- Sarles, Caroline Fall Mountain FAIL
--- Duhaime, Justinah Hartland Elem FAIL
--- McIntosh, Eliza Hanover DNS
--- Griffin, Georgia Hanover DNS
--- Daveni, Gina Hanover DNS
--- Richardson, Ellie Fall Mountain DNS
--- Plummer, Chelsea Fall Mountain DNS
--- Hawkins, Ally Plainfield DNS
--- Olson, Kim Plainfield DNS
--- Anderle, Jennifer Plainfield DNS
(Girls High Jump)
Name Team Finals Points
--- Gordon, Rachel Plainfield DNS
--- Williams, Chelsea Thetford Academy DNS
--- Edgar, Jen Hartland Elem DNS
--- Talbert, Cassie Plainfield DNS
--- Bragg, Jen Thetford Academy DNS
Girls Long Jump
Name Team Finals Points
1 Arnold, Mary Thetford Academy 12-02.00
2 Billings, Sophie Lebanon 11-06.75
3 Lynd, Hilary Plainfield 11-05.00
4 Sirjane, Zoe Thetford Academy 11-01.50
5 Wetmore, Ada Hartland Elem 11-00.00
6 Kautz, Emily Hartland Elem 10-11.25
7 Perry, Danielle Fall Mountain 10-11.00
7 Guetti, Kaylyn Lebanon 10-11.00
9 Leeming, Bryanne Hanover 10-10.50
10 Ferland, Danielle Fall Mountain 10-08.50
11 Hathorn, Ali Thetford Academy 10-07.00
12 West, Lauren Fall Mountain 10-06.50
13 Brown, Cate Hanover 10-05.50
14 Caple, Jasmine Plainfield 10-04.00
15 Neelson, Katie Claremont 10-02.50
16 Maxham, Hannah Hartland Elem 10-01.00
17 Hardy, Kelsey Plainfield 10-00.25
18 Williams, Ashley Fall Mountain 9-11.75
19 Sealey, Coco Hanover 9-10.75
20 Cowan, Kelly Lebanon 9-10.50
21 Sellarole, Erin Fall Mountain 9-09.00
22 Perry, Amanda Hartland Elem 9-06.50
23 Perry, Nicole Fall Mountain 9-06.25
24 Cole, Maria Thetford Academy 9-06.00
25 Barnes, Becky Fall Mountain 9-05.00
26 Lambet, T.J. Fall Mountain 9-04.00
27 Casper, Christina Fall Mountain 9-02.75
28 Craig, Cat Thetford Academy 9-01.75
29 Tucker, Robin Hartland Elem 9-00.50
30 Lyndakar, Danielle Fall Mountain 9-00.00
31 Chuda, Simone Fall Mountain 8-11.00
32 Piccirillo, Nicole Fall Mountain 8-10.50
33 Fico, Tamis Fall Mountain 8-10.00
33 Livengood, Allison Fall Mountain 8-10.00
35 Vogel, Rebecca Fall Mountain 8-08.50
35 Brown, Bethany Hartland Elem 8-08.50
37 Fava, Emily Thetford Academy 8-07.75
38 Hanson, Emily Lebanon 8-06.75
38 Glovor, Stacy Fall Mountain 8-06.75
40 Kranowski, Mariah Fall Mountain 8-05.75
41 Maynard, Alex Claremont 8-05.00
42 Piccirillo, Kayiegh Fall Mountain 8-02.25
(Girls Long Jump)
Name Team Finals Points
43 Trow, Megan Fall Mountain 8-01.75
44 Skehan, Heather Hartland Elem 8-00.75
44 Sarles, Caroline Fall Mountain 8-00.75
46 Lambert, Kristina Fall Mountain 8-00.50
47 Weick, Alisha Fall Mountain 7-09.00
48 Strouse, Rose Hartland Elem 7-07.75
49 Reetz, Alyssa Plainfield 7-05.00
50 Collins, Karyn Lebanon 7-01.50
51 Preston, Megan Lebanon 6-10.25
--- Fordy, Camille Thetford Academy DNS
--- Koppenheffer, Minty Lebanon DNS
--- Edgar, Jen Hartland Elem DNS
--- Brown, Tizzy Hanover DNS
--- Inman, Ashley Plainfield DNS
--- Milo, Amanda Plainfield DNS
--- Heaney, Lia Hanover DNS
--- Ciambra, Lisa Thetford Academy DNS
--- Caldwell, Lucy Hanover DNS
--- ., Mia Hartland Elem DNS
--- Young, Estella Thetford Academy DNS
--- Laird, Amanda Fall Mountain DNS
--- Walling, Stephanie Fall Mountain DNS
--- Willis, Shandi Fall Mountain DNS
--- Williams, Desinee Fall Mountain DNS
--- Garowski, Heather Fall Mountain DNS
--- DeBartolomao, Corinne Fall Mountain DNS
--- Hambrich, Jodi Fall Mountain DNS
--- Richardson, Ellie Fall Mountain DNS
--- Cammarta, Krysten Fall Mountain DNS
--- Boylan, Tara Fall Mountain DNS
--- Key, Abbey Lebanon DNS
--- Ivey, Courtney Lebanon DNS
--- Plummer, Chelsea Fall Mountain DNS
--- Porter, Sarah Fall Mountain DNS
--- Henault, Emaris Claremont DNS
--- Bourgoine, Mandy Claremont DNS
Girls Triple Jump
Name Team Finals Points
1 Meto, Isabella Hartland Elem 30-06.50
2 Money, Beth Hartland Elem 29-09.50
3 Klunder, Sarah Hartland Elem 26-09.75
4 Scelza, Jenni Hartland Elem 25-11.75
5 Ferland, Danielle Fall Mountain 24-07.50
6 Lindsey, Dana Lebanon 23-05.00
7 Kranowski, Mariah Fall Mountain 19-08.50
8 Vogel, Rebecca Fall Mountain 19-05.50
9 Glovor, Stacy Fall Mountain 19-00.75
10 Trow, Megan Fall Mountain 17-01.00
--- Edgar, Jen Hartland Elem DNS
(Girls Triple Jump)
Name Team Finals Points
--- Perry, Nicole Fall Mountain DNS
Girls Shot Put
Name Team Finals Points
1 Gehlbach, Johanna Hartland Elem 25-10.50
2 Duhaime, Justinah Hartland Elem 22-01.50
3 Bushey, Cassandra Hartland Elem 21-03.50
4 Hawkins, Amanda Plainfield 20-09.50
5 Haney, Taylor Hartland Elem 20-05.00
6 Ferland, Jocelyn Fall Mountain 19-07.50
7 Ashworth, Margaret Lebanon 19-03.50
8 Torrey, Rachel Plainfield 19-02.00
9 Cote, Michelle Lebanon 18-11.50
10 Hanson, Emily Lebanon 18-06.50
11 Hobie, Leslie Hartland Elem 18-01.00
12 Baker, Heather Fall Mountain 17-05.00
13 Chantfant, Elizabeth Hartland Elem 17-04.00
14 Cole, Maria Thetford Academy 17-03.00
15 Pope, Sara Claremont 16-11.00
16 Grubor, Allie Fall Mountain 16-04.00
17 Strouse, Rose Hartland Elem 16-02.00
18 Andrews, Catherine Hartland Elem 15-11.50
19 Skehan, Heather Hartland Elem 15-05.00
20 Young, Hope Claremont 15-03.00
21 Benware, Kayla Fall Mountain 11-10.00
22 Porter, Annette Fall Mountain 11-08.00
--- Lynd, Hilary Plainfield DNS
--- Ruppertsberger, Hannah Plainfield DNS
--- Milo, Amanda Plainfield DNS
--- Knight, Anna Plainfield DNS
--- Cammarta, Diane Fall Mountain DNS
--- Fordy, Camille Thetford Academy DNS
--- Cutts, Bryanna Claremont DNS
--- DeBartolomao, Corinne Fall Mountain DNS
Girls Discus Throw
Name Team Finals Points
1 Arnold, Mary Thetford Academy 66-02
2 Andrews, Catherine Hartland Elem 61-04
3 Gehlbach, Johanna Hartland Elem 56-06
4 Ferland, Jocelyn Fall Mountain 54-00.25
5 Cote, Michelle Lebanon 52-11.25
6 Wood, Hazel Thetford Academy 51-09.75
7 Hawkins, Amanda Plainfield 51-06.50
8 Hobie, Leslie Hartland Elem 49-01.75
9 Strouse, Rose Hartland Elem 48-11.50
10 Knight, Anna Plainfield 48-02.50
11 Rupertsberger, Natalie Plainfield 46-06
12 Grubor, Allie Fall Mountain 46-02.50
13 Skehan, Heather Hartland Elem 43-03.50
(Girls Discus Throw)
Name Team Finals Points
13 Warren, Tessa Hartland Elem 43-03.50
15 Maxham, Hannah Hartland Elem 41-09.25
16 Pope, Sara Claremont 40-01.25
17 Palisal, Samantha Hartland Elem 40-00.75
18 Baker, Heather Fall Mountain 39-09.25
19 Chantfant, Elizabeth Hartland Elem 39-04.50
20 Callioras-Blackman, Caitlin Lebanon 39-02.75
21 Brown, Bethany Hartland Elem 37-03.25
22 Porter, Annette Fall Mountain 36-01
23 Young, Hope Claremont 33-08
24 Natola, Libby Lebanon 32-09.50
25 Benware, Kayla Fall Mountain 32-04
--- Cutts, Bryanna Claremont DNS
--- White, Danielle Claremont DNS
--- Womer, Alyssa Lebanon DNS
--- Bushey, Cassandra Hartland Elem DNS
--- Fifield, Chelsea Thetford Academy DNS
--- Mortillaro, Mallory Plainfield DNS
--- Ruppertsberger, Hannah Plainfield DNS
--- Torrey, Rachel Plainfield DNS
--- DeBartolomao, Corinne Fall Mountain DNS
--- Musto, Laurie Fall Mountain DNS
--- Fordy, Camille Thetford Academy DNS
--- Perry, Amanda Hartland Elem DNS
Boys 100 Meter Dash
Name Team Finals H# Points
1 Sherlock, Chris Hartland Elem 12.6 1
2 Luce, Aaron Lebanon 12.7 1
3 Lin, Curtis Cardigan Mtn School 13.0 5
4 Sellarole, Mike Fall Mountain 13.2 1
5 Comstock, Troy Hartland Elem 13.2 1
6 Jones, Lucas Claremont 13.7 5
7 Allen, Harrison Fall Mountain 13.9 4
8 Carr, Dan Fall Mountain 14.2 4
9 Tancreti, Cody Hartland Elem 14.2 1
10 Stys, Mark Hanover 14.8 4
11 Healy, Jimmy Fall Mountain 14.9 4
12 Duhaime, Chris Hartland Elem 15.0 2
13 Lamont, Ryan Lebanon 15.0 3
14 Hyman, Michou Thetford Academy 15.6 2
15 Chamberlain, Jacob Fall Mountain 15.7 2
16 Carroll, Keirin Fall Mountain 15.8 3
17 Marro, Bud Claremont 15.9 5
18 Gary, Dakota Claremont 16.0 2
19 Chapman, Jesse Thetford Academy 16.3 3
20 Ouellette, Travis Claremont 16.5 3
21 Putnam, Josh Plainfield 16.7 5
22 Wiley, Kevin Fall Mountain 17.1 3
23 Girard, Nik Plainfield 17.2 2
(Boys 100 Meter Dash)
Name Team Finals H# Points
24 Smith, Will Hanover 18.2 3
--- Simmonds, John Lebanon DNS 8
--- Pike, Cory Hanover DNS 7
--- Brown, Forest Hanover DNS 4
--- Harlow, Joe Lebanon DNS 7
--- Valliere, Dan Lebanon DNS 7
--- Wyman, Josh Lebanon DNS 5
--- Callioras-Blackman, Charles Lebanon DNS 5
--- Moore, Danny Hartland Elem DNS 6
--- Frink, John Hartland Elem DNS 7
--- Chaffee, Spencer Fall Mountain DNS 6
--- Chaffee, Adam Fall Mountain DNS 6
--- Hebert, Eric Plainfield DNS 8
--- Moore, Russell Plainfield DNS 6
--- Kennedy, Sean Hartland Elem DNS 6
--- Hook, Randy Hartland Elem DNS 2
--- Pellerin, Dustin Claremont DNS 8
--- Franco, Luke Fall Mountain DNS 1
--- Kennett, Nate Claremont DNS 6
--- Judd, Nate Claremont DNS 7
--- Lee, Steve Fall Mountain DNS 4
--- Sargent, Ryan Fall Mountain DNS 7
--- Madden, Brody Fall Mountain DNS 8
Boys 200 Meter Dash
Name Team Finals H# Points
1 Coley, Tanner Hartland Elem 25.7 1
2 Zambrano, Alexis Cardigan Mtn School 26.0 3
3 LaHaye, Pierce Lebanon 26.0 3
4 Tatro, Colin Fall Mountain 26.9 1
5 Higgins, Nick Lebanon 28.5 3
6 Anderson, Soren Thetford Academy 28.8 2
7 Rounds, Colin Hartland Elem 29.1 4
8 Densmore, Sean Hartland Elem 29.1 1
9 Allen, Harrison Fall Mountain 29.2 4
10 Swain, Garrett Fall Mountain 29.6 4
11 Rossol, Mark Lebanon 30.1 3
12 Navedo, Jared Lebanon 30.4 3
13 Watkins, Tyler Hartland Elem 30.6 1
14 Chapman, Jesse Thetford Academy 32.0 4
15 English, Nick Lebanon 32.8 5
15 Valliere, Dan Lebanon 32.8 5
17 Castellini, Nate Hartland Elem 34.1 1
18 Goodrow, Stephen Plainfield 35.7 2
19 Prunk, Kyle Hartland Elem 35.7 5
20 Pellerin, Dustin Claremont 35.9 2
21 Higgins, Colby Plainfield 37.6 2
22 Smith, Will Hanover 37.6 2
23 Adams, Tim Plainfield 40.5 2
--- Pike, Cory Hanover DNS 6
(Boys 200 Meter Dash)
Name Team Finals H# Points
--- Erisman, Ryan Claremont DNS 3
--- Brown, Forest Hanover DNS 7
--- Stys, Mark Hanover DNS 7
--- Wood, Sam Hartland Elem DNS 6
--- Hutchins, Rob Hartland Elem DNS 1
--- McGuirk, Jason Fall Mountain DNS 7
--- Zurphy, Zach Hartland Elem DNS 5
--- Putnam, Josh Plainfield DNS 7
--- Dunbar, Travis Fall Mountain DNS 6
--- Wiley, Steven Fall Mountain DNS 7
--- Lee, Steve Fall Mountain DNS 7
--- Young, Hayden Claremont DNS 6
--- Aldrich, Josh Fall Mountain DNS 6
--- Sargent, Ryan Fall Mountain DNS 6
Boys 400 Meter Run
Name Team Finals H# Points
1 McGuirk, Jason Fall Mountain 1:00.8 1
2 Tanereti, Dean Hartland Elem 1:01.6 1
3 Jones, Lucas Claremont 1:06.9 1
4 Carr, Dan Fall Mountain 1:07.5 2
5 Densmore, Sean Hartland Elem 1:08.2 1
6 Emerson, Josh Lebanon 1:08.3 2
7 Smith, Wes Thetford Academy 1:10.1 3
8 Erisman, Ryan Claremont 1:10.5 2
9 Watkins, Tyler Hartland Elem 1:14.1 1
10 Wickham, Will Thetford Academy 1:17.4 2
11 Hyman, Michou Thetford Academy 1:19.1 3
12 Ozborne, Glenn Cardigan Mtn School 1:20.7 2
13 LaFayette, Nick Claremont 1:21.2 3
14 VanVelsor, Nic Fall Mountain 1:27.5 3
15 Chamberlain, Jeremy Fall Mountain 1:29.1 3
16 Young, Hayden Claremont 1:29.4 2
--- Hook, Randy Hartland Elem DNS 4
--- Greene, Cody Lebanon DNS 4
--- Tancreti, Cody Hartland Elem DNS 1
--- Cheever, Chris Lebanon DNS 4
--- Walter, Scott Plainfield DNS 3
Boys 800 Meter Run
Name Team Finals Points
1 Beaudry, Trevor Fall Mountain 2:36.9
2 Cheever, Chris Lebanon 2:41.2
3 Sherlock, Chris Hartland Elem 2:41.3
4 Odell, Leon Thetford Academy 2:42.6
5 Hamel, Joey Hartland Elem 2:42.8
6 Colt, Jeff Hanover 2:43.1
7 LaPlante, Nick Claremont 2:44.6
8 Walter, Scott Plainfield 2:45.5
9 Malnati, Eric Fall Mountain 2:46.8
(Boys 800 Meter Run)
Name Team Finals Points
10 McDaniels, Ian Thetford Academy 2:50.2
11 Devenger, Jay Claremont 2:50.8
12 Holmes, Chris Hartland Elem 2:58.9
13 Fortier, Sean Fall Mountain 3:01.5
14 Kennedy, Conor Hartland Elem 3:02.7
15 Hutchins, Rob Hartland Elem 3:07.1
16 Lucarelli, Anthony Claremont 3:12.4
17 Cooper, Nick Hartland Elem 3:13.3
18 Zurphy, Zach Hartland Elem 4:30.0
Boys 1600 Meter Run
Name Team Finals Points
1 McGuirk, Jason Fall Mountain 5:33.5
2 Hamel, Joey Hartland Elem 5:35.3
3 Greene, Cody Lebanon 5:40.8
4 Beaudry, Trevor Fall Mountain 5:43.0
5 LaPlante, Nick Claremont 5:45.6
6 Odell, Leon Thetford Academy 5:45.7
7 Devenger, Jay Claremont 5:50.7
8 Tucker, Grant Cardigan Mtn School 5:52.4
9 Johnson, Matt Fall Mountain 5:55.5
10 McDaniels, Ian Thetford Academy 6:03.6
10 Kennedy, Conor Hartland Elem 6:03.6
12 Malnati, Eric Fall Mountain 6:10.6
13 Holmes, Chris Hartland Elem 6:13.5
14 Fortier, Sean Fall Mountain 6:30.9
15 Ozborne, Glenn Cardigan Mtn School 6:31.4
16 Lucarelli, Anthony Claremont 6:32.0
17 Higgins, Colby Plainfield 6:38.7
18 Hutchins, Rob Hartland Elem 6:47.3
19 Goodrow, Stephen Plainfield 6:54.5
20 Funnell, Jimmy Cardigan Mtn School 6:56.0
--- Moore, Danny Hartland Elem DNS
--- Hutchins, Max Hartland Elem DNS
--- Colt, Jeff Hanover DNS
Boys 110 Meter Hurdles
Name Team Finals H# Points
1 Coley, Tanner Hartland Elem 19.0 1
2 Cheever, Chris Lebanon 20.2 2
3 Tanereti, Dean Hartland Elem 20.4 1
4 Anderson, Soren Thetford Academy 21.4 3
5 Holmes, Chris Hartland Elem 21.4 1
6 Coburn, Miles Lebanon 21.6 2
7 Duhaime, Chris Hartland Elem 21.8 1
8 Carr, Dan Fall Mountain 21.9 2
8 Hartford, Adam Lebanon 21.9 3
10 Kennedy, Conor Hartland Elem 22.2 1
11 Wickham, Will Thetford Academy 22.7 2
12 Marro, Bud Claremont 24.5 3
(Boys 110 Meter Hurdles)
Name Team Finals H# Points
13 Wood, Sam Hartland Elem 27.5 1
14 LaFayette, Nick Claremont 34.7 3
--- Harlow, Joe Lebanon DNS 2
--- Sargent, Ryan Fall Mountain DNS 2
Boys 4x100 Meter Relay
Team Relay Finals H# Points
1 Hartland Elem A 52.8 1
2 Cardigan Mtn School A 53.3 1
3 Lebanon A 55.8 2
4 Fall Mountain A 1:01.6 1
5 Hartland Elem B 1:03.8 2
6 Claremont A 1:04.7 1
7 Plainfield B 1:09.8 1
--- Plainfield A DNS 1
--- Lebanon B DNS 2
--- Fall Mountain B DNS 2
Boys 4x200 Meter Relay
Team Relay Finals Points
1 Hartland Elem A 1:53.1
2 Lebanon A 2:09.6
3 Thetford Academy A 2:12.4
4 Fall Mountain A 2:13.5
5 Hartland Elem B 2:20.2
--- Claremont A DNS
Boys High Jump
Name Team Finals Points
1 Coley, Tanner Hartland Elem 5-00.00
1 Anderson, Soren Thetford Academy 5-00.00
1 VanRyswyk, Jake Hartland Elem 5-00.00
1 Tatro, Colin Fall Mountain 5-00.00
5 Johnson, Matt Fall Mountain 4-10.00
5 Walter, Scott Plainfield 4-10.00
5 Lin, Curtis Cardigan Mtn School 4-10.00
8 Driggs, Ben Cardigan Mtn School 4-08.00
9 Emerson, Josh Lebanon 4-06.00
10 Duhaime, Chris Hartland Elem 4-04.00
11 Higgins, Nick Lebanon 4-02.00
12 Judd, Alex Fall Mountain 4-00.00
12 Chamberlain, Jacob Fall Mountain 4-00.00
14 Gary, Dakota Claremont 3-09.00
14 Malnati, Eric Fall Mountain 3-09.00
14 Hyman, Michou Thetford Academy 3-09.00
14 Marro, Bud Claremont 3-09.00
14 Healy, Jimmy Fall Mountain 3-09.00
14 Chapman, Jesse Thetford Academy 3-09.00
20 McDaniels, Ian Thetford Academy 3-06.00
--- Castellini, Nate Hartland Elem FAIL
(Boys High Jump)
Name Team Finals Points
--- Colt, Jeff Hanover DNS
--- Ciambra, Charlie Hanover DNS
--- Chaffee, Adam Fall Mountain DNS
--- Kennett, Nate Claremont DNS
Boys Long Jump
Name Team Finals Points
1 Johnson, Matt Fall Mountain 16-00.75
2 Zambrano, Alexis Cardigan Mtn School 15-06.50
3 Sherlock, Chris Hartland Elem 15-05.50
4 Lin, Curtis Cardigan Mtn School 15-01.25
5 Tatro, Colin Fall Mountain 14-10.75
6 Hamel, Joey Hartland Elem 14-07.25
7 Sellarole, Mike Fall Mountain 14-01.75
8 Allen, Harrison Fall Mountain 14-00.00
9 Watkins, Tyler Hartland Elem 13-06.75
10 Rounds, Colin Hartland Elem 12-10.50
11 Driggs, Ben Cardigan Mtn School 12-10.00
12 Coburn, Miles Lebanon 12-07.50
13 Walter, Scott Plainfield 12-06.25
14 Tancreti, Cody Hartland Elem 12-05.00
15 Rossol, Mark Lebanon 12-04.50
16 Holmes, Chris Hartland Elem 12-03.75
17 McDaniels, Ian Thetford Academy 12-01.25
18 Hartford, Adam Lebanon 12-00.50
19 Judd, Alex Fall Mountain 12-00.00
20 Healy, Jimmy Fall Mountain 11-10.50
21 Wiley, Kevin Fall Mountain 11-08.50
22 Stys, Mark Hanover 11-08.25
23 Wood, Sam Hartland Elem 10-10.00
24 Wickham, Will Thetford Academy 10-06.25
25 Prunk, Kyle Hartland Elem 10-03.25
26 Chamberlain, Jacob Fall Mountain 9-07.25
27 Madden, Brody Fall Mountain 9-06.00
28 Densmore, Sean Hartland Elem 9-05.75
29 LaFayette, Nick Claremont 8-01.75
30 Zurphy, Zach Hartland Elem 7-06.75
--- Pellerin, Dustin Claremont DNS
--- Harlow, Darren Claremont DNS
--- Harlow, Joe Lebanon DNS
--- Harlow, Kraig Claremont DNS
--- Judd, Nate Claremont DNS
--- Colt, Jeff Hanover DNS
--- Navedo, Jared Lebanon DNS
--- Wyman, Josh Lebanon DNS
--- LaHaye, Pierce Lebanon DNS
--- English, Nick Lebanon DNS
--- Luce, Aaron Lebanon DNS
--- Smith, Will Hanover DNS
--- Moore, Danny Hartland Elem DNS
(Boys Long Jump)
Name Team Finals Points
--- Aldrich, Josh Fall Mountain DNS
--- Dunbar, Travis Fall Mountain DNS
--- Chaffee, Adam Fall Mountain DNS
--- VanVelsor, Nic Fall Mountain DNS
--- Smith, Wes Thetford Academy DNS
--- Odell, Leon Thetford Academy DNS
--- Kennedy, Sean Hartland Elem DNS
--- Hook, Randy Hartland Elem DNS
--- Lee, Steve Fall Mountain DNS
--- Doyle, Byan Fall Mountain DNS
--- Franco, Luke Fall Mountain DNS
--- Carr, Dan Fall Mountain DNS
--- Thibault, Tyler Fall Mountain DNS
--- Chaffee, Spencer Fall Mountain DNS
--- Smith, Cory Fall Mountain DNS
--- Chamberlain, Jeremy Fall Mountain DNS
Boys Triple Jump
Name Team Finals Points
1 Zambrano, Alexis Cardigan Mtn School 36-01.25
2 Tatro, Colin Fall Mountain 33-01.00
3 Tanereti, Dean Hartland Elem 33-00.00
4 Johnson, Matt Fall Mountain 32-07.50
5 VanRyswyk, Jake Hartland Elem 31-08.50
6 Sellarole, Mike Fall Mountain 30-08.50
7 Coburn, Miles Lebanon 29-01.00
8 Allen, Harrison Fall Mountain 28-11.50
9 McDougle, Jacob Fall Mountain 28-02.50
10 Hartford, Adam Lebanon 28-00.00
11 Rounds, Colin Hartland Elem 26-05.50
12 Colt, Jeff Hanover 26-04.50
12 Doyle, Byan Fall Mountain 26-04.50
14 English, Nick Lebanon 24-09.50
15 Wiley, Kevin Fall Mountain 22-10.00
16 Valliere, Dan Lebanon 22-09.00
17 Wiley, Steven Fall Mountain 22-07.25
18 Madden, Brody Fall Mountain 22-01.75
--- Sargent, Ryan Fall Mountain DNS
--- Dunbar, Travis Fall Mountain DNS
--- Livinston, TJ Claremont DNS
--- Lee, Steve Fall Mountain DNS
Boys Shot Put
Name Team Finals Points
1 McGuirk, Jason Fall Mountain 36-04.50
2 Comstock, Troy Hartland Elem 35-03.75
3 LaHaye, Pierce Lebanon 33-01.00
4 Cutler, Carl Hanover 33-00.25
5 Frink, John Hartland Elem 32-08.00
6 Tucker, Grant Cardigan Mtn School 29-00.00
(Boys Shot Put)
Name Team Finals Points
7 Podjuban, Roki Hanover 27-07.00
8 Swain, Garrett Fall Mountain 27-02.50
9 McDougle, Jacob Fall Mountain 24-11.00
10 Foreman, Justin Fall Mountain 24-09.00
11 Thibault, Tyler Fall Mountain 24-07.25
12 Chamberlain, Jacob Fall Mountain 23-10.50
13 Simmonds, John Lebanon 23-05.25
14 Cooper, Nick Hartland Elem 22-06.00
15 LaFayette, Nick Claremont 19-10.50
16 Robinson, Brad Lebanon 19-00.00
17 Wood, Sam Hartland Elem 18-10.00
18 Ozborne, Glenn Cardigan Mtn School 17-08.25
19 Funnell, Jimmy Cardigan Mtn School 12-09.50
--- Girard, Nik Plainfield DNS
--- Putnam, Josh Plainfield DNS
--- Ouellette, Travis Claremont DNS
--- Higgins, Nick Lebanon DNS
--- Moore, Russell Plainfield DNS
--- Plummer, Nathan Plainfield DNS
--- Anderson, Soren Thetford Academy DNS
--- Chapman, Jesse Thetford Academy DNS
--- Wysk, Zach Hartland Elem DNS
--- Hutchins, Max Hartland Elem DNS
--- Hebert, Eric Plainfield DNS
--- Smith, Cory Fall Mountain DNS
--- VanVelsor, Nic Fall Mountain DNS
--- Wilette, Spencer Fall Mountain DNS
Boys Discus Throw
Name Team Finals Points
1 Comstock, Troy Hartland Elem 94-06.75
2 LaHaye, Pierce Lebanon 93-06.25
3 Thibault, Tyler Fall Mountain 85-11.75
4 Carroll, Keirin Fall Mountain 85-00.25
5 Swain, Garrett Fall Mountain 83-08.50
6 Tancreti, Cody Hartland Elem 78-06.75
7 Frink, John Hartland Elem 77-00.75
8 Tucker, Grant Cardigan Mtn School 76-06.75
9 Judd, Alex Fall Mountain 74-03.25
10 Hutchins, Rob Hartland Elem 73-03
11 Cutler, Carl Hanover 71-09.75
12 Chapman, Jesse Thetford Academy 71-06.50
13 Podjuban, Roki Hanover 71-05.75
14 Cooper, Nick Hartland Elem 69-02.50
15 VanVelsor, Nic Fall Mountain 68-03.50
16 Rossol, Mark Lebanon 68-03
17 Higgins, Nick Lebanon 67-03.25
18 Duhaime, Chris Hartland Elem 63-10.75
19 McDougle, Jacob Fall Mountain 62-09.75
20 Simmonds, John Lebanon 60-06.50
(Boys Discus Throw)
Name Team Finals Points
21 Emerson, Josh Lebanon 56-11
22 Ozborne, Glenn Cardigan Mtn School 56-10.25
23 Foreman, Justin Fall Mountain 53-09
24 Robinson, Brad Lebanon 50-00.75
25 Smith, Wes Thetford Academy 46-04.25
26 Doyle, Byan Fall Mountain 43-01.75
27 Adams, Tim Plainfield 42-07.50
28 Putnam, Josh Plainfield 41-01.75
29 Zerphy, Zach Hartland Elem 37-11
30 Chamberlain, Jeremy Fall Mountain 36-11.25
31 Funnell, Jimmy Cardigan Mtn School 27-07.25
--- Moore, Russell Plainfield DNS
--- Higgins, Colby Plainfield DNS
--- Plummer, Nathan Plainfield DNS
--- Hutchins, Max Hartland Elem DNS
--- Wilette, Spencer Fall Mountain DNS
--- Livinston, TJ Claremont DNS
--- Erisman, Ryan Claremont DNS
--- Kennett, Nate Claremont DNS




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News