Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

NEPSTA Div.I Cross-Country Championships

Philips Academy, Andover, MA, November 10, 2001

[Boys Varsity Individual Results | Girls Varsity Individual Results | Boys JV Individual Results | Girls JV Individual Results | Boys Varsity Team Results | Girls Varsity Team Results | Boys JV Team Results ]

Girls JV Team Results

                             NEPSTA DIVISION I
                         Cross Country Championship
   Nov. 10, 2001              5K           Phillips Academy, Andover, MA
   Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603)863-2537 racetime@gsrs.com
============================================================================

 ------------------------------------------------------------------------
                    GIRLS - JUNIOR VARSITY TEAM RESULTS
 ------------------------------------------------------------------------
  1. Phillips Academy Andover
            2    3    4    5    8  (11) (15) =    22
         Kezi Barry, Hoppy Maffione, Kaitlin McCann, Anne Thomas (C), Caitlin
         Littlefield, Shivaun Deena, Heather Finn
  2. Phillips Exeter Academy
            1    6    9   13   16  (17) (19) =    45
         Eva Glasrud, Alicia Cooperman, Natalie Rowe, Courtney Wilson, Kathryn
         Sullivan, Sarah Zeidel, Helen Schubert
  3. Deerfield Academy
           10   12   14   21   38  (49) (56) =    95
         Kate Cary, Mattea Kramer, Vanessa Washington, Tiffany Franke, Jenny
         Douglass, Jen Schaefer, Joanna Lord
  4. Northfield Mount Hermon School
            7   27   31   33   39            =   137
         Martha Compton, Johanna Mackenzie, Solenne Thompson, Heather Ribas,
         Oliva Liang
  5. Choate Rosemary Hall
           23   24   29   32   34  (36) (47) =   142
         Lauren Buller, Avery Shattuck, Dayna DeMarco, Shoi Smith, Nell Pach,
         Julia Fraser, Sophia Aladenoye
  6. St. Paul's School
           20   25   26   35   37  (54)      =   143
         Sarah Wu, Valerie Ho, Brittany Hawks, Lee Booker, Anne Morgan, Danni
         Winner
  7. Loomis Chaffee School
           18   22   30   42   50  (55) (59) =   162
         Sydney Faulkner, Nicole Meo, Megan Burr-Mecum, Kristen Lee, Julie
         Dunbar, Julie Cerza, Allison Wilson
  8. Greenwich Academy
           41   43   44   46   51  (53) (58) =   225
         Alex Laver, Emery Sweeney, Perrin Ireland, Sarah Rooney, Kristen
         Tracey, Claire McTaggart, Jessica Straus
  9. Taft School
           28   40   45   57   62            =   232
         Alexa Mattfeld, Jennie Wadden, Eliza Clark, Gretchen Olney, Taylor
         Smith
 10. Miss Porter's School
           48   52   60   61   63  (64) (65) =   284
         Tara Sheldon, Caroline Gotlieb (C), AnnaRose King, Carolena Boyce,
         Michelle May, Laura Barry, Jessica Brody






race directors shop for premium running gear my profile