Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hyannis Shore 5K

Hyannis, MA, October 12, 2002

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:49  5:25    1 30-39    1 M   198 Joe Naves                   N Eastham,MA                                                 





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:57  6:26    1 19-29    1 F    31 Ellenor Emery               NYC,NY                                                       



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:48  7:21    1 60-98   26 M    65 Bob Main                    Danville,NH                                                  
 2     23:03  7:26    2 60-98   28 M   161 Tom Wright                  Marshfield,MA                                                
 3     23:15  7:30    3 60-98   30 M   160 Bob Hillman                 Plymouth,MA                                                  
 4     23:50  7:41    4 60-98   34 M   137 George Breslin              Duxbury,MA                                                   
 5     24:14  7:49    5 60-98   36 M     3 Herb Baker                  Green Harbor,MA                                              

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:09  6:30    1 50-59   11 M   171 Philip Riposo               E Falmouth,MA                                                
 2     20:49  6:43    2 50-59   13 M   165 Ron Senosk                  Sutton,MA                                                    
 3     21:09  6:49    3 50-59   14 M   196 William Lamont              Hyannis,MA                                                   
 4     21:59  7:05    4 50-59   19 M   191 Gerard Londergan            Centerville,MA                                               
 5     22:02  7:06    5 50-59   21 M   172 Robert McKechnie            Hyannis,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:45  6:03    1 40-49    6 M   145 David Humphreys             Hyannisport,MA                                               
 2     19:36  6:19    2 40-49    8 M   117 Phil Bray                   W Yarmouth,MA                                                
 3     19:48  6:23    3 40-49    9 M   141 Negash Yusut                Hyannis,MA                                                   
 4     20:42  6:41    4 40-49   12 M   105 Paul Tosi                   Sagamore Beach,MA                                            
 5     22:00  7:06    5 40-49   20 M   126 David Gary                                                                            

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:04  5:30    2 30-39    3 M   169 Robert Laplante             Brighton,MA                                                  
 2     17:32  5:39    3 30-39    5 M   164 Mike Herlihy                Brewster,MA                                                  
 3     18:51  6:05    4 30-39    7 M   192 Sean Doherty                Centerville,MA                                               
 4     19:54  6:25    5 30-39   10 M   186 John Mullin                 ,VA                                                          
 5     21:26  6:55    6 30-39   15 M    14 Ned Carter                  Fairhaven,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:07  5:31    1 19-29    4 M    71 Mike Merrill                Framingham,MA                                                
 2     21:34  6:57    2 19-29   16 M   146 Paul Catalano               Allston,MA                                                   
 3     22:59  7:25    3 19-29   27 M   148 Jeremy Shein                Allston,MA                                                   
 4     27:12  8:46    4 19-29   60 M   155 Matt Bailey                 Brewster,MA                                                  
 5     28:22  9:09    5 19-29   65 M   187 Mark McWilliams             Hyannis,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 13-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:51  5:26    1 13-18    2 M   125 David Arruda                Plymouth,MA                                                  
 2     22:20  7:12    2 13-18   25 M    20 William Clifford            Marstons Mills,MA                                            
 3     23:48  7:41    3 13-18   33 M   124 Andrew Brophy               Plymouth,MA                                                  

         MEN AGE GROUP 10-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:16  8:09    1 10-12   45 M    60 Joseph Latino               Jefferson,M                                                  
 2     26:35  8:35    2 10-12   55 M   133 Conor Bredgy                Exeter,RI                                                    
 3     26:55  8:41    3 10-12   59 M    49 Richard Haskell             Osterville,MA                                                

         MEN AGE GROUP 01- 9

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:11  7:29    1 01-9    29 M   131 Edward Smith                Mattapoisett,MA                                             
 2     28:47  9:17    2 01-9    67 M   421 George Bent                                                                          

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:32  8:14    1 60-98   24 F   158 Regina Wright                                                                         
 2     32:56 10:37    2 60-98   67 F    92 Judy Scott                  S Dennis,MA                                                  
 3     44:29 14:21    3 60-98   78 F   116 Margaret Zytkiewicz         Holden,MA                                                    
 4     45:22 14:38    4 60-98   80 F   156 Wilhelmine Wallis           Bolton,MA                                                    
 5     45:23 14:38    5 60-98   81 F    87 Irene Purcell               Boylston,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:53  7:42    1 50-59   13 F    99 Judy Stacy-Johnson          Dennisport,MA                                                
 2     25:00  8:04    2 50-59   20 F    98 Pat Sousa                   Seekonk,MA                                                   
 3     27:19  8:49    3 50-59   33 F    13 Carol Carr                  Maynard,MA                                                   
 4     28:32  9:12    4 50-59   46 F   108 Nancy Warner                Yarmouthport,MA                                              
 5     29:34  9:32    5 50-59   50 F    61 Betty Ann Lauria            Yarmouthport,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:10  7:09    1 40-49    6 F   103 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 2     23:07  7:27    2 40-49   10 F   183 Joyce Layne                 Osterville,MA                                                
 3     23:24  7:33    3 40-49   11 F   151 Beth Herrick                Centerville,MA                                               
 4     23:46  7:40    4 40-49   12 F   100 Gail Strong                 S Attleboro,MA                                               
 5     24:04  7:46    5 40-49   14 F    44 Marina Guilfoyle            Yarmouthport,MA                                              

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:08  7:08    1 30-39    5 F   190 Renee Parker                Wellesley,MA                                                 
 2     22:25  7:14    2 30-39    7 F   102 Lisa Sullivan               Brewster,MA                                                  
 3     22:30  7:15    3 30-39    8 F    77 Lauren Muller               Marstons Mills,MA                                            
 4     22:57  7:24    4 30-39    9 F   182 Liz Hurley                  Centerville,MA                                               
 5     24:07  7:47    5 30-39   15 F   121 Lisa Kelly                  Cotoit,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 19-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:19  6:53    2 19-29    3 F   153 Patty Germani               Osterville,MA                                                
 2     25:51  8:20    3 19-29   26 F    47 Charlotte Harwood           Harwich,MA                                                   
 3     26:20  8:30    4 19-29   28 F    43 Nancy Glennon               E Falmouth,MA                                                
 4     26:43  8:37    5 19-29   30 F   188 Rene McWilliams             Hyannis,MA                                                   
 5     27:04  8:44    6 19-29   32 F    16 Tricia Choi                 Osterville,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 13-18

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:25  6:35    1 13-18    2 F   139 Gigi Dolloff                Plymouth,MA                                                  
 2     21:52  7:03    2 13-18    4 F   140 Tamara Doyle                Plymouth,MA                                                  
 3     32:55 10:37    3 13-18   66 F    34 Ananda Field                Sandwich,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 10-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:52 10:17    1 10-12   59 F    95 Hannah Sherrill             Holden,MA                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:49  5:25    1 30-39    1 M   198 Joe Naves                   N Eastham,MA                                                 
 2     16:51  5:26    1 13-18    2 M   125 David Arruda                Plymouth,MA                                                  
 3     17:04  5:30    2 30-39    3 M   169 Robert Laplante             Brighton,MA                                                  
 4     17:07  5:31    1 19-29    4 M    71 Mike Merrill                Framingham,MA                                                
 5     17:32  5:39    3 30-39    5 M   164 Mike Herlihy                Brewster,MA                                                  
 6     18:45  6:03    1 40-49    6 M   145 David Humphreys             Hyannisport,MA                                               
 7     18:51  6:05    4 30-39    7 M   192 Sean Doherty                Centerville,MA                                               
 8     19:36  6:19    2 40-49    8 M   117 Phil Bray                   W Yarmouth,MA                                                
 9     19:48  6:23    3 40-49    9 M   141 Negash Yusut                Hyannis,MA                                                   
 10    19:54  6:25    5 30-39   10 M   186 John Mullin                 ,VA                                                           
 11    20:09  6:30    1 50-59   11 M   171 Philip Riposo               E Falmouth,MA                                                 
 12    20:42  6:41    4 40-49   12 M   105 Paul Tosi                   Sagamore Beach,MA                                             
 13    20:49  6:43    2 50-59   13 M   165 Ron Senosk                  Sutton,MA                                                     
 14    21:09  6:49    3 50-59   14 M   196 William Lamont              Hyannis,MA                                                    
 15    21:26  6:55    6 30-39   15 M    14 Ned Carter                  Fairhaven,MA                                                  
 16    21:34  6:57    2 19-29   16 M   146 Paul Catalano               Allston,MA                                                    
 17    21:39  6:59    7 30-39   17 M   149 Dennia Fisher               Plymouth,MA                                                   
 18    21:44  7:01    8 30-39   18 M   150 Jeff Burt                   Falmouth,MA                                                   
 19    21:59  7:05    4 50-59   19 M   191 Gerard Londergan            Centerville,MA                                                
 20    22:00  7:06    5 40-49   20 M   126 David Gary                                                                             
 21    22:02  7:06    5 50-59   21 M   172 Robert McKechnie            Hyannis,MA                                                    
 22    22:05  7:07    6 40-49   22 M   138 Michael Hagerty             North Easton,MA                                               
 23    22:13  7:10    7 40-49   23 M   114 Tim Welch                   Plymouth,MA                                                   
 24    22:16  7:11    8 40-49   24 M   136 Stephen Colella             W Barnstable,MA                                               
 25    22:20  7:12    2 13-18   25 M    20 William Clifford            Marstons Mills,MA                                             
 26    22:48  7:21    1 60-98   26 M    65 Bob Main                    Danville,NH                                                   
 27    22:59  7:25    3 19-29   27 M   148 Jeremy Shein                Allston,MA                                                    
 28    23:03  7:26    2 60-98   28 M   161 Tom Wright                  Marshfield,MA                                                 
 29    23:11  7:29    1 01-9    29 M   131 Edward Smith                Mattapoisett,MA                                              
 30    23:15  7:30    3 60-98   30 M   160 Bob Hillman                 Plymouth,MA                                                   
 31    23:32  7:35    9 40-49   31 M   152 Tim Herrick                 Centerville,MA                                                
 32    23:40  7:38    9 30-39   32 M    58 Jason Langley               Milford,MA                                                    
 33    23:48  7:41    3 13-18   33 M   124 Andrew Brophy               Plymouth,MA                                                   
 34    23:50  7:41    4 60-98   34 M   137 George Breslin              Duxbury,MA                                                    
 35    24:00  7:45    6 50-59   35 M   118 Michael Coltman             Plymouth,MA                                                   
 36    24:14  7:49    5 60-98   36 M     3 Herb Baker                  Green Harbor,MA                                               
 37    24:20  7:51    6 60-98   37 M    89 Robert Robidoux             W Barnstable,MA                                               
 38    24:28  7:54    7 50-59   38 M    54 Michael Kelleher            W Barnstable,MA                                               
 39    24:46  7:59    8 50-59   39 M   106 John Townsend               E Dennis,MA                                                   
 40    24:49  8:00   10 40-49   40 M    69 Jim McLaughlin              Sandwich,MA                                                   
 41    24:57  8:03    9 50-59   41 M   142 Mike Carroll                Hyannis,MA                                                    
 42    25:02  8:05   11 40-49   42 M    75 James Mueller               Marstons Mills,MA                                             
 43    25:07  8:06   10 50-59   43 M    79 Mark Oatis                  Denver,CO                                                     
 44    25:15  8:09   12 40-49   44 M    15 Kevin Choi                  Osterville,MA                                                 
 45    25:16  8:09    1 10-12   45 M    60 Joseph Latino               Jefferson,M                                                   
 46    25:20  8:10   10 30-39   46 M   189 Michael Pasternak           Fall River,MA                                                 
 47    25:23  8:11   13 40-49   47 M    42 Richard Gibbons             Sterling,MA                                                   
 48    25:28  8:13    7 60-98   48 M   194 Gary Miller                 Falmouth,MA                                                   
 49    25:35  8:15    8 60-98   49 M   174 Keith Dennis                W Barnstable,MA                                               
 50    26:00  8:23   11 50-59   50 M   167 Ed Macomber                 M Mills,MA                                                    

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:57  6:26    1 19-29    1 F    31 Ellenor Emery               NYC,NY                                                       
 2     20:25  6:35    1 13-18    2 F   139 Gigi Dolloff                Plymouth,MA                                                  
 3     21:19  6:53    2 19-29    3 F   153 Patty Germani               Osterville,MA                                                
 4     21:52  7:03    2 13-18    4 F   140 Tamara Doyle                Plymouth,MA                                                  
 5     22:08  7:08    1 30-39    5 F   190 Renee Parker                Wellesley,MA                                                 
 6     22:10  7:09    1 40-49    6 F   103 Kathleen Thomas             Mashpee,MA                                                   
 7     22:25  7:14    2 30-39    7 F   102 Lisa Sullivan               Brewster,MA                                                  
 8     22:30  7:15    3 30-39    8 F    77 Lauren Muller               Marstons Mills,MA                                            
 9     22:57  7:24    4 30-39    9 F   182 Liz Hurley                  Centerville,MA                                               
 10    23:07  7:27    2 40-49   10 F   183 Joyce Layne                 Osterville,MA                                                 
 11    23:24  7:33    3 40-49   11 F   151 Beth Herrick                Centerville,MA                                                
 12    23:46  7:40    4 40-49   12 F   100 Gail Strong                 S Attleboro,MA                                                
 13    23:53  7:42    1 50-59   13 F    99 Judy Stacy-Johnson          Dennisport,MA                                                 
 14    24:04  7:46    5 40-49   14 F    44 Marina Guilfoyle            Yarmouthport,MA                                               
 15    24:07  7:47    5 30-39   15 F   121 Lisa Kelly                  Cotoit,MA                                                     
 16    24:23  7:52    6 40-49   16 F   109 Patti Watson                Yarmouthport,MA                                               
 17    24:35  7:56    6 30-39   17 F    53 Kris Katinas                M Mills,MA                                                    
 18    24:48  8:00    7 30-39   18 F    97 Suzanne Snyder              Plymouth,MA                                                   
 19    24:52  8:01    7 40-49   19 F   193 Lauri Hegarty               Osterville,MA                                                 
 20    25:00  8:04    2 50-59   20 F    98 Pat Sousa                   Seekonk,MA                                                    
 21    25:04  8:05    8 40-49   21 F    35 Kathleen Field              Sandwich,MA                                                   
 22    25:12  8:08    8 30-39   22 F   104 Pam Tosi                    Plymouth,MA                                                   
 23    25:18  8:10    9 40-49   23 F   179 Marcia Duggon               Sandwich,MA                                                   
 24    25:32  8:14    1 60-98   24 F   158 Regina Wright                                                                          
 25    25:45  8:18   10 40-49   25 F   177 Sue Shanley                 Barnstable,MA                                                 
 26    25:51  8:20    3 19-29   26 F    47 Charlotte Harwood           Harwich,MA                                                    
 27    25:56  8:22   11 40-49   27 F   111 Jill Weiner                 Nahant,MA                                                     
 28    26:20  8:30    4 19-29   28 F    43 Nancy Glennon               E Falmouth,MA                                                 
 29    26:42  8:37   12 40-49   29 F    12 Janice Carlson              Pocasset,MA                                                   
 30    26:43  8:37    5 19-29   30 F   188 Rene McWilliams             Hyannis,MA                                                    
 31    27:00  8:43   13 40-49   31 F    48 Elizabeth Haskell           Osterville,MA                                                 
 32    27:04  8:44    6 19-29   32 F    16 Tricia Choi                 Osterville,MA                                                 
 33    27:19  8:49    3 50-59   33 F    13 Carol Carr                  Maynard,MA                                                    
 34    27:36  8:54   14 40-49   34 F   123 Jane Lucas                  Harwich,MA                                                    
 35    27:37  8:55   15 40-49   35 F   173 Kathleen Farley             W Barnstable,MA                                               
 36    27:38  8:55    9 30-39   36 F    93 Jennifer Sheran             Marstons Mills,MA                                             
 37    27:39  8:55   10 30-39   37 F    23 Janee DiSaicina             Barnstable,MA                                                 
 38    27:48  8:58   11 30-39   38 F    24 Jean D'Olimpio              Centerville,MA                                                
 39    27:57  9:01   16 40-49   39 F    28 Nancy Dougherty             Mashpee,MA                                                    
 40    28:07  9:04   17 40-49   40 F   112 Barbara Welch               Plymouth,MA                                                   
 41    28:12  9:06   18 40-49   41 F    66 Marcella McCarthy           S Yarmouth,MA                                                 
 42    28:19  9:08   12 30-39   42 F    17 Jennifer Ferclak            Marstons Mills,MA                                             
 43    28:25  9:10   19 40-49   43 F    11 Nancy Cantella              W Barnstable,MA                                               
 44    28:28  9:11   13 30-39   44 F   144 Mary Campbell               Yarmouthport,MA                                               
 45    28:30  9:12   14 30-39   45 F   176 Charlotte B                 Mashpee,MA                                                    
 46    28:32  9:12    4 50-59   46 F   108 Nancy Warner                Yarmouthport,MA                                               
 47    28:33  9:13    7 19-29   47 F   147 Kasi Walker                 Allston,MA                                                    
 48    29:17  9:27   15 30-39   48 F    52 Jacqueline Koscher          Clinton,MA                                                    
 49    29:21  9:28   20 40-49   49 F   168 Sheila Macomber             M Mills,MA                                                    
 50    29:34  9:32    5 50-59   50 F    61 Betty Ann Lauria            Yarmouthport,MA                                               




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News