Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USATF East Region Masters Track and Field Champ's

Springfield College, Springfield, MA, July 26, 2003

Complete Results

USATF New England

office@usatfne.org

Results courtesy of the USATF New England



            USATF Masters Eastern Regional T&F Champs. - Sat 7/26/2003             
                 Springfield College, Springfield MA                           
                                    Results                                    
 
Event 1  W30 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Crotty, Karlyn           W31 Unattached               14.77  
 
Event 3  W40 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fortuna, Paula           W42 Merrimack Valley         14.52  
  2 Tallarico, Jayne         W40 Unattached               15.73  
 
Event 5  W50 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Curtis, Margaret         W54 Unattached               14.15  
  2 Stubendorff, Hillen      W54 Vertical Assault         15.08  
 
Event 8  W65 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan, Barbara          W67 Unattached               16.27  
  2 Meiler, Flo              W69 Unattached               18.67  
  3 Hufnagel, Dolores        W69 Unattached               22.49  
 
Event 9  W70+ 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McGowan, Ann             W79 Unattached               22.17  
 
Event 12  W40 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fortuna, Paula           W42 Merrimack Valley         30.77  
  2 Tallarico, Jayne         W40 Unattached               32.16  
 
Event 13  W45 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johns-Rees, Gail         W48 Merrimack Valley         31.21  
 
Event 14  W50 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Curtis, Margaret         W54 Unattached               29.74  
 
Event 17  W65 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan, Barbara          W67 Unattached               35.53  
 
Event 22  W40 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tallarico, Jayne         W40 Unattached             1:10.37  
 
Event 23  W45 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johns-Rees, Gail         W48 Merrimack Valley       1:11.68  
 
Event 24  W50 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Curtis, Margaret         W54 Unattached             1:05.50  
  2 Stubendorff, Hillen      W54 Vertical Assault       1:09.55  
 
Event 25  W55 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Petra, Zoerner           W56 Unattached             1:22.91  
 
Event 26  W60 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott, Judy              W62 Sugarloaf Mounta       1:45.39  
 
Event 31  W35 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Silveira, Ellen          W35 Irish American T       2:34.86  
 
Event 37  W65 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harada, Mary             W68 Liberty Athletic       3:33.33  
 
Event 42  W40 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tallarico, Jayne         W40 Unattached             5:56.40  
 
Event 43  W45 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bellisle, Marge          W48 Central Mass Str       5:23.75  
  2 Lein, Karen              W45 Liberty Athletic       6:53.98  
 
Event 44  W50 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sterling, Sherisa        W50 Liberty Athletic       7:14.50  
 
Event 47  W65 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harada, Mary             W68 Liberty Athletic       7:21.04  
 
Event 52  W40 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Burns, Maureen           W43 Central Mass Str      19:02.48  
 
Event 53  W45 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vareas, Tina Marie       W49 Unattached            22:59.54  
  2 Lein, Karen              W45 Liberty Athletic      23:35.26  
 
Event 54  W50 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sterling, Sherisa        W50 Liberty Athletic      24:51.20  
 
Event 55  W55 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stewart, Barbara         W59 Unattached            28:22.93  
 
Event 61  W35 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wenninger, Holly         W38 Athletics East        31:18.75  
 
Event 64  W50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Duskey, Heidi            W50 New England Walk           DNF  
 
Event 65  W55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Godfrey, Patricia        W56 Cambridge Sports      35:07.16  
  2 Fine, Dorothy            W59 Cambridge Sports      37:41.09  
 
Event 66  W60 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harriman, Joanne         W60 New England Walk      33:18.63  
 
Event 72  W40 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Allie-Morrill, Pamela    W40 Unattached             7:55.67  
 
Event 82  W40 80 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gunneson, Pamela         W42 Unattached               14.70  
 
Event 87  W65 80 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan, Barbara          W67 Unattached               17.37  
 
Event 97  W65 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Jordan, Barbara          W67 Unattached                 DNF  
 
Event 106  W60 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oppenheimer, Martha      W60 Unattached               2.00m    6-06.75 
 
Event 107  W65 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Meiler, Flo              W69 Unattached               2.73m    8-11.50 
  2 McGowan, Ann             W79 Unattached               2.28m    7-05.75 
  3 Perkins, Alverta         W79 Unattached               1.74m    5-08.50 
 
Event 117  W65 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Meiler, Flo              W69 Unattached               6.50m   21-04.00 
  2 McGowan, Ann             W79 Unattached               4.16m   13-07.75 
 
Event 120  W30 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nakatake, Kimiko         W32 Unattached               1.50m    4-11.00 
 
Event 122  W40 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Gunneson, Pamela         W42 Unattached               1.35m    4-05.00 
  2 Houseman, Denise         W41 New Hampshire Tr         1.30m    4-03.25 
  3 Schieffelin, Stacey      W41 Unattached               1.10m    3-07.25 
 
Event 124  W50 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stubendorff, Hillen      W54 Vertical Assault         1.25m    4-01.25 
  2 Petra, Zoerner           W56 Unattached               1.15m    3-09.25 
 
Event 127  W65 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Meiler, Flo              W69 Unattached               1.05m    3-05.25 
 
Event 134  W50 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stubendorff, Hillen      W54 Vertical Assault         2.75m    9-00.25 
 
Event 137  W65 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Meiler, Flo              W69 Unattached               1.83m    6-00.00 
 
Event 140  W30 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lacy, Sheri              W32 Unattached              36.32m     119-02 
 
Event 142  W40 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W43 Unattached              42.21m     138-06 
  2 Houseman, Denise         W41 New Hampshire Tr        28.53m      93-07 
 
Event 146  W60 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Swinton, Margery         W60 Unattached              21.25m      69-09 
  2 Scott, Judy              W62 Sugarloaf Mounta        18.08m      59-04 
  3 Oppenheimer, Martha      W60 Unattached              17.43m      57-02 
  4 Katz, Roslyn             W61 New York Masters         9.94m      32-07 
 
Event 147  W65 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Meiler, Flo              W69 Unattached              20.79m      68-02 
  2 Youngs, Joan             W66 Unattached              18.58m      60-11 
  3 Cirucnick, Anne          W68 New York Masters        16.64m      54-07 
 
Event 148  W70+ Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Faber, Dolores           W70 New York Masters        15.03m      49-04 
  2 Perkins, Alverta         W79 Unattached              12.93m      42-05 
  3 Patch, Harriet           W72 Unattached              12.13m      39-09 
  4 McGowan, Ann             W79 Unattached               9.79m      32-01 
 
Event 152  W40 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W43 Unattached              56.39m     185-00 
  2 Garcia, Maria            W22 Unattached              50.90m     167-00 
  3 Houseman, Denise         W41 New Hampshire Tr        37.46m     122-11 
 
Event 156  W60 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Swinton, Margery         W60 Unattached              29.33m      96-03 
  2 Oppenheimer, Martha      W60 Unattached              15.78m      51-09 
 
Event 157  W65 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cirucnick, Anne          W68 New York Masters        18.83m      61-09 
 
Event 158  W70+ Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Faber, Dolores           W70 New York Masters        19.39m      63-07 
  2 McGowan, Ann             W79 Unattached              11.03m      36-02 
 
Event 159  W20-29 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Garcia, Maria            W22 Unattached              50.90m     167-00 
 
Event 162  W40 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Charewicz, Laura         W43 Unattached              30.56m     100-03 
  2 Houseman, Denise         W41 New Hampshire Tr        17.51m      57-05 
 
Event 166  W60 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Swinton, Margery         W60 Unattached              20.08m      65-10 
  2 Katz, Roslyn             W61 New York Masters        16.55m      54-03 
  3 Oppenheimer, Martha      W60 Unattached              14.61m      47-11 
 
Event 167  W65 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Youngs, Joan             W66 Unattached              19.69m      64-07 
  2 Cirucnick, Anne          W68 New York Masters        11.06m      36-03 
 
Event 168  W70+ Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Faber, Dolores           W70 New York Masters        15.64m      51-04 
  2 McGowan, Ann             W79 Unattached              12.12m      39-09 
  3 Patch, Harriet           W72 Unattached              10.36m      34-00 
 
Event 172  W40 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W43 Unattached              13.70m   44-11.50 
  2 Houseman, Denise         W41 New Hampshire Tr        10.50m   34-05.50 
  3 Petra, Zoerner           W56 Unattached               8.94m   29-04.00 
 
Event 176  W60 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Swinton, Margery         W60 Unattached               8.63m   28-03.75 
  2 Katz, Roslyn             W61 New York Masters         7.30m   23-11.50 
  3 Scott, Judy              W62 Sugarloaf Mounta         6.89m   22-07.25 
  4 Oppenheimer, Martha      W60 Unattached               6.06m   19-10.75 
 
Event 177  W65 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Meiler, Flo              W69 Unattached               7.05m   23-01.75 
  2 Cirucnick, Anne          W68 New York Masters         7.02m   23-00.50 
  3 Jordan, Barbara          W67 Unattached               5.47m   17-11.50 
 
Event 178  W70+ Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Faber, Dolores           W70 New York Masters         5.97m   19-07.00 
  2 Patch, Harriet           W72 Unattached               5.35m   17-06.75 
  3 Perkins, Alverta         W79 Unattached               5.12m   16-09.75 
  4 McGowan, Ann             W79 Unattached               4.94m   16-02.50 
 
Event 300  M30 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eaton, Dave              M30 Syracuse Charger         11.74  
  2 Coley, Mark              M34 Unattached               12.39  
 
Event 301  M35 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Borromeo, Barney         M35 Unattached               11.25  
 
Event 302  M40 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rivera, Alex             M41 Unattached               12.12  
  2 Neumann, David           M43 Unattached               12.19  
  3 Helms, James             M44 Unattached               12.76  
 
Event 303  M45 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bartlett, John           M46 Unattached               14.34  
 
Event 304  M50 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hess, Lee                M54 Merrimack Valley         12.66  
  2 Ronsivalli, Lou          M50 Merrimack Valley         12.85  
  3 Thompson, Peter          M53 Unattached               13.15  
  4 Hitchcock, Chris         M51 Unattached               13.27  
  5 Taft, Tucker             M50 Unattached               13.46  
  6 Libow, Lawrence          M54 Unattached               14.29  
  7 Marchetti, Bob           M51 Unattached               14.77  
 
Event 305  M55 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pierce, Roger            M58 Unattached               12.69  
  2 Snyder, Gary             M59 Greater Boston T         14.48  
  3 Morse, Kenneth           M59 Unattached               15.47  
 
Event 306  M60 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Greve, Ted               M63 Tendonitis Track         14.90  
 
Event 307  M65 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Camp, Dick               M66 Sprint Force Ame         13.85  
  2 Parrish, Spencer         M66 Connecticut Race         15.00  
 
Event 308  M70+ 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Melanson, Dennis         M70 Unattached               13.86  
  2 Cox, Ed                  M75 Syracuse Charger         14.83  
  3 Mitchell, Ross           M74 Unattached               15.47  
  4 Hufnagel, William        M70 Unattached               16.50  
  5 McFarlane, Blair         M80 Fac                      17.05  
  6 Talbott, Thomas          M71 Unattached               17.37  
 
Event 312  M40 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Neumann, David           M43 Unattached               24.70  
  2 Rivera, Alex             M41 Unattached               25.17  
  3 DeLuz, Michael           M43 Unattached               27.60  
 
Event 313  M45 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gill, Bob                M47 Unattached               27.21  
 
Event 314  M50 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ronsivalli, Lou          M50 Merrimack Valley         26.83  
  2 Cunningham, Tom          M53 Unattached               27.54  
  3 Taft, Tucker             M50 Unattached               28.06  
  4 Hitchcock, Chris         M51 Unattached               28.84  
  5 Libow, Lawrence          M54 Unattached               30.19  
 
Event 315  M55 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pierce, Roger            M58 Unattached               25.63  
  2 Blake, Carroll           M53 Unattached               26.27  
  3 Graff, Warren            M58 Sprint Force Ame         27.04  
  4 Novak, John              M55 Unattached               31.33  
 
Event 316  M60 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Greve, Ted               M63 Tendonitis Track         30.74  
  2 Chinchillo, Robert       M60 Unattached               34.31  
 
Event 317  M65 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Camp, Dick               M66 Sprint Force Ame         28.79  
  2 Parrish, Spencer         M66 Connecticut Race         34.96  
 
Event 318  M70+ 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Melanson, Dennis         M70 Unattached               30.04  
  2 Cox, Ed                  M75 Syracuse Charger         31.97  
  3 Raynor, Alan             M72 Unattached               33.46  
  4 Hufnagel, William        M70 Unattached               33.63  
  5 Manno, Jim               M82 New Jersey Maste         36.05  
  6 Talbott, Thomas          M71 Unattached               36.19  
  7 Sweeney, Earl            M80 New England 65 +         38.05  
  8 Patz, Larry              M70 Unattached               38.26  
  9 Matteson, Bob            M87 New England 65 +         42.52  
 
Event 320  M30 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Crotty, Robert           M30 Unattached               55.27  
 
Event 322  M40 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Watts, Jim               M41 Sprint Force Ame         53.91  
  2 Neumann, David           M43 Unattached               54.55  
  3 Needham, Michael         M42 Unattached               58.49  
 
Event 323  M45 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James, Ben               M46 Unattached               54.28  
  2 Gill, Bob                M47 Unattached               59.70  
 
Event 324  M50 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Blake, Carroll           M53 Unattached               57.88  
  2 Cunningham, Tom          M53 Unattached             1:00.57  
 
Event 325  M55 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pierce, Roger            M58 Unattached               57.36  
  2 Taylor, Alan             M55 Unattached               59.74  
  3 Jackson, John            M56 Unattached             1:08.26  
  4 Morse, Kenneth           M59 Unattached             1:12.72  
 
Event 326  M60 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chinchillo, Robert       M60 Unattached             1:12.58  
 
Event 327  M65 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 DaPonte, Tony            M67 Unattached             1:15.89  
  2 Parrish, Spencer         M66 Connecticut Race       1:16.64  
 
Event 328  M70+ 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Talbott, Thomas          M71 Unattached             1:25.51  
  2 Manno, Jim               M82 New Jersey Maste       1:27.21  
  3 Sweeney, Earl            M80 New England 65 +       1:31.39  
 
Event 330  M30 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bates, Bob               M34 Unattached             2:14.46  
 
Event 331  M35 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Affleck, John            M39 Central Park Tra       2:12.88  
 
Event 332  M40 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Heffernan, Kevin         M44 Unattached             2:07.19  
  2 Espinosa, Jerry          M41 Bally Total Fitn       2:14.40  
  3 Themea, Mark             M41 Unattached             2:18.09  
 
Event 333  M45 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sider, Jeffrey           M47 Unattached             2:25.21  
  2 Blake, Barry             M48 Unattached             2:30.87  
  3 Hazacha, Joe             M48 Nittany Spiked S       2:31.48  
 
Event 334  M50 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Corridan, James          M51 Unattached             2:28.80  
 
Event 335  M55 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Ron             M56 Unattached             2:26.49  
 
Event 337  M65 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rush, Christopher        M67 Tendonitis Track       2:37.93  
  2 O'Reilly, Kieran         M67 Unattached             2:49.55  
  3 DaPonte, Tony            M67 Unattached             3:10.31  
 
Event 342  M40 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marion, Rich             M41 Athletics East         4:35.96  
 
Event 343  M45 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Waldron, Jon             M45 Cambridge Sports       4:42.81  
  2 Blake, Barry             M48 Unattached             5:47.44  
 
Event 345  M55 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Ron             M56 Unattached             5:25.25  
 
Event 347  M65 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rush, Christopher        M67 Tendonitis Track       6:04.68  
  2 LeVasseur, Jerry         M65 Unattached             6:45.07  
 
Event 348  M70+ 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matteson, Bob            M87 New England 65 +      10:23.01  
 
Event 351  M35 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 LaPorte, David           M38 Silk City Stride      19:44.42  
 
Event 352  M40 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 DeLuz, Michael           M43 Unattached            20:08.46  
 
Event 353  M45 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Waldron, Jon             M45 Cambridge Sports      16:37.35  
  2 Clark, Richard           M49 Sugarloaf Mounta      18:40.68  
 
Event 355  M55 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Von Maltzahn, Wolf       M56 Unattached            23:28.77  
 
Event 357  M65 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 LeVasseur, Jerry         M65 Unattached            23:25.27  
 
Event 358  M70+ 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Geer, Dan                M83 Unattached            38:10.57  
 
Event 360  M30 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Collier, Patrick         M34 Athletics East        25:34.62  
 
Event 364  M50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Savilonis, Brian         M53 New England Walk      28:46.39  
 
Event 365  M55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harriman, Bill           M56 New England Walk      30:22.20  
  2 Mansbach, Charles        M58 New England Walk      32:28.99  
 
Event 367  M65 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Parrish, Spencer         M66 Connecticut Race      36:59.85  
 
Event 368  M70+ 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Beaudet, Bob             M70 New England Walk      34:58.65  
  2 McCann, Bill             M73 New England Walk      35:18.76  
  3 Free, Louis              M73 Connecticut Race      35:37.27  
 
Event 375  M55 _2000_ Meter Steeplechase (30")
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Prouty, Steve            M58 Unattached             7:47.47  
 
Event 376  M60 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Boyajian, Andrew         M62 New Jersey Maste      11:19.43  
 
Event 377  M65 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 LeVasseur, Jerry         M65 Unattached            10:22.86  
 
Event 384  M50 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thompson, Peter          M53 Unattached               15.49  
  2 Black, Ivan              M54 Unattached               19.57  
 
Event 387  M65 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stinson, Joel            M68 Unattached               21.25  
 
Event 394  M50 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Black, Ivan              M54 Unattached             1:12.78  
  2 Baker, Anthony           M50 Unattached             1:13.37  
 
Event 395  M55 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Graff, Warren            M58 Sprint Force Ame       1:08.99  
 
Event 397  M65 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stinson, Joel            M68 Unattached             1:07.77  
 
Event 400  M30 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Eaton, Dave              M30 Syracuse Charger         6.18m   20-03.50 
 
Event 401  M35 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Fountain, Mark           M36 Unattached               4.68m   15-04.25 
 
Event 403  M45 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stickel, Peter           M48 Unattached               4.95m   16-03.00 
 
Event 404  M50 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Oleski, John             M53 Sprint Force Ame         4.63m   15-02.25 
  2 Marchetti, Bob           M51 Unattached               3.97m   13-00.25 
 
Event 406  M60 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Byrnes, Buster           M60 Flanders Track C         3.74m   12-03.25 
 
Event 407  M65 Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Conklin, Deke            M68 Greater Boston T         4.19m   13-09.00 
  2 Stinson, Joel            M68 Unattached               3.83m   12-06.75 
 
Event 408  M70+ Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Raynor, Alan             M72 Unattached               3.52m   11-06.75 
  2 McFarlane, Blair         M80 Fac                      2.78m    9-01.50 
 
Event 411  M35 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Fountain, Mark           M36 Unattached              10.40m   34-01.50 
 
Event 413  M45 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stickel, Peter           M48 Unattached              10.64m   34-11.00 
 
Event 414  M50 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Black, Ivan              M54 Unattached              10.33m   33-10.75 
  2 Oleski, John             M53 Sprint Force Ame         9.84m   32-03.50 
 
Event 415  M55 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Konovalov, Igor          M55 Unattached              10.38m   34-00.75 
 
Event 416  M60 Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Byrnes, Buster           M60 Flanders Track C         8.49m   27-10.25 
  2 Wallin, Carl             M61 Boston Athletic          8.35m   27-04.75 
 
Event 418  M70+ Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Raynor, Alan             M72 Unattached               6.27m   20-07.00 
 
Event 421  M35 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mysikov, Oleg            M37 New York Athleti         1.85m    6-00.75 
  2 Fountain, Mark           M36 Unattached               1.50m    4-11.00 
 
Event 422  M40 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Espinosa, Jerry          M41 Bally Total Fitn         1.70m    5-07.00 
 
Event 424  M50 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Black, Ivan              M54 Unattached               1.45m    4-09.00 
  2 Queeney, Jim             M52 Unattached               1.40m    4-07.00 
 
Event 425  M55 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Taylor, Alan             M55 Unattached               1.35m    4-05.00 
 
Event 426  M60 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Byrnes, Buster           M60 Flanders Track C         1.35m    4-05.00 
  2 Wallin, Carl             M61 Boston Athletic          1.30m    4-03.25 
 
Event 427  M65 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stinson, Joel            M68 Unattached               1.25m    4-01.25 
 
Event 428  M70+ High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Raynor, Alan             M72 Unattached               1.20m    3-11.25 
  2 Levesque, Donald         M71 Unattached               1.00m    3-03.25 
 
Event 431  M35 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lacy, Wayne              M37 Unattached               2.75m    9-00.25 
 
Event 432  M40 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Fish, Marc               M41 New Hampshire At         3.80m   12-05.50 
 
Event 434  M50 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Thompson, Peter          M53 Unattached               3.05m   10-00.00 
 
Event 435  M55 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Zahner, Michael          M56 Hanover Athletic         2.75m    9-00.25 
 
Event 436  M60 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Byrnes, Buster           M60 Flanders Track C         2.44m    8-00.00 
 
Event 437  M65 Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Conklin, Deke            M68 Greater Boston T         2.90m    9-06.25 
 
Event 441  M35 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Haviland, John           M38 Unattached              20.12m      66-00 
 
Event 442  M40 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Guewa, Art               M44 Unattached              33.38m     109-06 
  2 Doherty, Brian           M43 Unattached              29.73m      97-06 
 
Event 443  M45 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Morris, Patrick          M48 Unattached              36.07m     118-04 
  2 Wallace, Dan             M47 Unattached              35.13m     115-03 
  3 Cedrone, Bob             M48 Greater Boston T        26.51m      87-00 
 
Event 444  M50 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Fortunato, Michael       M50 Unattached              39.95m     131-01 
  2 Reichard, Carl           M50 Unattached              34.83m     114-03 
  3 Thompson, Peter          M53 Unattached              32.02m     105-01 
  4 Oleski, John             M53 Sprint Force Ame        28.02m      91-11 
 
Event 445  M55 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 DeStefano, Joe           M56 Nittany Spiked S        39.95m     131-01 
  2 Roll, Charles            M56 Shore Athletic C        34.24m     112-04 
  3 Jackson, John            M56 Unattached              26.60m      87-03 
  4 Worden, Kent             M56 Unattached              26.40m      86-07 
 
Event 446  M60 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pratt, Larry             M62 Long & Strong TC        51.27m     168-02 
  2 Busch, Roger             M62 Unattached              41.09m     134-10 
  3 Harvey, Robert           M60 Unattached              39.94m     131-00 
  4 Byrnes, Buster           M60 Flanders Track C        33.62m     110-04 
  5 Renwick, Douglas         M60 Unattached              32.44m     106-05 
  6 Sullivan, Jerry          M63 Garden State Ath        24.68m      81-00 
 
Event 447  M65 Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rosen, Leonard           M69 Unattached              39.20m     128-07 
  2 Leras, Nick              M68 Unattached              38.84m     127-05 
 
Event 448  M70+ Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Xanthopoulos, Apostolos  M72 Unattached              37.12m     121-09 
  2 Garrahan, William        M73 Unattached              35.66m     117-00 
  3 Duncan, James            M71 Unattached              31.24m     102-06 
  4 Barker, William          M70 New York Masters        30.30m      99-05 
  5 Hudson, Donald           M71 Unattached              30.22m      99-02 
  6 Messiter, Samuel         M74 Unattached              24.14m      79-02 
  7 Levesque, Donald         M71 Unattached              23.57m      77-04 
 
Event 451  M35 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Palazzo, Robert          M37 Unattached              40.06m     131-05 
  2 Haviland, John           M38 Unattached              36.85m     120-11 
  3 Stephenson, Mark         M38 Unattached              34.62m     113-07 
 
Event 452  M40 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Doherty, Brian           M43 Unattached              38.46m     126-02 
 
Event 453  M45 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cedrone, Bob             M48 Greater Boston T        42.08m     138-01 
  2 Wallace, Dan             M47 Unattached              35.58m     116-09 
 
Event 454  M50 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Reichard, Carl           M50 Unattached              46.96m     154-01 
 
Event 455  M55 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mead, Robert             M59 New Jersey Maste        47.53m     155-11 
  2 Worden, Kent             M56 Unattached              31.85m     104-06 
  3 Jackson, John            M56 Unattached              20.38m      66-10 
 
Event 456  M60 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Wallin, Carl             M61 Boston Athletic         44.93m     147-05 
  2 Byrnes, Buster           M60 Flanders Track C        33.63m     110-04 
 
Event 457  M65 Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cyprus, Norm             M65 Unattached              37.62m     123-05 
  2 Helms, James             M44 Unattached              33.63m     110-04 
  3 Cormey, George           M66 Unattached              22.40m      73-06 
  3 Leras, Nick              M68 Unattached              26.95m      88-05 
 
Event 458  M70+ Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hudson, Donald           M71 Unattached              33.26m     109-01 
  2 Garrahan, William        M73 Unattached              31.66m     103-10 
  3 Crawford, A. James       M78 Unattached              31.42m     103-01 
  4 Barker, William          M70 New York Masters        31.27m     102-07 
  5 Levesque, Donald         M71 Unattached              28.67m      94-01 
  6 Messiter, Samuel         M74 Unattached              25.65m      84-02 
 
Event 460  M30 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 DeStefano, Rich          M32 Cjw Sports              67.50m     221-05 
 
Event 461  M35 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alonzo, Daniel           M36 Unattached              63.08m     206-11 
 
Event 462  M40 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hadden, Roy              M44 Unattached              47.49m     155-10 
  2 Michitson, Tim           M42 Merrimack Valley        41.94m     137-07 
 
Event 463  M45 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hazacha, Joe             M48 Nittany Spiked S        33.78m     110-10 
 
Event 464  M50 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Geraci, Greg             M52 Unattached              54.73m     179-07 
  2 Queeney, Jim             M52 Unattached              37.66m     123-07 
  3 Reichard, Carl           M50 Unattached              36.47m     119-08 
  4 Ronsivalli, Lou          M50 Merrimack Valley        35.28m     115-09 
  5 Thompson, Peter          M53 Unattached              32.56m     106-10 
 
Event 465  M55 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Gagne, Buzz              M55 Unattached              50.56m     165-10 
  2 Hayes, William           M58 Unattached              28.09m      92-02 
  3 Worden, Kent             M56 Unattached              20.81m      68-03 
 
Event 466  M60 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Wallin, Carl             M61 Boston Athletic         37.90m     124-04 
  2 Sullivan, Jerry          M63 Garden State Ath        26.10m      85-07 
 
Event 467  M65 Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Youngs, Robert           M69 Unattached              41.49m     136-01 
  2 Illuzzi, Frank           M66 Garden State Ath        39.05m     128-01 
  3 Conley, Patrick          M65 Unattached              32.83m     107-08 
  4 Cormey, George           M66 Unattached              31.66m     103-10 
 
Event 468  M70+ Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Duncan, James            M71 Unattached              38.06m     124-10 
  2 Xanthopoulos, Apostolos  M72 Unattached              35.77m     117-04 
  3 Garrahan, William        M73 Unattached              31.25m     102-06 
  4 Messiter, Samuel         M74 Unattached              25.80m      84-08 
  5 Barker, William          M70 New York Masters        23.74m      77-11 
 
Event 471  M35 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Stephenson, Mark         M38 Unattached               9.97m   32-08.50 
  2 Haviland, John           M38 Unattached               9.42m   30-11.00 
 
Event 472  M40 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Doherty, Brian           M43 Unattached               9.89m   32-05.50 
 
Event 473  M45 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Wallace, Dan             M47 Unattached              11.41m   37-05.25 
  2 Cedrone, Bob             M48 Greater Boston T         9.47m   31-01.00 
 
Event 474  M50 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Clark, Ed                M50 Unattached              11.82m   38-09.50 
 
Event 475  M55 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Roll, Charles            M56 Shore Athletic C        14.44m   47-04.50 
  2 Mead, Robert             M59 New Jersey Maste        13.95m   45-09.25 
  3 Rose, Ken                M57 Unattached              11.70m   38-04.75 
  4 Worden, Kent             M56 Unattached               8.42m   27-07.50 
  5 Novak, John              M55 Unattached               8.29m   27-02.50 
 
Event 476  M60 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Wallin, Carl             M61 Boston Athletic         14.30m   46-11.00 
  2 Harvey, Robert           M60 Unattached              12.04m   39-06.00 
  3 Renwick, Douglas         M60 Unattached              11.28m   37-00.25 
  4 Byrnes, Buster           M60 Flanders Track C        10.33m   33-10.75 
  5 Sullivan, Jerry          M63 Garden State Ath         9.45m   31-00.00 
 
Event 477  M65 Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cormey, George           M66 Unattached              10.46m   34-04.00 
 
Event 478  M70+ Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Xanthopoulos, Apostolos  M72 Unattached              12.88m   42-03.25 
  2 Duncan, James            M71 Unattached              11.19m   36-08.50 
  3 Barker, William          M70 New York Masters        11.05m   36-03.00 
  4 Garrahan, William        M73 Unattached              10.78m   35-04.50 
  5 Messiter, Samuel         M74 Unattached               9.19m   30-02.00 




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News