Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Midland Wachusett League Indoor Track Dual Meets

Shrewsbury and Fitchburg, MA, December 13, 2003

[Dual Meet Results @ Shrewsbury | Team Scores @ Shrewsbury | Team Scores @ Fitchburg AM | Dual Meet Results @ Fitchburg PM | Team Scores @ Fitchburg PM ]

Dual Meet Results @ Fitchburg AM Session

Licensed to District E. / Butterfield - Organization License
                                                          Hy-Tek's Meet Manager
                    Mid Wach Indoor Track League - 12/13/03                    
                                    2003-04                                    
                        Fitchburg HS  -  Fitchburg, MA                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Holden             SR Lunenburg             42-06.50  
  2 Steven Robinson           SR Lunenburg             36-07.00  
  3 Matt May                  SR Oakmont               34-00.50  
  4 Garland deGraffenried     SR Oakmont               33-08.00  
  5 Brandon Cowley            SR Lunenburg             32-09.75  
  6 Nick Wittemen             SR Lunenburg             32-06.25  
  7 Rich Laughton             SO Westborough           32-02.00  
  8 Kyle Laham                SO Westborough           31-09.25  
  9 Mike Knoll                SO Bromfield             31-05.00  
 10 Brian Kennedy             SR Algonquin             30-06.00  
 11 Jeremy Brault             SO Westborough           30-04.50  
 12 Zach Hertel-Therrien      JR Oakmont               28-07.00  
 13 Thomas Baiogs              7 Bromfield             27-10.50  
 14 Adam Haberkorn            SO Westborough           25-10.50  
 15 Dave Christianson            Oakmont               25-05.00  
 16 Felipe DaSilva            JR Westborough           25-01.00  
 
Event 2  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Garland deGraffenried     SR Oakmont                6-02.00  
  2 Nick Wittemen             SR Lunenburg              5-08.00  
  3 Eric DePalo               SO Westborough            5-06.00  
  4 Steven Robinson           SR Lunenburg              5-04.00  
  5 Michael Walsh             SR Lunenburg              5-00.00  
  6 Andrew Burke              SR Westborough            4-08.00  
  6 Ross Lawrence             JR Westborough            4-08.00  
  8 Bo Wang                   SO Westborough           J4-08.00  
  9 Kevin Berthiaume          SO Lunenburg             J4-08.00  
 -- Eric Scheid               SR Lunenburg                   NH  
 -- Alex LeBlanc              FR Oakmont                     NH  
 -- Mark Caponette            FR Lunenburg                   NH  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dan Kim                   JR Westborough            10:48.8  
  2 Patrick Foster            JR Bromfield              11:02.0  
  3 Andrew Nadermann          JR Lunenburg              11:40.4  
  4 Pete Pearson              SR Oakmont                12:28.4  
  5 Ryan Walters              JR Westborough            12:42.3  
  6 Ryan McManus              JR Westborough            13:03.9  
  7 Alex Hart                 SO Westborough            13:04.1  
  8 Benjamin Biker            JR Lunenburg              13:40.5  
  9 Ryan Cummins              FR Westborough            14:46.8  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Andrew Burke              SR Westborough                8.1   1 
  2 Zach Hertel-Therrien      JR Oakmont                    8.9   1 
  3 Nick Wittemen             SR Lunenburg                  9.1   1 
  4 Robert Qui                JR Westborough                9.8   2 
  5 Alex LeBlanc              FR Oakmont                   10.2   2 
  6 Ross Lawrence             JR Westborough               13.5   2 
  7 Michael Walsh             SR Lunenburg                 17.3   2 
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kyle Laham                SO Westborough                6.9   2 
  1 Matt May                  SR Oakmont                    6.9   1 
  3 Steven Robinson           SR Lunenburg                  7.1   1 
  4 Kevin Kinard              FR Westborough                7.2   3 
  4 Doug Feingold             SR Westborough                7.2   1 
  6 Zach Hertel-Therrien      JR Oakmont                    7.3   2 
  7 Bo Wang                   SO Westborough                7.4   3 
  8 Kevin Berthiaume          SO Lunenburg                 J7.4   3 
  9 Travis Reed               SO Oakmont                    7.8   3 
  9 Mark Caponette            FR Lunenburg                  7.8   2 
 11 Mark Kennelly             SO Oakmont                    8.2   3 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matt Offenbacher          SR Westborough             4:53.8  
  2 Eric Scheid               SR Lunenburg               5:09.2  
  3 Ethan Brown               JR Lunenburg               5:18.3  
  4 Eddie Byun                SO Westborough             5:18.9  
  5 Mike Epstein              SR Bromfield               5:34.1  
  6 Matt Huegel               SO Westborough             5:37.5  
  7 Colin Fredette            SR Oakmont                 5:41.8  
  8 Vincent Servello          SO Westborough             5:51.6  
  9 Chris Hebert              SO Westborough             6:01.6  
 10 Matt Rodriquez            SO Westborough             6:10.4  
 11 Sam Dorward                7 Bromfield               6:12.0  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brandon Cowley            SR Lunenburg               1:36.8   1 
  2 Pete Pearson              SR Oakmont                 1:45.4   1 
  3 Robert Studivan           JR Lunenburg               1:48.8   2 
  4 Ben Gitkind               SO Westborough             1:49.3   2 
  5 Robert Qui                JR Westborough             1:49.8   1 
  6 Mike Knoll                SO Bromfield               2:08.5   1 
  7 Robert Stamm              SO Westborough             2:20.9   2 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Andrew Burke              SR Westborough               40.7   1 
  2 Steven Robinson           SR Lunenburg                 42.0   1 
  3 Kevin Kinard              FR Westborough               42.4   2 
  4 Bo Wang                   SO Westborough               43.4   4 
  5 Kevin Berthiaume          SO Lunenburg                 44.2   2 
  6 John Ray                  SO Westborough               45.1   3 
  7 Mark Caponette            FR Lunenburg                 46.0   3 
  8 Travis Reed               SO Oakmont                   46.1   1 
  9 Steve Redden              SO Westborough               46.4   4 
 10 Forrest Xiao              FR Westborough               46.7   4 
 11 Billy Butler              SO Westborough               47.1   3 
 12 Mark Kennelly             SO Oakmont                   48.9   2 
 13 Thomas Baiogs              7 Bromfield                 49.5   1 
 14 Saul Adams                FR Bromfield                 52.4   2 
 15 Jason Phelps              FR Oakmont                   54.5   3 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dan Kim                   JR Westborough             2:58.6  
  2 Ethan Brown               JR Lunenburg               3:02.3  
  3 Peter Sullivan            SO Westborough             3:08.6  
  4 Eric Scheid               SR Lunenburg               3:13.2  
  5 Eddie Byun                SO Westborough             3:13.7  
  6 Brian Hutchinson          SR Bromfield               3:13.9  
  7 Vincent Servello          SO Westborough             3:27.9  
  8 Alex Hart                 SO Westborough             3:33.1  
  9 Andrew Cheney             SO Westborough             3:39.7  
 10 Trevor Stacy              SR Oakmont                 3:39.9  
 11 Adam Urbin                SO Westborough             3:46.8  
 12 Benjamin Biker            JR Lunenburg               3:49.7  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oakmont Reg. HS  'A'                                 4:08.7  
  2 Westborough HS  'A'                                  4:17.1  
  3 Lunenburg HS  'A'                                    4:17.4  
  4 Bromfield  'A'                                       4:35.3  
 
Event 11  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Clara Savalier            SR Lunenburg             27-10.25  
  2 Jessica Lemoine           SR Lunenburg             25-09.50  
  3 Brianna Leadenham         SO Westborough           25-04.00  
  4 Jackie Margwarth          JR Westborough           24-07.50  
  5 Nicole Halliday           FR Oakmont               23-02.00  
  6 Michele Poirier           SO Oakmont               22-11.00  
  7 Brenda-Anne Gale          JR Lunenburg             22-02.50  
  8 Kim Nelson                SR Lunenburg             22-02.00  
  9 Jaclyn Cotreau            JR Lunenburg             21-05.50  
 10 Julia Randall             SO Westborough           20-10.00  
 11 Izzy Alexander            JR Bromfield             20-08.00  
 12 Laurie Bilodeau           SO Westborough           19-07.50  
 13 Abbie Tremblay            FR Oakmont               18-11.50  
 14 Ashley Shaw               JR Lunenburg             16-08.50  
 15 Genny Visser              SO Westborough           12-07.00  
 
Event 12  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessie DePalo             SR Westborough            5-00.00  
  2 Sara Roche                JR Lunenburg              4-10.00  
  3 Emer Feighery             JR Westborough            4-08.00  
  3 Jessica Lemoine           SR Lunenburg              4-08.00  
  5 Lily Calderwood           JR Bromfield              4-06.00  
  6 Brittany O'Neil           SO Westborough           J4-06.00  
  7 Amanda Batten             FR Oakmont               J4-06.00  
  8 Izzy Alexander            JR Bromfield              4-04.00  
  8 Brenda Torrisi            JR Lunenburg              4-04.00  
  8 Catrina Murphy            SO Westborough            4-04.00  
 11 Courtney Collins          SR Westborough            4-00.00  
 11 Lindsay Mullins           SO Oakmont                4-00.00  
 
Event 13  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kristin Ricci             SR Bromfield              12:14.3  
  2 Sarah Croteau             SO Oakmont                12:36.2  
  3 Ellen Huber               FR Bromfield              13:00.3  
  4 Erin Finneron             FR Lunenburg              13:16.1  
  5 Amy Wilfert               FR Westborough            13:51.2  
  6 Dana Josephs              SO Westborough            14:00.6  
  7 Emily Smith               SO Westborough            15:03.7  
  8 Betsy Kelley              JR Westborough            15:05.7  
 
Event 14  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Izzy Alexander            JR Bromfield                  9.5   1 
  2 Emer Feighery             JR Westborough                9.9   1 
  3 Jessica Lemoine           SR Lunenburg                 10.0   1 
  4 Courtney Bohen            SO Westborough               10.4   2 
  5 Kim Edmunds               JR Lunenburg                 10.8   2 
  5 Brittany O'Neil           SO Westborough               10.8   3 
  7 Caitlin Pond              SO Westborough               11.0   3 
  8 Natassia Amaral           JR Lunenburg                 11.2   3 
  9 Meredith Barone           SR Lunenburg                 11.5   3 
 10 Ariana LeBlanc            SO Oakmont                   11.9   1 
 11 Amanda Batten             FR Oakmont                   12.7   2 
 12 Heather Starbuck           7 Bromfield                 13.8   2 
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brenda Torrisi            JR Lunenburg                  7.8   1 
  2 Jessie DePalo             SR Westborough                8.0   1 
  3 Laura Rassmussen          SO Westborough                8.3   3 
  4 Kim Edmunds               JR Lunenburg                  8.4   4 
  4 Lindsay Mullins           SO Oakmont                    8.4   1 
  6 Michele Poirier           SO Oakmont                    8.6   2 
  7 Greta hutchinson          FR Bromfield                  8.8   1 
  7 Aimee Stengo              FR Oakmont                    8.8   3 
  7 Kim Nelson                SR Lunenburg                  8.8   2 
 10 Meredith McNamara         SO Lunenburg                  8.9   3 
 10 Hillary Lane              JR Westborough                8.9   4 
 12 Sarah Mott                 8 Bromfield                  9.1   2 
 13 Kristina Dorsi             7 Bromfield                  9.2   3 
 14 Abbie Tremblay            FR Oakmont                    9.8   4 
 15 Nikole Jordan              7 Bromfield                 10.2   4 
 16 Brenna Hanly              SR Westborough               13.4   2 
 
Event 16  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Lee                    8 Bromfield               6:00.8  
  2 Rebecca Gagnon            FR Lunenburg               6:02.5  
  3 Laura Veno                JR Bromfield               6:16.6  
  4 Katie Rich                FR Westborough             6:17.5  
  5 Elizabeth Tuttle          FR Bromfield               6:19.2  
  6 Amanda Risch              JR Lunenburg               6:26.5  
  7 Sara Damiano              SR Westborough             6:30.9  
  8 Brittany Gavin            FR Westborough             6:49.6  
  9 Lisa Reedich               7 Bromfield               6:52.3  
 10 Julie Guest               FR Westborough             7:08.6  
 11 Elizabeth Guest           FR Westborough             7:13.0  
 12 Kristy Quirion            JR Lunenburg               7:31.7  
 
Event 17  Girls 600 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lily Calderwood           JR Bromfield               1:46.1   1 
  2 Ashley Gagnon             SO Lunenburg               1:54.8   1 
  3 Samantha Hudson           FR Lunenburg               2:02.6   3 
  3 Elizabeth Tuttle          FR Bromfield               2:02.6   4 
  5 Marissa Rivera            FR Bromfield               2:04.7   3 
  6 Taylor Cardosi             8 Bromfield               2:04.9   2 
  7 Danielee Guilletee        FR Lunenburg               2:07.2   4 
  8 Sara Roche                JR Lunenburg               2:08.4   2 
  9 Sarah Stadig              FR Westborough             2:08.6   3 
 10 Tina Paton                FR Lunenburg               2:08.7   4 
 11 Dana Josephs              SO Westborough             2:12.3   4 
 12 Brenna Hanly              SR Westborough             2:13.5   1 
 -- Lara Gross                FR Westborough                 DQ   2 
 
Event 18  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Izzy Alexander            JR Bromfield                 47.6   1 
  2 Brenda Torrisi            JR Lunenburg                 48.1   1 
  3 Amanda Yano-Litwin        JR Westborough               49.8   1 
  4 Greta hutchinson          FR Bromfield                 52.1   2 
  5 Laura Rassmussen          SO Westborough               52.4   2 
  6 Caitlin Pond              SO Westborough               52.6   5 
  7 Laura Kaski               SR Oakmont                   53.0   1 
  8 Meredith McNamara         SO Lunenburg                 53.2   2 
  9 Ariana LeBlanc            SO Oakmont                   53.4   2 
 10 Amanda Batten             FR Oakmont                   54.0   3 
 11 Ashley Palladini          SO Westborough               54.5   3 
 12 Kayti Bigelow              8 Bromfield                 54.6   4 
 13 Nikole Jordan              7 Bromfield                 55.0   4 
 14 Sara Bigelow              SO Westborough               55.3   4 
 15 Cassie Walsh              SO Westborough               55.8   4 
 16 Esmay Freihofer            8 Bromfield                 56.4   3 
 17 Megan Walsh               FR Lunenburg                 59.7   3 
 18 Heather Starbuck           7 Bromfield               1:01.5   5 
 19 Valerie Leikina           FR Bromfield               1:03.1   5 
 
Event 19  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pam Rosato                SR Bromfield               3:23.6  
  2 Halaina Demba             SR Bromfield               3:26.9  
  3 Rebecca Gagnon            FR Lunenburg               3:27.7  
  4 Sarah Croteau             SO Oakmont                 3:31.3  
  5 Erin Finneron             FR Lunenburg               3:35.3  
  6 Orna Feighery             FR Westborough             3:41.8  
  7 Amanda Risch              JR Lunenburg               3:53.5  
  8 Emily Sullivan            JR Bromfield               3:54.9  
  9 Kristyn McCauley          FR Westborough             3:56.5  
 10 Sara Damiano              SR Westborough             4:09.5  
 11 Kelsey Henderson           7 Bromfield               4:28.8  
 12 Kathryn Kennedy            8 Bromfield               4:29.3  
 13 Katie Beauregard          FR Westborough             4:29.7  
 
Event 20  Girls 4x440 Yard Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bromfield  'A'                                       4:43.9  
  2 Westborough HS  'A'                                  4:50.3  
  3 Lunenburg HS  'A'                                    5:00.1  
  4 Oakmont Reg. HS  'A'                                 5:18.5  
 
Event 21  Girls 55 Meter Hurdles Junior Var.
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nicole Halliday           FR Oakmont                    8.3   1 
  2 Liz Knutson               FR Lunenburg                  8.7   2 
  3 Megan Walsh               FR Lunenburg                  9.5   1 
  4 Jessica Kim               FR Westborough                9.7   1 
  5 Elaine Lin                FR Westborough                9.8   2 
  6 Valerie Leikina           FR Bromfield                  9.9   1 
  7 Nancy Qiu                 SO Westborough               10.3   2 
  7 Bing Miu                  SO Westborough               10.3   2 
 
Event 22  Girls 55 Meter Dash Junior Var.
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brenda Torrisi            JR Lunenburg                  7.8   1 
  2 Jessie DePalo             SR Westborough                8.0   1 
  3 Laura Rassmussen          SO Westborough                8.3   3 
  4 Kim Edmunds               JR Lunenburg                  8.4   4 
  4 Lindsay Mullins           SO Oakmont                    8.4   1 
  6 Michele Poirier           SO Oakmont                    8.6   2 
  7 Greta hutchinson          FR Bromfield                  8.8   1 
  7 Aimee Stengo              FR Oakmont                    8.8   3 
  7 Kim Nelson                SR Lunenburg                  8.8   2 
 10 Meredith McNamara         SO Lunenburg                  8.9   3 
 10 Hillary Lane              JR Westborough                8.9   4 
 12 Sarah Mott                 8 Bromfield                  9.1   2 
 13 Kristina Dorsi             7 Bromfield                  9.2   3 
 14 Abbie Tremblay            FR Oakmont                    9.8   4 
 15 Nikole Jordan              7 Bromfield                 10.2   4 
 16 Brenna Hanly              SR Westborough               13.4   2 
 
Event 24  Boys 55 Meter Dash Junior Var.
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Steve Redden              SO Westborough                7.9  
  2 Dave Christianson            Oakmont                    8.5  
  3 Jason Phelps              FR Oakmont                    8.9  



race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News