Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

Hyannis Marathon, Half Marathon and 10K

Hyannis, MA, February 24, 2002

[Marathon overall | Marathon team | Marathon clydesdale | Half Marathon overall | Half Marathon age group | Half Marathon team | Half Marathon clydesdale | 10k overall | 10k age group | 10k clydesdale ]

Marathon age group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   2:38:49  6:04    1 30-39    1 M  2103 Robert Ashby                Branswich,ME         CMS                                     





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   3:07:02  7:08    1 30-39    1 F  2343 Barbara Mcmanus                                                                       



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   4:56:58 11:20    1 70-98  111 M  2066 Sam Soccoli                 N Babylon,NY                                                 
 2   5:12:00 11:55    2 70-98  114 M  2087 Julian Siegel               Lexington,MA         N Medford Club                          

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   5:02:55 11:34    1 60-69  112 M  2368 Liam Fenelon                Longford,XX                                                  

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   3:10:20  7:16    1 50-59   11 M  2300 Myron Sidloski              Dallas,PA                                                    
 2   3:19:48  7:38    2 50-59   25 M  2101 Ken Lemerise                Charlton,MA          CMS                                     
 3   3:28:01  7:56    3 50-59   28 M  2048 Victor Almeida              Hyannis,MA                                                   
 4   3:33:43  8:09    4 50-59   39 M  2100 Clarence Eckerson           Yarmouth Port,MA     CCAC                                    
 5   3:36:54  8:17    5 50-59   44 M   503 Gary Weber                  Lewiston,ME          Maine                                   

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   2:52:24  6:35    1 40-49    4 M  2499 Sam Eid                                          BAA                                  
 2   3:05:49  7:06    2 40-49    6 M  2323 Marc Skok                   Hebron,CT                                                    
 3   3:08:44  7:12    3 40-49   10 M  2337 Ian McCallister             Franklin,MA                                                  
 4   3:16:45  7:31    4 40-49   16 M  2351 Tom Brumaghim               Peterbourgh,NH       Monadnock Regional Milers               
 5   3:16:49  7:31    5 40-49   17 M  2397 Lawrence Beckford                                                                     

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   2:51:07  6:32    2 30-39    2 M  2372 Dustin Baker                Fitchburg,MA                                                 
 2   2:53:55  6:38    3 30-39    5 M  2065 Mike Carroll                Hopedale,MA                                                  
 3   3:05:53  7:06    4 30-39    7 M  2393 Gar Thomas                  Watertown,MA                                                 
 4   3:06:22  7:07    5 30-39    8 M  2353 Bryan Hilliard              Medford,MA                                                   
 5   3:07:45  7:10    6 30-39    9 M  2112 Paul Bedard                                                                           

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   2:51:12  6:32    1 18-29    3 M  2038 Krzysztof Fidkowski         Cambridge,MA                                                 
 2   3:17:10  7:32    2 18-29   18 M  2324 Jeremy Cote                 Boston,MA                                                    
 3   3:18:00  7:33    3 18-29   21 M  2387 Jeffrey Roth                New York,NY                                                  
 4   3:28:55  7:58    4 18-29   29 M  2056 Matt Howley                 Weymouth,MA                                                  
 5   3:32:32  8:07    5 18-29   36 M  2111 Brian Bingham                                                                         

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   4:09:44  9:32    1 01-17   81 M  2052 Brandon Ryder               Veazie,ME                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   3:34:19  8:11    1 40-49    5 F  2366 Donna Smyers                Montpelier,VT        CVR                                     
 2   4:06:53  9:25    2 40-49   24 F  2304 Martha Huston               Glocester,RI       F RIRR                                    
 3   4:12:39  9:39    3 40-49   26 F  2094 Gael Gilmore                Centerville,MA     N                                         
 4   4:23:52 10:04    4 40-49   28 F  2375 Kim Baker                   Pittsfield,MA                                                
 5   4:26:11 10:10    5 40-49   30 F  2020 Sherisa Sterling            Boston,MA          N Liberty Rowing Club                     

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   3:17:21  7:32    2 30-39    2 F  2051 Melissa Bowser              Wellesley,MA                                                 
 2   3:36:48  8:16    3 30-39    7 F  2381 Kate Kelly                  Newton Upper Fa,MA                                           
 3   3:39:06  8:22    4 30-39    8 F  2032 Kristin McCowan             Charlestown,MA       Team Pyscho                             
 4   3:44:54  8:35    5 30-39   11 F  2047 Carolyn Stames              Morrisville,VE                                               
 5   3:49:10  8:45    6 30-39   13 F  2024 Lisa Woods                  S Deerfield,MA                                               

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   3:19:30  7:37    1 18-29    3 F  2364 Lindsey Ness                Lowell,MA                                                    
 2   3:27:03  7:54    2 18-29    4 F  2114 Michelle Tetrault                                GNBTC                                
 3   3:36:18  8:15    3 18-29    6 F  2399 Patrycia Missiuro                                                                     
 4   3:44:23  8:34    4 18-29    9 F  2352 Ellen Mahoney               S Boston,MA          L Street Running Club                   
 5   3:44:50  8:35    5 18-29   10 F  2382 Michelle Patuto             Milford,MA                                                   

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   2:38:49  6:04    1 30-39    1 M  2103 Robert Ashby                Branswich,ME         CMS                                     
 2   2:51:07  6:32    2 30-39    2 M  2372 Dustin Baker                Fitchburg,MA                                                 
 3   2:51:12  6:32    1 18-29    3 M  2038 Krzysztof Fidkowski         Cambridge,MA                                                 
 4   2:52:24  6:35    1 40-49    4 M  2499 Sam Eid                                          BAA                                  
 5   2:53:55  6:38    3 30-39    5 M  2065 Mike Carroll                Hopedale,MA                                                  
 6   3:05:49  7:06    2 40-49    6 M  2323 Marc Skok                   Hebron,CT                                                    
 7   3:05:53  7:06    4 30-39    7 M  2393 Gar Thomas                  Watertown,MA                                                 
 8   3:06:22  7:07    5 30-39    8 M  2353 Bryan Hilliard              Medford,MA                                                   
 9   3:07:45  7:10    6 30-39    9 M  2112 Paul Bedard                                                                           
 10  3:08:44  7:12    3 40-49   10 M  2337 Ian McCallister             Franklin,MA                                                   
 11  3:10:20  7:16    1 50-59   11 M  2300 Myron Sidloski              Dallas,PA                                                     
 12  3:10:37  7:17    7 30-39   12 M  2308 Stephen Connell             Morristown,NJ                                                 
 13  3:14:08  7:25    8 30-39   13 M  2093 James Flanagan              Bedford,NH                                                    
 14  3:15:52  7:29    9 30-39   14 M  2398 David Santoro                                                                          
 15  3:16:14  7:29   10 30-39   15 M  2044 David Redline               Middleburg,CT                                                 
 16  3:16:45  7:31    4 40-49   16 M  2351 Tom Brumaghim               Peterbourgh,NH       Monadnock Regional Milers                
 17  3:16:49  7:31    5 40-49   17 M  2397 Lawrence Beckford                                                                      
 18  3:17:10  7:32    2 18-29   18 M  2324 Jeremy Cote                 Boston,MA                                                     
 19  3:17:43  7:33   11 30-39   19 M  2079 David Jones                 Jamaica Plain,MA                                              
 20  3:17:47  7:33   12 30-39   20 M  2317 Joseph Hardin               Cambridge,MA         GBTC                                     
 21  3:18:00  7:33    3 18-29   21 M  2387 Jeffrey Roth                New York,NY                                                   
 22  3:18:13  7:34     Age?     22 M  2089 Dan Wagner                                                                             
 23  3:18:26  7:34    6 40-49   23 M  2108 Richard Lorenson                                                                       
 24  3:18:48  7:35   13 30-39   24 M  2346 Glenn Horner                Norfolk,MA                                                    
 25  3:19:48  7:38    2 50-59   25 M  2101 Ken Lemerise                Charlton,MA          CMS                                      
 26  3:22:48  7:44    7 40-49   26 M  2062 Randall Welner              Ludlow,MA                                                     
 27  3:22:52  7:45   14 30-39   27 M  2371 Michael Kent                Granby,MA          C                                          
 28  3:28:01  7:56    3 50-59   28 M  2048 Victor Almeida              Hyannis,MA                                                    
 29  3:28:55  7:58    4 18-29   29 M  2056 Matt Howley                 Weymouth,MA                                                   
 30  3:29:10  7:59    8 40-49   30 M  2005 Ray Murray                  Ledyard,CT                                                    
 31  3:29:45  8:00   15 30-39   31 M  2085 Thomas DiMauro              Haddam,CT                                                     
 32  3:29:46  8:00   16 30-39   32 M  2086 Dan Champagne               Haddan,CT          C                                          
 33  3:29:57  8:01    9 40-49   33 M  2400 Gary Bridgeman                                   CMS                                   
 34  3:31:04  8:03   17 30-39   34 M  2110 Kurt Kelly                                                                             
 35  3:31:17  8:04   10 40-49   35 M  2102 Kenny Rogers                Acushnet,MA          GBTC                                     
 36  3:32:32  8:07    5 18-29   36 M  2111 Brian Bingham                                                                          
 37  3:32:40  8:07   18 30-39   37 M  2027 Micahel Gilio               Dorchester,MA                                                 
 38  3:33:06  8:08   19 30-39   38 M  2377 Brad Lombardi               Newport,RI                                                    
 39  3:33:43  8:09    4 50-59   39 M  2100 Clarence Eckerson           Yarmouth Port,MA     CCAC                                     
 40  3:34:49  8:12   11 40-49   40 M  2054 Frank Dudas Jr              Brockton,MA                                                   
 41  3:35:27  8:13   12 40-49   41 M  2321 James Shope Jr              Leominster,MA        CMS                                      
 42  3:36:32  8:16   13 40-49   42 M  2326 Keltie Voutier              Ottawa                                                     
 43  3:36:40  8:16   14 40-49   43 M  2338 Gerry Conlin                Ottawa,CA            Ottawa Running Room                      
 44  3:36:54  8:17    5 50-59   44 M   503 Gary Weber                  Lewiston,ME          Maine                                    
 45  3:37:10  8:17   15 40-49   45 M  2313 Kenneth Adgate              Acton,MA                                                      
 46  3:37:52  8:19    6 50-59   46 M  2340 Jae Lee                     Bayside,NY                                                    
 47  3:38:06  8:19   20 30-39   47 M  2069 Kevin Ray                   Nashua,NH            GLRR                                     
 48  3:40:40  8:25   16 40-49   48 M  2367 Eric Ryea                   Adamant,VT         H CVR                                      
 49  3:41:38  8:28   17 40-49   49 M  2334 Michael Brodeur             Leominster,MA                                                 
 50  3:41:44  8:28   18 40-49   50 M  2309 William Lamb                Sandwich,MA                                                   

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1   3:07:02  7:08    1 30-39    1 F  2343 Barbara Mcmanus                                                                       
 2   3:17:21  7:32    2 30-39    2 F  2051 Melissa Bowser              Wellesley,MA                                                 
 3   3:19:30  7:37    1 18-29    3 F  2364 Lindsey Ness                Lowell,MA                                                    
 4   3:27:03  7:54    2 18-29    4 F  2114 Michelle Tetrault                                GNBTC                                
 5   3:34:19  8:11    1 40-49    5 F  2366 Donna Smyers                Montpelier,VT        CVR                                     
 6   3:36:18  8:15    3 18-29    6 F  2399 Patrycia Missiuro                                                                     
 7   3:36:48  8:16    3 30-39    7 F  2381 Kate Kelly                  Newton Upper Fa,MA                                           
 8   3:39:06  8:22    4 30-39    8 F  2032 Kristin McCowan             Charlestown,MA       Team Pyscho                             
 9   3:44:23  8:34    4 18-29    9 F  2352 Ellen Mahoney               S Boston,MA          L Street Running Club                   
 10  3:44:50  8:35    5 18-29   10 F  2382 Michelle Patuto             Milford,MA                                                    
 11  3:44:54  8:35    5 30-39   11 F  2047 Carolyn Stames              Morrisville,VE                                                
 12  3:47:34  8:41    6 18-29   12 F  2073 Heather Mayhlan             Newport,VT                                                    
 13  3:49:10  8:45    6 30-39   13 F  2024 Lisa Woods                  S Deerfield,MA                                                
 14  3:49:37  8:46    7 30-39   14 F  2055 Mitz Carr                   New Haven,CT                                                  
 15  3:53:05  8:54    7 18-29   15 F  2311 Billie Goldman              Cornwall,VT          Middlbury College Panthers               
 16  3:53:35  8:55    8 18-29   16 F  2310 Melissa Hopkins             Cornwall,VT          Middlbury College Panthers               
 17  3:55:01  8:58    8 30-39   17 F  2391 Mary Humphrey               Southington,CT                                                
 18  3:55:09  8:59    9 18-29   18 F  2078 Kelly Harkins               Dover,NH                                                      
 19  4:00:07  9:10    9 30-39   19 F  2088 Lizabeth Trond              New Haven,CT       C                                          
 20  4:02:01  9:14   10 18-29   20 F  2376 Molly Willis                Newport,RI                                                    
 21  4:02:44  9:16   10 30-39   21 F  2036 Rachel Lakin                Sullivan,NH                                                   
 22  4:03:27  9:18   11 30-39   22 F  2312 Katharine DeLorenzo         Middlebury,VT        Middlbury College Panthers               
 23  4:03:46  9:18   11 18-29   23 F  2083 Breanna Lungo               Medford,MA                                                    
 24  4:06:53  9:25    2 40-49   24 F  2304 Martha Huston               Glocester,RI       F RIRR                                     
 25  4:07:45  9:27   12 30-39   25 F  2064 Robin Baughan               N Branford,CT                                                 
 26  4:12:39  9:39    3 40-49   26 F  2094 Gael Gilmore                Centerville,MA     N                                          
 27  4:23:50 10:04   13 30-39   27 F  2029 Karen Claire-Zimmet         Waltham,MA           Cambridge Running Club                   
 28  4:23:52 10:04    4 40-49   28 F  2375 Kim Baker                   Pittsfield,MA                                                 
 29  4:24:20 10:05   12 18-29   29 F  2053 Miranda Osgood              Holyoke,MA                                                    
 30  4:26:11 10:10    5 40-49   30 F  2020 Sherisa Sterling            Boston,MA          N Liberty Rowing Club                      
 31  4:33:26 10:26   14 30-39   31 F  2113 Mary Berth Donohue                                                                     
 32  4:37:41 10:36   13 18-29   32 F  2394 Jessica Isaacs                                                                         
 33  4:38:22 10:37   15 30-39   33 F  2057 Hellena Moon                Cambridge,MA                                                  
 34  4:55:23 11:16    6 40-49   34 F  2025 Elizabeth Hurd              Harpswell,ME       N                                          
 35  5:06:59 11:43    7 40-49   35 F  2023 Lesley Fearnley             Middletown,CT      N Hartford Track Club                      




race directors shop for premium running gear my profile