Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Southern Worcester County League East Division Meets

Northbridge, MA, January 15, 2003

[Teqam scores ]

Individual Results

Licensed to Southern Worcester County League - Organization License
                                                          Hy-Tek's Meet Manager
                 Southern Worcester County League Indoor Track                 
                      East Division Dual Meets  - 1/15/03                      
                            Northbridge High School                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katrina Chamberlain       11 Uxbridge              29-04.50  
  2 Chris Merulla              8 Millbury              29-03.75  
  3 Jess Robie                11 Northbridge           28-02.00  
  4 Megan McNealy             12 Northbridge           27-04.50  
  5 Margaret Curran           12 Uxbridge              25-10.25  
  6 Carrie Chapman             9 Millbury              25-09.00  
  7 Amanda Hicks              12 Uxbridge              25-05.00  
  8 Samantha Vigliatura       11 Millbury              24-06.50  
  9 Jessica Hamel             12 Oxford                24-04.00  
 10 Alexandria Burnett         9 Oxford                22-07.50  
 11 Charnessa Luster           9 Oxford                22-07.00  
 12 Barbara Orcutt             8 Millbury              22-05.25  
 13 Melissa Elmore            12 Grafton               22-03.00  
 14 Eleanor MacKinnon         11 Uxbridge              22-02.50  
 15 Stacy Susienka            10 Northbridge           20-02.50  
 16 Heather Hassett           11 Oxford                18-00.00  
 17 Heather Morse             12 Grafton               17-07.50  
 
Event 2  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Griffin            11 Uxbridge               4-10.00  
  2 Melinda Beslile           11 Oxford                 4-08.00  
  3 Kiersten Mutell           11 Northbridge           J4-08.00  
  4 Kaitlyn Wilczynski        11 Millbury               4-06.00  
  5 Jillian Lachapelle        11 Northbridge           J4-06.00  
  6 Paige Turcotte             9 Oxford                J4-06.00  
  7 McKenzie Connors          11 Uxbridge               4-04.00  
  8 Jessica Kupcinskas        11 Uxbridge              J4-04.00  
  9 Michelle Belle            11 Northbridge            4-02.00  
 10 Alexa Marcigliano         10 Oxford                J4-02.00  
 11 Jessica Pollack           11 Uxbridge               4-00.00  
 11 Chris Merulla              8 Millbury               4-00.00  
 -- Katie Murphy               7 Millbury                    NH  
 
Event 4  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shayna Wilczynski         10 Millbury              13:53.28  
  2 Crystal Tolman            12 Uxbridge              14:17.40  
  3 Olga Podgorna             12 Oxford                14:52.50  
  4 Jennie Lareau              9 Oxford                14:53.50  
  5 Rachel Wall                7 Millbury              14:55.60  
  6 Heather Morse             12 Grafton               15:03.80  
  7 Stephanie Pemberton       10 Uxbridge              15:12.80  
  8 Brittany Pearson           8 Millbury              15:33.10  
  9 Eleanor MacKinnon         11 Uxbridge              16:43.90  
 
Event 5  Girls 50 Yard Hurdles NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Megan McNealy             12 Northbridge               7.60   1 
  2 Melinda Beslile           11 Oxford                    7.90   3 
  3 Jen Marsirosian           12 Millbury                  8.20   1 
  4 Kristen Gosselin          10 Northbridge               8.30   1 
  4 Jenna McLoughlin          10 Uxbridge                  8.30   3 
  6 Kaitlyn Wilczynski        11 Millbury                  8.31   1 
  7 Stephanie Fisher          12 Millbury                  8.90   2 
  8 Chris Merulla              8 Millbury                  9.10   2 
  9 Alexa Marcigliano         10 Oxford                    9.20   3 
 10 Nicole Plantier           10 Oxford                    9.50   4 
 11 Leah Martel                9 Uxbridge                  9.60   4 
 12 Emily Berard               9 Uxbridge                  9.61   4 
 13 Jessica Figuerido         10 Uxbridge                 10.50   3 
 14 Katie Murphy               7 Millbury                 10.90   2 
 
Event 7  Girls 50 Yard Dash NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Melinda Beslile           11 Oxford                    6.50   3 
  2 Megan McNealy             12 Northbridge               6.70   1 
  3 Kristen Gosselin          10 Northbridge               6.90   1 
  3 Katrina Chamberlain       11 Uxbridge                  6.90   3 
  5 Samantha Vigliatura       11 Millbury                  7.00   1 
  5 Allison Smyth              9 Uxbridge                  7.00   4 
  7 Maggie Dawidczyk           9 Oxford                    7.10   4 
  7 Christine Fitzsimmons     11 Uxbridge                  7.10   3 
  7 Lauren Lelli              10 Northbridge               7.10   2 
 10 Heather Hassett           11 Oxford                    7.20   4 
 11 Jenna McLoughlin          10 Uxbridge                  7.30   4 
 12 Renee LaVallee             8 Millbury                  7.50   2 
 13 Jen LePore                12 Oxford                    7.60   2 
 13 Stephanie Fisher          12 Millbury                  7.60   1 
 15 Caitlin Covello           11 Grafton                   7.80   3 
 15 Khylie Provencher          7 Millbury                  7.80   2 
 
Event 9  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 JennaKay Boucher           8 Millbury               6:19.30  
  2 Jessica Hand              10 Millbury               6:38.70  
  3 Alison L'Heureux          10 Uxbridge               6:40.30  
  4 Kelly Walsh               12 Oxford                 6:42.40  
  5 Miranda Jones              9 Oxford                 6:47.80  
  6 Olivia Swanson             9 Grafton                6:51.70  
  7 Jessica Pollack           11 Uxbridge               6:53.80  
  8 Monica Joseph             10 Uxbridge               6:57.60  
  9 Chris Merulla              8 Millbury               7:17.20  
 10 Ashley Valanzola           9 Grafton                7:49.10  
 11 Kaitlyn Stoddard           7 Millbury               8:53.20  
 
Event 10  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jennifer Pollack          12 Uxbridge                 47.30   3 
  2 Maggie Dawidczyk           9 Oxford                   48.80   3 
  3 Jillian Lachapelle        11 Northbridge              49.40   1 
  4 Lauren Lelli              10 Northbridge              50.10   1 
  5 Christine Fitzsimmons     11 Uxbridge                 50.30   4 
  6 Jen Marsirosian           12 Millbury                 50.40   1 
  7 Melissa Elmore            12 Grafton                  50.70   3 
  8 Heather Hassett           11 Oxford                   51.50   4 
  9 Alyson Monteith            8 Millbury                 51.80   1 
  9 Meaghan ogel              10 Grafton                  51.80   3 
 11 Jessica Kupcinskas        11 Uxbridge                 52.10   5 
 12 Jennifer Day              11 Uxbridge                 53.70   4 
 13 Jaime Lavoie              11 Millbury                 54.00   2 
 14 Katie Murphy               7 Millbury                 54.40   2 
 15 Nicole Plantier           10 Oxford                   54.90   5 
 16 Jen LePore                12 Oxford                   56.60   4 
 17 Jess Robie                11 Northbridge            1:00.40   2 
 
Event 11  Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Griffin            11 Uxbridge               1:51.70  
  2 Paige Turcotte             9 Oxford                 1:58.70  
  3 Shayna Wilczynski         10 Millbury               2:03.20  
  4 Amanda Catalano           11 Northbridge            2:05.20  
  5 Stacy Susienka            10 Northbridge            2:06.40  
  6 Kaitlyn Wilczynski        11 Millbury               2:06.70  
  7 Emily Berard               9 Uxbridge               2:09.60  
  8 Kelly Hansen              10 Oxford                 2:10.90  
  9 Renee LaVallee             8 Millbury               2:14.90  
 10 Christina Barton           9 Grafton                2:15.30  
 11 Brittany Woukon           10 Northbridge            2:15.50  
 12 Brittany Pearson           8 Millbury               2:16.80  
 13 Rebecca Lavoie             9 Oxford                 2:17.90  
 14 Katelyn Ellis              9 Oxford                 2:18.60  
 15 Heather Erickson           9 Oxford                 2:19.40  
 16 Kathy Palmer              11 Uxbridge               2:21.90  
 17 McKenzie Connors          11 Uxbridge               2:24.70  
 18 Cassandra Kogut-Taylor     9 Uxbridge               2:27.40  
 19 Christina Chambliss        9 Uxbridge               2:30.20  
 
Event 12  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Hicks              12 Uxbridge               3:26.40  
  2 JennaKay Boucher           8 Millbury               3:33.40  
  3 Kiersten Mutell           11 Northbridge            3:54.70  
  4 Jessica Hand              10 Millbury               3:55.00  
  5 Olivia Swanson             9 Grafton                3:56.80  
  6 Kayla Perro               10 Uxbridge               4:01.00  
  7 Olga Podgorna             12 Oxford                 4:10.50  
  8 Leah Martel                9 Uxbridge               4:22.30  
  9 Lisa Albertelli           10 Uxbridge               4:28.50  
 10 Lindsey Newell             9 Oxford                 4:33.90  
 11 Alyssa Auciello           11 Uxbridge               4:41.60  
 12 Khylie Provencher          7 Millbury               4:43.90  
 
Event 13  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Uxbridge H.S.  'A'                                  4:51.90  
  2 Northbridge H.S.  'A'                               5:08.50  
  3 Oxford H.S.  'A'                                    5:11.60  
  4 Millbury H.S.  'A'                                  5:24.60  
  5 Grafton H.S.  'A'                                   5:47.90  
 
Event 21  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Catalano            12 Northbridge           44-07.00  
  2 Michael Blouin            12 Oxford                37-01.50  
  3 Tom Bourassa              11 Millbury              35-03.00  
  4 Mike Lane                 10 Grafton               35-00.50  
  5 Luke Legendre             12 Uxbridge              34-10.50  
  6 Ray Lebel                 12 Millbury              34-04.50  
  7 Nick Hebert               11 Millbury              33-02.00  
  8 Brian Lowell              12 Northbridge           32-09.50  
  9 Shane Binette             11 Oxford                32-07.50  
 10 Tom Batchelor             10 Grafton               32-00.00  
 11 John Brown                12 Millbury              31-08.50  
 12 Joe Bergeron              11 Northbridge           31-05.00  
 13 Nick Cioffi               11 Northbridge           30-04.00  
 14 John Elliott              11 Uxbridge              30-00.50  
 15 Bill Wheeler              10 Uxbridge              29-03.00  
 16 Eric Campbell              9 Uxbridge              27-05.50  
 17 James Mastro               9 Oxford                20-00.00  
 
Event 22  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Binette             11 Oxford                 5-08.00  
  2 Adam Butler               11 Northbridge            5-04.00  
  3 Tim Lawson                12 Oxford                J5-04.00  
  4 Derek Aucoin              12 Oxford                 5-02.00  
  5 Alex Berard               12 Uxbridge              J5-02.00  
  6 Luke Legendre             12 Uxbridge               5-00.00  
  6 Mike Oevermann            12 Grafton                5-00.00  
  8 Ray Lebel                 12 Millbury              J5-00.00  
  9 Mike Beaucage              9 Northbridge           J5-00.00  
 10 John Santimaw             12 Oxford                 4-10.00  
 10 Bill Wheeler              10 Uxbridge               4-10.00  
 -- John Petty                11 Uxbridge                    NH  
 -- Ricardo Valdivia          10 Northbridge                 NH  
 -- Kyle Ferriera             11 Northbridge                 NH  
 -- Nick Hebert               11 Millbury                    NH  
 -- Keith Beland              12 Millbury                    NH  
 
Event 24  Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Batchelor           12 Grafton               10:32.00  
  2 Bill Vital                12 Grafton               11:13.90  
  3 Eric Feeley                9 Uxbridge              11:15.90  
  4 Colin Johnson-Giammel     11 Millbury              11:34.10  
  5 Josh Audet                 9 Uxbridge              12:01.80  
  6 Jesse Sawyer              11 Uxbridge              12:16.90  
  7 Nick Fisette              11 Uxbridge              12:20.10  
  8 A.J. Boucher              10 Millbury              12:23.40  
  9 Dan Paris                  9 Oxford                12:27.00  
 10 Mike Graham                9 Uxbridge              13:38.00  
 11 Randall Lebel              8 Millbury              13:39.50  
 12 Dan McNeillie             10 Northbridge           13:46.40  
 
Event 25  Boys 50 Yard Hurdles NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Derek Aucoin              12 Oxford                    7.30   3 
  2 Ray Lebel                 12 Millbury                  7.40   1 
  3 Rickey Laverdure          11 Oxford                    7.60   4 
  4 Bill Wheeler              10 Uxbridge                  7.70   3 
  5 Adam Butler               11 Northbridge               7.90   1 
  6 Derek Kral                11 Northbridge               8.20   2 
  7 Kyle Ferriera             11 Northbridge               8.40   1 
  8 Tim Lawson                12 Oxford                    8.70   4 
  9 JanChristian Meyer        11 Millbury                  8.80   2 
  9 Adam Deveau                9 Uxbridge                  8.80   4 
  9 Yomar Shepard             11 Oxford                    8.80   4 
 12 Nick Hebert               11 Millbury                  8.90   1 
 13 Eric Campbell              9 Uxbridge                  9.00   3 
 14 Keith Beland              12 Millbury                  9.10   2 
 14 Morgan Minardi            11 Grafton                   9.10   3 
 
Event 27  Boys 50 Yard Dash NB
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dan Brown                 12 Northbridge               5.80   1 
  1 Luke Legendre             12 Uxbridge                  5.80   3 
  1 Daryll Tomzer             11 Northbridge               5.80   1 
  4 Alex Berard               12 Uxbridge                  5.90   4 
  5 Charles Russell           12 Oxford                    6.00   3 
  5 John Dailey               12 Uxbridge                  6.00   4 
  5 Shane Binette             11 Oxford                    6.00   4 
  8 Matt Wilson               10 Northbridge               6.10   2 
  9 Mike Beaucage              9 Northbridge               6.20   2 
  9 Chad Binette               9 Oxford                    6.20   5 
  9 Josh Dubsky               12 Oxford                    6.20   5 
  9 Mike Oevermann            12 Grafton                   6.20   3 
 13 Helton Barboza            12 Grafton                   6.40   4 
 13 Curtis Richard            11 Grafton                   6.40   3 
 15 Nick Hebert               11 Millbury                  6.60   1 
 16 Tom Bourassa              11 Millbury                  6.80   2 
 16 Dave Tolman               10 Uxbridge                  6.80   5 
 18 John Brown                12 Millbury                  6.90   1 
 19 Eric Conlon               11 Millbury                  7.00   2 
 
Event 29  Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sam Gattoni               12 Grafton                5:03.80  
  2 Nathan Kollett            11 Uxbridge               5:04.60  
  3 Rob Barton                12 Grafton                5:10.70  
  4 Matt Douville             12 Northbridge            5:18.30  
  5 Michael Walker            12 Oxford                 5:19.70  
  6 John Petty                11 Uxbridge               5:23.70  
  7 Bryan Germain             11 Oxford                 5:28.30  
  8 Bill Vital                12 Grafton                5:29.80  
  9 Garrett Deschene          11 Millbury               5:43.60  
 10 Paul Berube               10 Millbury               5:47.40  
 11 Rob Lubenbo                9 Grafton                5:57.80  
 12 Dan Paris                  9 Oxford                 6:07.40  
 13 Doug Combs                 9 Uxbridge               7:25.80  
 
Event 30  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dan Brown                 12 Northbridge              39.60   1 
  2 Luke Legendre             12 Uxbridge                 40.00   4 
  3 Matt Wilson               10 Northbridge              40.40   1 
  4 Chris Jodoin              11 Uxbridge                 40.70   3 
  5 Ray Lebel                 12 Millbury                 40.80   1 
  6 Mike Beaucage              9 Northbridge              41.20   2 
  7 John Dailey               12 Uxbridge                 42.30   4 
  8 Shane Binette             11 Oxford                   42.40   4 
  9 Tom Batchelor             10 Grafton                  42.50   3 
 10 Mike Oevermann            12 Grafton                  43.10   3 
 11 Joe Remuck                11 Northbridge              43.20   2 
 12 Chad Binette               9 Oxford                   43.70   5 
 13 Yomar Shepard             11 Oxford                   44.80   3 
 14 Rene Carpont              12 Grafton                  44.90   4 
 15 Jeremy Hill               11 Oxford                   46.30   5 
 16 Tom Bourassa              11 Millbury                 47.20   2 
 17 Keith Beland              12 Millbury                 47.30   1 
 18 Dave Tolman               10 Uxbridge                 47.40   5 
 18 John Brown                12 Millbury                 47.40   2 
 20 Robinson Douglas           9 Grafton                  56.20   5 
 
Event 31  Boys 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Miller               12 Northbridge            1:37.90  
  2 Sam Gattoni               12 Grafton                1:38.50  
  3 Matt Benoit               11 Northbridge            1:39.70  
  4 Colin Johnson-Giammel     11 Millbury               1:40.20  
  5 John Santimaw             12 Oxford                 1:40.90  
  6 A.J. Boucher              10 Millbury               1:42.80  
  7 Tom Batchelor             10 Grafton                1:43.90  
  8 Ian Tapscott              11 Uxbridge               1:44.20  
  9 Chris Thompson            11 Oxford                 1:45.40  
 10 Will Troiano              10 Uxbridge               1:46.90  
 11 Nick Cioffi               11 Northbridge            1:47.60  
 12 JanChristian Meyer        11 Millbury               1:49.80  
 13 Bill Wheeler              10 Uxbridge               1:51.80  
 14 Keith Shetler             12 Grafton                1:53.80  
 15 Christopher Henson         9 Oxford                 1:54.40  
 16 Rob Lubenbo                9 Grafton                1:54.90  
 17 Tony Langone              10 Uxbridge               1:55.20  
 18 Dan Lane                  11 Millbury               2:00.00  
 19 David Nyce                 8 Millbury               2:01.40  
 20 Dan Drajesk               11 Millbury               2:01.80  
 
Event 32  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Batchelor           12 Grafton                2:54.50  
  2 Nathan Kollett            11 Uxbridge               2:57.40  
  3 Rob Barton                12 Grafton                3:02.90  
  4 Michael Walker            12 Oxford                 3:04.50  
  5 Matt Douville             12 Northbridge            3:07.50  
  6 John Petty                11 Uxbridge               3:09.70  
  7 Garrett Deschene          11 Millbury               3:18.20  
  8 Bryan Germain             11 Oxford                 3:21.40  
  9 Josh Audet                 9 Uxbridge               3:22.90  
 10 Jason McNeillie           11 Northbridge            3:23.80  
 11 Paul Berube               10 Millbury               3:27.40  
 12 Andrew Knott               9 Northbridge            3:39.90  
 13 David Oevermann            9 Grafton                3:41.20  
 14 Peter Haigis               8 Millbury               3:47.20  
 14 Dan McNeillie             10 Northbridge            3:47.20  
 16 Brandon Yeaman            12 Uxbridge               3:47.70  
 17 Nathan Pasquale            7 Millbury               3:50.80  
 18 Matt Cembrola             10 Grafton                4:01.40  
 19 James Mastro               9 Oxford                 4:02.10  
 -- Jesse Sawyer              11 Uxbridge                    DQ  
 
Event 33  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oxford H.S.  'A'                                    4:01.80  
  2 Northbridge H.S.  'A'                               4:04.90  
  3 Uxbridge H.S.  'A'                                  4:06.30  
  4 Grafton H.S.  'A'                                   4:31.50  
  5 Millbury H.S.  'A'                                  4:44.50  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News