Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Pack Monadnock 10-Miler

Temple, NH, June 1, 2003

[Overall Results | Age Group Winners | NH Club Points | NH Club Scores | Male Age Graded | Female Age Graded | Male Results | Female Results ]

All Teams


--------------------------------------------------------------------
                     MALE OPEN Team Results
--------------------------------------------------------------------
   1.  GSRT 
          1:06:15 1:08:04 1:11:09 (1:16:31) (1:25:07) = 3:25:28
         Rod Viens, ERNEST BRAKE, David Audet, Peter Angus, DANIEL WALSH
   2.  CMS  
          1:07:53 1:08:16 1:15:24 (1:17:55) (1:26:21) = 3:31:33
         Richard Bolt, Dave Dunham, Kevin Beck, Ted MacMahon, PETER ORNI
   3.  GCS  
          1:12:26 1:14:22 1:22:02 (1:22:08) (1:22:13) = 3:48:50
         BRIAN STEVENS, Richard Stockdale, Bill Gray, Tom Kolb, Thomas Parker
   4.  RR   
          1:11:57 1:17:57 1:19:16 (1:19:59) (1:21:02) = 3:49:10
         JOHN TUTTLE, Michael Kimball, Paul Lindsay, Craig Stephan, Richard
         L'Heureux
   5.  NMC  
          1:15:36 1:16:29 1:27:22 (1:39:13) (1:59:03) = 3:59:27
         Jeff Gould, BOB HILL, LOREN SIEBERT, William Murray, RAYMOND BOUTOTTE
   6.  MRM  
          1:19:34 1:23:27 1:23:49 (1:23:55) (1:25:43) = 4:06:50
         TOM BRUMAGHIM, MARK BLANCHARD, Dick Jardine, John Tallarico, Ray
         Dauhanas
   7.  GDTC 
          1:21:23 1:23:33 1:26:11 (1:31:05) (1:37:38) = 4:11:07
         Don DuPaul, Tom Varick, Colin O'Meara, GARY MOOERS, David Huckins
   8.  AA   
          1:09:20 1:33:36 1:35:07 (1:35:08) (1:43:21) = 4:18:03
         Jason Porter, Lucien Trudeau, DAVID GIRVIN, Edward Mahoney, THOMAS
         FARRAR
   9.  CSU  
          1:20:44 1:26:58 1:34:44 (1:44:36) (1:46:06) = 4:22:26
         ROBERT BRADLEE, STAN KOLPA, GEORGE KOCUR, Frederick W Ross III, Joseph
         Leader


--------------------------------------------------------------------
                     FEMALE OPEN Team Results
--------------------------------------------------------------------
   1.  CSU  
          1:18:39 1:25:22 1:25:48 (1:31:37) (1:47:24) = 4:09:49
         SUZY WEST, Donna Smyth, HEATHER COLPA, LISA DOUCETTE, Jody Newton
   2.  GCS  
          1:24:33 1:25:39 1:27:40 (1:30:32) (1:34:59) = 4:17:52
         Heidi Havron, Yuki Minami, Pamela Hall, Kristen Ewing, KATHY JOHNSON
   3.  NMC  
          1:28:00 1:30:09 1:30:10 (1:42:00) = 4:28:19
         Deb Willard-Parker, KRIS GLEASON, KAREN PALMER, Darlene Murray
   4.  MRM  
          1:24:16 1:29:57 1:47:33 (1:48:43) (1:53:56) = 4:41:46
         HELEN BRADLER, Jayne Tallarico, Marge Dineen, Paula Hunter, Barbie
         Latti
   5.  AA   
          1:28:45 1:37:13 1:37:30 = 4:43:28
         Jeanne Bisceglia, Lisa Richards, Jennifer Flanders
   6.  RR   
          1:24:08 1:44:44 2:09:12 (2:17:07) = 5:18:04
         Laurie Gaudreau, Judi Lemaire, Alison Black, Marilyn Metcalf
   7.  SRR  
          1:50:59 1:50:59 1:57:19 = 5:39:17
         TONIA JENKINS, Jennifer Coombs, Emer O'Donoghue


--------------------------------------------------------------------
                     MALE MASTERS Team Results
--------------------------------------------------------------------
   1.  RR   
          1:11:57 1:17:57 1:19:16 (1:21:02) (1:26:19) = 3:49:10
         JOHN TUTTLE, Michael Kimball, Paul Lindsay, Richard L'Heureux, CHARLES
         BEAULIER
   2.  GCS  
          1:14:22 1:22:02 1:22:08 (1:22:40) (1:22:54) = 3:58:32
         Richard Stockdale, Bill Gray, Tom Kolb, Trevor Ward, Peter Shajenko
   3.  MRM  
          1:19:34 1:23:27 1:23:49 (1:23:55) (1:25:43) = 4:06:50
         TOM BRUMAGHIM, MARK BLANCHARD, Dick Jardine, John Tallarico, Ray
         Dauhanas
   4.  GSRT 
          1:08:04 1:25:07 1:43:53 = 4:17:04
         ERNEST BRAKE, DANIEL WALSH, Joe Boyle
   5.  GDTC 
          1:21:23 1:26:11 1:31:05 (1:37:38) (2:04:57) = 4:18:39
         Don DuPaul, Colin O'Meara, GARY MOOERS, David Huckins, JAMES GULLA
   6.  CSU  
          1:20:44 1:26:58 1:34:44 (1:44:36) (1:46:06) = 4:22:26
         ROBERT BRADLEE, STAN KOLPA, GEORGE KOCUR, Frederick W Ross III, Joseph
         Leader
   7.  AA   
          1:33:36 1:35:07 1:35:08 (1:43:21) = 4:43:51
         Lucien Trudeau, DAVID GIRVIN, Edward Mahoney, THOMAS FARRAR
   8.  NMC  
          1:27:22 1:39:13 1:59:03 = 5:05:38
         LOREN SIEBERT, William Murray, RAYMOND BOUTOTTE


--------------------------------------------------------------------
                     FEMALE MASTERS Team Results
--------------------------------------------------------------------
   1.  CSU  
          1:18:39 1:25:22 1:31:37 (1:47:24) = 4:15:38
         SUZY WEST, Donna Smyth, LISA DOUCETTE, Jody Newton
   2.  NMC  
          1:28:00 1:30:09 1:42:00 = 4:40:09
         Deb Willard-Parker, KRIS GLEASON, Darlene Murray
   3.  MRM  
          1:24:16 1:29:57 1:47:33 (1:48:43) (1:53:56) = 4:41:46
         HELEN BRADLER, Jayne Tallarico, Marge Dineen, Paula Hunter, Barbie
         Latti
   4.  GCS  
          1:27:40 1:37:42 1:40:50 (1:43:19) (1:44:40) = 4:46:12
         Pamela Hall, KATHY KIRBY, ANDREA PIERCE, Heidy McGaffigan, TRACI
         SWANBON


--------------------------------------------------------------------
                     FEMALE SENIORS Team Results
--------------------------------------------------------------------
   1.  GCS  
          1:43:19 1:52:11 1:54:51 = 5:30:21
         Heidy McGaffigan, Genia Sanborn, Lisa Christie


--------------------------------------------------------------------
                     MALE SENIORS Team Results
--------------------------------------------------------------------
   1.  GCS  
          1:14:22 1:22:02 1:22:40 (1:29:29) (1:32:45) = 3:59:04
         Richard Stockdale, Bill Gray, Trevor Ward, JOHN LEWICKE, Jack Kick
   2.  RR   
          1:19:16 1:21:02 1:30:02 (1:44:18) = 4:10:20
         Paul Lindsay, Richard L'Heureux, Philip Parker, Donald Yeaton
   3.  CSU  
          1:26:58 1:34:44 1:44:36 (1:46:06) = 4:46:18
         STAN KOLPA, GEORGE KOCUR, Frederick W Ross III, Joseph Leader
   4.  GDTC 
          1:21:23 1:31:05 2:04:57 = 4:57:25
         Don DuPaul, GARY MOOERS, JAMES GULLA





race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News