Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hersey's Track and Field Qualifier

Lebanon, NH, July 9, 2002

Hersey's Track and Field Qualifier

Raider Timing


Licensed to Lebanon High School           Hy-Tek's Meet Manager 7/9/02 12:56 PM
                       Hershey's Track & Field - 7/9/02                        
                              Regional Qualifier                               
                                  Lebanon, NH                                  
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Estes, Bryn               10 LEB                        8.8    10  
  2 Washington, Amanda         9 HAN                        9.0     8  
  3 Vessey-Gross, Zoe          9 HAN                        9.3     6  
  4 Kelley, Sarah              9 LEB                        9.7     4  
  5 Shaw, Sarah                9 WLEB                      10.3     2  
  6 O'Gara, Megan             10 WLEB                      10.5     1  
 
Girls 9-10 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Greene, Brianne           10 LEB                       16.5    10  
  2 Cioffredi, Tess           10 WLEB                      16.9     8  
  3 Hinck, Stephanie           9 HAN                       17.6     6  
  4 Washington, Amanda         9 HAN                       17.8     4  
  5 Harris, Rigel             10 LEB                       18.3     2  
  6 Feyhi-Buska, Jayme        10 WLEB                      19.8     1  
 
Girls 11-12 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cravero, Annie            11 HAN                       15.2    10  
  2 Diamond-Polansk, Anna11   11 HAN                       17.7     8  
  3 Womer, Alyssa             11 WLEB                      19.1     6  
 
Girls 13-14 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bruleigh, Jackie          13 WLEB                      16.3    10  
  2 Seaver, Jessica           13 WLEB                      17.3     8  
  3 Collins, Karyn            13 LEB                       17.9     6  
 
Girls 9-10 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mosenthal, Nika           10 LEB                       34.1    10  
  2 Cioffredi, Tess           10 WLEB                      35.4     8  
  3 Wood, Kelley               9 HAN                       37.7     6  
  4 Hinck, Stephanie           9 HAN                       38.1     4  
  5 Moses, Elizabeth          10 WLEB                      38.4     2  
  6 Busky, Emily               9 LEB                       38.5     1  
 
Girls 11-12 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cravero, Annie            11 HAN                       31.2    10  
  2 Koppenheffer, Minty       11 WLEB                      33.6     8  
  3 Menge, Katherine          11 HAN                       37.3     6  
 
Girls 13-14 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cravero, Claire           13 HAN                       31.7    10  
  2 Haselton, Danielle        14 WLEB                      31.8     8  
  3 Cowan, Kelly              13 WLEB                      33.6     6  
 
Girls 9-10 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mosenthal, Nika           10 LEB                       78.9    10  
  2 Moses, Elizabeth          10 WLEB                    1:22.3     8  
  3 Wood, Kelley               9 HAN                     1:25.2     6  
  4 Garrity, Colleen           9 HAN                     1:36.4     4  
  5 Higgins, Emily             9 WLEB                    1:47.7     2  
  6 Kelley, Sarah              9 LEB                     1:50.3     1  
 
Girls 11-12 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cioffredi, Anna           12 LEB                       71.1    10  
  2 Black, Bridgette          11 HAN                       74.1     8  
  3 Morton, Lydia             11 WLEB                      77.4     6  
  4 Nicholls, Kelsey          11 HAN                     1:23.3     4  
 
Girls 11-12 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Black, Bridgette          11 HAN                     2:46.2    10  
  2 Cioffredi, Anna           12 LEB                     2:48.6     8  
  3 Michalovic, Katie         12 WLEB                    3:47.3     6  
 
Girls 13-14 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cravero, Claire           13 HAN                     3:02.7    10  
 
Girls 9-10 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lebanon  'A'                                           68.8    10  
  2 West Lebanon  'A'                                    1:23.2     8  
 
Girls 11-12 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hanover  'A'                                           68.5    10  
  2 West Lebanon  'A'                                      69.8     8  
 
Girls 13-14 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 West Lebanon  'A'                                      63.4    10  
 
Girls 9-10 Long Jump Standing
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mosenthal, Nika           10 LEB                    6-00.50    10  
  2 Cioffredi, Tess           10 WLEB                   5-09.50     8  
  3 Hinck, Stephanie           9 HAN                   J5-09.50     6  
  4 Greene, Brianne           10 LEB                    5-08.00     4  
  5 Garrity, Colleen           9 HAN                    5-03.00     2  
  6 Feyhi-Buska, Jayme        10 WLEB                   4-11.00     1  
 
Girls 11-12 Long Jump Standing
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cioffredi, Anna           12 LEB                    6-08.50    10  
  2 Morton, Lydia             11 WLEB                   6-00.50     8  
  3 Menge, Katherine          11 HAN                    5-07.00     6  
  4 Izenson, Leah             11 HAN                    5-05.00     4  
  5 Womer, Alyssa             11 WLEB                   5-03.00     2  
 
Girls 13-14 Long Jump Standing
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haselton, Danielle        14 WLEB                   6-06.25    10  
  2 Cowan, Kelly              13 WLEB                   6-01.00     8  
 
Girls 9-10 Weight Throw Softball
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wood, Kelley               9 HAN                   75-05.00    10  
  2 Harris, Rigel             10 LEB                   71-00.00     8  
  3 Estes, Bryn               10 LEB                   69-05.00     6  
  4 Higgins, Emily             9 WLEB                  48-00.00     4  
  5 Shaw, Sarah                9 WLEB                  40-00.00     2  
 -- Vessey-Gross, Zoe          9 HAN                         ND  
 
Girls 11-12 Weight Throw Softball
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cravero, Annie            11 HAN                   86-06.00    10  
  2 Koppenheffer, Minty       11 WLEB                  76-06.00     8  
  3 Diamond-Polansk, Anna11   11 HAN                   76-00.00     6  
  4 Michalovic, Katie         12 WLEB                  61-00.00     4  
 
Girls 13-14 Weight Throw Softball
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Collins, Karyn            13 LEB                   69-05.00    10  
  2 Seaver, Jessica           13 WLEB                  61-00.00     8  
  3 Bruleigh, Jackie          13 WLEB                  54-05.00     6  
 
Boys 9-10 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Morton, Micah              9 WLEB                       8.8    10  
  2 Koloski, Jordan            9 WLEB                       8.8     8  
  3 Wenig, Eli                 9 LEB                       10.9     6  
 
Boys 9-10 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cowan, Taylor              9 LEB                       16.0    10  
  2 McQuirk, Colby            10 WFM                       16.4     8  
  3 Orfanidis, Andrew          9 WLEB                      17.1     6  
  4 Jenkins, Stephen          10 WLEB                      18.4     4  
 
Boys 11-12 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Perovich, Dan             11 HAN                       15.8    10  
  2 Coburn, Miles             12 LEB                       15.8     8  
  3 Street, Andrew            12 WFM                       16.1     6  
  4 Goodwin, Lucas            11 WLEB                      17.4     4  
  5 Bergeron, Nick            11 LEB                       17.6     2  
  6 Ford, Jeremy              11 WLEB                      19.3     1  
 
Boys 13-14 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rentz, Erich              14 LEB                       13.6    10  
  2 Luce, Aaron               13 LEB                       13.7     8  
  3 Street, Charles           14 WFM                       14.8     6  
  4 Navedo, Jarrett           13 WLEB                      15.8     4  
  5 Yannie, Matt              14 WLEB                      16.1     2  
 
Boys 9-10 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cowan, Taylor              9 LEB                       33.7    10  
  2 McQuirk, Colby            10 WFM                       33.7     8  
  3 Wenig, Eli                 9 LEB                       50.0     6  
 
Boys 11-12 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Perovich, Dan             11 HAN                       33.2    10  
  2 Street, Andrew            12 WFM                       33.3     8  
  3 Hughes, Jake              11 LEB                       34.4     6  
  4 Harris, Joe               12 LEB                       35.6     4  
  5 Patenaude, Grant          11 WLEB                      37.4     2  
 
Boys 13-14 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tatro, Colin              14 WFM                       29.1    10  
  2 Tretter, Zack             14 LEB                       29.3     8  
  3 Stone, Ian                14 LEB                       29.6     6  
  4 McQuirk, Matt             14 WFM                       31.3     4  
  5 Yannie, Matt              14 WLEB                      33.3     2  
  6 Navedo, Jarrett           13 WLEB                      33.3     1  
 
Boys 11-12 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colt, Jeff                11 HAN                       74.9    10  
  2 Desaulniers, Stephen      11 HAN                       79.4     8  
  3 Valliere, Dan             12 WLEB                    1:21.3     6  
 
Boys 11-12 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colt, Jeff                11 HAN                     2:44.2    10  
  2 Desaulniers, Stephen      11 HAN                     3:01.3     8  
 
Boys 13-14 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McQuirk, Jason            14 WFM                     2:34.4    10  
 
Boys 13-14 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colt, Willie              13 HAN                     5:50.4    10  
 
Boys 9-10 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 West Lebanon  'A'                                      68.9    10  
 
Boys 11-12 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lebanon  'A'                                           67.8    10  
  2 West Lebanon  'A'                                      73.5     8  
 
Boys 13-14 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lebanon  'A'                                           53.9    10  
  2 Wallpole/Fall Mountain  'A'                            57.6     8  
 
Boys 9-10 Long Jump Standing
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cowan, Taylor              9 LEB                    6-04.00    10  
  2 Orfanidis, Andrew          9 WLEB                   5-10.00     8  
  3 Koloski, Jordan            9 WLEB                   4-10.00     6  
 
Boys 11-12 Long Jump standing
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Coburn, Miles             12 LEB                    6-07.00    10  
  2 Colt, Jeff                11 HAN                    6-03.50     8  
  3 Hughes, Jake              11 LEB                    6-00.50     6  
  4 Patenaude, Grant          11 WLEB                   5-01.00     4  
  5 Ford, Jeremy              11 WLEB                   4-08.50     2  
 
Boys 13-14 Long Jump Standing
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tatro, Colin              14 WFM                    8-00.00    10  
  2 Rentz, Erich              14 LEB                    7-10.00     8  
  3 Colt, Willie              13 HAN                    7-07.50     6  
  4 Stone, Ian                14 LEB                    7-06.50     4  
  5 Street, Charles           14 WFM                    7-04.00     2  
 
Boys 9-10 Weight Throw Softball
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McQuirk, Colby            10 WFM                  109-00.00    10  
  2 Jenkins, Stephen          10 WLEB                 100-05.00     8  
  3 Morton, Micah              9 WLEB                  85-05.00     6  
  4 Wenig, Eli                 9 LEB                   36-05.00     4  
 
Boys 11-12 Weight Throw Softball
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Street, Andrew            12 WFM                  133-00.00    10  
  2 Perovich, Dan             11 HAN                  130-06.00     8  
  3 Valliere, Dan             12 WLEB                 113-00.00     6  
  4 Harris, Joe               12 LEB                 J113-00.00     4  
  5 Goodwin, Lucas            11 WLEB                  98-06.00     2  
  6 Bergeron, Nick            11 LEB                   92-00.00     1  
 -- Desaulniers, Stephen      11 HAN                         ND  
 
Boys 13-14 Weight Throw Softball
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McQuirk, Jason            14 WFM                  171-00.00    10  
  2 Yannie, Matt              14 WLEB                 148-00.00     8  
  3 Tretter, Zack             14 LEB                  126-00.50     6  
  4 Luce, Aaron               13 LEB                 J126-00.50     4  
  5 McQuirk, Matt             14 WFM                  107-00.00     2  
  6 Navedo, Jarrett           13 WLEB                  94-00.00     1  



race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News