Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

New Hampshire Twilight Track Meet

Univ. of NH, Durham, NH, July 8, 2003

Complete Result

From USATF-NE

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


New Hampshire Twilight Meet
University of New Hampshire, Durham NH
Tuesday, July 8, 2003
Youth 400m Dash (age 14 and under)
Place	First Name	Last Name	Affiliation		Time
=======================================================================
1	Daniel		Wang		Lynx Elite		1:00.71
2	Keara		Thomas		Lynx Elite		1:01.27
3	Ashley		Demers		Unattached		1:33.35
All Comer's Mile
Place	First Name	Last Name	Affiliation		Time
=======================================================================
1	Al		Bernier		CMS			4:36.88
2	Nick		Piatti		Unattached		4:39.95
3	Chris		Kealey		WCRC			4:44.04
4	Chris		Ellis		Unattached		4:46.98
5	Rob		Zolla		Unattached		4:53.44
6	Bryan		Towle		Unattached		4:55.40
7	Kevin		Tilton		Unattached		4:58.44
8	Tim		Quinn		Unattached		5:51.20
9	Bruce		Hoiseth		WCRC			6:28.40
10	Jillian		Hoiseth		NHS			6:53.31
Women's 800m Run
Place	First Name	Last Name	Affiliation		Time
=======================================================================
1	Mary Jane	Harrelson	Unattached		2:04.45 Facilty Record
2	Lauren		Simmons		Farm Team		2:05.10
3	Mari		Chandler	Farm Team		2:05.65
4	Danielle	Thornal		Farm Team		2:05.78
5	Heather		Sagan		Adidas			2:06.52
6	Ashley		Wysong		Farm Team		2:07.05
7	Rose-Marie	Jarry		Montreal Athletic Club	2:17.79
--	Stephanie	O'Reilly	GLRR			DNS
--	Elissa		Reidy		Farm Team		DNS
Men's 800m Run
Place	First Name	Last Name	Affiliation		Time
=======================================================================
1	Bryan		Woodward	Farm Team		1:47.50  Facilty Record
2	Derrick		Peterson	Adidas			1:47.80
3	Jeff		Delong		Farm Team		1:48.59
4	Daniel		Caulfield	BUPA Ireland		1:48.72
5	Kevin		Elliott		Farm Team		1:49.05
6	Toby		Henkels		Team USA Minnesota	1:49.12
7	John		Carle		Montreal Olympic Club	1:50.61
8	Dan		Wilson		Asics			1:50.70
9	Josh		Wolfe		Unattached		1:53.97
10	Tim		Grantfield	Unattached		2:13.46
Women's 1500m Run
Place	First Name	Last Name	Affiliation		Time
=======================================================================
1	Aeron		Arlin Genet	Reebok Aggies		4:18.15  Facilty Record
2	Jenny		Crain		Unattached		4:20.78
3	Sarah		Dupre-Healy	BAA			4:20.94
4	Amy		DeCamp		BAA			4:23.15
5	Amy		Lyman		BAA			4:28.68
6	Erin		Dromgoole	Reebok Boston		4:30.44
7	Jennifer	Patruno		Syracuse Chargers	4:30.73
8	Sunny		Newsome		Unattached		4:35.46
9	Maura		Schneider	Reebok Boston		4:50.82
--	Annick		Michaud		CADL			DNF
Men's 1500m Run
Heat 1
Place	First Name	Last Name	Affiliation		Time
===============================================================================
1	David		Liebowitz	Rocky Mountain Athlet   3:52.09
2	Jamie		Blanchard	Halifax Wanderers CAN   3:54.54
3	Josh		Muxen		Farm Team               3:54.70
4	Nick		Smith		Team Eugene             3:55.44
5	Scott		Weeks		Syracuse Chargers       3:56.04
6	Paul		Ryan		Reebok Boston           3:56.43 PR
7	Nicholas	McBride		Swift Athletics CAN     4:06.03
8	Mihira		Lakshman	Swift Athletics CAN     4:06.47
9	Marc Andre	D'Amour		CADL                    4:08.44
Heat 2
Place	First Name	Last Name	Affiliation		Time
===============================================================================
1	Jim		Sorenson	Farm Team               3:42.4 Facilty Record
2	Brendan		Rogers		Farm Team               3:42.6
3	Matt		Gabrielson	Team USA Minnesota      3:42.6
4	Brendan		Fitzgibbon	Farm Team               3:43.0
5	Alex		Hutchinson	University of Toronto   3:43.3
6	Ryan		Woods		Farm Team               3:43.7
7	Scott		Anderson	NYAC                    3:44.2
8	Isidro		Pimental	Farm Team               3:45.6
9	Chris		Graff		Farm Team               3:47.0
10	Erik		Nedeau		New Balance             3:49.1
11	Bruce		Hyde		Unattached              3:58.2




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News