Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hingham HS Wednesday Night Twilight Series Meet #2

Hingham, MA, July 2, 2003

Twilight Series #2

RKates


Licensed to Notre Dame Academy                            Hy-Tek's Meet Manager
                  Hingham HS Twlight Series Meet #1 - 6/25/03                  
                                  Hingham, MA                                  
                                    Results                                    
 
Girls 10&U 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   660 Corcoran, Jillian   10 South Shore Fire         17.10   2 
  2   647 Branagon, Melissa   10 South Shore Expr         18.30   2 
  3   649 Michaelson, Alex     9 Unattached               18.70   2 
  4   598 McManus, Ciara      10 South Shore Fire         19.20   2 
  5   654 Igo, Rachel            South Shore Fire         20.10   1 
  6   604 Betts, Ashley        6 South Shore Fire         21.80   1 
  7   635 McGaughlin, Erin     5 South Shore Fire         25.50   1 
 
Girls 11-14 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   599 Callahan, Meaghan   14 South Shore Fire         12.80   5 
  2   648 Timmons, JoJo       12 South Shore Expr         13.50   3 
  3   589 Thungpaithoon, Liz  13 South Shore Expr         14.80   3 
  4   633 Davis, Caroline     14 South Shore Fire         15.10   3 
  5   634 Davis, Julie        12 South Shore Fire         15.20   4 
  6   594 Arens, Elizabeth    12 South Shore Expr         15.40   3 
  7   658 Lewis, Brett        12 South Shore Fire         15.60   3 
  8   630 Hessner, Molly      11 South Shore Fire         15.70   4 
  9   596 Invernizzi, Stepha  12 South Shore Fire         16.60   3 
 10   657 Kincaid, Molly      12 South Shore Expr         16.70   4 
 11   590 Marchant, Renee     13 South Shore Expr         17.50   4 
 
Girls 15+ 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   593 Traina, Jocelyn     15 South Shore Expr         12.90   5 
 
Girls 10&U 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   603 Betts, Amanda       10 South Shore Fire         36.80  
  2   604 Betts, Ashley        6 South Shore Fire         43.10  
  3   654 Igo, Rachel            South Shore Fire         44.20  
  4   615 Pawlowski, Katrina   6 South Shore Fire         52.50  
  5   635 McGaughlin, Erin     5 South Shore Fire         54.90  
 
Girls 11-14 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   634 Davis, Julie        12 South Shore Fire         32.20   2 
  2   658 Lewis, Brett        12 South Shore Fire         33.00   2 
  3   630 Hessner, Molly      11 South Shore Fire         33.40   2 
 
Girls 15+ 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   650 Michaelson, Jamie   16 Unattached               28.00   2 
 
Girls 10&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   603 Betts, Amanda       10 South Shore Fire       1:21.40  
  2   660 Corcoran, Jillian   10 South Shore Fire       1:26.30  
  3   615 Pawlowski, Katrina   6 South Shore Fire       1:56.70  
  3   604 Betts, Ashley        6 South Shore Fire       1:56.70  
  5   635 McGaughlin, Erin     5 South Shore Fire       1:56.80  
 
Girls 10&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   660 Corcoran, Jillian   10 South Shore Fire       3:19.50  
 
Girls 11-14 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   594 Arens, Elizabeth    12 South Shore Expr       2:44.30  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 South Shore Express TC  'B'                           55.40  
  2 South Shore Fireboltz TC  'B'                         59.40  
  3 South Shore Fireboltz TC  'C'                       1:00.20  
  4 South Shore Fireboltz TC  'D'                       1:12.80  
  5 South Shore Express TC  'A'                         1:18.40  
  6 South Shore Fireboltz TC  'A'                       1:39.90  
 
Boys 10&U 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   614 Tuplin, Trevor       8 South Shore Fire         15.20  
  2   655 Igo, Peter          10 South Shore Fire         16.40  
  3   595 Invernizzi, Nick    10 South Shore Fire         16.80  
  4   620 Driscoll, Liam       8 Unattached               18.30  
  5   662 Pratt, Michael       9 South Shore Expr         18.70  
  6   656 Kincaid, Michael    10 South Shore Expr         20.80  
 
Boys 11-14 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   626 Roell, Paul         14 South Shore Fire         13.30   2 
  2   646 Chin, Matt          14 South Shore Fire         13.90   2 
 
Boys 15+ 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   607 Sacchetti, John     17 Unattached               12.00   3 
  2   652 Mambro, Jamie       17 Unattached               12.60   3 
  3   664 Lincoln, Brennan    16 Unattached               12.80   3 
  4   619 Wood, Jeremy        15 Unattached               13.00   3 
  5   584 Butler, Graeme      15 Unattached               13.10   3 
  6   624 Carroll, Keith      19 Unattached               14.50   3 
 
Boys 10&U 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   614 Tuplin, Trevor       8 South Shore Fire         31.90  
  2   595 Invernizzi, Nick    10 South Shore Fire         36.00  
  3   651 Stewart, Patrick    10 Unattached               36.90  
  4   620 Driscoll, Liam       8 Unattached               39.70  
  5   662 Pratt, Michael       9 South Shore Expr         40.10  
 
Boys 11-14 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   663 Butler, Alastair    12 South Shore Fire         32.90   2 
 
Boys 15+ 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   607 Sacchetti, John     17 Unattached               24.70   3 
  2   591 Traina, Adam        17 Unattached               25.00   3 
  3   587 Stewart, Brian      17 Unattached               26.00   3 
  4   619 Wood, Jeremy        15 Unattached               27.00   2 
  5   665 Valley, Derek       16 Unattached               27.50   2 
  6   624 Carroll, Keith      19 Unattached               29.70   3 
 
Boys 10&U 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   614 Tuplin, Trevor       8 South Shore Fire       1:21.20   2 
  2   636 McGaughlin, Connor   9 South Shore Fire       1:29.50   2 
  3   620 Driscoll, Liam       8 Unattached             1:29.60   2 
 
Boys 15+ 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   653 Alfis, Craig        17 Unattached               58.10  
  2   652 Mambro, Jamie       17 Unattached               59.10  
  3   666 Grace, Evan         16 Unattached             1:00.60  
 
Boys 15+ 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   588 Jakins, Stephen     17 Unattached             5:01.00  
  2   653 Alfis, Craig        17 Unattached             5:18.70  
  3   587 Stewart, Brian      17 Unattached             5:20.30  
  4   661 Koenen, Paul        44 South Shore Fire       5:20.80  
  5   669 Dunbar, Jay         22 Unattached             5:38.80  
  6   584 Butler, Graeme      15 Unattached             5:51.40  
 
Boys 10&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   636 McGaughlin, Connor   9 South Shore Fire       3:23.70  
  2   616 Pawlowski, Jesse     8 South Shore Fire       3:34.10  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Unattached  'B'                                       50.80  
  2 Unattached  'A'                                       51.30  
  3 Unattached  'C'                                       52.80  
  4 Unattached  'D'                                       53.10  
 
Men 15+ High Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   667 Feeley, Shawn       17 Unattached             5-08.00  
  2   591 Traina, Adam        17 Unattached             5-06.00  
  3   664 Lincoln, Brennan    16 Unattached             5-02.00  
  4   668 Gay, Branden        16 Unattached             5-00.00  
  5   584 Butler, Graeme      15 Unattached             4-06.00  
 
Women 15+ High Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   670 Heaberlin, Heather  16 South Shore Fire       4-08.00  
  1   593 Traina, Jocelyn     15 South Shore Expr       4-08.00  
 
Boys 10&U Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   655 Igo, Peter          10 South Shore Fire      11-09.00  
  2   662 Pratt, Michael       9 South Shore Expr       9-00.75  
 
Girls 10&U Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   603 Betts, Amanda       10 South Shore Fire       8-07.50  
  2   598 McManus, Ciara      10 South Shore Fire       6-07.50  
  3   654 Igo, Rachel            South Shore Fire       6-04.50  
 --   604 Betts, Ashley        6 South Shore Fire          FOUL  
 
Boys 11-14 Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   663 Butler, Alastair    12 South Shore Fire      10-07.00  
 --   646 Chin, Matt          14 South Shore Fire          FOUL  
 --   626 Roell, Paul         14 South Shore Fire          FOUL  
 
Girls 11-14 Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   599 Callahan, Meaghan   14 South Shore Fire      12-04.00  
  2   594 Arens, Elizabeth    12 South Shore Expr      11-03.00  
  3   633 Davis, Caroline     14 South Shore Fire      10-07.50  
  4   658 Lewis, Brett        12 South Shore Fire      10-04.50  
 
Men 15+ Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   619 Wood, Jeremy        15 Unattached            15-03.00  
  2   624 Carroll, Keith      19 Unattached            13-03.00  
 
Women 15+ Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   593 Traina, Jocelyn     15 South Shore Expr      15-03.25  
  2   650 Michaelson, Jamie   16 Unattached            13-07.75  
 
Mixed Discus Throw
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   645 Mills, Steve        18 Unattached              118-04  
  2   659 Cushing, Tom        16 Unattached              103-06  
  3   606 Mills, Ashley       16 South Shore Expr         91-04  
 
Girls 10&U Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   647 Branagon, Melissa   10 South Shore Expr         30-06  
  2   598 McManus, Ciara      10 South Shore Fire         18-09  
 
Boys 10&U Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   656 Kincaid, Michael    10 South Shore Expr         26-09  
 
Girls 11-14 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   596 Invernizzi, Stepha  12 South Shore Fire         64-06  
  2   648 Timmons, JoJo       12 South Shore Expr         45-05  
  3   657 Kincaid, Molly      12 South Shore Expr         42-09  
  4   589 Thungpaithoon, Liz  13 South Shore Expr         39-05  
  5   590 Marchant, Renee     13 South Shore Expr         34-07  
 
Men 15+ Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   664 Lincoln, Brennan    16 Unattached              118-01  
  2   666 Grace, Evan         16 Unattached              107-02  
  3   665 Valley, Derek       16 Unattached               64-07  



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News