Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

8th Annual Somerville Homeless 5K Road Race

Somerville, MA, October 4, 2003

[Overall | Teams | Wheelchair ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:51  5:26    1 30-39    1 M   213 CHRIS SIMPSON                                    GBTC Middies                         





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:55  6:06    1 20-29    1 F   218 MARQUERITE DE ROSARIO                            GBTC Middies                         



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:20  9:08    1 70-98  230 M   412 Joachim Waldau                                   NE 65 Plus RC                        
 2     33:17 10:44    2 70-98  264 M    70 TED KUHNE                                                                             
 3     33:28 10:48    3 70-98  265 M    72 JACK CURTIN                                      N Medford                            

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:21  8:11    1 60-69  171 M    33 FRANK WELLINGTON                                                                      
 2     25:39  8:16    2 60-69  179 M   481 Wes Foote                                      C Irish AM Track                       
 3     25:55  8:22    3 60-69  186 M   334 HARLAND ROBINSON                                                                      

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:02  6:08    1 50-59   20 M    48 GEORGE SNOWDON                                                                        
 2     19:59  6:27    2 50-59   41 M   388 Stephen Viegas                                   Tufts University                     
 3     22:48  7:21    3 50-59  107 M   422 Drew Bottavo                                                                          

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:05  6:09    1 40-49   23 M    51 MICHAEL BENNETT                                  Irish AM Track                       
 2     19:15  6:13    2 40-49   24 M   563 Steve Tourletes                                                                       
 3     19:36  6:19    3 40-49   28 M   456 David Birse                                      Corinthian RD TC                     

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:31  5:39    2 30-39    5 M   557 Shane Sherwood                                   SRR                                  
 2     17:43  5:43    3 30-39    7 M   430 Garth Shaneyfelt                                 BTT                                  
 3     17:46  5:44    4 30-39    8 M   441 Kurt Perham                                      CSV                                  

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:53  5:27    1 20-29    2 M   467 Eric Moos                                                                             
 2     17:12  5:33    2 20-29    3 M   216 ADAM BUGGIA                                      GBTC Middies                         
 3     17:13  5:33    3 20-29    4 M   472 Daniel Matross                                                                        

         MEN AGE GROUP 01-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:26  6:16    1 01-19   26 M   504 Eric Hoke                                                                             
 2     30:50  9:57    2 01-19  253 M   293 JESSE SIMMONS                                  C                                      

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:04 12:36    1 70-98  281 F    82 LOUISE ROSSETTI                                  SRR                                  

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:18  8:10    1 60-69   51 F   480 Linda Foote                                      Irish AM Track                       
 2     30:50  9:57    2 60-69  208 F   272 SHEILA BASQUE                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:37  6:58    1 50-59   10 F   423 Kathleen Beebee                                                                       
 2     27:21  8:49    2 50-59  103 F    34 ANNE JACOBS                                                                           
 3     29:28  9:30    3 50-59  173 F   373 Adele Bacow                                      Tufts University                     

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:08  7:28    1 40-49   24 F   358 Susan Page                                                                            
 2     23:37  7:37    2 40-49   27 F   343 JULIE SIMONDS                                                                         
 3     23:44  7:39    3 40-49   32 F   151 ANNIE GARDNER                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:16  6:52    1 30-39    7 F   497 Susanna Hilfer                                                                        
 2     21:20  6:53    2 30-39    8 F   144 CAROL LAHIFF                                                                          
 3     21:54  7:04    3 30-39   13 F   117 ANNE KAVANAUGH                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:34  6:19    2 20-29    2 F   214 JOAN BEHLKE                                      GBTC Middies                         
 2     20:09  6:30    3 20-29    3 F   527 Megan Auger                                                                           
 3     20:09  6:30    4 20-29    4 F   448 Kristin Walton                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 01-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:25  8:31    1 01-19   78 F    53 RACHAEL MERSLA                                                                        
 2     26:46  8:38    2 01-19   96 F   537 Katherine Jefferson                                                                   
 3     27:47  8:58    3 01-19  120 F   302 NAMOMI MOWER                                                                          

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:51  5:26    1 30-39    1 M   213 CHRIS SIMPSON                                    GBTC Middies                         
 2     16:53  5:27    1 20-29    2 M   467 Eric Moos                                                                             
 3     17:12  5:33    2 20-29    3 M   216 ADAM BUGGIA                                      GBTC Middies                         
 4     17:13  5:33    3 20-29    4 M   472 Daniel Matross                                                                        
 5     17:31  5:39    2 30-39    5 M   557 Shane Sherwood                                   SRR                                  
 6     17:34  5:40    4 20-29    6 M   215 DANA BELLOWS                                     GBTC Middies                         
 7     17:43  5:43    3 30-39    7 M   430 Garth Shaneyfelt                                 BTT                                  
 8     17:46  5:44    4 30-39    8 M   441 Kurt Perham                                      CSV                                  
 9     17:49  5:45    5 20-29    9 M   482 Jack Peltz                                       GBTC                                 
 10    18:03  5:49    5 30-39   10 M    71 AL PAINE                                                                               
 11    18:10  5:52    6 30-39   11 M   588 Kevin Guarnotta                                  SRR                                   
 12    18:12  5:52    7 30-39   12 M   582 Justin Wiley                                                                           
 13    18:13  5:53    6 20-29   13 M   525 Charles Donnellan                                                                      
 14    18:23  5:56    7 20-29   14 M   359 Steve Mague                                                                            
 15    18:26  5:57    8 20-29   15 M   440 Patrick Brophy                                                                         
 16    18:31  5:58    9 20-29   16 M   447 Robert Monteiro                                                                        
 17    18:39  6:01   10 20-29   17 M   329 BRENDAN HAHESY                                                                         
 18    18:49  6:04    8 30-39   18 M   119 DANIEL WARD                                    C                                       
 19    18:54  6:06   11 20-29   19 M   424 Joshua Seeherman                                 GBTC Middies                          
 20    19:02  6:08    1 50-59   20 M    48 GEORGE SNOWDON                                                                         
 21    19:03  6:09    9 30-39   21 M   428 Dan Schaffer                                     BAA                                   
 22    19:04  6:09   12 20-29   22 M   331 CALEB MCCLENNEN                                                                        
 23    19:05  6:09    1 40-49   23 M    51 MICHAEL BENNETT                                  Irish AM Track                        
 24    19:15  6:13    2 40-49   24 M   563 Steve Tourletes                                                                        
 25    19:19  6:14   10 30-39   25 M   366 Chris Valcourt                                                                         
 26    19:26  6:16    1 01-19   26 M   504 Eric Hoke                                                                              
 27    19:30  6:17   11 30-39   27 M   583 J Alain Ferry                                                                          
 28    19:36  6:19    3 40-49   28 M   456 David Birse                                      Corinthian RD TC                      
 29    19:38  6:20   12 30-39   29 M   102 KAZUHITO NIIMI                                                                         
 30    19:38  6:20   13 30-39   30 M   502 Damon Smith                                    C                                       
 31    19:39  6:20   13 20-29   31 M   232 DEREK SILVERIA                                 C                                       
 32    19:41  6:21   14 20-29   32 M     5 ANDREW BEAZ                                                                            
 33    19:52  6:25   15 20-29   33 M   532 Gordon Ritter                                    Dudley House                          
 34    19:58  6:26    4 40-49   34 M   433 Gordon Pilotte                                   SRR                                   
 35    20:03  6:28   16 20-29   35 M    77 KURT SEVERACE                                                                          
 36    20:01  6:27   14 30-39   36 M   111 JOHN OMALLEY                                     SRR                                   
 37    20:00  6:27   15 30-39   37 M   521 Fernando Santos                                                                        
 38    19:58  6:26   16 30-39   38 M   590 George Herrell                                                                         
 39    19:56  6:26   17 20-29   39 M   195 Steve Weis                                     C                                       
 40    19:58  6:26   18 20-29   40 M   381 Shaun Alexader                                   TCB                                   
 41    19:59  6:27    2 50-59   41 M   388 Stephen Viegas                                   Tufts University                      
 42    20:02  6:28   17 30-39   42 M    56 SAM SONNEBORN                                                                          
 43    20:06  6:29   19 20-29   43 M   229 RYAN DUDA                                                                              
 44    20:07  6:29   18 30-39   44 M   180 GREG SIECZKICWICZ                                                                      
 45    20:14  6:32   20 20-29   45 M   491 Michael Williams                                                                       
 46    20:18  6:33   19 30-39   46 M   314 BRETT BELL                                                                             
 47    20:22  6:34   20 30-39   47 M   558 Tyrone Tse                                                                             
 48    20:24  6:35   21 20-29   48 M   529 Andrew Lincoln                                                                         
 49    20:26  6:35   22 20-29   49 M   309 DAVID CAHILL                                                                           
 50    20:28  6:36   23 20-29   50 M    62 JOHN FREGEAU                                                                           

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:55  6:06    1 20-29    1 F   218 MARQUERITE DE ROSARIO                            GBTC Middies                         
 2     19:34  6:19    2 20-29    2 F   214 JOAN BEHLKE                                      GBTC Middies                         
 3     20:09  6:30    3 20-29    3 F   527 Megan Auger                                                                           
 4     20:09  6:30    4 20-29    4 F   448 Kristin Walton                                                                        
 5     20:26  6:35    5 20-29    5 F   206 ELIZABETH BUCHEN                                                                      
 6     20:39  6:40    6 20-29    6 F   336 KAREN WATTERS                                                                         
 7     21:16  6:52    1 30-39    7 F   497 Susanna Hilfer                                                                        
 8     21:20  6:53    2 30-39    8 F   144 CAROL LAHIFF                                                                          
 9     21:29  6:56    7 20-29    9 F   113 MARY DYAN                                                                             
 10    21:37  6:58    1 50-59   10 F   423 Kathleen Beebee                                                                        
 11    21:43  7:00    8 20-29   11 F   136 NOELANI TAYLOR                                                                         
 12    21:45  7:01    9 20-29   12 F   191 DNIELLE WITTEM                                   SRR                                   
 13    21:54  7:04    3 30-39   13 F   117 ANNE KAVANAUGH                                                                         
 14    21:57  7:05   10 20-29   14 F   571 Beth Miller                                                                            
 15    22:06  7:08   11 20-29   15 F   518 Seanna Walsh                                                                           
 16    22:14  7:10   12 20-29   16 F    95 JENNY LEE                                                                              
 17    22:18  7:12   13 20-29   17 F   371 Victoria Obst                                    Fletcher                              
 18    22:27  7:15    4 30-39   18 F    76 ELISA DUGUNDJI                                                                         
 19    22:34  7:17   14 20-29   19 F   162 KATE WINNE                                                                             
 20    22:42  7:19   15 20-29   20 F   267 LISA FIRESTONE                                                                         
 21    22:45  7:20   16 20-29   21 F    37 ANNIE LORD                                                                             
 22    22:46  7:21   17 20-29   22 F   247 COURTNEY O'CONNOR                                                                      
 23    22:54  7:23   18 20-29   23 F   248 ELIZABETH ALBINO                                                                       
 24    23:08  7:28    1 40-49   24 F   358 Susan Page                                                                             
 25    23:18  7:31   19 20-29   25 F   475 Anna Gladstone                                 F                                       
 26    23:29  7:35   20 20-29   26 F   496 Melissa Tritter                                  Fletcher                              
 27    23:37  7:37    2 40-49   27 F   343 JULIE SIMONDS                                                                          
 28    23:38  7:37   21 20-29   28 F   517 Lauren Rochell                                                                         
 29    23:38  7:37   22 20-29   29 F   270 JESSICA ZALL                                     SRR                                   
 30    23:39  7:38   23 20-29   30 F   205 ALTHEA CHEN                                                                            
 31    23:40  7:38    5 30-39   31 F    40 SUE DONNELLY                                     First Church                          
 32    23:44  7:39    3 40-49   32 F   151 ANNIE GARDNER                                                                          
 33    23:58  7:44   24 20-29   33 F   419 Elena Voss                                                                             
 34    24:08  7:47   25 20-29   34 F   194 SARAH PUGLIA                                     SRR                                   
 35    24:11  7:48   26 20-29   35 F   172 KATE BLUMBERG                                    SRR                                   
 36    24:15  7:49    6 30-39   36 F   579 Patricia Barton                                                                        
 37    24:20  7:51    7 30-39   37 F   431 Alex Quiros                                                                            
 38    24:24  7:52   27 20-29   38 F   224 HEIDI SATZ                                     F                                       
 39    24:26  7:53   28 20-29   39 F   326 REBECCA HAKALA                                                                         
 40    24:28  7:54   29 20-29   40 F   552 Erin Johnson                                                                           
 41    24:36  7:56   30 20-29   41 F    63 GRACE UY                                                                               
 42    24:36  7:56   31 20-29   42 F   243 CAIJHA HOLLISTER                                                                       
 43    24:37  7:56   32 20-29   43 F   545 Amy Harris                                                                             
 44    24:39  7:57   33 20-29   44 F   460 Lilia Gerberg                                    Fletcher                              
 45    24:43  7:58   34 20-29   45 F   138 EMILY RINDLER                                                                          
 46    25:02  8:05   35 20-29   46 F   363 Alison Kinchia                                                                         
 47    25:08  8:06   36 20-29   47 F   585 Sarah Hill                                                                             
 48    25:13  8:08   37 20-29   48 F   211 MICHELLE PETERS                                                                        
 49    25:15  8:09   38 20-29   49 F   143 KATHRYN HORNER                                                                         
 50    25:16  8:09    8 30-39   50 F   556 Rosalee Dillon                                                                         




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News