Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2003 MIAA Central Mass. District Cross Country Meet

Gardner, MA, November 8, 2003

[Boys' Division 1 | Girls' Division 1 | Girls' Division 2 ]

Boys' Division 2

 2003 M.I.A.A. CENTRAL MASS. CROSS COUNTRY  11/9/02   2.9 MILES IN GARDNER...BOYS'  DIV. 2

1     14:57 NICK PARKER    -04   BROMFIELD      
2     15:11 DANIEL MacKAY  -04   WHITINSVILLE CH
3     15:15 ALEX VANDERBAAN-05   WHITINSVILLE CH
4     15:28 CRAIG METZ     -04   BLACKSTONE MILL
5     15:40 BART WALSH     -06   SUTTON         
6     15:42 JEFFREY HILL   -07   BLACKSTONE MILL
7     15:44 J.R. ROBERTS   -05   GROTON-DUNSTABL
8     15:46 PATRICK FOSTER -06   BROMFIELD      
9     15:48 SAM BROWN      -05   BROMFIELD      
10    15:50 STEVE O'BRIEN  -06   GROTON-DUNSTABL
11    15:52 SEAN McKENZIE  -04   NIPMUC         
12    15:53 TODD ANDERSON  -04   MURDOCK        
13    15:59 GREG PANTANO   -04   HOPEDALE       
14    16:02 MATT GARFIELD  -06   MURDOCK        
15    16:03 KYLE ENGBERS   -05   WHITINSVILLE CH
16    16:04 THOMPSON OGLIVE-06   HOPEDALE       
17    16:10 DAN KAMYCK     -04   SUTTON         
18    16:11 JOSH BICKFORD  -07   SUTTON         
19    16:20 JIM FUCILE     -06   NARRAGANSETT   
20    16:26 GARRISON PARKER-05   NARRAGANSETT   
21    16:32 JUSTIN SPRING  -06   PARKER         
22    16:33 CHRIS FUNCH    -07   GROTON-DUNSTABL
23    16:41 MIKE BETSCHART -04   HOPEDALE       
24    16:43 CRAIG HANSON   -05   WHITINSVILLE CH
25    16:45 JOSH AUDET     -06   UXBRIDGE       
26    16:47 ARTIE POSCH    -06   HOPEDALE       
27    16:50 BEN HUNKLER    -06   SUTTON         
28    16:51 KEVIN GATES    -04   GROTON-DUNSTABL
29    16:52 DAVID MacINDOE -06   WHITINSVILLE CH
30    16:59 NATHAN KOLLETT -04   UXBRIDGE       
31    17:00 JULIO ALESSIO  -04   ASSABET VALLEY 
32    17:04 BRENDN McCARTHY-07   GROTON-DUNSTABL
33    17:05 JON MIGANOWICZ -05   NARRAGANSETT   
34    17:07 JUSTIN LEWIS   -04   HOPEDALE       
35    17:09 DAVIS ERICKSON -04   GROTON-DUNSTABL
36    17:11 JONATHN PANTANO-07   HOPEDALE       
37    17:12 JOHN PETTY     -04   UXBRIDGE       
38    17:15 JOHN KELLEY    -06   NIPMUC         
39    17:15 AJ ROCHELEAU   -04   MURDOCK        
40    17:17 JASON LEGER    -06   NARRAGANSETT   
41    17:20 CALEB BRYCE    -07   WHITINSVILLE CH
42    17:21 PETE BEAULIEU  -08   NARRAGANSETT   
43    17:25 TRENT BALTZELL -09   SUTTON         
44    17:28 BRIAN NEHRING  -08   HOPEDALE       
45    17:29 ROB LUBENOW    -06   GRAFTON        
46    17:33 JRDN VANDERBAAN-07   WHITINSVILLE CH
47    17:35 THOMAS WHIPPLE -05   BLACKSTONE MILL
48    17:38 MIKE EPSTEIN   -04   BROMFIELD      
49    17:40 PHIL LUCK      -04   BROMFIELD      
50    17:44 RICHARD LOMBARD-05   NIPMUC         
51    17:49 JAKE BERGSTROM -08   NIPMUC         
52    17:50 ERIC SCHEID    -04   LUNENBURG      
53    17:52 PATRICK MURRAY -05   BROMFIELD      
54    17:56 JOSH PROCTOR   -09   TAHANTO        
55    17:57 KYL KOTSOPOULOS-06   MONTY TECH     
56    17:58 IAN WILDMAN    -06   SUTTON         
57    17:59 PAUL BERUBE    -05   MILLBURY       
58    18:00 ADAM FREUND    -08   NIPMUC         
59    18:01 PETER SAWOSIK  -04   PROUTY         
60    18:02 LUKE JOHNSON   -05   TAHANTO        
61    18:02 ROBERT FLEET   -07   NIPMUC         
62    18:03 RYAN SHEEHAN   -05   BLACKSTONE VALL
63    18:03 PETER FARRELL  -04   NARRAGANSETT   
64    18:07 CHRIS REEDICH  -04   BROMFIELD      
65    18:08 TOM CASEY      -06   GRAFTON        
66    18:10 JOSH BEVAN     -04   MURDOCK        
67    18:13 KEVIN McGOVERN -04   GROTON-DUNSTABL
68    18:13 DENNIS JENNETTE-05   PROUTY         
69    18:14 JUSTIN LANOUE  -06   BLACKSTONE VALL
70    18:15 ETHAN BROWN    -05   LUNENBURG      
71    18:18 ANDRW NADERMANN-05   LUNENBURG      
72    18:19 STEVE KOOPMAN  -06   AUBURN         
73    18:20 DAN COCKS      -06   TAHANTO        
74    18:20 EVAN HAYWARD   -07   PARKER         
75    18:22 NICK FISETTE   -04   UXBRIDGE       
76    18:24 ETHAN MARSH    -07   NIPMUC         
77    18:26 WESLEY LOMAX   -06   BLACKSTONE MILL
78    18:27 ADAM GODDARD   -04   PARKER         
79    18:27 JOE KRASINSKAS -05   SUTTON         
80    18:33 SCOTT WITT     -04   PROUTY         
81    18:39 KYLE DRALEAU   -07   PARKER         
82    18:41 TOM CHRISTIE   -08   PARKER         
83    18:43 DAN MULCAHY    -06   QUABOAG        
84    18:51 RAY RAWLSTON   -05   PROUTY         
85    18:53 MATT TOLOZKO   -06   NARRAGANSETT   
86    18:57 BRANDON BAKER  -05   ST. BERNARD'S  
87    19:00 ANDRE MACHADO  -07   OXFORD         
88    19:02 CHRIS JODOIN   -04   UXBRIDGE       
89    19:02 LONE LY        -07   UNIVERSITY PARK
90    19:03 JONATHAN GILLEN-05   QUABOAG        
91    19:07 GUY TENNEY     -09   MURDOCK        
92    19:07 CHRIS REEVES   -07   PARKER         
93    19:09 ERIC LaVALLEE  -06   QUABOAG        
94    19:09 ANDREW MASIELLO-04   BLACKSTONE VALL
95    19:10 PATRICK WHIPPLE-06   BLACKSTONE MILL
96    19:15 MIKE GORMLEY   -04   MURDOCK        
97    19:20 TIMM FRIETAS   -04   BLACKSTONE VALL
98    19:21 JON HESLIN     -06   TAHANTO        
99    19:23 JAMES CASWELL  -06   ASSABET VALLEY 
100   19:24 JESSE FLEMING  -07   GRAFTON        
101   19:25 BILL OPAROWSKI -06   GRAFTON        
102   19:27 JAMES SPERA    -07   QUABOAG        
103   19:28 AUSTIN RAND    -06   PARKER         
104   19:31 MIKE CARPENTER -04   PROUTY         
105   19:32 SEAN PERKINS   -05   AUBURN         
106   19:33 JESSE JORDAN   -06   MONTY TECH     
107   19:35 ANTHNY AROMANDO-05   OXFORD         
108   19:36 MICHAEL WALSH  -04   LUNENBURG      
109   19:37 PAUL BRUNETTE  -07   PROUTY         
110   19:40 TRISTAN SHIELDS-05   ST. BERNARD'S  
111   19:45 ANH PHAN       -06   UNIVERSITY PARK
112   19:47 DAN KING       -06   BLACKSTONE VALL
113   19:48 JOSH CASSELS   -06   MONTY TECH     
114   19:49 RAHUL BHUTANI  -07   UNIVERSITY PARK
115   20:01 MIKE GRAHAM    -06   UXBRIDGE       
116   20:03 MIKE VERLA     -07   UXBRIDGE       
117   20:14 JOHN GUERRA    -04   ASSABET VALLEY 
118   20:20 ROBRT BLANCHARD-04   ST. BERNARD'S  
119   20:20 DAVE BYLUND    -06   AUBURN         
120   20:22 STEVE STACHURA -07   BLACKSTONE VALL
121   20:26 PAT DeCARO     -06   PROUTY         
122   20:30 JUSTIN GARIEPY -06   BLACKSTONE VALL
123   20:33 JARED BAER     -04   TAHANTO        
124   20:35 ALEX CAHOON    -06   ST. BERNARD'S  
125   20:35 JIMMY DOAN     -05   UNIVERSITY PARK
126   20:36 MICHAEL CAHOON -06   ST. BERNARD'S  
127   20:44 KEN MAHAN      -04   AUBURN         
128   20:48 WILL LAUB      -06   QUABOAG        
129   20:56 PAUL WNUK      -07   LUNENBURG      
130   20:57 ZACK LANE      -04   ST. BERNARD'S  
131   21:01 JOSE ARRIERO   -06   ASSABET VALLEY 
132   21:09 DI TRAN        -04   UNIVERSITY PARK
133   21:09 MATT SHEA      -04   AUBURN         
134   21:19 JAY SKRYPEK    -06   TAHANTO        
135   21:22 EVAN BUTCHER   -07   AUBURN         
136   21:36 MIKE CARDINALE -04   ASSABET VALLEY 
137   21:37 KENNY VO       -09   UNIVERSITY PARK
138   21:40 JOHN STEINER   -04   MONTY TECH     
139   21:42 KEVIN BUROKAS  -08   MILLBURY       
140   21:49 SHANE THOMAS   -06   MONTY TECH     
141   21:52 ANDY KUCHTA    -09   MURDOCK        
142   23:33 JOHN HOARE     -04   LUNENBURG      
143   23:46 JARED LYON     -06   TAHANTO        
144   23:58 TRI TRANG      -08   UNIVERSITY PARK
145   25:00 BRIAN SHERIDAN -07   AUBURN         

BOYS'  TEAM SCORES   DIVISION 2 - 2003
 1  WHITINSVILLE CH 73
 2  GROTON-DUNSTABL 99
 3  SUTTON          110
 4  HOPEDALE        112
 5  BROMFIELD       113
 6  NARRAGANSETT    154
 7  NIPMUC          204
 8  MURDOCK         215
 9  BLACKSTONE MILL 221
10  UXBRIDGE        248
11  PARKER          324
12  PROUTY          378
13  TAHANTO         391
14  LUNENBURG       409
15  BLACKSTONE VALL 414
16  QUABOAG         472
17  ASSABET VALLEY  489
18  MONTY TECH      523
19  AUBURN          526
20  ST. BERNARD'S   533
21  UNIVERSITY PARK 539
*******NON-TEAM SCORING SCHOOLS

OXFORD         
MILLBURY       
GRAFTON        

*******  INDIVIDUAL QUALIFIERS FOR DIVISION 2 STATE MEET FROM DIVISION 2
NICK PARKER - BROMFIELD      
CRAIG METZ - BLACKSTONE MILL
JEFFREY HILL - BLACKSTONE MILL
PATRICK FOSTER - BROMFIELD      
SAM BROWN - BROMFIELD      
SEAN McKENZIE - NIPMUC         
TODD ANDERSON - MURDOCK        




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News