Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

NETT - Falmouth Sprint Triathlon

Falmouth, MA, July 27, 2002

[Overall Individual Results | Overall Team Results | Elite/Pro Results | Age Group Results ]

Special Category Results

                           SPECIAL AWARD RESULTS
                        NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 27, 2002        Swim .33 Mi./Cycle  9.0 Mi./Run 3.1 Mi.        Falmouth, MA
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 SKYLAR COOK                  39  17 M   GRAND ISLE ME           1:13:51

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 BRET STEWART                162  29 M   MOULTONBOROUGH NH         59:36
    2 KEVIN FITZPATRICK           116  27 M   SOMERVILLE MA           1:01:17
    3 ANDREW KOH                  137  28 M   CHARLESTOWN MA          1:01:26
    4 RYAN MASON                   51  24 M   W ROXBURY MA            1:02:48
    5 ROBERT HALEY                 74  25 M   BRIGHTON MA             1:03:50
    6 ROBERT PETERSON              75  25 M   ARLINGTON VA            1:04:49
    7 DARYL BOSCO                 102  27 M   CONCORD MA              1:05:23
    8 KEN BURR                    181  29 M   FAIRHAVEN MA            1:06:46
    9 SAM SMITH                   131  27 M   NEWTON MA               1:06:59
   10 MARK SCHUMACHER             186  29 M   BROOKLINE MA            1:07:28
   11 JEFF ROSENBLOOM             177  29 M   WALTHAM MA              1:08:59
   12 KEVIN SCHIRF                117  27 M   SUDBURY MA              1:09:02
   13 ADAM SMALLEY                 44  22 M   BROCKTON MA             1:10:16
   14 STEPHEN YAP                 134  27 M   NORWALK CT              1:11:57
   15 LARRY MINTZ                 120  27 M   WALTHAM MA              1:13:16
   16 JONATHAN ASH                 56  24 M   BOSTON MA               1:16:52
   17 JAMEEL ALI                  108  27 M   SOMERVILLE MA           1:18:05
   18 LUKE ALBRECHT                60  23 M   CHARLESTOWN MA          1:31:21
   19 JOHN MOONEY                  71  25 M   ASTORIA NY              1:35:10

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 ROBERT DAVIS                449  38 M   FALMOUTH MA               57:09
    2 SHAWN DUFFY                 294  32 M   BROOKLYN NY               57:09
    3 SEBASTIAN DUBOIS            254  30 M   WATERTOWN MA              57:38
    4 CRAIG POIRIER               230  31 M   BUZZARDS BAY MA           58:35
    5 MARK FABIAN                 407  35 M   NATICK MA                 59:01
    6 PETE GEAGAN                 292  32 M   WENHAM MA                 59:28
    7 MAURO DEMASO JR             348  34 M   CHARLESTOWN MA          1:00:00
    8 ROBERT LOONEY               389  35 M   WATERTOWN MA            1:00:02
    9 SAMUEL RECORD               322  33 M   CAMBRIDGE MA            1:00:26
   10 LOU MAYLE                   378  35 M   MARBLEHEAD MA           1:01:46
   11 DAVID PORTER                231  31 M   BELMONT MA              1:02:10
   12 TODD OCONNELL               432  37 M   SOUTHBOROUGH MA         1:02:54
   13 CHRIS DIERKES               397  35 M   NEWTON MA               1:03:37
   14 RANDALL PETERSON            251  31 M   ARLINGTON MA            1:03:56
   15 JASON GEIER                 200  30 M   HUDSON MA               1:04:35
   16 MATT LEHANE                 208  30 M   S BOSTON MA             1:04:51
   17 ROBERT DESMARAIS            450  38 M   LITCHFIELD NH           1:06:12
   18 CHRISTIAN PAQUETTE          229  31 M   BOSTON MA               1:08:23
   19 MIKE SPONSELLER             248  31 M   ACTON MA                1:10:28
   20 KEITH GURTLER               242  31 M   BOSTON MA               1:12:37
   21 PHILIP HUBERT               213  30 M   FAIRHAVEN MA            1:13:13
   22 JEFF DONAHUE                239  31 M   MELROSE MA              1:18:27
   23 MICHAEL MCKENNA             384  36 M   NORWELL MA              1:18:30
   24 JAY MAURER                  238  31 M   CAMBRIDGE MA            1:21:31
   25 JOHN ODONNELL               280  32 M   ASHLAND MA              1:23:57
   26 MICHAEL MONAHAN             411  36 M   MARBLEHEAD MA           1:30:20

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 GARY MACDOUGALL             573  46 M   CANTON MA                 57:06
    2 PATRICK BARRY               567  45 M   QUINCY MA                 57:44
    3 BOB VANASSE                 518  42 M   WESTWOOD MA               58:57
    4 DAVID CHAPIN                547  44 M   MILFORD NH              1:00:05
    5 PATRICK WADDEN              486  40 M   DUNSTABLE MA            1:00:09
    6 KIM SCHUNDLER               555  44 M   CALIFON NJ              1:03:32
    7 STEPHEN LEO                 511  41 M   CHELMSFORD MA           1:06:42
    8 DAVE RIDDELL                562  44 M   WALTHAM MA              1:12:34
    9 PAUL SILVIA                 595  49 M   BRIDGEWATER MA          1:14:37
   10 TIMOTHY KEARNEY             527  42 M   FRANKLIN MA             1:16:15
   11 ROBERT POWELL               509  41 M   MARBLEHEAD MA           1:18:42
   12 PHILIP COUGHLIN             508  41 M   MARBLEHEAD MA           1:18:43
   13 KEVIN MCALLISTER            532  43 M   MARLBORO MA             1:24:05

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 DAVID BARNES                600  50 M   TEMPLE NH               1:07:43
    2 MARK LOSORDO                620  52 M   E FALMOUTH MA           1:18:04
    3 JACK THOMPSON               634  55 M   N KINGSTOWN RI          1:21:08
    4 WAYNE LAMORTE               633  54 M   WEYMOUTH MA             1:26:34

              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 & OVER

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======




              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 HAZEL RYERSON                36  19 F   CAMBRIDGE MA              59:46
    2 SYLVIA RYERSON               35  15 F   CAMBRIDGE MA            1:09:22

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 ALISON VAUGHAN               79  26 F   SOMERVILLE MA             54:55
    2 JENNIFER WALKER             110  27 F   PELHAM MA                 57:12
    3 KATHRYN GOLDBERG            180  29 F   SUDBURY MA              1:04:52
    4 BRENDA BORSARI               80  26 F   STONEHAM MA             1:05:38
    5 MELANIE LAPOINTE            127  27 F   BROOKLINE MA            1:06:41
    6 MARYBETH MOORE               49  23 F   CAMBRIDGE MA            1:07:04
    7 MARY SNYDER                  48  23 F   STAMFORD CT             1:08:05
    8 AMY DAGOSTINO                66  25 F   SALEM NH                1:09:24
    9 NANCY ULMER                 128  27 F   FARMINGTON NY           1:09:24
   10 TINA SHEN                    91  26 F   SOMERVILLE MA           1:11:19
   11 JAIME DROZD                  70  25 F   CHARLESTOWN MA          1:12:45
   12 TIFFANY MAHAR                90  26 F   BUZZARDS BAY MA         1:14:00
   13 LEE WORK                    123  27 F   CHARLESTOWN MA          1:14:25
   14 GINA PAGANI                 142  28 F   WALTHAM MA              1:19:00
   15 LISA HODGES                 185  29 F   MELROSE MA              1:23:02
   16 BETSY PRITZKER              138  28 F   WATERTOWN MA            1:27:40

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 AMY DONNER                  223  31 F   BROOKLINE MA              59:35
    2 TERRY WALSH                 452  38 F   S BOSTON MA               59:36
    3 DAWNIE DESMARAIS            304  32 F   LITCHFIELD NH           1:00:07
    4 KELLY SULLIVAN              404  36 F   WESTFIELD MA            1:01:17
    5 LISA BARATTA                375  35 F   NEWTON MA               1:01:56
    6 HOLLY KUHN                  339  34 F   BUZZARDS BAY MA         1:03:03
    7 SUZANNE ROCHELEAU           393  34 F   WAQUOIT MA              1:03:55
    8 JENNIFER MCKINLEY           278  32 F   BOSTON MA               1:04:21
    9 HEIDI EDWARDS               461  38 F   HARVARD MA              1:05:25
   10 JULIE HAYES                 313  33 F   DOVER MA                1:05:38
   11 ROBIN MENSINGER             468  39 F   HERMANTOWN MN           1:05:46
   12 ROSALINA YAP                215  30 F   SAN FRANCISCO CA        1:05:53
   13 ANGEL SCHOFIELD             224  31 F   ARLINGTON MA            1:06:03
   14 MICHELLE MONTEITH           211  30 F   BROOKLINE MA            1:07:10
   15 BRONWYN ROBERTS             227  31 F   BOSTON MA               1:08:13
   16 MEREDITH WATT               246  31 F   BRIGHTON MA             1:09:15
   17 CASSANDRA PALANZA           196  30 F   E FALMOUTH MA           1:09:27
   18 MICHELLE ZAPPONI            290  31 F   S WEYMOUTH MA           1:09:35
   19 LISA MILLER                 377  35 F   LIVONIA NY              1:10:41
   20 SUSAN WILKINSON             327  33 F   NEWTON MA               1:10:41
   21 NICOLE RIZZO                291  32 F   W NEWTON MA             1:11:07
   22 ANN MULLIGAN                395  35 F   CENTERVILLE MA          1:14:20
   23 LISA PATTEN                 421  37 F   NEEDHAM MA              1:14:37
   24 KRISTINA IVES               205  30 F   E FALMOUTH MA           1:14:41
   25 MELISSA KILGORE             245  31 F   BOSTON MA               1:15:03
   26 ALEXANDREA DONNELLY         194  30 F   BROOKLINE MA            1:19:24
   27 AMY MCELROY                 329  34 F   N QUINCY MA             1:22:48
   28 LEIGHANNE DALEY             284  31 F   JAMAICA PLAIN MA        1:26:57
   29 COLENE GEIER                268  31 F   HUDSON MA               1:29:46

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 ALIX LABATUT                492  41 F   WILLIAMSTOWN MA         1:02:17
    2 LISA SULLIVAN               483  40 F   STONEHAM MA             1:06:13
    3 BETSY KOMJATHY              472  40 F   WELLESLEY MA            1:06:36
    4 KATHLEEN VANASSE            481  40 F   WESTWOOD MA             1:07:11
    5 ANNA JACQUELINE MITUS       517  42 F   W ROXBURY MA            1:09:38
    6 VICKI CHASE                 515  41 F   CANTERBURY NH           1:10:06
    7 AMY FARRELL                 495  41 F   HINGHAM MA              1:10:22
    8 JEANNE SCHMIDT              592  49 F   MILTON MA               1:12:18
    9 JOIE EDSON                  580  47 F   WAKEFIELD MA            1:14:44
   10 LAURIE SOAVE                534  43 F   BELMONT MA              1:20:13
   11 DONNA DUDLEY                549  44 F   READING MA              1:28:13
   12 MARY PETERSON               593  49 F   POCASSET MA             1:30:48

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 CAROL BAILEY                599  50 F   NATICK MA               1:26:44

             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 & OVER

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======




                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 D BART RICHARDS             166  29 M   RIDGEWOOD NJ              53:52
    2 CUAN COULTER                197  29 M   CHARLESTOWN MA            57:40
    3 NATHAN MCBRIDE              150  28 M   MILFORD MA              1:01:17
    4 SCOTT RANANI                189  29 M   HAMDEN CT               1:01:33
    5 PAUL BAGLEY                  88  25 M   S BOSTON MA             1:05:38

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 ENRIQUE SANCHEZ             236  30 M   FALL RIVER MA             51:10
    2 MICHAEL HARDMAN             289  32 M   HANOVER MA                54:02
    3 JON DUNBURY                 441  38 M   BROCKTON MA               54:10
    4 RYAN VRIGA                  216  30 M   NORTHBRIDGE MA            56:10
    5 ROBERT BLANCHARD            388  35 M   MEMPHIS TN                57:58
    6 ERIK CALLAGY                237  31 M   VIRGINIA BEACH VA         59:18
    7 TIM SESTON                  256  31 M   CONCORD MA                59:20
    8 DAVID BOYCE                 332  34 M   BELMONT MA              1:01:23
    9 WILLIAM DEACON              394  35 M   BOSTON MA               1:02:47
   10 CLARK GILBERT               267  32 M   NEEDHAM MA              1:03:20
   11 JIM DANDRY                  418  37 M   BOSTON MA               1:04:20
   12 STEVEN BRENNAN              325  33 M   WELLESLEY MA            1:06:39
   13 MATTHEW SANDERS             288  32 M   NEEDHAM MA              1:07:10
   14 DENNIS DOHERTY              362  35 M   S BOSTON MA             1:07:26
   15 RICHARD FLYNN               467  39 M   WEYMOUTH MA             1:09:01
   16 GERARD CODY                 365  35 M   S BOSTON MA             1:11:06
   17 GLENN STUBBS                198  30 M   ASHLAND MA              1:16:06
   18 KERRY KEARNEY               464  39 M   PLYMOUTH MA             1:19:15

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 JIM HAYES                   531  43 M   WEYMOUTH MA               49:18
    2 PAUL LAZZARO                581  47 M   WALPOLE MA                54:46
    3 BRIAN FERNANDES             496  41 M   PLYMOUTH MA               54:52
    4 RICHARD SAVAGE              487  40 M   NEEDHAM MA                56:45
    5 JAY GAUTHIER                478  40 M   SOUTHBORO MA              56:53
    6 HANS MARQUARDT              520  42 M   MILTON MA                 57:22
    7 TIM HANIFIN                 525  42 M   WAYLAND MA                57:38
    8 PETER VALENTINE             556  43 M   MILFORD MA                59:50
    9 JOHN MCDONALD               501  41 M   SOUTHBORO MA            1:00:45
   10 PAUL MYDELSKI               539  43 M   WINCHESTER MA           1:02:21
   11 PETER SIMONSON              586  48 M   N ANDOVER MA            1:02:59
   12 STEVEN PUTNAM               578  45 M   SANDWICH MA             1:04:47
   13 ANDY LEVINE                 588  49 M   CAMBRIDGE MA            1:06:58
   14 ALLEN MENSINGER             493  41 M   HERMANTOWN MN           1:07:36
   15 RUSSELL HUBLER              596  48 M   BREWSTER MA             1:08:01
   16 KEN LOSORDO                 505  41 M   E FALMOUTH MA           1:11:01
   17 ERNIE SALAMONE              476  40 M   FALMOUTH ME             1:12:41
   18 MICHAEL POSTLER             537  43 M   HULL MA                 1:14:21

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 CHRISTOPHER HAFFERTY        617  52 M   CENTERVILLE MA            54:15    0:30
    2 STEPHEN CEGLARSKI           615  51 M   MILTON MA               1:02:04
    3 JOE MARTINEZ                639  57 M   SAN ANTONIO TX          1:08:40
    4 BEN LOSORDO                 625  53 M   E SANDWICH MA           1:14:51
    5 ROBERT GAINES               614  51 M   SOUTHBOROUGH MA         1:19:43
    6 BILL BARRY                  597  50 M   DANBURY CT              1:23:43

                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 & OVER

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======




                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 JESSICA TALLMAN              55  24 F   CAMBRIDGE MA              55:41
    2 SHANNAN GILMARTIN            62  29 F   BROOKLINE MA            1:01:19
    3 CARA MCLAUGHLIN              81  26 F   SOMERVILLE MA           1:01:31
    4 DENISE SALTOJANES           169  28 F   WINCHESTER MA           1:02:03
    5 STACEY KIELMAN               78  25 F   NEWTON MA               1:03:32
    6 GRACE BACON                 176  29 F   BOSTON MA               1:17:16
    7 BETH FLAHERTY               160  29 F   VINEYARD HAVEN MA       1:21:25

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 NICOLE STANLEY              351  34 F   MASHPEE MA              1:02:02
    2 APRIL ANDERSON              263  32 F   CHARLESTOWN MA          1:07:08
    3 LISA SACCHETTI              207  30 F   BROOKLINE MA            1:10:46
    4 ELLEN GUTERMUTH             458  39 F   CENTERVILLE MA          1:12:56
    5 KIMBERLY DRISCOLL           315  32 F   QUINCY MA               1:13:25
    6 HOLLY GANNOE                274  32 F   ARLINGTON VA            1:14:35
    7 EILEEN SWEENEY              273  32 F   BRIGHTON MA             1:15:16
    8 JULIANE SOPRANO             443  38 F   FALMOUTH MA             1:17:43

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 SUSAN EDER                  557  44 F   RALEIGH NC              1:09:14
    2 KAREN BERNARD               502  41 F   SANDWICH MA             1:26:13

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======

                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 & OVER

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News