Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USATF New England Junior Olympic T&F Championships

U.N.H., Durham, NH, June 14, 2003

[Boys Results ]

Girls Results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


              2003 USA Track & Field Junior Olympics - 6/14/2003               
                     New England Association Championships                     
                        at the University of New Hampshire
                                  
                               GIRLS RESULTS                                    
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Rice, Emma                   Unattached               15.23q  NWI  2 
  2 Pleuler, Clare               Cape Ann Crusade         15.33q  NWI  3 
  3 Fort, Lindsey                Unattached               15.60q  NWI  2 
  4 Bloznailis, Rachel           Unattached               15.64q  NWI  1 
  5 Abbott, Arianna              Providence Cobra         15.82q  NWI  3 
  6 Brabby, Daria                Providence Cobra         16.04q  NWI  2 
  7 MacDowell, Bridgette         Nautical Mile            16.46q  NWI  3 
  8 Hammond, Caroline            Whirlaway Racing         16.52q  NWI  2 
  9 Williams, Briona             Providence Cobra         16.53   NWI  3 
 10 Legnard, Katherine           Liberty AC               17.03   NWI  2 
 11 Wallisch, Jamie              Amherst Track Cl         17.31   NWI  1 
 12 Williams, Brionca            Providence Cobra         17.32   NWI  3 
 13 Mepham, Sarah                Liberty AC               17.76   NWI  2 
 14 White, Sarah                 Amherst Track Cl         17.99   NWI  1 
 15 Fougere, Katelyn             Nautical Mile            18.06   NWI  1 
 16 Golden, Kelsey               Waltham Track Cl         18.09   NWI  2 
 17 Friedman, Julia              Whirlaway Racing         18.17   NWI  1 
 18 Knowlton, Amelia             Amherst Track Cl         20.00   NWI  1 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Bloznailis, Rachel           Unattached               15.21   NWI 
  2 Pleuler, Clare               Cape Ann Crusade         15.62   NWI 
  3 Rice, Emma                   Unattached               15.63   NWI 
  4 Brabby, Daria                Providence Cobra         15.80   NWI 
  5 Fort, Lindsey                Unattached               15.83   NWI 
  6 Hammond, Caroline            Whirlaway Racing         16.04   NWI 
  7 Abbott, Arianna              Providence Cobra         16.14   NWI 
  8 MacDowell, Bridgette         Nautical Mile            17.26   NWI 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Fort, Lindsey                Unattached               33.40   NWI  3 
  2 McCarthy, Ashley             Cambridge Jets T         33.75   NWI  3 
  3 Brabby, Daria                Providence Cobra         34.41   NWI  3 
  4 Brazina, Sloane              Nitehawks                34.69   NWI  3 
  5 Bloznailis, Rachel           Unattached               34.70   NWI  1 
  6 Hammond, Caroline            Whirlaway Racing         35.33   NWI  1 
  7 Belak, Shelby                Amherst Track Cl         35.86   NWI  2 
  8 Abbott, Arianna              Providence Cobra         35.87   NWI  1 
  9 MacDowell, Bridgette         Nautical Mile            36.34   NWI  2 
 10 de Bruyn Kops, Alisa         Amherst Track Cl         36.96   NWI  1 
 11 Williams, Brionca            Providence Cobra         37.86   NWI  3 
 12 Belanger, Alaina             Sugarloaf Mounta         37.89   NWI  2 
 13 Zwart, Theresa               Unattached               38.22   NWI  3 
 14 Fitzgibbon, Morgan           South Shore Fire         38.50   NWI  1 
 15 Karkantis, Vicky             Nitehawks                39.01   NWI  2 
 16 Mepham, Sarah                Liberty AC               39.02   NWI  2 
 17 Williams, Briona             Providence Cobra         39.16   NWI  3 
 18 Fougere, Katelyn             Nautical Mile            40.16   NWI  3 
 19 Golden, Kelsey               Waltham Track Cl         41.69   NWI  2 
 20 Friedman, Julia              Whirlaway Racing         41.89   NWI  1 
 21 Knowlton, Amelia             Amherst Track Cl         45.70   NWI  2 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Free, Julia                  Quincy Track Clu       1:11.24   1 
  2 Gaccione, Victoria           Waltham Track Cl       1:14.16   2 
  3 Kern, Nadja                  Waltham Track Cl       1:14.95   2 
  4 McCarthy, Ashley             Cambridge Jets T       1:16.64   1 
  5 Fort, Lindsey                Unattached             1:16.85   2 
  6 Hammond, Caroline            Whirlaway Racing       1:18.42   1 
  7 Abbott, Arianna              Providence Cobra       1:19.63   1 
  8 Knight, Marajka              Amherst Track Cl       1:20.82   1 
  9 Brazina, Sloane              Nitehawks              1:22.88   1 
 10 Belanger, Alaina             Sugarloaf Mounta       1:30.66   1 
 11 Shattuck, Carolyn            Amherst Track Cl       1:30.88   2 
 12 Lavoie, Julie                Police Athletic        1:31.35   2 
 13 White, Sarah                 Amherst Track Cl       1:35.74   2 
 14 Clemence, Christina          Amherst Track Cl       1:43.14   2 
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Free, Julia                  Quincy Track Clu       2:46.92  
  2 Cataldo, Katie               Unattached             2:48.73  
  3 Kern, Nadja                  Waltham Track Cl       2:50.77  
  4 de Bruyn Kops, Alisa         Amherst Track Cl       3:06.05  
  5 Fitzgibbon, Morgan           South Shore Fire       3:10.26  
  6 Legnard, Katherine           Liberty AC             3:14.33  
  7 Belak, Shelby                Amherst Track Cl       3:16.99  
  8 Hall, Lindsay                Needham TC             3:21.16  
 -- Gaccione, Victoria           Waltham Track Cl           DNF  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Cataldo, Katie               Unattached             5:35.57q 
  2 Kern, Nadja                  Waltham Track Cl       5:37.78q 
  3 Pleuler, Clare               Cape Ann Crusade       5:55.50q 
  4 Ognibene, Ariana             Liberty AC             6:12.20q 
  5 Fitzgibbon, Morgan           South Shore Fire       6:29.05q 
  6 Goslant, Clare               Liberty AC             6:48.38q 
  7 Shattuck, Carolyn            Amherst Track Cl       7:08.46q 
  8 Ognibene, Corinne            Liberty AC             7:08.46q 
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Team                                                Prelims 
================================================================
  1 Amherst Track Club  'A'                             1:15.97q 
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Free, Julia                  Quincy Track Clu         1.16m  
  2 Zwart, Theresa               Unattached               1.01m  
  3 Lavoie, Julie                Police Athletic          0.96m  
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bloznailis, Rachel           Unattached               3.60m   NWI 
  2 Pleuler, Clare               Cape Ann Crusade        J3.60m   NWI 
  3 Brazina, Sloane              Nitehawks                3.56m   NWI 
  4 Belak, Shelby                Amherst Track Cl         3.09m   NWI 
  5 Wallisch, Jamie              Amherst Track Cl         3.00m   NWI 
  6 Belanger, Alaina             Sugarloaf Mounta         2.78m   NWI 
  7 Golden, Kelsey               Waltham Track Cl         2.75m   NWI 
  8 Knight, Marajka              Amherst Track Cl         2.64m   NWI 
  9 Karkantis, Vicky             Nitehawks                2.52m   NWI 
  9 Shattuck, Carolyn            Amherst Track Cl         2.52m   NWI 
 11 White, Sarah                 Amherst Track Cl         2.50m   NWI 
 12 Vendituoli, Erica            Amherst Track Cl         2.24m   NWI 
 13 Clemence, Christina          Amherst Track Cl         2.19m   NWI 
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jones, Samantha              Amherst Track Cl         4.26m  
  2 Karkantis, Vicky             Nitehawks                3.80m  
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hall, Lindsay                Needham TC              14.90m  
  2 Zwart, Theresa               Unattached              12.60m  
  3 Jones, Samantha              Amherst Track Cl        12.58m  
  4 Clemence, Christina          Amherst Track Cl         8.08m  
  5 Lavoie, Julie                Police Athletic          7.62m  
  6 Vendituoli, Erica            Amherst Track Cl         6.66m  
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Avery, Lee Anne              Amherst Track Cl         13.84q  NWI  3 
  2 Fountain, Katherine          Unattached               14.42q  NWI  1 
  3 Mahoney, Megan               South Shore Fire         14.78q  NWI  2 
  4 Walden, Kemani               Waltham Track Cl         14.78q  NWI  4 
  5 Hu, Jamie                    Bay State Bullet         14.79q  NWI  1 
  6 Norman, Amanda               North Kingston R         14.82q  NWI  4 
  7 Devereux, Liann              Needham TC               14.90q  NWI  3 
  8 Marroo, Jasmine              Unattached               15.15q  NWI  4 
  9 Northrup, Yasmin             Unattached               15.30   NWI  1 
 10 Invernizzi, Stephanie        South Shore Fire         15.32   NWI  2 
 11 Adams, Katherine             Needham TC               15.57   NWI  3 
 12 Ommundsen, Mia               Amherst Track Cl         15.57   NWI  1 
 13 Jurgenson, Jhori             Unattached               15.58   NWI  4 
 14 Stromley, Dominique          North Kingston R         15.60   NWI  2 
 15 Jones, Jackie                Amherst Track Cl         15.61   NWI  1 
 16 Passalocqua, Lauren          Unattached               15.62   NWI  3 
 17 Heissner, Molly              South Shore Fire         15.68   NWI  4 
 18 Mirhashem, Molly             Amherst Track Cl         15.77   NWI  3 
 19 Boyer, Emily                 Unattached               15.80   NWI  1 
 20 Ghergurovich, Megan          Nautical Mile            16.17   NWI  4 
 21 Shambo, Katherine            Unattached               16.19   NWI  2 
 22 Moroney, Lexi                Unattached               16.36   NWI  1 
 23 Knowlton, Olivia             Amherst Track Cl         16.72   NWI  2 
 24 Davis, Carol Ann             Liberty AC               17.15   NWI  4 
 25 Clark, Emily                 Unattached               17.23   NWI  3 
 26 Huleatt, Madeline            Unattached               17.44   NWI  2 
 27 Herlihy, Mary Jo             Liberty AC               18.72   NWI  3 
 28 Somes, Sarah                 Unattached               20.85   NWI  4 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Fountain, Katherine          Unattached               14.09   NWI 
  2 Avery, Lee Anne              Amherst Track Cl         14.11   NWI 
  3 Mahoney, Megan               South Shore Fire         14.70   NWI 
  4 Hu, Jamie                    Bay State Bullet         14.80   NWI 
  5 Marroo, Jasmine              Unattached               15.01   NWI 
  6 Norman, Amanda               North Kingston R         15.03   NWI 
  7 Devereux, Liann              Needham TC               15.09   NWI 
  8 Walden, Kemani               Waltham Track Cl         15.39   NWI 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Edge, Dara                   Providence Cobra         28.34   NWI  2 
  2 McNeil, Janelle              Providence Cobra         29.16   NWI  1 
  3 Morgan, Akeelah              Greater Springfi         29.68   NWI  3 
  4 Travers, Alison              Lynx Elite               29.72   NWI  3 
  5 Avery, Lee Anne              Amherst Track Cl         29.87   NWI  2 
  6 Rapperport, Anna             Liberty AC               30.12   NWI  2 
  7 Ghergurovich, Megan          Nautical Mile            30.48   NWI  2 
  8 Hu, Jamie                    Bay State Bullet         31.21   NWI  3 
  9 Walden, Kemani               Waltham Track Cl         31.96   NWI  1 
 10 Mahoney, Megan               South Shore Fire         31.96   NWI  1 
 11 Mvir, Hanna                  Bay State Bullet         32.11   NWI  3 
 12 Norman, Amanda               North Kingston R         32.82   NWI  3 
 13 Ommundsen, Mia               Amherst Track Cl         32.92   NWI  2 
 14 Stromley, Dominique          North Kingston R         33.56   NWI  2 
 15 Marroo, Jasmine              Unattached               34.06   NWI  3 
 16 Tatro, Devin                 Whirlaway Racing         34.58   NWI  1 
 17 Passalocqua, Lauren          Unattached               34.66   NWI  2 
 18 Moroney, Lexi                Unattached               38.23   NWI  1 
 19 Huleatt, Madeline            Unattached               38.46   NWI  2 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Edge, Dara                   Providence Cobra       1:04.87   1 
  2 McNeil, Janelle              Providence Cobra       1:05.85   2 
  3 Panny, Lindsay               Gate City Stride       1:06.09   1 
  4 Travers, Alison              Lynx Elite             1:07.37   1 
  5 Rapperport, Anna             Liberty AC             1:11.06   2 
  6 Knight, Kendall              Amherst Track Cl       1:23.40   1 
  7 Moroney, Lexi                Unattached             1:24.69   2 
  8 Huleatt, Madeline            Unattached             1:29.92   2 
  9 Lapierre, Rebecca            Amherst Track Cl       1:36.32   2 
 10 Bacher, Annie                Amherst Track Cl       1:39.78   1 
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hyland, Caitlin              Unattached             2:35.36   2 
  2 Moroney, Stephanie           Unattached             2:42.02   1 
  3 Heissner, Molly              South Shore Fire       2:50.12   1 
  4 Brew, Jackie                 Amherst Track Cl       2:50.32   1 
  5 de Bruyn Kops, Christina     Unattached             2:52.87   1 
  6 Chmura, Alex                 Unattached             2:55.90   2 
  7 Fougere, Emily               Nautical Mile          2:56.65   2 
  8 Tatro, Devin                 Whirlaway Racing       3:01.84   1 
  9 Herlihy, Mary Jo             Liberty AC             3:24.28   1 
 10 Maciel, Kyara                Merrimack              3:47.76   2 
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Moroney, Stephanie           Unattached             5:28.64q 
  2 Mastropiero, Emily           Gate City Stride       5:29.95q 
  3 Bacher, Annie                Amherst Track Cl       7:24.18q 
  4 Davis, Carol Ann             Liberty AC             7:47.48q 
  5 Lapierre, Rebecca            Amherst Track Cl       8:03.42q 
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hunt, Kelsey                 Gate City Stride      11:02.95  
  2 Cooney, Shannon              Whirlaway Racing      12:12.74  
  3 Polonski, Cori               Unattached            12:29.47  
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Panny, Lindsay               Gate City Stride         15.93q  NWI  1 
  2 Romeri, Sophia               Air Time Athleti         16.69q  NWI  2 
  3 Stromley, Dominique          North Kingston R         16.93q  NWI  1 
  4 Passalocqua, Lauren          Unattached               17.11q  NWI  2 
  5 Devereux, Liann              Needham TC               17.18q  NWI  2 
  6 Morgan, Akeelah              Greater Springfi         17.31q  NWI  2 
  7 Vendituoli, Monica           Amherst Track Cl         17.34q  NWI  2 
  8 Geffner-Smith, Alessandr     Nashua Wwtc              17.65q  NWI  1 
  9 Mvir, Hanna                  Bay State Bullet         18.31   NWI  1 
 10 Maciel, Kyara                Merrimack                18.42   NWI  1 
 11 Adams, Katherine             Needham TC               18.49   NWI  1 
 12 Shambo, Katherine            Unattached               18.83   NWI  1 
 13 Chace, Brittany              Unattached               20.28   NWI  2 
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Team                                                Prelims 
================================================================
  1 Amherst Track Club  'A'                             1:00.83q 
  2 South Shore Fireboltz  'A'                          1:03.98q 
  3 Amherst Track Club  'B'                             1:06.33q 
  4 Stockbridge  'A'                                    1:06.58q 
 -- Providence Cobras  'A'                                   DQ  
 
Event 211  High Jump Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Edge, Dara                   Providence Cobra         1.27m  
  2 Devereux, Liann              Needham TC               1.22m  
  3 Northrup, Yasmin             Unattached              J1.22m  
  4 Jones, Jackie                Amherst Track Cl        J1.22m  
  5 Adams, Katherine             Needham TC               1.16m  
  6 Knowlton, Olivia             Amherst Track Cl         1.11m  
  7 Geffner-Smith, Alessandr     Nashua Wwtc              1.06m  
  8 Maciel, Kyara                Merrimack               J1.06m  
  9 Boyer, Emily                 Unattached               1.01m  
 10 Clark, Emily                 Unattached               0.91m  
 -- Somes, Sarah                 Unattached                  NH  
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Morgan, Akeelah              Greater Springfi         4.03m   NWI 
  2 Shambo, Katherine            Unattached               3.85m   NWI 
  3 Hu, Jamie                    Bay State Bullet         3.83m   NWI 
  4 Tatro, Devin                 Whirlaway Racing         3.82m   NWI 
  5 Norman, Amanda               North Kingston R         3.79m   NWI 
  6 Brew, Jackie                 Amherst Track Cl         3.72m   NWI 
  7 Walden, Kemani               Waltham Track Cl         3.69m   NWI 
  8 Fountain, Katherine          Unattached               3.59m   NWI 
  9 Jurgenson, Jhori             Unattached               3.41m   NWI 
 10 Northrup, Yasmin             Unattached               3.18m   NWI 
 11 de Bruyn Kops, Christina     Unattached               3.17m   NWI 
 12 Huleatt, Madeline            Unattached               3.11m   NWI 
 13 Mirhashem, Molly             Amherst Track Cl         3.03m   NWI 
 14 Moroney, Lexi                Unattached               3.01m   NWI 
 15 Clark, Emily                 Unattached               2.66m   NWI 
 16 Geffner-Smith, Alessandr     Nashua Wwtc              2.64m   NWI 
 17 Knight, Kendall              Amherst Track Cl         2.47m   NWI 
 18 Somes, Sarah                 Unattached               1.96m   NWI 
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lapierre, Rebecca            Amherst Track Cl         5.54m  
  2 Bacher, Annie                Amherst Track Cl         5.02m  
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Chace, Brittany              Unattached              13.16m  
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Petranoff, Kelly             Throwing Zone           26.66m  
  2 Romeri, Sophia               Air Time Athleti        17.57m  
  3 Invernizzi, Stephanie        South Shore Fire        17.27m  
  4 Chace, Brittany              Unattached              16.42m  
  5 Fountain, Katherine          Unattached              14.59m  
  6 Boyer, Emily                 Unattached              12.86m  
  7 Vendituoli, Monica           Amherst Track Cl        12.83m  
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, LaurenMaria           Unattached               12.83q  NWI  2 
  2 Zielinski, Ashley            Unattached               13.10q  NWI  2 
  3 Norman, Marissa              North Kingston R         13.13q  NWI  2 
  4 DeAmicis, Alex               Bay State Bullet         13.38q  NWI  1 
  5 Spencer, Faith               Unattached               13.40q  NWI  1 
  6 Rogers, Anita                Providence Cobra         13.50q  NWI  3 
  7 Edge, Desiree                Providence Cobra         13.56q  NWI  3 
  8 Guglielmo, Joanna            Providence Cobra         13.59q  NWI  1 
  9 Bento, Asia                  Boston Roadrunne         13.82   NWI  2 
 10 Stromley, Lakeisha           North Kingston R         13.92   NWI  3 
 11 Marsh, Jessica               Liberty AC               14.04   NWI  2 
 12 Allen, Sarah                 Unattached               14.07   NWI  3 
 13 Raymond, Mollie              Amherst Track Cl         14.13   NWI  3 
 14 Huyler, Annie                Sugarloaf Mounta         14.45   NWI  2 
 15 Brillard, Alexandra          Whirlaway Racing         14.66   NWI  2 
 16 Golden, Haley                Waltham Track Cl         14.86   NWI  1 
 17 Thompson, Ashley             Unattached               15.67   NWI  3 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Smith, LaurenMaria           Unattached               12.93   NWI 
  2 Zielinski, Ashley            Unattached               12.99   NWI 
  3 Norman, Marissa              North Kingston R         13.23   NWI 
  4 Spencer, Faith               Unattached               13.30   NWI 
  5 Guglielmo, Joanna            Providence Cobra         13.33   NWI 
  6 DeAmicis, Alex               Bay State Bullet         13.35   NWI 
  7 Rogers, Anita                Providence Cobra         13.36   NWI 
  8 Edge, Desiree                Providence Cobra         13.43   NWI 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Smith, LaurenMaria           Unattached               27.11   NWI  3 
  2 Rogers, Anita                Providence Cobra         27.32   NWI  2 
  3 Zielinski, Ashley            Unattached               28.04   NWI  3 
  4 Spencer, Faith               Unattached               28.23   NWI  1 
  5 Norman, Marissa              North Kingston R         28.25   NWI  1 
  6 Edge, Desiree                Providence Cobra         28.51   NWI  3 
  7 Guglielmo, Joanna            Providence Cobra         28.53   NWI  3 
  8 Smith, Natasha               Cape Ann Crusade         28.77   NWI  2 
  9 Mayhew, Kayla                Cambridge Jets T         28.89   NWI  3 
 10 Stromley, Lakeisha           North Kingston R         28.97   NWI  1 
 11 White, Chevonda              Providence Cobra         29.46   NWI  3 
 12 Harper, Kayla                Unattached               29.48   NWI  1 
 13 Allen, Sarah                 Unattached               29.64   NWI  1 
 14 Fougere, Ashley              Nautical Mile            29.80   NWI  1 
 15 Bento, Asia                  Boston Roadrunne         30.03   NWI  2 
 16 Marsh, Jessica               Liberty AC               30.25   NWI  1 
 17 Raymond, Mollie              Amherst Track Cl         30.93   NWI  3 
 18 Earley, Lianne               Nautical Mile            30.97   NWI  2 
 19 Wallisch, Chandler           Amherst Track Cl         32.23   NWI  2 
 20 Golden, Haley                Waltham Track Cl         33.40   NWI  2 
 21 DeMaio, Bethany              Unattached               36.88   NWI  1 
 22 Roane, Chloe                 Amherst Track Cl         37.30   NWI  2 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Donahue, Allisha             Providence Cobra       1:03.32   1 
  2 Thomas, Keara                Lynx Elite             1:03.64   2 
  3 Stromley, Lakeisha           North Kingston R       1:05.18   1 
  4 Belanger, Erica              Sugarloaf Mounta       1:05.79   1 
  5 Mepham, Emily                Liberty AC             1:05.96   1 
  6 White, Chevonda              Providence Cobra       1:06.64   2 
  7 Lopes, Sydney                Providence Cobra       1:07.92   2 
  8 Harper, Kayla                Unattached             1:09.93   2 
  9 Ruddock, Emma                Amherst Track Cl       1:10.92   2 
 10 Brillard, Alexandra          Whirlaway Racing       1:11.95   1 
 11 Thompson, LaPortia           Unattached             1:16.68   1 
 12 DeMaio, Bethany              Unattached             1:19.78   2 
 13 Fraughton, Kimberlee         Unattached             1:21.09   2 
 14 Golden, Haley                Waltham Track Cl       1:22.51   1 
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farnsworth, Ashley           Lynx Elite             2:23.74  
  2 Lechleider, Nikki            Cambridge Jets T       2:28.75  
  3 Thomas, Keara                Lynx Elite             2:31.10  
  4 Rocco, Alyse                 Needham TC             2:31.30  
  5 Lukes, Annamaria             New Hampshire Tr       2:31.69  
  6 Carimibocas, Kaleen          Cambridge Jets T       2:34.70  
  7 Croteau, Chantal             Gate City Stride       2:35.53  
  8 Stasiuk, Allison             North Kingston R       2:39.93  
  9 Pistrang, Molly              Unattached             2:45.40  
 10 Plante, Brittaney            Gate City Stride       2:47.16  
 11 Belanger, Erica              Sugarloaf Mounta       2:51.05  
 12 MacKenzie, Molly             Waltham Track Cl       2:55.42  
 13 Nelson, Andrea               Lebanon                3:09.82  
 14 DeMaio, Bethany              Unattached             3:26.28  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Breagy, Siobhan              North Kingston R       4:50.60q 
  2 Lechleider, Nikki            Cambridge Jets T       5:00.24q 
  3 Rocco, Alyse                 Needham TC             5:07.48q 
  4 Croteau, Chantal             Gate City Stride       5:08.63q 
  5 Hobin, Carolyn               Nautical Mile          5:16.51q 
  6 Barton, Jessica              Waltham Track Cl       5:17.99q 
  7 Lukes, Annamaria             New Hampshire Tr       5:19.14q 
  8 Burton, Jill                 North Kingston R       5:37.37q 
  8 Carimibocas, Kaleen          Cambridge Jets T       5:37.37q 
 10 Pistrang, Molly              Unattached             5:44.80  
 11 Thompson, LaPortia           Unattached             5:49.61  
 12 Nelson, Andrea               Lebanon                6:24.23  
 13 Fraughton, Kimberlee         Unattached             6:32.58  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Slane, Nicole                Gate City Stride      10:25.98  
  2 Crawford, Caitlin            North Kingston R      10:57.75  
  3 Adams, Melinda               Nashua Pal            11:36.68  
  4 Plante, Brittaney            Gate City Stride      11:47.92  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Smith, Natasha               Cape Ann Crusade         16.40   NWI 
  2 Mayhew, Kayla                Cambridge Jets T         16.90   NWI 
  3 Albertelli, Laura            Bay State Bullet         18.82   NWI 
  4 Huyler, Annie                Sugarloaf Mounta         19.49   NWI 
  5 Razzano, Danielle            Needham TC               19.85   NWI 
  6 Ruddock, Emma                Amherst Track Cl         20.43   NWI 
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Razzano, Danielle            Needham TC          8:13:08.96   NWI 
  2 Albertelli, Laura            Bay State Bullet    8:13:12.07   NWI 
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Providence Cobras  'A'                                53.30q 
  2 Nautical Mile  'A'                                  1:01.05q 
 
Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                Prelims 
================================================================
  1 Providence Cobras  'A'                              4:11.03q 
 
Event 312  High Jump Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Belanger, Erica              Sugarloaf Mounta       4-10.00  
  2 Huyler, Annie                Sugarloaf Mounta       4-06.00  
  2 Norman, Marissa              North Kingston R       4-06.00  
 -- Roane, Chloe                 Amherst Track Cl            NH  
 
Event 313  Pole Vault Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tang, Katherine              Air Time Athleti         2.43m  
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Rocco, Alyse                 Needham TC               4.62m   NWI 
  2 Guglielmo, Joanna            Providence Cobra         4.44m   NWI 
  3 Zielinski, Ashley            Unattached               4.40m   NWI 
  4 Belanger, Erica              Sugarloaf Mounta         4.37m   NWI 
  5 Donahue, Allisha             Providence Cobra         4.32m   NWI 
  6 Spencer, Faith               Unattached               4.20m   NWI 
  7 Brillard, Alexandra          Whirlaway Racing         4.19m   NWI 
  8 Oye, Mari                    Bay State Bullet         4.01m   NWI 
  9 Rogers, Anita                Providence Cobra         3.86m   NWI 
 10 Raymond, Mollie              Amherst Track Cl         3.65m   NWI 
 11 Edge, Desiree                Providence Cobra         3.62m   NWI 
 12 Ruddock, Emma                Amherst Track Cl         3.58m   NWI 
 13 Thompson, Ashley             Unattached               3.57m   NWI 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Smith, Natasha               Cape Ann Crusade         9.33m   NWI 
  2 Wallisch, Chandler           Amherst Track Cl         7.41m   NWI 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Huyler, Annie                Sugarloaf Mounta         8.49m  
  2 Wallisch, Chandler           Amherst Track Cl         8.28m  
  3 Roane, Chloe                 Amherst Track Cl         5.57m  
  4 DiPanfilo, Laura             Nitehawks                5.12m  
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wallisch, Chandler           Amherst Track Cl        20.67m  
  2 Roane, Chloe                 Amherst Track Cl        10.50m  
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Petranoff, Leigh             Throwing Zone           37.36m  
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 York, Erin                   Air Time Athleti         12.88q  NWI  1 
  2 Boone, Teyahnie              Cambridge Jets T         12.96q  NWI  2 
  3 Callahan, Meaghan            South Shore Fire         13.10q  NWI  2 
  4 Kacey, Weafer                Nautical Mile            13.34q  NWI  2 
  5 Roach, Jennifer              Unattached               14.02q  NWI  1 
  6 Canepari, Amanda             Unattached               14.45q  NWI  1 
  7 Bower, Alison                Amherst Track Cl         14.73q  NWI  2 
  8 LaFranchise, Allison         Unattached               14.93q  NWI  1 
  9 Bascome, Ginel               Greater Springfi         15.18   NWI  2 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Boone, Teyahnie              Cambridge Jets T         12.85   NWI 
  2 York, Erin                   Air Time Athleti         12.90   NWI 
  3 Callahan, Meaghan            South Shore Fire         13.23   NWI 
  4 Kacey, Weafer                Nautical Mile            13.45   NWI 
  5 Roach, Jennifer              Unattached               14.09   NWI 
  6 LaFranchise, Allison         Unattached               14.42   NWI 
  6 Canepari, Amanda             Unattached               14.42   NWI 
  8 Bower, Alison                Amherst Track Cl         14.95   NWI 
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kerr, Errin                  Unattached             1:02.77  
  2 Collier, Heather             Unattached             1:03.73  
  3 Cannistran, Laura            Wellesley              1:08.09  
  4 Dalton, Lauren               Unattached             1:09.00  
 
Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Wolf, Julie                  Unattached             5:41.94q 
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Burnett, Kaitlin             Unattached            12:36.90  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Crowley, Meghan              Unattached               17.70   NWI 
  2 Blanchette, Lisa             Air Time Athleti         18.18   NWI 
  3 Hayssen, Tory                Unattached               19.28   NWI 
  4 Roach, Jennifer              Unattached               19.58   NWI 
  5 Canepari, Amanda             Unattached               21.89   NWI 
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Crowley, Meghan              Unattached               1.62m  
  2 LaBombard, Nicole            Unattached               1.52m  
  3 Collier, Heather             Unattached               1.47m  
  4 Marcil, Lindsay              Bay State Bullet         1.42m  
  5 Blanchette, Karen            Unattached               1.37m  
  6 Cannistran, Laura            Wellesley                1.27m  
 
Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Blanchette, Lisa             Air Time Athleti         2.74m  
  2 Lazaris, Madeline            Air Time Athleti         2.43m  
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Gaglione, Kaitlin            Unattached               9.45m   NWI 
  2 Roach, Jennifer              Unattached               8.93m   NWI 
  3 Mingels, Joyce               Unattached               8.79m   NWI 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Canepari, Amanda             Unattached               8.67m  
  2 Sminkey, Gretchen            Unattached               8.32m  
  3 Keating, Julie               Unattached               6.34m  
  3 Immonen, Sarah               Unattached               6.34m  
  5 Bower, Alison                Amherst Track Cl         6.33m  
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sminkey, Gretchen            Unattached              32.94m  
  2 Perron, Molly                Amherst Track Cl        30.17m  
  3 Simmonds, Amy                Unattached              25.12m  
  4 Wardyga, Pamela              Unattached              20.20m  
  5 Keating, Julie               Unattached              19.63m  
  6 Immonen, Sarah               Unattached              19.43m  
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bertman, Katy                Unattached              27.98m  
  2 Wardyga, Pamela              Unattached              25.32m  
  3 Griffith, Alicia             New Hampshire Tr        22.13m  
Event 572  Hammer Throw Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Immonen, Sarah               Unattached              16.69mq 
  
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Campbell, Tiffany            Greater Springfi         12.89   NWI 
  2 Fuller, Kristy               Unattached               13.18   NWI 
  3 Carr, Melissa                Air Time Athleti         13.40   NWI 
  4 Birle, Katanah               Unattached               14.43   NWI 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Fuller, Kristy               Unattached               27.08   NWI 
  2 Campbell, Tiffany            Greater Springfi         27.13   NWI 
  3 Skinner, Tiffany             Unattached               28.81   NWI 
  4 Birle, Katanah               Unattached               29.23   NWI 
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Davie, Karen                 Unattached             2:56.43q 
 
Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
  1 Brown, Ashley                Cambridge Jets T       5:39.78q 
  2 Davie, Karen                 Unattached             5:55.83q 
 
Event 505  3000 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Beatty, Laura                Unattached            11:36.19  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Carr, Melissa                Air Time Athleti         17.40   NWI 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cowles, Erin                 Air Time Athleti         2.74m  
  2 Barry, Krystal               Air Time Athleti         2.58m  
 
Event 515  Long Jump Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Coughlin, Kim                Unattached               5.40m   NWI 
  2 Carr, Melissa                Air Time Athleti         4.41m   NWI 
 
Event 516  Triple Jump Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Coughlin, Kim                Unattached              10.47m   NWI 
  2 Carr, Melissa                Air Time Athleti         9.75m   NWI 
  3 Davie, Karen                 Unattached               9.19m   NWI 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Griffin, Shawna              New Hampshire Tr        10.18m  
  2 Torrey, Amber                Unattached               9.80m  
  3 Savage, April                Unattached               9.33m  
  4 Kress, Ailish                Waltham Track Cl         8.57m  
  5 Fuller, Kristy               Unattached               8.18m  
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Savage, April                Unattached              33.93m  
  2 Lawton, Melanie              Unattached              28.74m  
  3 Cowan, Caitlin               Unattached              23.10m  
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Plungis, Susan               Unattached              34.90m  
  2 Lincoln, Rachel              Unattached              31.43m  
  3 Savage, April                Unattached              28.86m  
  4 Kress, Ailish                Waltham Track Cl        28.24m  
 
Event 574  Hammer Throw Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
  1 Lawton, Melanie              Unattached              41.66mq 
  2 Torrey, Amber                Unattached              37.50mq 




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News