Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Norwood Turkey Trot

Norwood, MA, November 24, 2002

[Overall | Teams ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:22  4:50    1 20-29    1 M  1542 Paul Reilly                 N Providence,RI                                              
 2     19:32  4:53    1 30-39    2 M  1616 Mark Coogan                 Exeter,NH                                                    
 3     20:24  5:06    2 30-39    3 M  1583 Eric Morse                                                                            
 4     20:32  5:08    3 30-39    4 M  1565 Eric Beauchesne                                  GLRR                                 





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:36  5:39    1 20-29    1 F  1541 Stephanie O'Reilly          N Prov,RI                                                    
 2     24:03  6:01    1 30-39    2 F  1771 Joanne Mathews              Dartmout,MA                                                  
 3     24:57  6:14    1 40-49    3 F  1685 Debbie Mueller              Ashland,MA           Fram RC                                 
 4     25:14  6:18    2 40-49    4 F  1634 Madalena Boudreau                                                                     



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     39:55  9:59    1 70-98  315 M  1020 Jack Curtin                 Cambridge,MA                                                 
 2     40:58 10:14    2 70-98  324 M  1026 David Regan                 Brockton,MA                                                  
 3     62:00 15:30    3 70-98  354 M  1718 Edward Damish               Walpole,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:51  6:43    1 60-69   74 M  1202 David Pember                Medfield,MA          RIRR                                    
 2     27:02  6:46    2 60-69   77 M  1538 Bob Tomassini               Framingham,MA                                                
 3     27:47  6:57    3 60-69   90 M  1064 Billy Catalucci             Glen,NH                                                      

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:29  6:07    1 50-59   34 M  1539 Michael Menovich            Lexington,MA                                                 
 2     24:34  6:08    2 50-59   37 M  1183 Guy Barra                   Canton,MA            HFC Striders                            
 3     24:52  6:13    3 50-59   42 M  1705 Peter Carlsen               Westwood,MA          Thirsty Irish Runners Club              

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:22  5:36    1 40-49   11 M  1574 Lou Panaccone                                                                         
 2     22:29  5:37    2 40-49   14 M  1537 Steve Jackson               Worcester,MA         Norwood High Alumni                     
 3     22:54  5:44    3 40-49   16 M  1655 Chris Kelly                 Dedham,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:54  5:14    4 30-39    6 M  1720 Jason Cakouros              Milton,MA            HFC Striders                            
 2     21:10  5:18    5 30-39    7 M  1566 Chris Teague                                     GLRR                                 
 3     21:54  5:28    6 30-39    9 M  1188 Bobby Bligh                 Cranston,RI          HFC Striders                            

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:40  5:10    2 20-29    5 M  1510 Timothy Moylan                                                                        
 2     21:29  5:22    3 20-29    8 M  1585 Chris Forti                                      HFC Striders                         
 3     22:25  5:36    4 20-29   13 M  1316 Stephen White               West Roxbury,MA                                              

         MEN AGE GROUP 16-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:23  5:36    1 16-19   12 M  1519 Billy Stanley                                                                         
 2     23:15  5:49    2 16-19   18 M  1518 Aaron Rosenblatt            Stoughton,MA                                                 
 3     23:40  5:55    3 16-19   21 M  1509 Michael O'Rochkov                                Raptors                              

         MEN AGE GROUP 01-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:42  5:56    1 01-15   22 M  1138 Doug Lawson                 Walpole,MA           Pacemakers                              
 2     24:25  6:06    2 01-15   32 M  1525 Matt Tuthe                                                                            
 3     24:33  6:08    3 01-15   36 M  1201 Ryan Norton                 Walpole,MA           The Rebels                              

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     47:15 11:49    1 60-69  225 F  1058 Anne-Marie McDonald         Weymouth,MA                                                  
 2     61:22 15:20    2 60-69  239 F  1012 Jane Goodman                Dedham,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:46  7:56    1 50-59   49 F  1013 Sheila Nee                  Westwood,MA                                                  
 2     31:52  7:58    2 50-59   50 F  1137 Edith Stevens               Dedham,MA            NE Sinai Hospital                       
 3     34:38  8:40    3 50-59   88 F  1176 Norma Deprospo              Watertown,MA                                                 

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:23  6:21    3 40-49    5 F  1105 Miae Jacobs                 Atkinson,NH                                                  
 2     25:48  6:27    4 40-49    6 F  1327 Nanci Dahalane              Norfolk,MA                                                   
 3     27:20  6:50    5 40-49    9 F  1589 Kathleen Tetreault                                                                    

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:08  6:32    2 30-39    7 F  1540 Marielle Yost               Lexington,MA                                                 
 2     28:08  7:02    3 30-39   14 F  1086 Tina Wang                   Lincoln,MA                                                   
 3     28:37  7:09    4 30-39   17 F  1365 Maria Conley                Norwood,MA                                                   

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:59  6:45    2 20-29    8 F  1393 Amanda Logan                East Walpole,MA                                              
 2     27:44  6:56    3 20-29   10 F  1780 Deidre Elliot               Norwood,MA                                                   
 3     27:51  6:58    4 20-29   11 F  1686 Emma Ryan                                                                             

       WOMEN AGE GROUP 16-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:02  7:00    1 16-19   12 F  1197 Rachel Pettengill           Sudbury,MA           Leftfooters                             
 2     28:41  7:10    2 16-19   18 F  1561 Jacqie Lourenco             Stoughton,MA                                                 
 3     31:10  7:48    3 16-19   36 F  1527 Meredith Sheehan                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 01-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:14  7:34    1 01-15   31 F  1504 Nicole Affannato            Whitman,MA                                                   
 2     31:55  7:59    2 01-15   51 F  1601 Michelle Scherer                                                                      
 3     32:46  8:12    3 01-15   58 F  1703 Amanda Notarangelo          Norwood,MA                                                   

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:22  4:50    1 20-29    1 M  1542 Paul Reilly                 N Providence,RI                                              
 2     19:32  4:53    1 30-39    2 M  1616 Mark Coogan                 Exeter,NH                                                    
 3     20:24  5:06    2 30-39    3 M  1583 Eric Morse                                                                            
 4     20:32  5:08    3 30-39    4 M  1565 Eric Beauchesne                                  GLRR                                 
 5     20:40  5:10    2 20-29    5 M  1510 Timothy Moylan                                                                        
 6     20:54  5:14    4 30-39    6 M  1720 Jason Cakouros              Milton,MA            HFC Striders                            
 7     21:10  5:18    5 30-39    7 M  1566 Chris Teague                                     GLRR                                 
 8     21:29  5:22    3 20-29    8 M  1585 Chris Forti                                      HFC Striders                         
 9     21:54  5:28    6 30-39    9 M  1188 Bobby Bligh                 Cranston,RI          HFC Striders                            
 10    22:18  5:34    7 30-39   10 M  1707 Stephen Neri                Pawtucket,RI                                                  
 11    22:22  5:36    1 40-49   11 M  1574 Lou Panaccone                                                                          
 12    22:23  5:36    1 16-19   12 M  1519 Billy Stanley                                                                          
 13    22:25  5:36    4 20-29   13 M  1316 Stephen White               West Roxbury,MA                                               
 14    22:29  5:37    2 40-49   14 M  1537 Steve Jackson               Worcester,MA         Norwood High Alumni                      
 15    22:32  5:38    5 20-29   15 M  1368 Mike Krashes                Natick,MA                                                     
 16    22:54  5:44    3 40-49   16 M  1655 Chris Kelly                 Dedham,MA                                                     
 17    23:06  5:46    8 30-39   17 M  1089 Frank Kjaersgaard           Lincoln,MA                                                    
 18    23:15  5:49    2 16-19   18 M  1518 Aaron Rosenblatt            Stoughton,MA                                                  
 19    23:18  5:50    6 20-29   19 M  1184 Tim Gavin                   Boston,MA            HFC Striders                             
 20    23:25  5:51    9 30-39   20 M  1615 Kevin Hillevy               Greenville,MA                                                 
 21    23:40  5:55    3 16-19   21 M  1509 Michael O'Rochkov                                Raptors                               
 22    23:42  5:56    1 01-15   22 M  1138 Doug Lawson                 Walpole,MA           Pacemakers                               
 23    23:43  5:56   10 30-39   23 M  1632 Michael Kraemer                                                                        
 24    23:52  5:58    7 20-29   24 M  1382 Joshua Hill                 Plymouth,MA                                                   
 25    23:57  5:59   11 30-39   25 M  1038 James McDonough             Quincy,MA             Unknown    Entrant                      
 26    24:09  6:02    8 20-29   26 M  1371 Timothy Millian             Arlington,MA                                                  
 27    24:15  6:04    5 16-19   30 M  1581 Matthew Franco                                   Raptors                               
 28    24:16  6:04    4 40-49   28 M  1139 Robert Naser                Dedham,MA            Thirsty Irish Runners Club               
 29    24:18  6:04    5 40-49   29 M  1507 Robert Kalinowski           Norwood,MA                                                    
 30    24:20  6:05    5 16-19   30 M  1581 Matthew Franco                                   Raptors                               
 31    24:23  6:06    6 40-49   31 M  1688 Jim Ward                                                                               
 32    24:25  6:06    2 01-15   32 M  1525 Matt Tuthe                                                                             
 33    24:26  6:06    7 40-49   33 M  1144 Brian Applebaum             Middleboro,MA        HFC Striders                             
 34    24:29  6:07    1 50-59   34 M  1539 Michael Menovich            Lexington,MA                                                  
 35    24:32  6:08    6 16-19   35 M  1584 Seth Housman                                     Raptors                               
 36    24:33  6:08    3 01-15   36 M  1201 Ryan Norton                 Walpole,MA           The Rebels                               
 37    24:34  6:08    2 50-59   37 M  1183 Guy Barra                   Canton,MA            HFC Striders                             
 38    24:37  6:09    8 40-49   38 M  1186 Andrew Smith                Needham,MA           HFC Striders                             
 39    24:46  6:12    7 16-19   39 M  1145 Daniel O'Connor             Dedham,MA            O'Connor Runners                         
 40    24:48  6:12   12 30-39   40 M  1627 Terry Collins               Sharon,MA                                                     
 41    24:50  6:12    8 16-19   41 M  1582 Adam Ewenstein                                   Raptors                               
 42    24:52  6:13    3 50-59   42 M  1705 Peter Carlsen               Westwood,MA          Thirsty Irish Runners Club               
 43    24:54  6:14    9 40-49   43 M  1142 David Wessman               Scituate,MA          Thirsty Irish Runners Club               
 44    24:59  6:15   13 30-39   44 M  1609 Bob Manning                 Wakefield,MA         HFC Striders                             
 45    25:01  6:15    9 16-19   45 M  1198 Tim Noyes                   Sudbury,MA           Lincoln Sudbury                          
 46    25:03  6:16   10 16-19   46 M  1053 Daniel Lambrecht            Norwood,MA                                                    
 47    25:06  6:16   14 30-39   47 M  1754 Paul Muldoon                                     HFC Striders                          
 48    25:09  6:17    4 50-59   48 M  1106 Brian Byrne                 Concord,MA                                                    
 49    25:12  6:18    5 50-59   49 M  1701 Paul Peckham                                                                           
 50    25:19  6:20   15 30-39   50 M  1339 Paul Chaplin                Dedham,MA                                                     

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:36  5:39    1 20-29    1 F  1541 Stephanie O'Reilly          N Prov,RI                                                    
 2     24:03  6:01    1 30-39    2 F  1771 Joanne Mathews              Dartmout,MA                                                  
 3     24:57  6:14    1 40-49    3 F  1685 Debbie Mueller              Ashland,MA           Fram RC                                 
 4     25:14  6:18    2 40-49    4 F  1634 Madalena Boudreau                                                                     
 5     25:23  6:21    3 40-49    5 F  1105 Miae Jacobs                 Atkinson,NH                                                  
 6     25:48  6:27    4 40-49    6 F  1327 Nanci Dahalane              Norfolk,MA                                                   
 7     26:08  6:32    2 30-39    7 F  1540 Marielle Yost               Lexington,MA                                                 
 8     26:59  6:45    2 20-29    8 F  1393 Amanda Logan                East Walpole,MA                                              
 9     27:20  6:50    5 40-49    9 F  1589 Kathleen Tetreault                                                                    
 10    27:44  6:56    3 20-29   10 F  1780 Deidre Elliot               Norwood,MA                                                    
 11    27:51  6:58    4 20-29   11 F  1686 Emma Ryan                                                                              
 12    28:02  7:00    1 16-19   12 F  1197 Rachel Pettengill           Sudbury,MA           Leftfooters                              
 13    28:06  7:02    5 20-29   13 F  1791 Lauren Myers                S Boston,MA                                                   
 14    28:08  7:02    3 30-39   14 F  1086 Tina Wang                   Lincoln,MA                                                    
 15    28:16  7:04    6 20-29   15 F  1391 Denise Caruso               Brighton,MA                                                   
 16    28:28  7:07    6 40-49   16 F  1182 Nicole McGilpin             Westfield,MA         CMS                                      
 17    28:37  7:09    4 30-39   17 F  1365 Maria Conley                Norwood,MA                                                    
 18    28:41  7:10    2 16-19   18 F  1561 Jacqie Lourenco             Stoughton,MA                                                  
 19    28:48  7:12    5 30-39   19 F  1344 Carol Herlihy               E. Walpole,MA                                                 
 20    28:54  7:14    6 30-39   20 F  1246 Kerri Bertone               Franklin,MA                                                   
 21    29:00  7:15    7 30-39   21 F  1385 Caroline Faherty            Norwood,MA                                                    
 22    29:04  7:16    7 20-29   22 F  1315 Christine Jackson           West Roxbury,MA                                               
 23    29:11  7:18    7 40-49   23 F  1235 Martha Huston               North Scituate,RI                                             
 24    29:30  7:22    8 20-29   24 F  1253 Liz Mullen                  Somerville,MA                                                 
 25    29:42  7:26    8 40-49   25 F  1711 Jennifer Egan               Walpole,MA                                                    
 26    29:48  7:27    8 30-39   26 F  1761 Jenny Cooper                Camb,MA                                                       
 27    29:58  7:30    9 20-29   27 F  1515 Maureen Cummings            Upton,MA                                                      
 28    29:59  7:30    9 40-49   28 F  1531 Regina Tsanotelis           Milton,MA                                                     
 29    30:02  7:30   10 40-49   29 F  1593 Colleen O'Connor                                 L Street                              
 30    30:07  7:32   11 40-49   30 F  1143 Jeanne Vieira               Middleboro,MA        HFC Striders                             
 31    30:14  7:34    1 01-15   31 F  1504 Nicole Affannato            Whitman,MA                                                    
 32    30:18  7:34   10 20-29   32 F  1602 Patricia Rivard                                                                        
 33    30:24  7:36   11 20-29   33 F  1611 Andrea Bare                 Canton,MA                                                     
 34    30:38  7:40    9 30-39   34 F  1168 Lynn Stolzenbach            Hopedale,MA                                                   
 35    30:52  7:43   12 20-29   35 F  1384 Caitlin Harkins             Needham,MA                                                    
 36    31:10  7:48    3 16-19   36 F  1527 Meredith Sheehan                                                                       
 37    31:11  7:48   10 30-39   37 F  1591 Maureen Tighe                                                                          
 38    31:15  7:49   12 40-49   38 F  1358 Teresa Prego                Medfield,MA                                                   
 39    31:29  7:52   11 30-39   39 F  1555 Erin Donnellan                                                                         
 40    31:30  7:52   12 30-39   40 F  1324 Jean Hajjar                 Charlestown,MA                                                
 41    31:32  7:53   13 30-39   41 F  1237 Jill Scaramuzzo             West Roxbury,MA                                               
 42    31:34  7:54   13 20-29   42 F  1249 Elisette Carlson            Riverside,RI                                                  
 43    31:38  7:54   14 30-39   43 F  1359 Alison McCallister          Franklin,MA                                                   
 44    31:39  7:55   13 40-49   44 F  1667 Melanie Hamblen             Westwood,MA          Thirsty Irish Runners Club               
 45    31:40  7:55   15 30-39   45 F  1314 Renee Foster                Framingham,MA                                                 
 46    31:41  7:55   14 40-49   46 F  1758 Lisa Loveney                Walpole,MA                                                    
 47    31:42  7:56   15 40-49   47 F  1073 Patricia Everett            W Bridgewater,MA                                              
 48    31:45  7:56   16 30-39   48 F  1386 Teresa Dennehy              Walpole,MA                                                    
 49    31:46  7:56    1 50-59   49 F  1013 Sheila Nee                  Westwood,MA                                                   
 50    31:52  7:58    2 50-59   50 F  1137 Edith Stevens               Dedham,MA            NE Sinai Hospital                        




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News