Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MIAA District E Central Mass. Cross Country Meet

Gardner, MA, November 9, 2002

[Boys' Division 1 Race | Girls' Division 1 Race | Girls' Division 2 Race ]

Boys' Division 2 Race

 2002 M.I.A.A. CENTRAL MASS. CROSS COUNTRY  11/9/02   2.9 MILES IN GARDNER...BOYS'  DIV. 2

1     14:30 ADAM TENEROWICZ-03   BLACKSTONE-MILL
2     14:58 NICK PARKER    -04   BROMFIELD      
3     15:06 DANIEL MacKAY  -04   WHITINSVILLE CH
4     15:13 STEV BATCHELLER-03   GRAFTON        
5     15:27 ALEX VANDERBAAN-05   WHITINSVILLE CH
6     15:37 MARC NEWCOMB   -03   BROMFIELD      
7     15:40 SEAN McKENZIE  -04   NIPMUC         
8     15:46 CRAIG METZ     -04   BLACKSTONE-MILL
9     15:46 RYAN ROBERTS   -05   GROTON-DUNSTABL
10    15:54 STEVE O'BRIEN  -06   GROTON-DUNSTABL
11    16:03 TODD ANDERSON  -04   MURDOCK        
12    16:04 PATRICK FOSTER -05   BROMFIELD      
13    16:05 TRISTAN FRASER -03   BLACKSTONE-MILL
14    16:07 THOMPN OLGILVIE-06   HOPEDALE       
15    16:10 SAM BROWN      -05   BROMFIELD      
16    16:11 DAN KAMYCK     -04   SUTTON         
17    16:19 JON HANSON     -03   WHITINSVILLE CH
18    16:21 JOSH BICKFORD  -07   SUTTON         
19    16:22 JIM FUCILE     -06   NARRAGANSETT   
20    16:28 MIKE BETSCHART -04   HOPEDALE       
21    16:30 ROBERT BARTON  -03   GRAFTON        
22    16:31 EVAN WILLIAMS  -03   BROMFIELD      
23    16:38 GARRISON PARKER-05   NARRAGANSETT   
24    16:41 JEFF HILL      -07   BLACKSTONE-MILL
25    16:43 JOHN PETTY     -04   UXBRIDGE       
26    16:44 MIKE GINZBURG  -03   GROTON-DUNSTABL
27    16:45 KEVIN GATES    -04   GROTON-DUNSTABL
28    16:47 DAN WOLSKI     -03   MURDOCK        
29    16:48 ARTIE POSCH    -06   HOPEDALE       
30    16:50 PAT PROVOST    -03   GROTON-DUNSTABL
31    16:56 KYLE ENGBERS   -05   WHITINSVILLE CH
32    16:58 ANDREW SMITHSON-05   UXBRIDGE       
33    16:58 RYAN DAVIS     -03   GROTON-DUNSTABL
34    16:59 SHAWN BISSEN   -06   WHITINSVILLE CH
35    17:00 DAVIS ERICKSON -04   GROTON-DUNSTABL
36    17:01 RICHARD LOMBARD-05   NIPMUC         
37    17:01 ROSS SARDELIS  -04   NARRAGANSETT   
38    17:02 JULIO ALESSIO  -04   ASSABET VALLEY 
39    17:03 MATT KANE      -03   AUBURN         
40    17:04 ANDY VANDERMEER-06   WHITINSVILLE CH
41    17:04 MIKE EPSTEIN   -04   BROMFIELD      
42    17:05 PHUL TRAN      -04   UNIVERSITY PARK
43    17:08 NATHAN KOLLETT -04   UXBRIDGE       
44    17:10 BILL VITAL     -03   GRAFTON        
45    17:12 BRIAN NEHRING  -08   HOPEDALE       
46    17:15 JOSEPH DONAHER -04   HOPEDALE       
47    17:18 ALX PFORDRESHER-03   GRAFTON        
48    17:18 BEN HUNKLER    -06   SUTTON         
49    17:21 MATT GARFIELD  -06   MURDOCK        
50    17:22 CASEY FLYNN    -07   NIPMUC         
51    17:26 FRED CROSBY    -06   NARRAGANSETT   
52    17:27 KYLE MARTIN    -05   QUABOAG        
53    17:31 THOMAS HARVEY  -03   BLACKSTONE-MILL
54    17:34 MICHAEL FLEET  -03   NIPMUC         
55    17:34 MATT REEDICH   -04   BROMFIELD      
56    17:35 JON MIGANOWICZ -05   NARRAGANSETT   
57    17:38 JUSTIN SPRING  -06   PARKER SCHOOL  
58    17:39 BART WALSH     -06   SUTTON         
59    17:40 LUC GREGOIRE   -03   BLACKSTONE VALL
60    17:40 A.J. ROCHELEAU -04   MURDOCK        
61    17:41 PETER BEAULIEU -08   NARRAGANSETT   
62    17:41 JOE HUGHS      -05   GRAFTON        
63    17:45 DEAN EXOO      -03   WHITINSVILLE CH
64    17:45 CRAIG ALLEN    -07   HOPEDALE       
65    17:48 JOSH AUDET     -06   UXBRIDGE       
66    17:50 THOMAS WHIPPLE -05   BLACKSTONE-MILL
67    17:50 JIM FERGUSON   -03   QUABOAG        
68    17:53 JOHN KELLEY    -06   NIPMUC         
69    18:03 MIKE HERSEY    -03   TAHANTO        
70    18:04 MICHAEL WALKER -03   OXFORD         
71    18:07 JOE KRASINSKAS -05   SUTTON         
72    18:10 NICK FISETTE   -04   UXBRIDGE       
73    18:12 JAKE BERGSTROM -08   NIPMUC         
74    18:13 JOHNPAU LEWICKE-03   ST. BERNARD'S  
75    18:15 KYLE KOTSOPOLOS-06   MONTY TECH     
76    18:18 PETER SAWOSIK  -04   DAVID PROUTY   
77    18:19 JUSTIN RIENDEAU-03   BLACKSTONE-MILL
78    18:29 TRENT BAITZELL -09   SUTTON         
79    18:29 ETHAN MARSH    -07   NIPMUC         
80    18:30 PAUL LYNCH     -03   DAVID PROUTY   
81    18:33 TONY MASTRORIO -03   UNIVERSITY PARK
82    18:34 JASON LEGER    -06   NARRAGANSETT   
83    18:36 SEAN PERKINS   -05   AUBURN         
84    18:43 DAN COCKS      -06   TAHANTO        
85    18:44 JUSTIN TURBIDE -05   ST. BERNARD'S  
86    18:45 ANDREW TONNA   -03   QUABOAG        
87    18:46 MIKE BARONI    -07   MILLBURY       
88    18:47 SCOTT WITT     -04   DAVID PROUTY   
89    18:49 JESSE McCUMBER -03   DAVID PROUTY   
90    18:51 WAYNE TERVO    -04   BLACKSTONE VALL
91    18:54 JUSTIN RANKINS -03   BLACKSTONE VALL
92    19:03 PAUL BERUBE    -05   MILLBURY       
93    19:05 ANDREW MASIELLO-03   BLACKSTONE VALL
94    19:07 ERIC MURRAY    -03   LUNENBURG      
95    19:08 KEN BULAK      -05   QUABOAG        
96    19:11 BRET WOODARD   -03   MURDOCK        
97    19:14 ANDREW SUTTON  -03   BLACKSTONE VALL
98    19:14 CHRIS BASSETT  -06   QUABOAG        
99    19:14 TIM YOUNG      -04   BLACKSTONE VALL
100   19:15 JOSH BEVAN     -04   MURDOCK        
101   19:17 TRINH THACH    -03   UNIVERSITY PARK
102   19:23 TRISTAN SHIELDS-05   ST. BERNARD'S  
103   19:25 ETHAN BROWN    -05   LUNENBURG      
104   19:26 ALEX GIGUERE   -08   QUABOAG        
105   19:26 NEALE KANGAL   -03   UNIVERSITY PARK
106   19:32 BRAD LEVEILLEE -04   DAVID PROUTY   
107   19:34 PATRICK DeCARO -06   DAVID PROUTY   
108   19:36 KYLE DRALEAU   -07   PARKER SCHOOL  
109   19:37 LUKE JOHNSON   -05   TAHANTO        
110   19:40 ROBBY BLANCHARD-04   ST. BERNARD'S  
111   19:40 DAVID BYLUND   -06   AUBURN         
112   19:42 ERIC SCHEID    -04   LUNENBURG      
113   19:50 MATT FRAIOLI   -05   AUBURN         
114   19:50 THOMAS CHRISTIE-08   PARKER SCHOOL  
115   19:52 JON BOGOSIAN   -07   TAHANTO        
116   19:57 BEN DELLICKER  -04   BLACKSTONE VALL
117   20:00 BILL WHEELER   -05   UXBRIDGE       
118   20:02 RAHUL BHUTANI  -07   UNIVERSITY PARK
119   20:03 JAMES CASWELL  -06   ASSABET VALLEY 
120   20:05 ANH PHAN       -06   UNIVERSITY PARK
121   20:13 ALEX CAHOON    -06   ST. BERNARD'S  
122   20:24 MICHAEL CAHOON -06   ST. BERNARD'S  
123   20:27 DAN BLODGETT   -03   AUBURN         
124   20:31 MICHAEL WALSH  -04   LUNENBURG      
125   20:38 KEVIN FOUNTAIN -05   QUABOAG        
126   20:45 KYLE REEVES    -07   PARKER SCHOOL  
127   20:49 TRAVIS GAGEN   -07   MILLBURY       
128   20:57 MIKE BERUBE    -06   MILLBURY       
129   20:58 AUSTIN RAND    -06   PARKER SCHOOL  
130   21:00 JOSH BEDARD    -06   DAVID PROUTY   
131   21:04 CHRIS REEVES   -07   PARKER SCHOOL  
132   21:07 JAY SKRPEK     -06   TAHANTO        
133   21:08 JAMES CREIGHTON-05   BARTLETT       
134   21:24 TOM SNIEZEK    -04   PARKER SCHOOL  
135   21:31 JARED BAER     -04   TAHANTO        
136   21:40 TROY BURDETTE  -03   AUBURN         
137   21:50 RYAN RICHARDS  -05   OXFORD         
138   22:12 MIKE GRAHAM    -06   UXBRIDGE       
139   22:23 LANCE WENTWORTH-05   BARTLETT       
140   22:28 WILLIAM SWAIN  -04   AUBURN         
141   22:37 DI TRAN        -04   UNIVERSITY PARK
142   22:38 JAROD LYON     -06   TAHANTO        
143   23:11 MICHAEL DONOVAN-03   OXFORD         
144   23:49 KEVIN BUROKAS  -08   MILLBURY       
145   26:47 JOHN HOARE     -05   LUNENBURG      

BOYS'  TEAM SCORES   DIVISION 2 - 2002
 1  BROMFIELD       57
 2  WHITINSVILLE CH 90
 3  BLACKSTONE-MILL 98
 4  GROTON-DUNSTABL 102
 5  HOPEDALE        152
 6  GRAFTON         175
 7  NARRAGANSETT    184
 8  SUTTON          207
 9  NIPMUC          212
10  UXBRIDGE        233
11  MURDOCK         239
12  QUABOAG         387
13  BLACKSTONE VALL 417
14  DAVID PROUTY    424
15  UNIVERSITY PARK 434
16  AUBURN          455
17  ST. BERNARD'S   477
18  TAHANTO         495
19  PARKER SCHOOL   519
20  MILLBURY        556
21  LUNENBURG       557
*******NON-TEAM SCORING SCHOOLS

OXFORD         
BARTLETT       
MONTY TECH     
ASSABET VALLEY 

*******  INDIVIDUAL QUALIFIERS FOR DIVISION 2 STATE MEET FROM DIVISION 2
STEV BATCHELLER - GRAFTON        
SEAN McKENZIE - NIPMUC         
RYAN ROBERTS - GROTON-DUNSTABL
STEVE O'BRIEN - GROTON-DUNSTABL
TODD ANDERSON - MURDOCK        
THOMPN OLGILVIE - HOPEDALE       
DAN KAMYCK - SUTTON         




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News