Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

The Runaways 5 Miler Road Race

Attleboro, MA, August 23, 2003

[Overall | Team ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:25  5:17     Age?      1 M   587 Tom Dion                                                                              





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:41  5:44    1 30-39    1 F   510 Mimi Fallon                                                                           



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:22  6:40    1 60-98   21 M   588 Eddie Fromm                                                                           
 2     34:13  6:51    2 60-98   25 M   575 David Pember                                                                          
 3     36:18  7:16    3 60-98   35 M   505 Charlie Yescott                                                                       

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:25  6:17    1 50-59   16 M   523 Dennis Hart                                                                           
 2     31:33  6:19    2 50-59   17 M   516 Marshall Randolph                                                                     
 3     34:46  6:57    3 50-59   26 M   529 Dean Pendleton                                                                        

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:03  5:25    1 40-49    4 M   487 Scott Luncquist                                                                       
 2     27:25  5:29    2 40-49    7 M   524 James Goodberlet                                                                      
 3     28:23  5:41    3 40-49    9 M   497 David Oliver                                                                          

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:31  5:18    1 30-39    2 M   514 Terry McNatt                                     CSU                                  
 2     26:55  5:23    2 30-39    3 M   504 Norm Bouthillier                                 TNT                                  
 3     27:15  5:27    3 30-39    5 M   526 Robert LaPlante                                  CSU                                  

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:19  5:28    1 18-29    6 M   506 Alexander Curry                                  WPI                                  
 2     27:26  5:29    2 18-29    8 M   507 Patrick Benson                                                                        
 3     32:52  6:34    3 18-29   20 M   571 Thomas Stracqualursi                                                                  

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:12  6:14    1 01-17   13 M   489 John Kelley                                                                           
 2     33:27  6:41    2 01-17   22 M   590 Christopher Darrah                                                                    
 3     36:27  7:17    3 01-17   36 M   530 Steve Caldwell                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     45:55  9:11    1 60-98   18 F   561 Monique Robitaille                                                                    

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:47  6:33    1 40-49    5 F   508 Madalena Boudreau                                                                     
 2     35:03  7:01    2 40-49    6 F   583 Maria Diaz                                                                            
 3     35:14  7:03    3 40-49    7 F   503 Judith Thompson                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:48  6:10    2 30-39    3 F   519 Lynn Johnson                                     GBTC                                 
 2     32:34  6:31    3 30-39    4 F   525 Charley McIntyre                                 CSU                                  
 3     35:49  7:10    4 30-39    8 F   493 Carol Lahiff                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:24  6:05    1 18-29    2 F   517 Orla Mahoney                                     BAA                                  
 2     40:09  8:02    2 18-29   13 F   572 Jenifer Popowicz                                                                      
 3     46:30  9:18    3 18-29   20 F   499 Trisha Burbank                                                                        

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:25  5:17     Age?      1 M   587 Tom Dion                                                                              
 2     26:31  5:18    1 30-39    2 M   514 Terry McNatt                                     CSU                                  
 3     26:55  5:23    2 30-39    3 M   504 Norm Bouthillier                                 TNT                                  
 4     27:03  5:25    1 40-49    4 M   487 Scott Luncquist                                                                       
 5     27:15  5:27    3 30-39    5 M   526 Robert LaPlante                                  CSU                                  
 6     27:19  5:28    1 18-29    6 M   506 Alexander Curry                                  WPI                                  
 7     27:25  5:29    2 40-49    7 M   524 James Goodberlet                                                                      
 8     27:26  5:29    2 18-29    8 M   507 Patrick Benson                                                                        
 9     28:23  5:41    3 40-49    9 M   497 David Oliver                                                                          
 10    29:15  5:51    4 40-49   10 M   527 Jonathan Wyner                                   CSU                                   
 11    30:14  6:03    5 40-49   11 M   502 Bill Wardyga                                                                           
 12    30:30  6:06    6 40-49   12 M   569 Larry O'Toole                                                                          
 13    31:12  6:14    1 01-17   13 M   489 John Kelley                                                                            
 14    31:22  6:16    7 40-49   14 M   528 John Howard                                      CSU                                   
 15    31:24  6:17    4 30-39   15 M   496 Ted Norton                                                                             
 16    31:25  6:17    1 50-59   16 M   523 Dennis Hart                                                                            
 17    31:33  6:19    2 50-59   17 M   516 Marshall Randolph                                                                      
 18    32:14  6:27    5 30-39   18 M   498 Glenn Horner                                                                           
 19    32:28  6:30    8 40-49   19 M   554 Mike Sawyer                                                                            
 20    32:52  6:34    3 18-29   20 M   571 Thomas Stracqualursi                                                                   
 21    33:22  6:40    1 60-98   21 M   588 Eddie Fromm                                                                            
 22    33:27  6:41    2 01-17   22 M   590 Christopher Darrah                                                                     
 23    34:03  6:49    4 18-29   23 M   518 Fred Bowen                                       SRR                                   
 24    34:09  6:50    9 40-49   24 M   490 Kevin Fitzgibbons Sr                             Wamp                                  
 25    34:13  6:51    2 60-98   25 M   575 David Pember                                                                           
 26    34:46  6:57    3 50-59   26 M   529 Dean Pendleton                                                                         
 27    34:48  6:58   10 40-49   27 M   580 Gustavo Rosales                                                                        
 28    34:50  6:58    5 18-29   28 M   558 Josh Reineke                                                                           
 29    35:00  7:00    6 30-39   29 M   492 Kevin McEachern                                                                        
 30    35:12  7:02   11 40-49   30 M   522 William Thurber                                                                        
 31    35:16  7:03    4 50-59   31 M   538 John Martino                                                                           
 32    35:24  7:05    7 30-39   32 M   584 Stephen Lahiff                                                                         
 33    35:44  7:09    8 30-39   33 M   500 Matthew Richer                                                                         
 34    35:59  7:12    9 30-39   34 M   598 Daniel Becker                                                                          
 35    36:18  7:16    3 60-98   35 M   505 Charlie Yescott                                                                        
 36    36:27  7:17    3 01-17   36 M   530 Steve Caldwell                                                                         
 37    36:58  7:24   10 30-39   37 M   520 Ned Carter                                                                             
 38    37:02  7:24   12 40-49   38 M   521 Kevin Mullen                                                                           
 39    37:14  7:27   13 40-49   39 M   563 Mark Young                                                                             
 40    37:18  7:28    5 50-59   40 M   570 Carl Palanzi                                                                           
 41    37:23  7:29    6 50-59   41 M   501 John Winters                                                                           
 42    37:38  7:32   14 40-49   42 M   547 Mike Zonghetti                                                                         
 43    37:40  7:32   15 40-49   43 M   512 Billy Allen                                                                            
 44    38:05  7:37    7 50-59   44 M   568 Jim Whelan                                                                             
 45    38:44  7:45   16 40-49   45 M   597 Ron Desourcy                                                                           
 46    38:52  7:46   17 40-49   46 M   486 Tommy Hansen                                                                           
 47    38:54  7:47    6 18-29   47 M   581 Crossan Barnes                                                                         
 48    38:57  7:47    4 01-17   48 M   564 Colin Rand                                                                             
 49    39:04  7:49    4 60-98   49 M   560 Ronald Robitaille                                                                      
 50    39:11  7:50    8 50-59   50 M   550 Patrick Hunt                                                                           

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:41  5:44    1 30-39    1 F   510 Mimi Fallon                                                                           
 2     30:24  6:05    1 18-29    2 F   517 Orla Mahoney                                     BAA                                  
 3     30:48  6:10    2 30-39    3 F   519 Lynn Johnson                                     GBTC                                 
 4     32:34  6:31    3 30-39    4 F   525 Charley McIntyre                                 CSU                                  
 5     32:47  6:33    1 40-49    5 F   508 Madalena Boudreau                                                                     
 6     35:03  7:01    2 40-49    6 F   583 Maria Diaz                                                                            
 7     35:14  7:03    3 40-49    7 F   503 Judith Thompson                                                                       
 8     35:49  7:10    4 30-39    8 F   493 Carol Lahiff                                                                          
 9     37:48  7:34    4 40-49    9 F   537 Mary Connolly                                                                         
 10    38:09  7:38    5 40-49   10 F   534 Kathy Lopes                                      GNBTC                                 
 11    38:30  7:42    5 30-39   11 F   495 Marcela Norton                                                                         
 12    40:05  8:01    6 40-49   12 F   542 Anita Hadlock                                                                          
 13    40:09  8:02    2 18-29   13 F   572 Jenifer Popowicz                                                                       
 14    41:49  8:22    6 30-39   14 F   541 Tanja Clements                                                                         
 15    42:12  8:26    7 40-49   15 F   586 Kristine Cote                                                                          
 16    42:16  8:27    7 30-39   16 F   540 Nicole Damato Dreyer                                                                   
 17    45:12  9:02    8 40-49   17 F   532 Theresa Burke                                                                          
 18    45:55  9:11    1 60-98   18 F   561 Monique Robitaille                                                                     
 19    46:12  9:14    9 40-49   19 F   589 Joann Darrah                                                                           
 20    46:30  9:18    3 18-29   20 F   499 Trisha Burbank                                                                         
 21    46:53  9:23    8 30-39   21 F   567 Angela Miller                                                                          
 22    47:36  9:31   10 40-49   22 F   511 Carol Dzialo                                                                           
 23    48:14  9:39   11 40-49   23 F   557 Cynthia Rivello                                                                        
 24    49:03  9:49   12 40-49   24 F   513 Cindy Azulay                                                                           
 25    49:47  9:57   13 40-49   25 F   592 Donna Bliss                                                                            
 26    50:32 10:06    9 30-39   26 F   565 Laura Viens                                                                            
 27    50:54 10:11   14 40-49   27 F   585 Arbetta Kambe                                                                          
 28    56:05 11:13   10 30-39   28 F   577 Sally McCraw                                                                           
 29    57:10 11:26   15 40-49   29 F   573 Kathleen O'Gara                                                                        




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News