Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Boston Parks Summer Track Series#2

South Boston, MA, July 10, 2003

Overall Results

Boston Center for Youth and Families & SBAC

                                    Summer Series #2 - 7/10/03
                                         Saunders Stadium
                                         South Boston, MA
  Girls 50 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Flaherty, Adel             5 Unattached               11.90
    2 Hurley, Mary               5 Unattached               12.60
    3 Fitzgerald, Josip          4 Unattached               12.90
    4 Coyne, Annie               4 Unattached               13.80
    5 Doris, Olivia              4 Unattached               14.10
    6 Forde, Rose                3 Unattached               18.20
  Girls 100 Meter Dash
  ==========================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 O'Donnell, Laura          11 Unattached               16.30   1
    2 Monohan, Meaghan          11 Unattached               16.40   1
    3 Hurley, Dierdre            7 Unattached               21.20   2
    4 Noenickx, Allyson          6 Unattached               23.10   2
    5 Flaherty, Adel             5 Unattached               24.80   2
    6 Hurley, Mary               5 Unattached               26.30   2
  Girls 400 Meter Dash
  ==========================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Monohan, Meaghan          11 Unattached             1:23.40   1
    2 O'Donnell, Laura          11 Unattached             1:34.30   1
    3 Hurley, Dierdre            7 Unattached             1:55.70   1
    4 Noenickx, Allyson          6 Unattached             1:57.40   1
    5 Nagle, Emily               8 Unattached             1:59.90   1
    6 Hurley, Mary               5 Unattached             2:31.10   2
  Girls 800 Meter Run
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Monohan, Meaghan          11 Unattached             3:29.40
    2 O'Donnell, Laura          11 Unattached             3:36.20
    3 Arthur, Lynne             11 Unattached             4:08.50
    4 Noenickx, Allyson          6 Unattached             4:33.10
    5 Hurley, Dierdre            7 Unattached             4:50.10
    6 Fitzgerald, Carri          6 Unattached             5:05.90
  Girls Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Monohan, Meaghan          11 Unattached             9-05.00
    2 Arthur, Lynne             11 Unattached             8-09.00
    2 O'Donnell, Laura          11 Unattached             8-09.00
    4 Hurley, Dierdre            7 Unattached             5-11.00
    5 Noenickx, Allyson          6 Unattached             5-05.00
    6 Nagle, Emily               8 Unattached             4-07.00
  Girls Shot Put
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Arthur, Lynne             11 Unattached            24-06.00
    2 O'Donnell, Laura          11 Unattached            21-01.00
    3 Monohan, Meaghan          11 Unattached            21-00.00
    4 Nagle, Emily               8 Unattached             1-01.00
  Boys 50 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Tharivat, Haroon           5 Unattached               10.60
    2 Hart, Brendan              5 Unattached               11.70
    3 Coyne, Sean                4 Unattached               12.40
    4 Casella, Jonathan          4 Unattached               12.90
    5 Tolland, Brendan           4 Unattached               13.30
    6 Hart, Daniel               3 Unattached               13.90
  Boys 100 Meter Dash
  ==========================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Hurley, Michael            7 Unattached               17.90   1
    2 Corbett, E.J.              8 Unattached               18.50   1
    3 Goslin, Paul               8 Unattached               18.80   1
    4 Artz, Ziv                  9 Unattached               19.00   1
    5 Encarnacao, Antonio        8 Unattached               19.70   1
    6 Encarnacao, Lucas          7 Unattached               22.00   2
  Boys 400 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Artz, Ziv                  9 Unattached             1:23.30
    2 Hurley, Michael            7 Unattached             1:33.70
    3 Corbett, E.J.              8 Unattached             1:35.10
    4 Encarnacao, Antonio        8 Unattached             1:38.20
    5 Goslin, Paul               8 Unattached             1:40.20
    6 Flaherty, Niiamh           8 Unattached             1:41.30
  Boys 800 Meter Run
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Artz, Ziv                  9 Unattached             3:38.30
    2 Hurley, Michael            7 Unattached             4:10.30
    3 Flaherty, Niiamh           8 Unattached             4:10.50
    4 Encarnacao, Lucas          7 Unattached             4:45.10
    5 Encarnacao, Antonio        8 Unattached             5:02.90
    6 Sobchuk, Alex              8 Unattached             5:19.80
  Boys Long Jump
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Artz, Ziv                  9 Unattached             9-09.00
    2 Goslin, Paul               8 Unattached             6-08.00
    3 Flaherty, Niiamh           8 Unattached             6-07.00
    4 Trager, Eric               9 Unattached             6-05.00
    5 Flaherty, Ciaran           7 Unattached             6-03.00
    6 Arthur, Greg               7 Unattached             6-01.00
    6 Forde, Patrick             7 Unattached             6-01.00
  Boys Shot Put
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Artz, Ziv                  9 Unattached            17-00.00
    2 Trager, Eric               9 Unattached            14-06.00
    3 Corbett, E.J.              8 Unattached            13-11.00
    3 Sobchuk, Alex              8 Unattached            13-11.00
    5 Hurley, Michael            7 Unattached            13-05.00
    5 Flaherty, Niiamh           8 Unattached            13-05.00
  Men 800 Meter Dash
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Kilcommons, Jack             Archbishop Williams    2:30.00
    2 Kelly, David                 Hurtin For Certain     2:31.00
    3 Fitzgerald, ED               Unattached             3:05.20
  Men 1 Mile Run
  =======================================================================
      Name                     Age Team                    Finals  Points
  =======================================================================
    1 Newhall, III, WF             Irish American TC      5:06.95




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News