Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USATF New England Track & Field Championships

MIT, Cambridge, MA, June 15, 2003

Complete Results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England


              USATF New England Outdoor Championships - 6/15/2003              
                    MIT - Steinbrenner Track, Cambridge, MA                    
TEAM SCORING
MEN: 1.Gr.Boston TC 69; 2.Reebok Boston 34; 3.Athletics East 30; 4.WorcesterTC 21; 5.
Providence Cobras, 15; 6.Merrimack Valley Striders 8; 7.NEWalkers 6; 8.BAA, Boston International, Cambridge Sports Union 3; 11.Masters Racewalking & TF Club, 2; 12.Moose Milers & Marathoners 1.
WOMEN: 1.Gr.Boston TC 84; 2.BAA 14; 3.Athletics East 13; 4.Merrimack Valley Striders 6; 5.Cambridge Sports Union 3; 6.Reebok Boston and Central MA Striders 2; 8.Cambridge RC 1.
 
Event 1  Women 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Antonette          20 Lemans                   13.06  
  2 Lawson, Sarah                Greater Boston T         13.68  
  3 Carman, Kisha             37 Greater Boston T         13.77  
  4 Fortuna, Paula            42 Merrimack Valley         15.11  
  5 Ronsivalli, Sarah            Merrimack Valley         15.33  
  6 Green-Fatuga, Rose        31 Unattached               15.66  
 
Event 2  Men 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Egbor, Stanley               Greater Boston T         10.45   1 
  2 Campbell, Byron           27 North Carolina E         10.71   1 
  3 James, Xavier             27 Unattached               10.88   1 
  4 McSweeney, Terence        23 Unattached               11.34   1 
  5 Shreeve, ANdre            25 Unattached               11.44   1 
  6 Soderquist, Jeff             Greater Boston T         11.49   1 
  7 Manosh, Jon                  Greater Boston T         11.50   1 
  8 Pintzopoulos, Sotirios    20 Unattached               11.65   1 
  9 Crossman, Brian           36 Unattached               11.85   2 
 10 Tsikritzis, Peter         24 Athletics East           12.01   2 
 11 Fetters, Alan             27 Unattached               12.06   2 
 12 Rockwood, Jeff            25 Athletics East           12.30   2 
 13 Kuntz, Dave               18 Worcester Track          12.32   2 
 14 Davy, Roland              38 Unattached               12.62   2 
 15 Manson, Mark              39 Unattached               12.99   3 
 16 Rossivalli, Lou           50 Merrimack Valley         13.27   3 
 17 Michitson, Tim            42 Merrimack Valley         13.40   2 
 18 Carew, Muhammad           24 Unattached               15.11   3 
 -- Neumann, David            43 Unattached                 DNF   2 
 
Event 3  Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Graham, Nolle             21 Lemans                   24.13   1 
  2 Stenhouse, Vera              Unattached               24.77   1 
  3 Walkes, Andrea            23 Lemans                   25.33   1 
  4 Baldwin, Paulette         23 Lemans                   25.88   1 
  5 Brown, Antonette          20 Lemans                   26.60   1 
  6 Trainor, Kourtney            Greater Boston T         27.45   1 
  7 Lawson, Sarah                Greater Boston T         27.65   1 
  8 Esposito, Nicole          26 Athletics East           29.01   2 
  9 Johns-Rees, Gail          48 Merrimack Valley         29.90   2 
 10 Fortuna, Paula            42 Merrimack Valley         30.80   2 
 11 Derderian, Jane              Greater Boston T         30.89   2 
 12 Ronsivalli, Sarah            Merrimack Valley         31.72   2 
 
Event 4  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Egbor, Stanley               Greater Boston T         20.70   1 
  2 Campbell, Byron           27 North Carolina E         20.94   1 
  3 Fuller, Kobie             22 Greater Boston T         21.51   1 
  4 James, Xavier             27 Unattached               21.69   1 
  5 Smith, Raymond            22 Providence Cobra         22.31   1 
  6 Puleo, Chris              23 Providence Cobra         22.40   1 
  7 Aina, Colin               21 Providence Cobra         22.56   2 
  8 Manosh, Jon                  Greater Boston T         22.79   2 
  9 Pintzopoulos, Sotirios    20 Unattached               22.88   1 
 10 Crossman, Brian           36 Unattached               23.17   3 
 11 Callum, David                Greater Boston T         23.25   2 
 12 Martin, Eric              24 Unattached               23.97   2 
 13 Watts, Jim                41 Sprint Force Ame         24.16   3 
 14 Kuntz, Dave               18 Worcester Track          24.36   2 
 15 Boedeker, Steve           33 Unattached               24.78   3 
 16 Pierce, Roger             58 Sprint Force Ame         24.97   4 
 17 Neumann, David            43 Unattached               25.55   3 
 18 Blake, Carroll            53 Sprint Force Ame         25.62   4 
 19 Elliot, Michael           43 Unattached               25.88   3 
 20 DeLuz, Michael            43 Wabanski Strider         26.23   4 
 21 Michitson, Tim            42 Merrimack Valley         27.79   3 
 22 Davy, Roland              38 Unattached               32.21   2 
 
Event 5  Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bromell, Jana                Greater Boston T         56.32  
  2 Regan, Catherine             Greater Boston T         57.57  
  3 Ayrton, Zenia             31 Unattached               59.28  
  4 Johns-Rees, Gail          48 Merrimack Valley       1:11.77  
 
Event 6  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lewis, Lubert             24 Reebok Boston            48.25   1 
  2 Dilday, Sekou                Greater Boston T         49.71   1 
  3 Lerner, Casey             26 Reebok Boston            49.98   1 
  4 Puleo, Chris              23 Providence Cobra         50.25   1 
  5 Stott, Tim                23 Unattached               50.54   1 
  6 Cahill, Dave                 Greater Boston T         51.37   2 
  7 Colon, Andie                 Greater Boston T         51.72   1 
  8 Ibric, Merzudin           17 Unattached               52.01   2 
  9 Watts, Jim                41 Sprint Force Ame         52.09   2 
 10 Sherry, Eric              23 Reebok Boston            52.62   1 
 11 Vuu, Jason                18 Unattached               54.48   3 
 12 Jones, Ed                    Greater Boston T         54.85   2 
 13 Neron, Philippe           40 Unattached               54.87   2 
 14 Pierce, Roger             58 Sprint Force Ame         55.67   2 
 15 Blake, Carroll            53 Sprint Force Ame         56.47   2 
 16 Neumann, David            43 Unattached               56.89   2 
 17 Caro, Gino                42 Unattached             1:02.04   3 
 18 Rossivalli, Lou           50 Merrimack Valley       1:05.74   3 
 
Event 7  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gradhand, Ulrike             Greater Boston T       2:17.73  
  2 Isbitz, Sarah             17 Unattached             2:19.88  
  3 Esposito, Nicole          26 Athletics East         2:21.10  
  4 Subin, Keely                 Greater Boston T       2:21.13  
  5 Brace, Katie              26 Unattached             2:23.04  
  6 Gardiner, Eliza           17 Cambridge Runnin       2:25.01  
  7 Fletcher, Sumner          17 Worcester Track        2:40.0h  
 
Event 8  Men 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ciollo, Joe               26 Reebok Boston          1:52.83   1 
  2 Grignon, Na'im               Boston Athletic        1:53.09   1 
  3 Weeks, Scott              31 Syracuse Charger       1:53.48   1 
  4 Fatuga, Gbolahan          29 Reebok Boston          1:53.76   1 
  5 Paterno, Jeff             29 Reebok Boston          1:53.78   1 
  6 Kress, Mike               23 Athletics East         1:55.05   1 
  7 LaRosa, Mark              24 Athletics East         1:55.34   1 
  8 Fenety, Erik              17 Club Athletisme        1:56.48   1 
  9 Bayliss, Trevor           27 Greater Boston T       1:57.73   1 
 10 Johnson, Dan                 Boston Athletic        1:57.93   1 
 11 Sullivan, Matthew         25 Athletics East         1:58.49   2 
 12 Rudd, Tim                 22 Providence Cobra       1:59.49   2 
 13 Potter, Christopher       38 Unattached             2:01.87   2 
 14 Heffernan, Kevin          43 Unattached             2:07.50   2 
 15 Buggia, Adam                 Greater Boston T       2:08.50   2 
 16 Elliott, Glenn            40 Westchester TC         2:12.18   2 
 
Event 9  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 O'Mahoney, Orla              Boston Athletic        4:28.39  
  2 Scott, Sascha             27 New Balance Pace       4:28.66  
  3 DeCamp, Amy                  Boston Athletic        4:28.97  
  4 Droomgoole, Erin          23 Reebok Boston          4:29.47  
  5 Thalmann, Kim                Boston Athletic        4:30.44  
  6 Schneider, Maura          29 Reebok Boston          4:33.93  
  7 Van Orden, Margie         24 Reebok Boston          4:38.22  
  8 Lyman, Amy                   Boston Athletic        4:42.70  
  9 McCormick, Megan          24 Athletics East         4:44.74  
 10 Siegrist, Sloan              Greater Boston T       4:47.11  
 11 Leier, Melissa               Greater Boston T       4:47.98  
 12 Ganey, Meghann            23 Reebok Boston          4:48.85  
 13 Gagne, Bridget            20 Unattached             4:55.49  
 14 Whitmore, Heather         24 Athletics East         5:09.98  
 15 Wasilenko, Katie             Greater Boston T       5:14.15  
 16 Fletcher, Sumner          17 Worcester Track        5:35.23  
 17 Lein, Karen               45 Liberty AC             6:19.14  
 
Event 10  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gallo, Anthony            23 Syracuse Charger       3:48.99  
  2 Hyde, Bruce               20 Unattached             3:52.64  
  3 Juliano, Dave             23 Reebok Boston          3:54.61  
  4 Deane, George             23 Athletics East         3:55.79  
  5 Metcalf, Adam             24 Athletics East         3:55.90  
  6 Alliette, Kevin           22 Unattached             3:56.75  
  7 LaVallee, Roland          24 Reebok Boston          3:57.34  
  8 Slovik, Jay               24 Greater Boston T       4:03.97  
  9 Tomlinson, Sarad             Greater Boston T       4:13.05  
 10 Parenteau, Joe            20 Providence Cobra       4:16.32  
 11 Merkhofer, Evan              Greater Boston T       4:20.80  
 12 Raunig, Colin             18 Unattached             4:28.10  
 13 Ellison, Ed               42 Athletics East         4:31.72  
 14 Kelley, Joe               44 Unattached             4:32.28  
 15 Newhall, WF               45 Unattached             4:34.92  
 16 McArdle, Colin            59 Greater Boston T       4:37.56  
 
Event 11  Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carrara, Christy Mae         Boston Athletic       10:18.99  
  2 Leier, Melissa               Greater Boston T      10:34.20  
  3 Bellisle, Marge           47 Central Mass Str      10:44.24  
  4 Bradley, Margaret            Greater Boston T      10:55.71  
  5 Bonstelle, Christy           Greater Boston T      11:35.51  
 
Event 12  Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cake, Judson              25 Athletics East         9:02.26  
  2 Marion, Richard           41 Athletics East         9:08.60  
  3 Voliva, Rich                 Greater Boston T       9:12.79  
  4 Wells, Kit                   Greater Boston T      10:06.53  
  5 DeLuz, Michael            43 Wabanski Strider      11:12.57  
 
Event 13  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Willis, Breeda            30 New Balance           15:43.64  
  2 Smith, Kim                21 Unattached            15:49.30  
  3 Bradley, Margaret            Greater Boston T      18:24.74  
  4 Guzman, Alison               Greater Boston T      19:15.19  
 -- Famous, Katie                Greater Boston T           DNF  
 -- Davenport, Marie          28 New Balance                DNF  
 
Event 14  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hinchion, John            22 Merrimack Valley      15:29.51  
  2 Mayall, Mark              31 Reebok Boston         15:36.67  
  3 Sullivan, Matthew         25 Athletics East        15:45.35  
  4 Kress, Stephen            18 Unattached            15:51.98  
  5 Carde, Coley              27 Moose Milers and      15:56.69  
  6 Putnam, Gregory              Unattached            15:59.18  
  7 Garcia, Jim               44 Greater Lowell R      16:28.53  
  8 Rhoades, Jim              34 Athletics East        16:32.50  
  9 Benestead, Christopher    25 Boston Athletic       16:36.35  
 10 Davie, Bruce              39 Greater Boston T      16:37.81  
 11 Bunker, MIKE              21 Unattached            16:44.46  
 12 Hardy, Harris                Athletics East        16:51.72  
 13 Zawadzki, Jeffrey         20 Unattached            16:54.98  
 14 Scippa, Marcello          35 Unattached            17:07.03  
 15 Nolan, Matthew            26 Greater Boston T      17:12.88  
 -- Davenport, Dave           27 Unattached                 DNF  
 
Event 15  Women 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wenninger, Holly          38 Athletics East        17:58.99  
  2 Fine, Dorothy             58 Cambridge Sports      20:30.58  
 
Event 16  Men 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Savilonis, Brian          53 New England Walk      14:57.04  
  2 Peckiconis, Steve         44 Cambridge Sports      16:13.24  
  3 Knatt, Tom                60 New England Walk      17:29.39  
  4 Kouchaoui, El Hassan      45 Masters Racewalk      17:45.00  
  5 Mansbach, Charles         58 New England Walk      18:26.67  
 
Event 17  Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Foster, Barbara           28 Unattached               23.82  
 
Event 18  Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Aina, Colin               21 Providence Cobra         14.70  
  2 Gabisi, Najimu            28 Boston Internati         15.47  
  3 Francis, Shen             25 Unattached               17.08  
  4 Lemaire, Matt             22 Worcester Track          17.50  
 
Event 19  Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walkes, Andrea            23 Lemans                 1:04.82  
  2 Trainor, Kourtney            Greater Boston T       1:06.30  
  3 Foster, Barbara           28 Unattached             1:25.46  
 
Event 20  Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Francis, Shen             25 Unattached               55.09  
  2 Normant, Keith            20 Unattached               57.66  
  3 Rockwood, Jeff            25 Athletics East           58.04  
  4 Elliot, Ross              17 Unattached             1:00.41  
  5 Vuu, Jason                18 Unattached             1:06.44  
  6 Graff, Warren             57 Sprint Force Ame       1:09.10  
 
Event 21  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Crowley, Tara             25 Unattached            10:48.38  
  2 Brennand, Kristen            Greater Boston T      11:27.30  
  3 Foster, Barbara           28 Unattached            16:05.60  
 
Event 22  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sallberg, Jacques         28 Unattached             8:48.30  
  2 Carrara, Ryan             26 Reebok Boston          9:31.76  
  3 FFlamino, Aaron           28 Athletics East         9:35.12  
  4 Newsham, Bill                Greater Boston T      11:04.85  
  5 Dunbar, Travis            24 Athletics East        11:21.16  
 
Event 24  Women High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dorrel, Sarah                Greater Boston T       4-08.25      1.42m 
  2 Trainor, Kourtney            Greater Boston T       4-08.25      1.42m 
 
Event 25  Men High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shears, Adrian            23 Unattached             6-09.00      2.05m 
  2 Earle, Sean                  Greater Boston T       6-08.00      2.03m 
  3 Tsikritzis, Peter         24 Athletics East         6-04.00      1.93m 
  4 Sobel, Richard            54 Greater Boston T       5-03.00      1.60m 
 
Event 26  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tweedie, Cat                 Greater Boston T      10-06.00      3.20m 
  2 Barry, Krystal            18 Unattached             8-00.00      2.43m 
 
Event 27  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Salingera, Aaron          22 Unattached            15-00.00      4.57m 
  2 Abel, Eric                   Greater Boston T      14-00.00      4.26m 
  3 Kwon, Daniel              23 Unattached            13-06.00      4.11m 
  4 Fish, Mark                   Unattached            13-00.00      3.96m 
 -- Bowery, Brad              22 Unattached                  NH            
 
Event 28  Women Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Graham, Nolle             21 Lemans                   6.41m   21-00.50 
  2 Stenhouse, Vera              Unattached               6.08m   19-11.50 
  3 Baldwin, Paulette         23 Lemans                   5.94m   19-06.00 
  4 Brantle, Cheryl           32 New Have Age Gro         5.45m   17-10.75 
  5 Trainor, Kourtney            Greater Boston T         4.68m   15-04.25 
  6 Day, Megan                14 Unattached               4.03m   13-02.75 
  7 Derderian, Jane              Greater Boston T         3.81m   12-06.00 
 
Event 29  Men Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Robinson, Jerome          34 Lemans                   7.33m   24-00.75 
  2 Aina, Colin               21 Providence Cobra         7.21m   23-08.00 
  3 Soderquist, Jeff             Greater Boston T         6.86m   22-06.25 
  4 McCorquodale, Shawn       19 Worcester Track          6.66m   21-10.25 
  5 Smith, Raymond            22 Providence Cobra         6.44m   21-01.50 
  6 Tsikritzis, Peter         24 Athletics East           5.89m   19-04.00 
  7 Luong, Kien                  Greater Boston T         5.76m   18-10.75 
  8 Lemaire, Matt             22 Worcester Track          5.55m   18-02.50 
 
Event 30  Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lutterloh, Tilita         22 Lemans                  11.72m   38-05.50 
  2 Stenhouse, Vera              Unattached              11.54m   37-10.50 
  3 Kelley, Casey             23 Unattached              10.81m   35-05.75 
 
Event 31  Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Curry, Richard            29 Shore AC                16.00m   52-06.00 
  2 Thomas, Sean              22 Unattached              14.46m   47-05.25 
  3 McCorquodale, Shawn       19 Worcester Track         12.61m   41-04.50 
  4 Ouarraioui, Amine         19 Greater Boston T        12.57m   41-03.00 
  5 Colon, Andie                 Greater Boston T        12.44m   40-09.75 
  6 Bowery, Brad              22 Unattached              11.91m   39-01.00 
  7 Kwon, Daniel              23 Unattached              11.70m   38-04.75 
  8 Bergeron, David           20 Worcester Track         11.28m   37-00.25 
 -- Fetters, Alan             27 Unattached                FOUL            
 
Event 32  Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Connor, Stacey            24 Unattached              36.41m     119-05 
  2 Porter, Catheryne         16 Unattached              30.88m     101-04 
 
Event 33  Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Zolkiewicz, Michael       25 Unattached              54.05m     177-04 
  2 Anderson, Derek           19 Northeastern TC         50.92m     167-01 
  3 Golcnor, Jake             19 Brown University        43.41m     142-05 
  4 Ferrara, Chris               Greater Boston T        41.42m     135-11 
  5 Sawler, Jaime                Greater Boston T        40.27m     132-01 
  6 Blose, Ethan                 Unattached              40.04m     131-04 
  7 Lemieux, James               Greater Boston T        38.85m     127-05 
  8 Lammi, Eric               48 Unattached              38.76m     127-02 
  9 Mills, Stephen            18 Unattached              37.14m     121-10 
 10 Chamoy, Todd                 Unattached              35.32m     115-10 
 -- Walls, Kent               19 Brown University          FOUL            
 -- Puloka, David                Greater Boston T          FOUL            
 
Event 36  Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Riettie, Kateema          29 Unattached              50.63m     166-01 
  2 Burnell, Eliza            23 Unattached              41.25m     135-04 
  3 Williams, Amelia          20 Unattached              38.48m     126-03 
  4 Kelley, Casey             23 Unattached              36.18m     118-08 
 
Event 37  Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 DeStefano, Rich              Unattached              65.62m     215-03 
  2 Black, Bryan              23 Unattached              65.32m     214-04 
  3 Blose, Ethan                 Unattached              61.22m     200-10 
  4 Viafore, Scott            18 Unattached              56.44m     185-02 
  5 Martin, Eric              24 Unattached              52.15m     171-01 
  6 Bergeron, David           20 Worcester Track         51.88m     170-02 
  7 Lammi, Eric               48 Unattached              48.91m     160-05 
  8 Womack, Jackson           16 Unattached              46.90m     153-10 
  9 Michitson, Tim            42 Merrimack Valley        42.59m     139-09 
 10 Youngs, Robert            69 Unattached              39.30m     128-11 
 11 Rossivalli, Lou           50 Merrimack Valley        32.33m     106-01 
 -- Abbott, Brenner           28 Unattached                FOUL            
 
Event 38  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bromell, Jana                Greater Boston T        11.82m   38-09.50 
  2 Connor, Stacey            24 Unattached              10.78m   35-04.50 
  3 Porter, Catheryne         16 Unattached              10.21m   33-06.00 
  4 Williams, Leyla           21 Unattached              10.20m   33-05.75 
  5 Trainor, Kourtney            Greater Boston T        10.10m   33-01.75 
 
Event 39  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Anderson, Derek           19 Northeastern TC         16.16m   53-00.25 
  2 Ferrara, Chris               Greater Boston T        15.09m   49-06.25 
  3 Zolkiewicz, Michael       25 Unattached              15.01m   49-03.00 
  4 Dissell, Matt             20 Worcester Track         13.10m   42-11.75 
  5 Mills, Stephen            18 Unattached              12.47m   40-11.00 
  6 Lammi, Eric               48 Unattached              11.37m   37-03.75 
 
Event 40  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                        52.89  
 
Event 41  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                        41.70  
  2 Northeastern TC  'A'                                  42.91  
  3 Worcester Track Club  'A'                             46.53  
 
Event 42  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Lemans  'A'                                         3:55.25  
  2 Greater Boston Track Club  'A'                      3:57.39  
  3 Athletics East  'A'                                 4:36.52  
 
Event 43  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Reebok Boston  'A'                                  3:16.44  
  2 Greater Boston Track Club  'A'                      3:17.82  
  3 Athletics East  'A'                                 3:25.78  
  4 Greater Boston Track Club  'B'                      3:41.05  




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News