Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MIAA 2003 Division II Championships

Reggie Lewis Track - Boston, MA, February 15, 2003

[Boys Team Scores and Results ]

Girls Team Scores and Results

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 1
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
 WOMEN'S TEAM SCORES: 1. NEWTON SOUTH HS, 59.50; 2. CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE, 
 48; 3. MARSHFIELD HS, 40; 4. FRANKLIN HS, 36; 5. DENNIS-YARMOUTH REG. HS, 34; 
 6. READING HS, 21.50; 7. NATICK HS, 21; 8. MASCONOMET REG-TOPSFIELD, 18; 9.   
 OLIVER AMES-NO. EASTON, 16; 9. WOBURN HS, 16; 11. LINCOLN-SUDBURY REG. HS, 14;
 12. J.D.O'BRYANT HS - ROXBURY, 12; 13. NORTH ATTLEBORO HS, 10; 13. NOTRE DAME 
 ACAD-HINGHAM, 10; 15. WHITMAN-HANSON REG. HS, 8; 16. FITCHBURG HS, 6; 16.     
 DANVERS HS, 6; 16. MINNECHAUG REG/WILBRAHAM, 6; 19. AGAWAM HS, 5; 19.         
 GLOUCESTER HS, 5; 21. NEEDHAM HS, 4; 22. WESTFORD ACADEMY, 3; 23. LONGMEADOW  
 HS, 2; 24. CHICOPEE HS, 1; 24. BEVERLY HS, 1.                                 
                                                                               
                          Girls 55 Meter High Hurdles                          
                                                                               
                 % Class B: 8.52 Andrea Comeau, Reading HS 1996                
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 02/15/03                
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT   
     ===== ========================= == ========================= ======= ==   
         1 Sherman, Katie            10 DENNIS-YARMOUTH REG. HS    8.77    3   
         2 Outman, Madeliene         11 NEWTON SOUTH HS            8.90    1   
         3 Ford, Lindsay             10 NATICK HS                  9.09    2   
         4 Santiago, Shavonne        10 CHICOPEE HS                9.18    1   
         5 Borchard, Brittany        10 FRANKLIN HS                9.33    3   
         6 Alfredson, Nastassja      12 MASCONOMET REG-TOPSFIELD   9.49    2   
         7 Beaman, Kate              10 DENNIS-YARMOUTH REG. HS    9.23    1   
         8 Aleksa, Julie             12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE  9.30    1   
         9 O'Brien, Jenny            12 LONGMEADOW HS              9.45    1   
        10 Sapienza, Christie        12 NATICK HS                  9.53    3   
        11 McBratney, Kellie         11 DARTMOUTH HS               9.55    1   
        12 Hatfield, Lily            12 NEWTON SOUTH HS            9.58    2   
        13 MacDonald, Becky          12 DANVERS HS                 9.60    1   
        14 Brenes, Jen               10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE  9.64    2   
        15 Eddy, Colleen             12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE  9.65    3   
        16 Lane, Ashley              10 NEEDHAM HS                 9.75    2   
        17 Cashin, Julie                MASCONOMET REG-TOPSFIELD   9.79    3   
        17 Smith, Andrea             12 WHITMAN-HANSON REG. HS     9.79    3   
        19 Johnson, Natalie          11 NEEDHAM HS                 9.80    3   
        19 McNamara, Jen             10 NORTH ATTLEBORO HS         9.80    2   
        21 Ouellet, Chelsea          11 BEVERLY HS                 9.93    2   
        22 Frederick, Abbie          10 NORTH ATTLEBORO HS        10.13    3   
        23 Hrenko, Chrissy           12 STOUGHTON HS              10.15    2   
        24 Dooley, Caitlyn           10 FITCHBURG HS              12.13    1   
                                                                               
                    Semi-Finals - Results  - Saturday 02/15/03                 
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ========================= == ========================= ====== ==    
         1 Sherman, Katie            10 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   8.87    2    
         2 Outman, Madeliene         11 NEWTON SOUTH HS           8.94    1    
         3 Beaman, Kate              10 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   9.18    2    
         4 Ford, Lindsay             10 NATICK HS                 9.20    1    
         5 Santiago, Shavonne        10 CHICOPEE HS               9.22    2    
         6 Aleksa, Julie             12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 9.33    1    

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 2
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                    Girls 55 Meter High Hurdles (Continued)                    
                                                                               
                    Semi-Finals - Results  - Saturday 02/15/03                 
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ========================= == ========================= ====== ==    
         7 Alfredson, Nastassja      12 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  9.40    2    
         8 Borchard, Brittany        10 FRANKLIN HS               9.40    1    
         9 Sapienza, Christie        12 NATICK HS                 9.40    1    
        10 McBratney, Kellie         11 DARTMOUTH HS              9.59    1    
        11 Eddy, Colleen             12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 9.60    1    
        12 Hatfield, Lily            12 NEWTON SOUTH HS           9.63    2    
        13 Lane, Ashley              10 NEEDHAM HS                9.70    2    
        14 Brenes, Jen               10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 9.75    1    
        15 MacDonald, Becky          12 DANVERS HS                9.87    2    
        16 O'Brien, Jenny            12 LONGMEADOW HS             9.91    2    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME   PTS   
     ===== ========================= == ========================= ====== ===   
         1 Sherman, Katie            10 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   8.70    10   
         2 Outman, Madeliene         11 NEWTON SOUTH HS           8.78     8   
         3 Ford, Lindsay             10 NATICK HS                 9.11     6   
         4 Beaman, Kate              10 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   9.15     4   
         5 Borchard, Brittany        10 FRANKLIN HS               9.30     2   
         6 Santiago, Shavonne        10 CHICOPEE HS               9.30     1   
         7 Aleksa, Julie             12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 9.31         
         8 Alfredson, Nastassja      12 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  9.61         
                                                                               
                              Girls 55 Meter Dash                              
                                                                               
         % Class B: 7.28 Jardine Kimbrel, Boston Latin Academy 02/17/03        
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 02/15/03                
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ========================= == ========================= ====== ==    
         1 Hurley, Caitlin           12 NORTH ATTLEBORO HS        7.42    6    
         2 Bramble, Mariama          12 NEWTON SOUTH HS           7.51    2    
         3 Mundry, Gillian           12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 7.52    5    
         4 Mack, Alexandra           10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  7.56    3    
         5 Donahue, Stephanie        11 NATICK HS                 7.64    7    
         6 Ibikunle, Yasha           10 WHITMAN-HANSON REG. HS    7.68    4    
         7 Dyson, Laura              10 READING HS                7.70    1    
         8 Stapleton, Coreen         10 J.D.O'BRYANT HS - ROXBURY 7.62    3    
         9 Fuller, Kristy            10 FRANKLIN HS               7.69    2    
        10 Pugatch, Trudi            10 NEWTON SOUTH HS           7.70    7    
        11 Parker, Kristin           11 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  7.79    1    
        12 Fay, Christine            12 MARSHFIELD HS             7.87    6    
        13 Disa, Carrie              10 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  7.88    4    
        14 Motyl, Jackie             12 WEST SPRINGFIELD HS       7.92    5    
        15 Ber-man, Eliza            12 NEWTON SOUTH HS           7.76    3    

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 3
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                        Girls 55 Meter Dash (Continued)                        
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 02/15/03                
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ========================= == ========================= ====== ==    
        16 Cunha, Marisa             12 READING HS                7.86    7    
        17 Sharff, McKane            12 ARLINGTON HS              7.91    1    
        18 Rodriguez, Crystal        12 DARTMOUTH HS              7.92    2    
        18 Lawson, Kim               11 READING HS                7.92    2    
        18 Bulman, Julie             11 NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   7.92    6    
        21 Bereiweriso, Ruth         11 REVERE HS                 7.94    4    
        22 Crowley, Meghan           10 FRANKLIN HS               7.95    3    
        23 Berte, Andrea              9 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  8.00    2    
        23 McCarthy, Cara            12 DANVERS HS                8.00    1    
        25 Santiago, Angela          10 CHICOPEE HS               8.03    5    
        26 Christie, Bailey          11 NATICK HS                 8.04    5    
        26 Gonsalves, Lindsay        10 WOBURN HS                 8.04    3    
        28 Daviau, Tracy                HOLYOKE HS                8.05    6    
        28 Sidor, Nicole             11 WHITMAN-HANSON REG. HS    8.05    2    
        28 King, Violet               9 NEEDHAM HS                8.05    6    
        31 Tucker, Liz               10 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   8.08    4    
        32 Lin, Anne                 12 LONGMEADOW HS             8.10    7    
        32 Janvier, Nicole           10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  8.10    1    
        34 Maciolek, Brittany        12 CHICOPEE COMPREHENSIVE HS 8.12    7    
        35 Jennings, Vikki           10 SALEM HS                  8.13    4    
        36 King, Lauren              11 STOUGHTON HS              8.15    4    
        36 Woitunski, Alison         11 BEVERLY HS                8.15    6    
        38 Hegarty, Anne             11 READING HS                8.17    4    
        38 Nester, Jackie            11 WESTFORD ACADEMY          8.17    1    
        38 Doyle, Meaghan            11 SALEM HS                  8.17    3    
        41 Leal, Ashley              10 DARTMOUTH HS              8.19    5    
        42 Chisholm, Jessica         10 STOUGHTON HS              8.21    7    
        42 Michaud, Erin             10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 8.21    3    
        44 Langell, Lauren           10 WOBURN HS                 8.24    7    
        45 Wilkinson, Ashley         12 READING HS                8.27    3    
        45 Manganaro, Becky           9 BEVERLY HS                8.27    2    
        47 Thorpe, Natasha            9 BEVERLY HS                8.34    7    
        48 Bunce, Meredith           12 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   8.35    5    
        49 Dale, Julia               12 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  8.36    2    
        50 Shannon, Lisa             11 DANVERS HS                8.41    4    
        51 Otero-Palacios, Amanda    12 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   8.45    6    
        52 Chiasson, Aimee           10 NORTH ATTLEBORO HS        8.51    5    
        53 Rokas, Krissy              9 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 8.61    1    

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 4
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                              Girls 55 Meter Dash                              
                                                                               
                    Semi-Finals - Results  - Saturday 02/15/03                 
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ========================= == ========================= ====== ==    
         1 Hurley, Caitlin           12 NORTH ATTLEBORO HS        7.38    2    
         2 Bramble, Mariama          12 NEWTON SOUTH HS           7.42    1    
         3 Mundry, Gillian           12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 7.50    1    
         4 Mack, Alexandra           10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  7.60    2    
         5 Donahue, Stephanie        11 NATICK HS                 7.57    1    
         6 Dyson, Laura              10 READING HS                7.64    1    
         7 Ibikunle, Yasha           10 WHITMAN-HANSON REG. HS    7.65    1    
         8 Fuller, Kristy            10 FRANKLIN HS               7.73    2    
         9 Pugatch, Trudi            10 NEWTON SOUTH HS           7.74    2    
        10 Fay, Christine            12 MARSHFIELD HS             7.78    1    
        11 Ber-man, Eliza            12 NEWTON SOUTH HS           7.81    1    
        12 Disa, Carrie              10 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  7.82    1    
        13 Parker, Kristin           11 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  7.84    2    
        13 Stapleton, Coreen         10 J.D.O'BRYANT HS - ROXBURY 7.84    2    
        15 Motyl, Jackie             12 WEST SPRINGFIELD HS       7.86    2    
        16 Cunha, Marisa             12 READING HS                8.01    2    
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME   PTS   
     ===== ========================= == ========================= ====== ===   
         1 Hurley, Caitlin           12 NORTH ATTLEBORO HS        7.36    10   
         2 Bramble, Mariama          12 NEWTON SOUTH HS           7.50     8   
         3 Mundry, Gillian           12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 7.54     6   
         4 Mack, Alexandra           10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  7.60     4   
         5 Dyson, Laura              10 READING HS                7.62     2   
         6 Ibikunle, Yasha           10 WHITMAN-HANSON REG. HS    7.63     1   
         7 Donahue, Stephanie        11 NATICK HS                 7.67         
         8 Fuller, Kristy            10 FRANKLIN HS               7.70         
                                                                               
                              Girls 300 Meter Dash                             
                                                                               
     %       Class B: 40.71 Jen Hall, Norwood HS                   02/23/98    
       Class B-Yards: 34.8h Tasha Downing, Boston Tech. (=38.21 m)     1988    
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 02/15/03                
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT   
     ===== ========================= == ========================= ======= ==   
         1 Amendola, Ali             12 FRANKLIN HS               41.19    3   
         2 Hubbard, Ashley           11 MARSHFIELD HS             41.22    3   
         3 Doherty, Erin             11 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 42.43    5   
         4 LeBlanc, Jordan           10 WESTFORD ACADEMY          43.56    5   
         5 Catarius, Haley            9 MARSHFIELD HS             43.57    1   
         6 Colby, Jessie             12 NEEDHAM HS                43.76    6   
         7 Kerr, Erin                10 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  43.86    1   
         8 Benoit, Hillary           12 LINCOLN-SUDBURY REG. HS   44.06    4   

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 5
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                        Girls 300 Meter Dash (Continued)                       
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Saturday 02/15/03                
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT   
     ===== ========================= == ========================= ======= ==   
         9 Fontaine, Francis         11 DARTMOUTH HS              44.20    2   
        10 Joseph, Michelle          12 NATICK HS                 44.41    2   
        11 Shirley, Nicole           12 NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   44.53    1   
        12 Hardy, Michaela           10 READING HS                44.54    1   
        13 Baczewski, Jillian        11 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  44.73    1   
        14 Rogers, Lauren             9 NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   44.95    2   
        15 Texeira, Ashley           11 DARTMOUTH HS              45.19    5   
        16 Balek, Lauren              9 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  45.22    5   
        17 Broderick, Erin           12 NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   45.39    6   
        18 McNiff, Elyse             11 GLOUCESTER HS             45.58    5   
        19 Butts, Katie              10 NEWTON SOUTH HS           45.65    4   
        20 Clopper, Ilana             9 READING HS                45.89    2   
        21 Hickson, Marissa          12 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  45.98    3   
        22 Rogers, Caitlin           11 NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   46.11    3   
        23 O'Connor, Caitlin         10 CHICOPEE COMPREHENSIVE HS 46.15    4   
        23 Mearn, Katie              12 FONTBONNE ACAD.-MILTON    46.15    2   
        25 Wash, Stephanie           11 NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   46.17    6   
        25 Pope, Amanda              10 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  46.17    4   
        27 DeDonato, Laura           12 OLIVER AMES-NO. EASTON    46.30    5   
        28 Briggs, Zanelle           12 REVERE HS                 46.35    4   
        29 Flynn, Michelle           12 FONTBONNE ACAD.-MILTON    46.40    3   
        30 Navarro, Vanessa          12 DANVERS HS                46.55    6   
        31 Horrigan, Kathleen        10 NATICK HS                 46.69    1   
        32 Davidson, Amanda          11 NATICK HS                 46.76    4   
        33 Haney, Cheryl             11 WOBURN HS                 47.09    6   
        34 Tutko, Hillary            11 DANVERS HS                47.22    3   
        35 Barends, Heather          11 WHITMAN-HANSON REG. HS    48.94    6   
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS 
   ===== ========================= == ========================= ======= == === 
       1 Hubbard, Ashley           11 MARSHFIELD HS             39.97 %  2 10  
       2 Amendola, Ali             12 FRANKLIN HS               41.65    2  8  
       3 Doherty, Erin             11 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 42.06    2  6  
       4 Colby, Jessie             12 NEEDHAM HS                43.30    1  4  
       5 LeBlanc, Jordan           10 WESTFORD ACADEMY          43.61    2  2  
       6 Kerr, Erin                10 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  43.84    1  1  
       7 Catarius, Haley            9 MARSHFIELD HS             43.97    1     
       8 Benoit, Hillary           12 LINCOLN-SUDBURY REG. HS   44.54    1     
       9 Fontaine, Francis         11 DARTMOUTH HS              44.86    1     

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 6
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                              Girls 600 Meter Run                              
                                                                               
   %       Class B: 1:35.54 Melissa Sherman, Dennis-Yarmouth HS     02/16/01   
     Class B-Yards: 1:22.9h Adrienne Dixon, Brighton HS (=1:30.66m)     1980   
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      HT PTS
  ===== ========================= == ========================= ========= == ===
      1 Catarius, Erin            11 MARSHFIELD HS             1:42.20    5 10 
      2 Caruso, Dominique         12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 1:42.58    5  8 
      3 Diver, Amanda             12 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  1:42.96    5  6 
      4 Lessard, Stephanie        11 READING HS                1:43.29    4  4 
      5 Duggan, Mary              10 LINCOLN-SUDBURY REG. HS   1:43.33    4  2 
      6 Tavares, Telma            10 J.D.O'BRYANT HS - ROXBURY 1:43.46    5  1 
      7 Moriarty, Estella         12 SALEM HS                  1:43.58    4    
      8 Chase, Jackie             10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 1:44.18    5    
      9 Sardella, Kaitlin         12 AGAWAM HS                 1:44.35    3    
     10 Balkema, Nat              12 NEWTON SOUTH HS           1:44.86    4    
     11 Kut, Mandy                11 WHITMAN-HANSON REG. HS    1:45.40    5    
     12 Wood, Caitlin             12 FITCHBURG HS              1:46.71    4    
     13 Myers, Lauren             10 OLIVER AMES-NO. EASTON    1:47.53    4    
     14 McKim, Andrea             11 NORTH ATTLEBORO HS        1:47.78    3    
     15 Holder, April             12 BOSTON LATIN ACADEMY      1:48.01    2    
     16 Preston, Laura            10 NEWTON SOUTH HS           1:48.72    2    
     17 Arena, Claire             10 READING HS                1:48.83    3    
     18 Jean-Claude, Dina          9 J.D.O'BRYANT HS - ROXBURY 1:48.84    2    
     19 Rudder, Bonnie            10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  1:49.63    3    
     20 Schofield, Andrea         12 NORTH ATTLEBORO HS        1:50.70    2    
     21 Zguro, Jennifer           10 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  1:51.65    3    
     22 Shewchuk, Tara            11 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  1:51.90    2    
     23 Keohan, Emily              9 NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   1:53.95    3    
     24 Sagar, Kelly              10 DARTMOUTH HS              1:54.92    1    
     25 Callahan, Kim             10 BEVERLY HS                1:57.34    1    
                                                                               
                             Girls 1,000 Meter Run                             
                                                                               
   %       Class B: 3:03.52 Melissa Sherman, Dennis-Yarmouth Reg HS 02/12/00   
     Class B-Yards: 2:37.2h Merrie Green, Swampscott (=2:51.91 m)       1984   
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      HT PTS
  ===== ========================= == ========================= ========= == ===
      1 Leenhouts, Meredith       11 FRANKLIN HS               3:02.08 %  2 10 
      2 Sherry, Meaghan           12 WOBURN HS                 3:02.70 %  2  8 
      3 Ruttenberg, Janet         10 NEWTON SOUTH HS           3:07.84    2  6 
      4 Philips, Brenda           11 GLOUCESTER HS             3:09.76    2  4 
      5 Toner, Alanna             12 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   3:15.92    2  2 
      6 O'Donnell, Erin           12 READING HS                3:16.42    2  1 
      7 Heyde, Jennifer           11 NATICK HS                 3:17.98    2    
      8 Roumis, Danae             11 STOUGHTON HS              3:20.99    2    
      9 Gagnon, Carolyn           10 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  3:21.48    1    

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 7
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                       Girls 1,000 Meter Run (Continued)                       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      HT PTS
  ===== ========================= == ========================= ========= == ===
     10 O'Connell, Jamie          11 WESTFORD ACADEMY          3:22.18    1    
     11 Wheatley, Elizabeth       10 ARLINGTON HS              3:22.41    1    
     12 Gelinas, Calyn             9 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  3:22.79    2    
     13 Weslowski, AnnMarie       11 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  3:22.84    2    
     14 O'Leary, Caitlin          12 LONGMEADOW HS             3:23.93    1    
     15 Gibson, Victoria          12 J.D.O'BRYANT HS - ROXBURY 3:23.94    1    
     16 Carlman, Megan            11 READING HS                3:24.37    1    
     17 Meyers, Crystal            9 OLIVER AMES-NO. EASTON    3:24.47    1    
     18 Bonome, Christina         12 NORTH ATTLEBORO HS        3:26.67    2    
     19 Force, Emily              11 NATICK HS                 3:26.89    1    
     20 Plunkett, Kara            12 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  3:27.76    2    
     21 Brunelle, Katie           11 NORTH ATTLEBORO HS        3:27.94    1    
     22 Tremblay, Nicole          12 SALEM HS                  3:29.68    1    
     23 Howland, Amanda            9 WHITMAN-HANSON REG. HS    3:30.07    1    
     24 Pfau, Jodie               12 AGAWAM HS                 3:31.46    2    
                                                                               
                                Girls 1 Mile Run                               
                                                                               
              % Class B: 5:00.20 Laurie Glynn, Winchester HS 1981              
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      HT PTS
  ===== ========================= == ========================= ========= == ===
      1 Donaldson, Lindsay        11 LINCOLN-SUDBURY REG. HS   5:00.70    2 10 
      2 Powell, Sara              12 OLIVER AMES-NO. EASTON    5:05.73    2  8 
      3 Laakso, Christine         11 FITCHBURG HS              5:18.04    2  6 
      4 McDermot-Murphy, Caitlin  10 NEWTON SOUTH HS           5:19.51    2  4 
      5 Smith, Rachel             12 READING HS                5:25.59    2  2 
      6 Clay, Katie               10 BEVERLY HS                5:31.15    2  1 
      7 Sulser, Amy               12 NATICK HS                 5:32.80    2    
      8 Currier, Kasey            10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  5:36.40    2    
      9 Boen, Colleen             11 STOUGHTON HS              5:40.54    2    
     10 Mathers, Kate              9 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 5:41.21    2    
     11 McEvoy, Kaolin            11 LONGMEADOW HS             5:45.24    2    
     12 Arnold, Maggie            11 LINCOLN-SUDBURY REG. HS   5:48.95    1    
     13 Campagna, Lena            10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  5:49.89    1    
     14 Martinez, Megan           12 DENNIS-YARMOUTH REG. HS   5:50.80    1    
     15 Shanley, Kerry            11 MARSHFIELD HS             5:51.48    1    
     16 Weiss, Abby               10 WHITMAN-HANSON REG. HS    5:51.56    1    
     17 Nezz, Ashley              11 NORTH ATTLEBORO HS        5:51.76    2    
     18 Bryant, Sarah              9 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 5:51.85    1    
     19 Weeks, Megan              11 OLIVER AMES-NO. EASTON    5:54.47    2    
     20 Trifilo, Stefanie         12 NORTH MIDDLESEX-TOWNSEND  5:56.39    2    
     21 Sullivan, Joanna          11 ARLINGTON HS              5:57.65    1    
     22 Cantone, Jessie            9 WOBURN HS                 6:02.80    1    
     23 Zizza, Lisa               12 FONTBONNE ACAD.-MILTON    6:27.87    1    

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 8
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                                Girls 2 Mile Run                               
                                                                               
              % Class B: 10:46.40 Katie Toner, Swampscott HS 1984              
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       HT PTS
 ===== ========================= == ========================= ========== == ===
     1 Davidson, Ashley          11 NATICK HS                 11:33.36    2 10 
     2 O'Brien, Katy             11 OLIVER AMES-NO. EASTON    11:34.26    2  8 
     3 Black, Kathleen           10 WHITMAN-HANSON REG. HS    11:42.15    2  6 
     4 Wilson, Heather           11 DANVERS HS                11:46.40    2  4 
     5 Rizzolo, Katie            10 FRANKLIN HS               11:53.39    2  2 
     6 Szamrey, Melissa          12 WESTFORD ACADEMY          11:55.42    2  1 
     7 Kline, Allison            12 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  12:03.50    2    
     8 Sergi, Jill               10 FRANKLIN HS               12:11.46    2    
     9 Shadallah, Sarah          12 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 12:20.37    2    
    10 Slam, Arielle             12 BEVERLY HS                12:20.47    2    
    11 Kincaid, Courtney         12 NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   12:28.35    1    
    12 Nash, Melissa                MARSHFIELD HS             12:36.75    1    
    13 Sheehan, Lucy             11 LONGMEADOW HS             12:40.02    1    
    14 Scannell, Elizabeth       12 ARLINGTON HS              12:42.39    1    
    15 Worona, Lilli             12 NATICK HS                 12:47.41    1    
    16 Farrell, Kelsey           10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 12:56.40    1    
    17 Kline, Emily               9 MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  13:03.26    1    
    18 Flanders, Yvonne          12 WESTFORD ACADEMY          13:04.07    1    
    19 Norton, Jacquiline         9 BEVERLY HS                13:07.61    1    
    20 Barnes, Emily              9 SALEM HS                  13:44.55    1    
                                                                               
                                 Girls Shot Put                                
                                                                               
  * All State: 46'00.50" (14.03m) Melody Johnson, N. Attleboro H. S. 02/15/86  
  %   Class B: 44'01.50" (13.45m) Jill Kornetsky, Burlington H.S.    02/13/99  
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK               PTS 
   ===== ======================= == =================== ===========        === 
       1 Cunningham, Grace       12 NOTRE DAME ACAD-HIN 40'11.50"   12.48m 10  
       2 Madden, Sue             12 READING HS          39'09.50"   12.13m  8  
       3 Myrthil, Ezechaelle     11 J.D.O'BRYANT HS - R 36'06.75"   11.14m  6  
       4 Brand, Lindsay          11 MINNECHAUG REG/WILB 36'00.00"   10.97m  4  
       5 Ihle, Jessica           11 MASCONOMET REG-TOPS 33'00.00"   10.06m  2  
       6 Gibson, Victoria        12 J.D.O'BRYANT HS - R 32'08.50"   9.97m  1   
       7 Daley, Kate             12 WHITMAN-HANSON REG. 32'01.75"   9.80m      
       8 Sabettini, Vicky        11 LONGMEADOW HS       31'05.50"   9.59m      
       9 MacDonald, Alison       12 BEVERLY HS          30'08.75"   9.37m      
      10 Coyle, Britney          11 DARTMOUTH HS        30'06.50"   9.31m      
      10 Baldwin, Krystal        11 NORTH MIDDLESEX-TOW 30'06.50"   9.31m      
      12 Johnson, Liane          11 READING HS          30'03.00"   9.22m      
      13 Mokeme, Ciara           11 WOBURN HS           29'11.25"   9.12m      
      14 Waldman, Devin          11 NEWTON SOUTH HS     29'01.00"   8.86m      
      15 Hyder, Vaughn           12 MINNECHAUG REG/WILB 28'07.50"   8.72m      

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS            Page 9
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                           Girls Shot Put (Continued)                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK               PTS 
   ===== ======================= == =================== ===========        === 
      16 Feliciano, Tairis       12 CHICOPEE HS         28'05.50"   8.67m      
      17 Ouellet, Chelsea        11 BEVERLY HS          28'03.50"   8.62m      
      18 Bye, Hilary             10 WESTFORD ACADEMY    27'09.50"   8.47m      
      19 Ritter, Bridgette       11 CHICOPEE HS         27'00.25"   8.24m      
      20 Macaro, Megan           12 BEVERLY HS          26'01.50"   7.96m      
                                                                               
                                Girls High Jump                                
                                                                               
        % Class B: 5'10.00" (1.78m) Andrea Comeau, Reading H.S. 02/15/96       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK             PTS  
    ===== ======================= == =================== ==========       ===  
        1 Sherman, Katie          10 DENNIS-YARMOUTH REG 5'06.00"   1.68m 10   
        2 Sherry, Meaghan         12 WOBURN HS           5'04.00"   1.63m  8   
        3 Malloy, Katie           11 AGAWAM HS           5'02.00"   1.57m  5   
        3 Outman, Madeliene       11 NEWTON SOUTH HS     5'02.00"   1.57m  5   
        5 PydynKowski, Kara       11 DANVERS HS          5'02.00"   1.57m  2   
        6 Hergrueter, Anja         9 NEWTON SOUTH HS     5'02.00"   1.57m  0.50
        6 Smith, Rachel           12 READING HS          5'02.00"   1.57m  0.50
        8 Wadman, Lindsay         12 WHITMAN-HANSON REG. 5'00.00"   1.52m      
        9 Mariani, Jen            11 READING HS          5'00.00"   1.52m      
       10 Gueverra, Joanne        11 MARSHFIELD HS       4'10.00"   1.47m      
       10 Nicklau, Bri            11 AGAWAM HS           4'10.00"   1.47m      
       10 Crowley, Meghan         10 FRANKLIN HS         4'10.00"   1.47m      
       10 Conroy, Sarah           29 FITCHBURG HS        4'10.00"   1.47m      
       14 Garofalo, Danielle      11 MASCONOMET REG-TOPS 4'10.00"   1.47m      
       14 Lantry, Sarah           12 FITCHBURG HS        4'10.00"   1.47m      
       14 McHenry, Shannon        11 GLOUCESTER HS       4'10.00"   1.47m      
       17 Holder, April           12 BOSTON LATIN ACADEM 4'10.00"   1.47m      
        - Doherty, Erin           11 CENTRAL CATHOLIC-LA       NH              
        - Wikken, Erika           10 WESTFORD ACADEMY          NH              
        - Borchard, Brittany      10 FRANKLIN HS               NH              
                                                                               
                                Girls Long Jump                                
                                                                               
      % Class B: 17'11.25" (5.47m) Latoya Trout, East Boston H.S. 02/17/02     
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK              PTS  
   ===== ======================= == =================== ===========       ===  
       1 Hubbard, Ashley         11 MARSHFIELD HS       17'09.50"   5.42m 10   
       2 Mundry, Gillian         12 CENTRAL CATHOLIC-LA 17'03.75"   5.28m  8   
       3 Berman, Eliza           12 NEWTON SOUTH HS     16'09.50"   5.12m  6   
       4 Hatfield, Lily          12 NEWTON SOUTH HS     16'07.75"   5.07m  4   

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS           Page 10
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                          Girls Long Jump (Continued)                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK              PTS  
   ===== ======================= == =================== ===========       ===  
       5 Lin, Anne               12 LONGMEADOW HS       16'07.25"   5.06m  2   
       6 Ibikunle, Yasha         10 WHITMAN-HANSON REG. 16'06.00"   5.03m  1   
       7 Bramble, Mariama        12 NEWTON SOUTH HS     16'04.75"   5.00m      
       8 Kerr, Erin              10 MINNECHAUG REG/WILB 16'03.00"   4.95m      
       9 Santiago, Angela        10 CHICOPEE HS         15'11.00"   4.85m      
      10 Beaman, Kate            10 DENNIS-YARMOUTH REG 15'11.00"   4.85m      
      11 King, Violet             9 NEEDHAM HS          15'10.50"   4.84m      
      12 Cunha, Marisa           12 READING HS          15'08.75"   4.79m      
      13 Lake, Kristen           12 MARSHFIELD HS       15'07.00"   4.75m      
      14 Rees, Lauren            10 LINCOLN-SUDBURY REG 15'06.75"   4.74m      
      15 Palmer, Ashley             HOLYOKE HS          15'06.75"   4.74m      
      16 Maciolek, Brittany      12 CHICOPEE COMPREHENS 15'06.75"   4.74m      
      17 Brodowski, Adrienne     11 AGAWAM HS           15'06.50"   4.74m      
      18 Thibou, Olivia           9 J.D.O'BRYANT HS - R 15'05.25"   4.71m      
      19 Motyl, Jackie           12 WEST SPRINGFIELD HS 15'02.25"   4.63m      
      20 Janetakos, Amanda       12 WOBURN HS           14'09.75"   4.51m      
      21 Reiters, Julie           9 NATICK HS           14'09.00"   4.50m      
      22 Catarius, Haley          9 MARSHFIELD HS       14'08.50"   4.48m      
      23 McDyer, Shannon         12 AGAWAM HS           14'01.75"   4.31m      
      24 Brazile, Nicole          8 J.D.O'BRYANT HS - R 13'07.75"   4.16m      
      25 Jean-Claude, Dina        9 J.D.O'BRYANT HS - R 13'06.00"   4.11m      
                                                                               
                            Girls 4x200 Meter Relay                            
                                                                               
          % Class B: 1:47.25 John D. O'Bryant H.S. - Roxbury 02/15/97          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
           PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT PTS         
           =====  =================================== ========= == ===         
               1  MARS      MARSHFIELD HS             1:48.17    3 10          
               2  NTNS      NEWTON SOUTH HS           1:48.35    3  8          
               3  CCAT      CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 1:50.59    3  6          
               4  JDOB      J.D.O'BRYANT HS - ROXBURY 1:50.98    2  4          
               5  READ      READING HS                1:52.00    3  2          
               6  MINN      MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  1:52.27    2  1          
               7  NDAH      NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   1:52.37    2             
               8  WSAC      WESTFORD ACADEMY          1:54.73    2             
               9  MASC      MASCONOMET REG-TOPSFIELD  1:55.33    1             
              10  FRKL      FRANKLIN HS               1:55.57    3             
              11  WOB       WOBURN HS                 1:55.92    1             
              12  NATT      NORTH ATTLEBORO HS        1:56.40    2             
              13  AGWM      AGAWAM HS                 1:58.31    1             
              14  CHIC      CHICOPEE HS               1:59.08    2             
              15  FONT      FONTBONNE ACAD.-MILTON    1:59.20    1             
              16  DY        DENNIS-YARMOUTH REG. HS   1:59.72    3             

District E. / Butterfield$                                Hy-Tek's MEET MANAGER
                   MIAA 2003 INDOOR DIVISION II CHAMPIONSHIPS           Page 11
            REGGIE LEWIS TRACK & ATHLETIC CENTER - Saturday 02/15/03           
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                            Girls 4x800 Meter Relay                            
                                                                               
                 % Class B: 9:50.28 Newton South H.S. 02/12/00                 
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       PTS          
            =====  =================================== ========== ===          
                1  NTNS      NEWTON SOUTH HS            9:54.52    10          
                2  FRKL      FRANKLIN HS                9:56.94     8          
                3  MASC      MASCONOMET REG-TOPSFIELD  10:16.24     6          
                4  CCAT      CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 10:19.23     4          
                5  READ      READING HS                10:22.04     2          
                6  NAT       NATICK HS                 10:31.33     1          
                7  WH        WHITMAN-HANSON REG. HS    10:34.25                
                8  DART      DARTMOUTH HS              10:45.45                
                9  NDAH      NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   10:45.77                
                                                                               
                            Girls 4x400 Meter Relay                            
                                                                               
       %       Class B: 4:03.82 John D. O'Bryant H.S. - Roxbury 02/15/97       
         Class B-Yards: 3:57.9h West Roxbury H.S. (=3:56.8m)    02/15/84       
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 02/15/03                    
                                                                               
           PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT PTS         
           =====  =================================== ========= == ===         
               1  CCAT      CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 4:08.45    4 10          
               2  DY        DENNIS-YARMOUTH REG. HS   4:08.57    4  8          
               3  FRKL      FRANKLIN HS               4:15.77    4  6          
               4  NAT       NATICK HS                 4:17.97    3  4          
               5  LS        LINCOLN-SUDBURY REG. HS   4:18.32    2  2          
               6  GLOU      GLOUCESTER HS             4:23.16    1  1          
               7  NTNS      NEWTON SOUTH HS           4:23.50    4             
               8  MASC      MASCONOMET REG-TOPSFIELD  4:23.51    2             
               9  NDAH      NOTRE DAME ACAD-HINGHAM   4:23.64    3             
              10  WSAC      WESTFORD ACADEMY          4:27.09    4             
              11  AGWM      AGAWAM HS                 4:27.33    3             
              12  STOU      STOUGHTON HS              4:28.50    3             
              13  WOB       WOBURN HS                 4:28.79    3             
              14  MINN      MINNECHAUG REG/WILBRAHAM  4:30.62    1             
              15  HOLY      HOLYOKE HS                4:30.86    2             
              16  READ      READING HS                4:31.76    4             
              17  NATT      NORTH ATTLEBORO HS        4:32.27    3             
              18  JDOB      J.D.O'BRYANT HS - ROXBURY 4:33.44    2             
              19  LONG      LONGMEADOW HS             4:33.96    1             
              20  DART      DARTMOUTH HS              4:34.03    2             
              21  WH        WHITMAN-HANSON REG. HS    4:42.64    2             



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News