Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

Hyannis Marathon, Half Marathon and 10K

Hyannis, MA, February 24, 2002

[Marathon overall | Marathon age group | Marathon team | Marathon clydesdale | Half Marathon overall | Half Marathon age group | Half Marathon team | Half Marathon clydesdale | 10k overall | 10k clydesdale ]

10k age group


Sheraton Hyannis 10K Age Group





         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     61:27  9:55    1 60-69   67 M  2708 Ted Tyler                   Framingham,MA                                                
 2     61:31  9:55    2 60-69   68 M  2613 Richard Yacoubiale                                                                    

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:35  7:50    1 50-59   23 M  2537 Rick Ripley                 East Providence,RI I                                         
 2     54:39  8:49    2 50-59   41 M  2524 Ray Moore                   Boston,MA                                                    
 3     55:12  8:54    3 50-59   46 M  2710 Buddy Hubert                Melrose,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     34:47  5:37    1 40-49    2 M  2747 Tony Darocha                Roxbury,MA                                                   
 2     35:43  5:46    2 40-49    3 M  2560 Paul Fendler                Hyannis,MA           Hyannis Road Runners                    
 3     39:48  6:25    3 40-49    7 M  2592 Michael Sellars                                                                       

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:04  5:10    1 30-39    1 M  2544 Ken Pliska                  Wakefield,MA                                                 
 2     36:07  5:50    2 30-39    4 M  2594 Brian Hamill                                     Community Running Club               
 3     37:22  6:02    3 30-39    5 M  1315 Scott Bosworth              Hingham,MA           L Street Running Club                   

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     38:10  6:09    1 18-29    6 M  2599 Colin Sheen                                                                           
 2     42:17  6:49    2 18-29   12 M  2722 Seth Cole                   Osterville,MA                                                
 3     46:11  7:27    3 18-29   17 M   772 Ade Patton                                                                            

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com

       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     60:52  9:49    1 60-69   50 F  2609 Doris Beatty                                     Falmouth TC                          
 2     66:52 10:47    2 60-69   74 F  2587 Pat Murray                                                                            
 3     71:27 11:31    3 60-69   83 F  2565 Emma Blascovich             N Bablyon,NY         Greater Long Island RC                  

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     49:12  7:56    1 50-59    6 F   428 Karen Durante               Newburyport,MA       Winners Circle                          
 2     50:33  8:09    2 50-59    8 F  2751 Sherry Gordon               Arlington,MA                                                 
 3     50:36  8:10    3 50-59    9 F  2598 Marilyn Baker                                    Falmouth TC                          

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     48:32  7:50    1 40-49    3 F  2755 Jenny Ross                  Andover,MA                                                   
 2     48:38  7:51    2 40-49    4 F  2731 Jeanne Vieira               Middleboro,MA                                                
 3     48:44  7:52    3 40-49    5 F  2566 Jane Zoufaly                Bethany,CT           CCAC                                    

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     42:54  6:55    1 30-39    2 F  2742 Rosemarie Lyons             Wareham,MA                                                   
 2     50:10  8:05    2 30-39    7 F  2756 Christine St Martin         Shrewsbury,MA                                                
 3     51:55  8:22    3 30-39   12 F  1115 Ruth Wescott                Somerville,MA        Team Envision                           

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     41:32  6:42    1 18-29    1 F  2600 Jen Roberts                                                                           
 2     51:00  8:14    2 18-29   10 F  2757 Sarah Mitchell              S Boston,MA                                                  
 3     52:03  8:24    3 18-29   13 F  2542 Heather Martin              Brighton,MA        F                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com

               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     32:04  5:10    1 30-39    1 M  2544 Ken Pliska                  Wakefield,MA                                                 
 2     34:47  5:37    1 40-49    2 M  2747 Tony Darocha                Roxbury,MA                                                   
 3     35:43  5:46    2 40-49    3 M  2560 Paul Fendler                Hyannis,MA           Hyannis Road Runners                    
 4     36:07  5:50    2 30-39    4 M  2594 Brian Hamill                                     Community Running Club               
 5     37:22  6:02    3 30-39    5 M  1315 Scott Bosworth              Hingham,MA           L Street Running Club                   
 6     38:10  6:09    1 18-29    6 M  2599 Colin Sheen                                                                           
 7     39:48  6:25    3 40-49    7 M  2592 Michael Sellars                                                                       
 8     40:20  6:30    4 40-49    8 M  1284 Neil Wood                   Hingham,MA                                                   
 9     40:39  6:33    5 40-49    9 M  2732 Brian Applebaum             Middleboro,MA                                                
 10    41:06  6:38    4 30-39   10 M  2530 Jeff Pomroy                 Stratham,NH        C                                          
 11    41:19  6:40    5 30-39   11 M  2593 Eric Zelemyer                                    Community Running Club                
 12    42:17  6:49    2 18-29   12 M  2722 Seth Cole                   Osterville,MA                                                 
 13    42:36  6:52    6 30-39   13 M  2595 Stephen K                                        Community Running Club                
 14    43:16  6:59    6 40-49   14 M  2644 Mark Hemenway               Melrose,MA           Somerville RR                            
 15    44:58  7:15    7 40-49   15 M  2571 Kevin Parquette             Natick,MA                                                     
 16    45:39  7:22    7 30-39   16 M  2568 Luke Keavany                Medford,MA           Stellar RC                               
 17    46:11  7:27    3 18-29   17 M   772 Ade Patton                                                                             
 18    46:33  7:30    8 30-39   18 M  2564 John Hayden                 Cheshire,CT                                                   
 19    47:37  7:41    9 30-39   19 M  2507 Doug McCalmont              Charlestown,MA                                                
 20    47:57  7:44   10 30-39   20 M  2591 Ed Conlin                                                                              
 21    48:13  7:47    8 40-49   21 M  2555 Larry Licklider             Jamaica Plain,MA                                              
 22    48:18  7:47   11 30-39   22 M  2540 Pal Darida                  Waltham,MA                                                    
 23    48:35  7:50    1 50-59   23 M  2537 Rick Ripley                 East Providence,RI I                                          
 24    49:14  7:56   12 30-39   24 M  1092 David Gravelle              Plymouth,MA          Cape Cod Road Runners                    
 25    49:31  7:59   13 30-39   25 M  2590 Mark Mooney                                                                            
 26    49:49  8:02   14 30-39   26 M  2623 Stephen Beane                                                                          
 27    49:58  8:04   15 30-39   27 M  2603 James Smith                                                                            
 28    50:23  8:08    9 40-49   28 M  2579 Steven Casey                                                                           
 29    50:42  8:11   16 30-39   29 M  2624 Scott Hendry                                                                           
 30    50:48  8:12   10 40-49   30 M  2572 David Morse                 Cambridge,MA                                                  
 31    51:18  8:16   17 30-39   31 M  2749 Donnie Roaf Jr              W Barnstable,MA                                               
 32    51:32  8:19   18 30-39   32 M  2549 Igor Rouzine                Allston,MA                                                    
 33    52:12  8:25   19 30-39   33 M  2584 Russell Monks                                                                          
 34    52:14  8:25   20 30-39   34 M  2535 Alex Hou                    Arlington,VA                                                  
 35    52:47  8:31   11 40-49   35 M  2758 Micheal Morell              W. Boxford,MA                                                 
 36    53:25  8:37   12 40-49   36 M  2506 Jim McLaughlin              Sandwich,MA          Thirsty Irish Runners                    
 37    53:26  8:37   21 30-39   37 M  2557 Dana Rogers                 Mashpee,MA                                                    
 38    54:07  8:44   22 30-39   38 M  2727 Ernesto Gonzalez            Falmouth,MA                                                   
 39    54:32  8:48   23 30-39   39 M  2586 Paul Darida                                                                            
 40    54:34  8:48    4 18-29   40 M  2620 Ed Kelly                                                                               
 41    54:39  8:49    2 50-59   41 M  2524 Ray Moore                   Boston,MA                                                     
 42    54:42  8:49    5 18-29   42 M  2627 Bob Blake                                                                              
 43    54:50  8:51   24 30-39   43 M  2536 Steve Earle                 Bryantville,MA                                                
 44    54:55  8:51   13 40-49   44 M  2703 Tom Powers                  Plymouth,MA                                                   
 45    55:06  8:53   25 30-39   45 M  2611 Ryan Hanna                                                                             
 46    55:12  8:54    3 50-59   46 M  2710 Buddy Hubert                Melrose,MA                                                    
 47    55:21  8:56    4 50-59   47 M  2546 Bill Kosky                  Medway,MA          C                                          
 48    55:47  9:00   14 40-49   48 M  2534 Walter Ryan                 Falmouth,MA                                                   
 49    55:54  9:01   15 40-49   49 M  2709 Frank O'Brien               Brockton,MA                                                   
 50    55:57  9:01   26 30-39   50 M  2548 David Duarte                Rochester,MA       C                                          

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     41:32  6:42    1 18-29    1 F  2600 Jen Roberts                                                                           
 2     42:54  6:55    1 30-39    2 F  2742 Rosemarie Lyons             Wareham,MA                                                   
 3     48:32  7:50    1 40-49    3 F  2755 Jenny Ross                  Andover,MA                                                   
 4     48:38  7:51    2 40-49    4 F  2731 Jeanne Vieira               Middleboro,MA                                                
 5     48:44  7:52    3 40-49    5 F  2566 Jane Zoufaly                Bethany,CT           CCAC                                    
 6     49:12  7:56    1 50-59    6 F   428 Karen Durante               Newburyport,MA       Winners Circle                          
 7     50:10  8:05    2 30-39    7 F  2756 Christine St Martin         Shrewsbury,MA                                                
 8     50:33  8:09    2 50-59    8 F  2751 Sherry Gordon               Arlington,MA                                                 
 9     50:36  8:10    3 50-59    9 F  2598 Marilyn Baker                                    Falmouth TC                          
 10    51:00  8:14    2 18-29   10 F  2757 Sarah Mitchell              S Boston,MA                                                   
 11    51:09  8:15    4 40-49   11 F  2543 Janet Monforte              Plymouth,MA                                                   
 12    51:55  8:22    3 30-39   12 F  1115 Ruth Wescott                Somerville,MA        Team Envision                            
 13    52:03  8:24    3 18-29   13 F  2542 Heather Martin              Brighton,MA        F                                          
 14    52:11  8:25    4 18-29   14 F  2741 Elizabeth Exton             Medord,MA                                                     
 15    53:12  8:35    5 18-29   15 F   771 Jessica Rochell                                                                        
 16    53:18  8:36    6 18-29   16 F  1093 Julie Chasser               Watertown,MA         Team Envision                            
 17    53:27  8:37    7 18-29   17 F    44 Tara Bennett                N Attleboro,MA                                                
 18    53:56  8:42    5 40-49   18 F  2570 Mary Beth Durney            Yarmouthport,MA                                               
 19    54:18  8:45    6 40-49   19 F  2724 Connie Metzner              Pocasset,MA        N                                          
 20    54:30  8:47   34 18-29   89 F  2604 Kerri Gilroy                                                                           
 21    54:44  8:50    7 40-49   21 F  2508 Kathleen Field              Sandwich,MA                                                   
 22    54:54  8:51    9 18-29   22 F  2580 Emily McHugh                                   F Team Envision WOMEN'S OPEN            
 23    54:57  8:52    8 40-49   23 F  2559 Pamela Szatek               W. Barnstable,MA                                              
 24    55:09  8:54    4 30-39   24 F  2518 Holly Steiger               Sudbury,MA                                                    
 25    55:10  8:54    5 30-39   25 F  2626 Molly Meyers                                                                           
 26    55:25  8:56    6 30-39   26 F  2748 Laurie Macdonaold           Mattapoisett,MA                                               
 27    55:30  8:57   10 18-29   27 F  2729 Wendy Lejava                Centerville,MA                                                
 28    55:34  8:58   11 18-29   28 F  2539 Klaudia Koval               Waltham,MA                                                    
 29    56:04  9:03   12 18-29   29 F  2601 Maiko Yoda                                                                             
 30    56:09  9:03    9 40-49   30 F  2752 Patricia O'Neill            Arlington,MA       N                                          
 31    56:24  9:06   13 18-29   31 F  2529 Jennifer Watson             Brooklyn,NY                                                   
 32    56:35  9:08   14 18-29   32 F  2745 Mariana Pargana             Boston,MA                                                     
 33    57:05  9:12    7 30-39   33 F   205 Lynne O'Connell             Dover,MA                                                      
 34    58:37  9:27   15 18-29   34 F  2577 Deanna Coupe                Belmont,MA                                                    
 35    58:46  9:29   16 18-29   35 F  2616 Arielle Strem                                                                          
 36    58:57  9:30   17 18-29   36 F  2734 Susan Bruckner              Cambridge,MA                                                  
 37    59:04  9:32   10 40-49   37 F    78 Nancy Cantella              W Barnstable,MA      CCAC                                     
 38    59:06  9:32   18 18-29   38 F  2735 Amy Antoci                  Boston,MA                                                     
 39    59:08  9:32   19 18-29   39 F  2733 Jennifer Flexman            Cambridge,MA                                                  
 40    59:20  9:34   11 40-49   40 F  2701 Nancy Radosevic             Marstons Mills,MA                                             
 41    59:31  9:36   20 18-29   41 F  2551 Karen Maher                 Somerville,MA                                                 
 42    59:39  9:37   21 18-29   42 F  2582 Karin Lindguist                                                                        
 43    59:46  9:38   12 40-49   43 F   170 Martha Yules                N Attleboro,MA     N Team Envision                            
 44    59:49  9:39   13 40-49   44 F  2615 Kristen Stoops                                                                         
 45    59:52  9:39   14 40-49   45 F  2725 Dianne Cullivan             Kingston,MA                                                   
 46    60:00  9:41   15 40-49   46 F  2617 Mary Megnia                                                                            
 47    60:07  9:42   22 18-29   47 F  2625 Sue Mancuso                                                                            
 48    60:33  9:46    8 30-39   48 F  2711 Audrey Shernan              Middleton,MA                                                  
 49    60:46  9:48   23 18-29   49 F  1296 Sarah Lima                  Boston,MA            Team In Training                         
 50    60:52  9:49    1 60-69   50 F  2609 Doris Beatty                                     Falmouth TC                           




race directors shop for premium running gear my profile