Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hingham HS Summer Twilight Series #3

Hingham, MA, July 16, 2003

Overall results

RPKates


Licensed to Notre Dame Academy                            Hy-Tek's Meet Manager
                  Hingham HS Twlight Series Meet #3 - 7/16/03                  
                                  Hingham, MA                                  
                                    Results                                    
 
Girls 10&U 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   672 Merryweather, Alic   6 South Shore Expr         17.90  
  2   639 Donahue, Justine     8 South Shore Fire         20.60  
  3   604 Betts, Ashley        6 South Shore Fire         21.00  
  4   637 McGaughlin, Collee   5 South Shore Fire         22.90  
  5   615 Pawlowski, Katrina   6 South Shore Fire         23.10  
  6   635 McGaughlin, Erin     5 South Shore Fire         23.20  
 
Girls 11-14 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   633 Davis, Caroline     14 South Shore Fire         14.40   2 
  2   634 Davis, Julie        12 South Shore Fire         14.60   2 
  3   630 Hessner, Molly      11 South Shore Fire         15.70   2 
  4   622 Hall, Ali           12 South Shore Fire         16.00   2 
 
Girls 10&U 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   603 Betts, Amanda       10 South Shore Fire         38.60   2 
  2   672 Merryweather, Alic   6 South Shore Expr         39.40   1 
  3   604 Betts, Ashley        6 South Shore Fire         42.80   1 
  4   635 McGaughlin, Erin     5 South Shore Fire         51.30   1 
  5   637 McGaughlin, Collee   5 South Shore Fire         51.50   1 
  6   615 Pawlowski, Katrina   6 South Shore Fire         52.70   1 
 
Girls 11-14 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   633 Davis, Caroline     14 South Shore Fire         31.00   2 
  2   634 Davis, Julie        12 South Shore Fire         32.30   2 
  3   629 Koenen, Brigid      12 South Shore Fire         32.60   2 
  4   630 Hessner, Molly      11 South Shore Fire         33.10   2 
 
Girls 10&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   603 Betts, Amanda       10 South Shore Fire       1:30.70  
  2   604 Betts, Ashley        6 South Shore Fire       1:38.10  
  3   615 Pawlowski, Katrina   6 South Shore Fire       2:02.90  
  4   635 McGaughlin, Erin     5 South Shore Fire       2:03.30  
  5   637 McGaughlin, Collee   5 South Shore Fire       2:10.30  
 
Girls 11-14 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   629 Koenen, Brigid      12 South Shore Fire       1:15.20  
  2   622 Hall, Ali           12 South Shore Fire       1:21.80  
  3   628 Koenen, Deirdre     11 South Shore Fire       1:23.40  
 
Girls 11-14 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   630 Hessner, Molly      11 South Shore Fire       3:06.90  
 
Boys 10&U 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   614 Tuplin, Trevor       8 South Shore Fire         15.30   2 
  2   671 Merryweather, Simo   9 South Shore Expr         16.50   2 
  3   673 Litchfield, Jason    9 South Shore Expr         16.70   2 
  4   677 Sciaratta, Joshua    9 South Shore Fire         16.90   2 
  5   678 Fenby, Daniel        8 Unattached               18.80   1 
  6   616 Pawlowski, Jesse     8 South Shore Fire         20.30   1 
  7   638 Donahue, John        6 South Shore Fire         20.60   1 
 
Boys 11-14 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   675 Marshall, Eric      11 Unattached               20.90   2 
 
Boys 10&U 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H#
===================================================================
  1   614 Tuplin, Trevor       8 South Shore Fire         34.80   2 
  2   671 Merryweather, Simo   9 South Shore Expr         36.00   2 
  3   677 Sciaratta, Joshua    9 South Shore Fire         36.20   2 
  4   636 McGaughlin, Connor   9 South Shore Fire         39.90   2 
  5   678 Fenby, Daniel        8 Unattached               40.90   1 
  6   616 Pawlowski, Jesse     8 South Shore Fire         42.70   1 
  7   638 Donahue, John        6 South Shore Fire         43.20   1 
 
Boys 10&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   614 Tuplin, Trevor       8 South Shore Fire       1:15.50  
  2   677 Sciaratta, Joshua    9 South Shore Fire       1:26.00  
  3   623 Koenen, Pat          7 South Shore Fire       1:32.00  
  4   678 Fenby, Daniel        8 Unattached             1:35.00  
  5   616 Pawlowski, Jesse     8 South Shore Fire       1:41.00  
 
Boys 11-14 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   618 Polonski, Cori      12 South Shore Fire       1:42.00  
 
Boys 10&U 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   636 McGaughlin, Connor   9 South Shore Fire       7:33.30  
 
Boys 11-14 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   676 Boyle, Chris        12 South Shore Fire       6:33.40  
 
Boys 15+ 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   627 Prior, JJ           17 Unattached             5:05.70  
  2   587 Stewart, Brian      17 Unattached             5:23.20  
 
Boys 10&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   636 McGaughlin, Connor   9 South Shore Fire       3:30.50  
 
Boys 11-14 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   676 Boyle, Chris        12 South Shore Fire       2:50.20  
 
Boys 15+ 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   591 Traina, Adam        17 Unattached             2:28.40  
  2   667 Feeley, Shawn       17 Unattached             2:28.60  
 
Mixed 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     1:07.50  
  2 Unattached  'C'                                     1:10.00  
  3 Unattached  'D'                                     1:11.00  
  4 Unattached  'B'                                     1:11.20  
  5 Unattached  'E'                                     1:11.50  
 
Boys 10&U Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   671 Merryweather, Simo   9 South Shore Expr      10-04.00  
  2   673 Litchfield, Jason    9 South Shore Expr       9-11.00  
  3   616 Pawlowski, Jesse     8 South Shore Fire       8-03.00  
  4   638 Donahue, John        6 South Shore Fire       7-09.50  
  5   678 Fenby, Daniel        8 Unattached             7-07.00  
  6   623 Koenen, Pat          7 South Shore Fire       7-03.00  
 
Girls 10&U Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   639 Donahue, Justine     8 South Shore Fire       7-05.00  
  2   672 Merryweather, Alic   6 South Shore Expr       6-08.00  
  3   635 McGaughlin, Erin     5 South Shore Fire       1-06.00  
 --   637 McGaughlin, Collee   5 South Shore Fire          FOUL  
 --   615 Pawlowski, Katrina   6 South Shore Fire          FOUL  
 
Boys 11-14 Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   674 Clark, Alex         11 Unattached            10-04.00  
  2   675 Marshall, Eric      11 Unattached             6-03.00  
 
Girls 11-14 Long Jump
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   633 Davis, Caroline     14 South Shore Fire      12-02.00  
  2   634 Davis, Julie        12 South Shore Fire      11-08.00  
  3   629 Koenen, Brigid      12 South Shore Fire      10-09.50  
  4   622 Hall, Ali           12 South Shore Fire       9-09.00  
  5   628 Koenen, Deirdre     11 South Shore Fire       7-04.00  
 
Boys 11-14 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   602 Lincoln, Ben        12 Unattached               88-02  
  2   676 Boyle, Chris        12 South Shore Fire         45-02  
  3   674 Clark, Alex         11 Unattached               45-00  
  4   675 Marshall, Eric      11 Unattached               26-02  
 
Girls 11-14 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   600 Lincoln, Hannah     14 Unattached               60-04  
 
Women 15+ Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age School                  Finals 
================================================================
  1   679 Lincoln, Rachel     16 South Shore Expr         90-02  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News