Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Battle Road Race 5K

Lincoln, MA, July 11, 2002

[Overall | Teams ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:17  5:35    1 18-39    1 M   583 Jason Schlarb                                                                         





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:20  7:32    1 40-98    1 F   610 Martha Dowling                                                                        



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 40-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:56  6:06    1 40-98    3 M  7294 Steve Webb                                                                            
 2     20:48  6:43    2 40-98    4 M   520 Bob Distaolo                                                                          
 3     24:16  7:50    3 40-98   13 M   684 Tom Leeds                                                                             
 4     25:06  8:06    4 40-98   18 M   694 Chuck Mustapich                                  ESC/IN Team Run                      
 5     25:17  8:09    5 40-98   19 M   611 Paul Richter                                                                          

         MEN AGE GROUP 18-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:37  6:00    2 18-39    2 M  7339 Roger Greenwood                                                                       
 2     21:45  7:01    3 18-39    5 M   670 Steve Luke                                       ESC/JS Team Run                      
 3     21:53  7:04    4 18-39    6 M   565 Scott Wetmore                                    ESCJS Runner                         
 4     21:55  7:04    5 18-39    7 M   657 Greg Mraller                                     IN Team Run                          
 5     21:58  7:05    6 18-39    8 M   678 Sean Tiernan                                                                          

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     55:09 17:47    1 01-17   67 M   241 Patrick Tolan                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 40-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:35  8:15    2 40-98    4 F   587 Sharon Kelsey                                                                         
 2     26:49  8:39    3 40-98    8 F   539 Karen Lanigan                                                                         
 3     31:13 10:04    4 40-98   13 F   577 Cindy Fossum                                                                          
 4     37:37 12:08    5 40-98   17 F   692 Franciska Blankenfeld                                                                 
 5     40:57 13:13    6 40-98   21 F   685 Jane Benoit                                      LL48 Team Walk                       

       WOMEN AGE GROUP 18-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:18  7:50    1 18-39    2 F   555 Rebecca Alf                                                                           
 2     24:49  8:00    2 18-39    3 F   653 Cresent Seibert                                                                       
 3     25:40  8:17    3 18-39    5 F   696 Teresa Crouse                                                                         
 4     26:44  8:37    4 18-39    6 F   536 Angela Veesey                                                                         
 5     26:46  8:38    5 18-39    7 F   652 Annette Boender                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:34 10:11    1 01-17   14 F   550 Savannah Lewis                                                                        
 2     45:07 14:33    2 01-17   29 F  7296 Kristen Sunick                                                                        
 3     49:02 15:49    3 01-17   32 F   630 Adnanna Distaolo                                                                      
 4     55:04 17:46    4 01-17   34 F   240 Allie Tolan                                                                           
 5     55:20 17:51    5 01-17   36 F   242 Erin Tolan                                                                            

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:17  5:35    1 18-39    1 M   583 Jason Schlarb                                                                         
 2     18:37  6:00    2 18-39    2 M  7339 Roger Greenwood                                                                       
 3     18:56  6:06    1 40-98    3 M  7294 Steve Webb                                                                            
 4     20:48  6:43    2 40-98    4 M   520 Bob Distaolo                                                                          
 5     21:45  7:01    3 18-39    5 M   670 Steve Luke                                       ESC/JS Team Run                      
 6     21:53  7:04    4 18-39    6 M   565 Scott Wetmore                                    ESCJS Runner                         
 7     21:55  7:04    5 18-39    7 M   657 Greg Mraller                                     IN Team Run                          
 8     21:58  7:05    6 18-39    8 M   678 Sean Tiernan                                                                          
 9     22:36  7:17    7 18-39    9 M   651 Wayne Fisher                Dcaa                                                      
 10    23:17  7:31    8 18-39   10 M   521 Jason Chism                                      ESCJS Runner                          
 11    23:36  7:37    9 18-39   11 M   572 Brian Whitehouse                                                                       
 12    23:40  7:38   10 18-39   12 M   586 Parker Marshall                                                                        
 13    24:16  7:50    3 40-98   13 M   684 Tom Leeds                                                                              
 14    24:21  7:51   11 18-39   14 M   562 Jason Hanson                                     ESCJS Runner                          
 15    24:25  7:53   12 18-39   15 M   616  Twomey                                          IN Team Run                           
 16    24:29  7:54   13 18-39   16 M   564 Eric Davis                                       ESCJS Runner                          
 17    24:36  7:56   14 18-39   17 M   246 Steve Ott                                                                              
 18    25:06  8:06    4 40-98   18 M   694 Chuck Mustapich                                  ESC/IN Team Run                       
 19    25:17  8:09    5 40-98   19 M   611 Paul Richter                                                                           
 20    25:20  8:10   15 18-39   20 M   636 Julio Negron                                                                           
 21    25:22  8:11   16 18-39   21 M   592 Shannon Chau                                                                           
 22    25:23  8:11    6 40-98   22 M  7343 Robert Hamel                                     LL48 Team Walk                        
 23    25:41  8:17    7 40-98   23 M   697 Joel Crouse                                                                            
 24    26:04  8:25    8 40-98   24 M   679 Larry Ellis                                                                            
 25    26:28  8:32    9 40-98   25 M   605 John Gunter                                                                            
 26    26:32  8:34   17 18-39   26 M   538 Robin Gronovius                                                                        
 27    26:59  8:42   18 18-39   27 M   661 Dave Terrazas                                    IN Team Run                           
 28    27:07  8:45   19 18-39   28 M   669 Robert Storme                                                                          
 29    27:19  8:49   20 18-39   29 M   695 Eddie Brown                                                                            
 30    27:22  8:50   21 18-39   30 M   244 Randy Smith                                                                            
 31    27:24  8:50   22 18-39   31 M  7336 Dan Kolenda                                                                            
 32    27:29  8:52   23 18-39   32 M  7337 Joe Moran                                                                              
 33    27:46  8:57   24 18-39   33 M   688 Daniel Zahn                                                                            
 34    27:45  8:57   25 18-39   34 M   571 Kevin Crocco                                                                           
 35    27:58  9:01   26 18-39   35 M   667 Seth Greenfield                                                                        
 36    28:21  9:09   10 40-98   36 M   691 Richard Martino                                                                        
 37    28:34  9:13   11 40-98   37 M   529 John Lanigan                                                                           
 38    28:34  9:13   27 18-39   38 M   693 Paul Porter                                                                            
 39    28:48  9:17   28 18-39   39 M   245 Carlo Carmona                                                                          
 40    30:01  9:41   29 18-39   40 M   528 Steve Skov                                                                             
 41    30:02  9:41   12 40-98   41 M  7338 Dave Pronchik                                                                          
 42    30:08  9:43   13 40-98   42 M   537 Sam Cliff                                                                              
 43    30:31  9:51   30 18-39   43 M   645 James Apholz                                                                           
 44    30:36  9:52   31 18-39   44 M   578 Charles Nickerson                                                                      
 45    31:14 10:05   14 40-98   45 M   672  Fossum                                          ESC/GAK Team Walk                     
 46    31:14 10:05   32 18-39   46 M   559 Aaron Boyd                                                                             
 47    31:30 10:10   33 18-39   47 M   553 Michael Lewis                                                                          
 48    31:36 10:12   34 18-39   48 M   248 Scott Rossi                                                                            
 49    31:38 10:12   35 18-39   49 M  7290 Jeremy Harmon                                                                          
 50    31:42 10:14   36 18-39   50 M   698 David Donahue                                                                          

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:20  7:32    1 40-98    1 F   610 Martha Dowling                                                                        
 2     24:18  7:50    1 18-39    2 F   555 Rebecca Alf                                                                           
 3     24:49  8:00    2 18-39    3 F   653 Cresent Seibert                                                                       
 4     25:35  8:15    2 40-98    4 F   587 Sharon Kelsey                                                                         
 5     25:40  8:17    3 18-39    5 F   696 Teresa Crouse                                                                         
 6     26:44  8:37    4 18-39    6 F   536 Angela Veesey                                                                         
 7     26:46  8:38    5 18-39    7 F   652 Annette Boender                                                                       
 8     26:49  8:39    3 40-98    8 F   539 Karen Lanigan                                                                         
 9     27:34  8:54    6 18-39    9 F   681 Beth Murphy                                                                           
 10    27:58  9:01    7 18-39   10 F  7342 Darah Pieper                                                                           
 11    28:07  9:04    8 18-39   11 F   671  Carlaon                                                                               
 12    28:52  9:19    9 18-39   12 F   247 Dianne Zulueta                                                                         
 13    31:13 10:04    4 40-98   13 F   577 Cindy Fossum                                                                           
 14    31:34 10:11    1 01-17   14 F   550 Savannah Lewis                                                                         
 15    33:00 10:39   10 18-39   15 F  7295 Kathy Smith                                                                            
 16    35:37 11:29   11 18-39   16 F   512 Magda Rivera                                                                           
 17    37:37 12:08    5 40-98   17 F   692 Franciska Blankenfeld                                                                  
 18    38:02 12:16   12 18-39   18 F   664 Lynn English                                     AE Team Run                           
 19    40:44 13:08   13 18-39   19 F   595 Katherine Shimkus                                                                      
 20    40:54 13:12   14 18-39   20 F   644 Alina Siharath                                                                         
 21    40:57 13:13    6 40-98   21 F   685 Jane Benoit                                      LL48 Team Walk                        
 22    42:43 13:47   15 18-39   22 F   581 Kristi Mayo                                                                            
 23    42:44 13:47   16 18-39   23 F   662 Rachel Pfeiffer                                                                        
 24    42:48 13:48   17 18-39   24 F   690 Tina Kortes                                                                            
 25    43:12 13:56   18 18-39   25 F   638 Stacey Tocci                                                                           
 26    43:33 14:03    7 40-98   26 F   686 Carole Bernhard                                  LL48 Team Walk                        
 27    44:39 14:24    8 40-98   27 F   682 Elaine Doyle                                     AE Team Walk                          
 28    44:40 14:25    9 40-98   28 F   683 Kathy Vieno                                      AE Team Walk                          
 29    45:07 14:33    2 01-17   29 F  7296 Kristen Sunick                                                                         
 30    47:18 15:15   19 18-39   30 F  7297 Pam Young                                                                              
 31    48:39 15:42   20 18-39   31 F   666 Jennifer Miller                                                                        
 32    49:02 15:49    3 01-17   32 F   630 Adnanna Distaolo                                                                       
 33    49:03 15:49   21 18-39   33 F   634 Karen Distaolo                                                                         
 34    55:04 17:46    4 01-17   34 F   240 Allie Tolan                                                                            
 35    55:14 17:49   22 18-39   35 F   243 Tonya Tolan                                                                            
 36    55:20 17:51    5 01-17   36 F   242 Erin Tolan                                                                             
 37    57:05 18:25   10 40-98   37 F   674  Oliver                                          ESC/GAK Team Walk                     
 38    58:32 18:53   11 40-98   38 F   673 Linda Bailey                                     ESC/GAK Team Walk                     
 39    63:28 20:28   23 18-39   39 F  7346 Lisa Cook                                                                              




race directors shop for premium running gear my profile


 

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News