Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Boston Parks Summer Track Series #1

South Boston, MA, June 26, 2003

Complete Results

Boston Center for Youth and Families & SBAC

                           Summer Series #1 - 6/26/2003
                                 Saunders Stadium
                                 South Boston, MA
                                      Results
  Girls 50 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Flaherty, Adel             5 Unattached               14.11
    2 Grealy, Deidre             4 Unattached               14.70
    3 Grandy, Jenna              4 Unattached               15.70
    4 Foley, Vickie              5 Garfield HS              16.10
  Girls 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Monohan, Meaghan          11 Unattached               16.80
    2 Kazimicrazck, Kristina    11 Unattached               17.40
    3 Hicks, Victoria            9 Unattached               18.80
    4 Kilcommons, Maureen       10 Unattached               21.60
    5 Flaherty, Adel             5 Unattached               27.70
    6 Grealy, Deidre             4 Unattached               32.60
    7 Coyne, Annie               4 Unattached               34.40
    8 Grandy, Jenna              4 Unattached               34.90
  Girls 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Monohan, Meaghan          11 Unattached             1:29.20
    2 Kazimicrazck, Kristina    11 Unattached             1:38.90
    3 Kilcommons, Maureen       10 Unattached             1:44.80
    4 Hicks, Victoria            9 Unattached             1:53.20
  Girls Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Monohan, Meaghan          11 Unattached            10-08.50
    2 Kazimicrazck, Kristina    11 Unattached             9-09.00
    4 Hicks, Victoria            9 Unattached             6-11.00
    5 Flaherty, Adel             5 Unattached             4-08.00
    6 Kilcommons, Maureen       10 Unattached             4-06.50
    7 Grealy, Deidre             4 Unattached             3-09.50
    8 ?, Olivia                    Unattached             3-00.50
    9 Coyne, Annie               4 Unattached             2-07.00
   10 Tharivat, Mariam           4 Unattached             1-10.00
  Girls Javelin Throw TURBO
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Monohan, Meaghan          11 Unattached               48-00
    2 Kazimicrazck, Kristina    11 Unattached               40-00
    3 Kilcommons, Maureen       10 Unattached               24-00
    4 Hicks, Victoria            9 Unattached               22-00
  Women 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Lawson, Sarah                Greater Boston TC        13.58
  Boys 50 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Coyne, Sean                4 Unattached               15.00
  Boys 100 Meter Dash
  ==========================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Asack, Paul               13 Unattached               13.30   2
    2 Hicks, Nicholas            7 Unattached               17.10   1
    3 Mayer, Kevin               7 Unattached               17.50   1
    4 Gar, Paul                  7 Unattached               17.80   1
    5 Tharivat, Yousef          10 Unattached               18.20   2
    6 Flaherty, Niiamh           8 Unattached               18.50   2
    7 Goslin, Paul               8 Unattached               19.10   2
    8 Tharivat, Ismaeel         12 Unattached               19.50   2
    9 Kazimicrazck, Robert      10 Unattached               22.00   2
   10 Tharivat, Haroon           5 Unattached               23.60   1
   11 Grande, Joe                6 Unattached               24.20   1
   12 Flaherty, Karon            7 Unattached               24.40   1
   13 Grande, Chris              7 Unattached               25.80   1
   14 Coyne, Sean                4 Unattached               32.90   1
  Boys 400 Meter Dash
  ==========================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Asack, Paul               13 Unattached             1:23.90   1
    2 Tharivat, Yousef          10 Unattached             1:34.10   1
    3 Goslin, Paul               8 Unattached             1:35.90   1
    4 Mayer, Kevin               7 Unattached             1:43.50   1
    5 Gar, Paul                  7 Unattached             1:43.80   1
    6 Flaherty, Niiamh           8 Unattached             1:46.50   2
    7 Tharivat, Ismaeel         12 Unattached             1:48.40   1
    8 Hicks, Nicholas            7 Unattached             1:48.50   1
    9 Kazimicrazck, Robert      10 Unattached             1:48.80   1
   10 Flaherty, Karon            7 Unattached             2:18.90   1
   11 Grande, Joe                6 Unattached             3:06.30   1
   12 Grande, Chris              7 Unattached             4:06.50   2
  Boys 800 Meter Run
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Tharivat, Ismaeel         12 Unattached             3:38.50
    2 Goslin, Paul               8 Unattached             3:42.00
    3 Tharivat, Yousef          10 Unattached             3:48.60
    4 Gar, Paul                  7 Unattached             4:12.40
    5 Hicks, Nicholas            7 Unattached             4:41.50
    6 Mayer, Kevin               7 Unattached             5:09.00
  Boys Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Asack, Paul               13 Unattached            14-03.00
    2 Kiley, Sean                  Medfield              12-11.50
    3 Tharivat, Ismaeel         12 Unattached             8-11.00
    4 Flaherty, Niiamh           8 Unattached             8-09.50
    5 Tharivat, Yousef          10 Unattached             8-03.50
    5 Hicks, Nicholas            7 Unattached             8-03.50
    7 Flaherty, Karon            7 Unattached             7-09.00
    8 Gar, Paul                  7 Unattached             7-00.00
    9 Kazimicrazck, Robert      10 Unattached             6-06.00
   10 Goslin, Paul               8 Unattached             6-05.00
   11 Mayer, Kevin               7 Unattached             5-07.00
   12 Grande, Joe                6 Unattached             4-07.50
   13 Tharivat, Haroon           5 Unattached             3-11.00
   14 Grande, Chris              7 Unattached             3-09.00
   15 Coyne, Sean                4 Unattached             2-04.00
  Boys Javelin Throw TURBO
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Asack, Paul               13 Unattached               51-00
    2 Hicks, Nicholas            7 Unattached               43-08
    3 Kazimicrazck, Robert      10 Unattached               41-00
    4 Tharivat, Ismaeel         12 Unattached               40-00
    5 Tharivat, Yousef          10 Unattached               39-00
    6 Goslin, Paul               8 Unattached               37-00
    6 Flaherty, Niiamh           8 Unattached               37-00
    8 Grande, Chris              7 Unattached               33-08
    9 Gar, Paul                  7 Unattached               33-06
   10 Mayer, Kevin               7 Unattached               30-09
   11 Flaherty, Karon            7 Unattached               30-08
  Men 100 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Normant, Keith               Unattached               11.44
    2 Kiley, Philip                Medfield                 11.86
    3 Asack, Zack                  Unattached               12.02
    4 Mayer, Chris                 Unattached               14.78
  Men 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Cahill, David                Greater Boston TC        51.72
    2 Kiley, Philip                Medfield                 53.08
    3 Fitzgerald, Simran           Weston HS                57.69
  Men 1 Mile Run
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Cakouros, Jason              Hurtin For Certain     4:48.89
    2 Bligh, Bobby                 Hurtin For Certain     4:49.64
    3 Forti, Chris                 Hurtin For Certain     4:52.63
    4 Kelly, Paul                  Hurtin For Certain     4:54.89
    5 Kilcommons, Jack             Archbishop Williams    4:55.50
    6 Newhall, III, WF             Irish American TC      5:00.37
    7 Corcoran, Paul               Hurtin For Certain     5:02.79
    8 Kelly, Chris                 Hurtin For Certain     5:06.51
    9 Chisholm, Brian              Archbishop Williams    5:13.38
   10 Muldoon, Paul                Hurtin For Certain     5:31.23
   11 Richter, Dan                 Hurtin For Certain     5:37.29
   12 Littelfield, Earl            Hurtin For Certain     5:37.94
   13 Kelly, David                 Hurtin For Certain     6:23.89
  Men Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Asack, Paul               13 Unattached            20-00.50
    2 Muldoon, Paul T              Unattached            19-08.00
  Men Triple Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Normant, Keith               Unattached            43-10.00
    2 Muldoon, Paul T              Unattached            36-11.00




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News