Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

Pingree XC Invitational

South Hamilton, MA, September 15, 2001

[JHS Boys Overall Resutlts | JHS Boys Teams | JHS Girls Overall Results | JHS Girls Teams | Varsity Girls Overall Results | Varsity Girls Teams | Varsity Boys Teams | JV Boys Overall Results | JV Boys Teams ]

Varsity Boys Overall Results

PLACE TmPl NO.    NAME                 SCHOOL                       VBOYS
===== ==== ====== ==================== ============================ =======
    1    1    230 TODD GLEN            ST JOHNS PREP                  16:00
    2    2    232 MIKE GRANT           ST JOHNS PREP                  16:16
    3    3    231 TIM GOULTER          ST JOHNS PREP                  16:22
    4    4    225 MATT CORACCIO        ST JOHNS PREP                  16:51
    5         220 JASON HALEY          LANDMARK                       16:52
    6    5    202 JOSH TREVINO         SPAULDING HIGH SCHOOL          17:07
    7    6    226 DAVE DEMELLA         ST JOHNS PREP                  17:15
    8    7    241 JIM RICHARD          ST JOHNS PREP                  17:26
    9    8    197 JAMES BUCKLESS       SPAULDING HIGH SCHOOL          17:31
   10    9    201 MARC THERRIEN        SPAULDING HIGH SCHOOL          17:33
   11   10     45 FREDERICK ARENS      ST SEBASTIAN'S                 17:55
   12   11    238 TAYLOR MOORE         ST JOHNS PREP                  17:59
   13   12    188 ANYENDA INYAGWA      BELMONT HILL                   18:00
   14   13    141 WILLIAM RIORDAN      PINGREE                        18:10
   15   14    200 JAKE PALMER          SPAULDING HIGH SCHOOL          18:20
   16   15     12 JARED MEZZOCCHI      LAWRENCE ACADEMY               18:42
   17   16     14 TOMMY O'BRIEN        LAWRENCE ACADEMY               18:42
   18   17     84 CALVIN KUNG          BB&N                           18:52
   19   18    166 JAMES OLIVER         BELMONT HILL                   18:54
   20   19    168 NICK BAKER           BELMONT HILL                   18:59
   21   20    167 BOB ROSE             BELMONT HILL                   19:00
   22   21    259 PETER STEELE         LEXINGTON CHRISTIAN            19:02
   23   22      3 TOM CONNELLY         LAWRENCE ACADEMY               19:13
   24   23     29 NELSON RODRIGUES     THE RIVERS                     19:15
   25   24     83 WILL SANDMAN         BB&N                           19:16
   26   25    164 JJ MANFORD           BELMONT HILL                   19:34
   27   26     74 JAMIE HENN           BB&N                           19:40
   28   27    129 DANIEL BENEDIX       PINGREE                        19:41
   29   28    126 BRENDAN DUFFEY       PINGREE                        19:45
   30   29     57 BRIAN ROYLANCE       ST SEBASTIAN'S                 19:50
   31   30     54 ANDREW CLARK         ST SEBASTIAN'S                 19:52
   32   31    130 JAMES CURRIER        PINGREE                        20:01
   33   32    137 THOMAS SULLIVAN      PINGREE                        20:07
   34   33    173 RYAN MCNIFF          BELMONT HILL                   20:09
   35   34    134 GERARD WILSON        PINGREE                        20:15
   36   35    257 MATT VAN HOOK        LEXINGTON CHRISTIAN            20:18
   37   36      1 NATHAN BRESCIA       LAWRENCE ACADEMY               20:20
   38   37     38 WILLIAM POPP         THE RIVERS                     20:24
   39   38     31 MATT BULLION         THE RIVERS                     20:27
   40   39     18 MATT WEIDMAN         LAWRENCE ACADEMY               20:42
   41   40     47 RYAN CUNNINGHAM      ST SEBASTIAN'S                 20:48
   42   41     80 ALEX NEMSER          BB&N                           20:56
   43   42     34 ANDREW JOYCE         THE RIVERS                     20:57
   44   43     46 PETER BRANNEN        ST SEBASTIAN'S                 21:01
   45   44    171 JON KROFT            BELMONT HILL                   21:10
   46   45     56 DANIEL KEEFE         ST SEBASTIAN'S                 21:11
   47   46    128 NICHOLAS WALTON      PINGREE                        21:20
   48   47     70 ALDINS GINTS         BB&N                           21:22
   49         221 BRYAN VALLE          LANDMARK                       21:24
   50   48    203 JERRY PIKE           SPAULDING HIGH SCHOOL          21:27
   51   49    261 DAN SCHULTZ          LEXINGTON CHRISTIAN            21:29
   52   50     15 PAT QUEALY           LAWRENCE ACADEMY               21:30
   53   51     76 GARRETT LEAHY        BB&N                           21:34
   54   52     10 ANDREW LURVEY        LAWRENCE ACADEMY               22:04
   55   53     37 THAI NGUYEN          THE RIVERS                     22:09
   56   54     52 NICK SAMO            ST SEBASTIAN'S                 22:18
   57   55    260 RICK HENDERSON       LEXINGTON CHRISTIAN            23:10
   58   56     79 IAN MOOLTON          BB&N                           23:16
   59   57    262 MATT STEELE          LEXINGTON CHRISTIAN            23:22
   60   58     27 MANSOUR ABDUR-RAHIM  THE RIVERS                     23:44
   61   59    258 MATT SCHULTZ         LEXINGTON CHRISTIAN            24:25
   62   60    199 ROBERT MARTINS       SPAULDING HIGH SCHOOL          25:32




race directors shop for premium running gear my profile