Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

2001 MIAA Eastern Mass Cross County

Boston, MA, November 10, 2001

[Girls Div 1 | Boys Div 1 | Girls Div 2 | Girls Div 3 | Boys Div 3 | Girls Div 4 | Teams ]

Boys Div 2

                          Boys 5,000 Meter Run DIV II                          
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    SCORE  
   ===== ========================= == ========================= ======= =====  
       - Murphy, Sean              12 GLOUCESTER HS             15:59.4     1  
       - Vitale, Anthony           12 NATICK HS                 16:00.3     2  
       - Ellis-Ferrara, Chris      11 CONCORD-CARLISLE HS       16:08.5     3  
       - Gras, Victor              10 BELMONT HS                16:08.9     4  
       - Smallcomb, Peter          12 WHITMAN-HANSON REG. HS    16:11.7     5  
       - Harrington, Drew          10 OLIVER AMES-NO. EASTON    16:25.4     6  
       - Haley, Matt               12 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  16:27.4     7  
       - Martes, Kevin             11 OLIVER AMES-NO. EASTON    16:29.1     8  
       - Vigneron, Peter           11 CONCORD-CARLISLE HS       16:29.7     9  
       - Brancaleone, Joe          11 GLOUCESTER HS             16:35.3    10  
       - Donohoe, Erik             10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  16:35.5    11  
       - Monahan, Colby            12 DENNIS-YARMOUTH REG  HS   16:39.1    12  
       - Martinez, Adrian          12 CONCORD-CARLISLE HS       16:45.6    13  
       - Vierling, Dave            12 NATICK HS                 16:47.1    14  
       - McNulty, John             12 MARSHFIELD HS             16:48.2    15  
       - Foster, Chad              12 WESTFORD ACADEMY          16:52.6    16  
       - Oliver, Andrew            12 DANVERS HS                16:53.0    17  
       - Manchester, Keith         12 DARTMOUTH HS              16:55.9    18  
       - Bauer, John               12 CONCORD-CARLISLE HS       16:59.6    19  
       - Lema, Ryan                11 OLIVER AMES-NO. EASTON    16:59.9    20  
       - Dimnceau, Nicholas        11 LINCOLN-SUDBURY REG HS    17:04.2    21  
       - Carroll-Cronin, Sean      11 CONCORD-CARLISLE HS       17:05.4    22  
       - Gauthier, Wade            11 READING HS                17:05.7    23  
       - Sipsey, Tom               11 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 17:06.0    24  
       - Smith, Travis             12 WESTFORD ACADEMY          17:08.2    25  
       - Polmanari, Phil           10 WESTFORD ACADEMY          17:08.7    26  
       - Watson, Tom               12 GLOUCESTER HS             17:10.5    27  
       - Rosinha, Eric             11 DARTMOUTH HS              17:11.1    28  
       - Pomarole, Andrew          12 PLYMOUTH NORTH HS         17:17.5    29  
       - Thoms, Ross               12 GLOUCESTER HS             17:17.9    30  
       - Newman, Eric              11 FRANKLIN HS               17:18.1    31  
       - Griffin, Paul             10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 17:18.5    32  
       - Cristofori, Nate          11 PLYMOUTH NORTH HS         17:20.3    33  
       - Ryan, Matt                11 GLOUCESTER HS             17:20.6    34  
       - Miley, John               10 WHITMAN-HANSON REG. HS    17:21.4    35  
       - Larsen, Kyle              10 GLOUCESTER HS             17:21.9    36  
       - Schruender, Mark          11 NORTH ANDOVER HS          17:25.5    37  
       - Quintero, Tony            11 STOUGHTON HS              17:28.6    38  
       - Bradford, Greg            12 LINCOLN-SUDBURY REG HS    17:30.9    39  
       - Ferguson, Keith           12 FRANKLIN HS               17:31.2    40  
       - Kelly, Ryan               11 WHITMAN-HANSON REG. HS    17:31.5    41  
       - Nunes, Adam               10 DARTMOUTH HS              17:31.9    42  
       - Holmquest, Brian          10 MARSHFIELD HS             17:34.1    43  
       - Foley, Mike               11 NORTH ANDOVER HS          17:35.0    44  
       - Leenhouts, Danny          10 FRANKLIN HS               17:35.5    45  
       - Chisholm, Ed              12 WOBURN HS                 17:35.8    46  
       - Horner, Robbie            10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  17:36.8    47  
       - Sargent, Richard          10 DANVERS HS                17:37.6    48  
       - Sharpe, Glenn             12 NORTH ATTLEBORO HS        17:38.6    49  
       - Powers, Mark              12 PLYMOUTH NORTH HS         17:38.9    50  
       - Bertino, Richard          09 WHITMAN-HANSON REG. HS    17:40.8    51  
       - Furusa, Tendai            10 GREATER LOWELL TECH       17:43.0    52  
       - Mancini, Andy             11 CONCORD-CARLISLE HS       17:43.4    53  
       - Connolly, Tom             10 MARSHFIELD HS             17:43.7    54  
       - Currie, Alex              11 PLYMOUTH NORTH HS         17:44.5    55  
       - Gage, Derek               12 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  17:45.0    56  
       - Rosenblatt, Aaron         11 STOUGHTON HS              17:45.6    57  
       - Cuff, Chris               10 DENNIS-YARMOUTH REG  HS   17:45.8    58  
       - Pereira, Jamison          11 DARTMOUTH HS              17:46.6    59  
       - McLaughlin, Pat           12 DENNIS-YARMOUTH REG  HS   17:46.9    60  
       - Derfelt, Adam             09 FRANKLIN HS               17:47.6    61  
       - Fowler, Matt              11 NORTH ANDOVER HS          17:48.7    62  
       - Lehrhoff, Jake            11 NATICK HS                 17:49.2    63  
       - Walker, Mark              12 WHITMAN-HANSON REG. HS    17:49.6    64  
       - Foley, Ryan               11 NORTH ANDOVER HS          17:50.1    65  
       - Knight, Keith             12 GR. NEW BEDFORD VOC TECH  17:50.5    66  
       - Meehan, Bryan             10 WOBURN HS                 17:51.0    67  
       - Messina, Tony             12 NATICK HS                 17:51.9    68  
       - Hobson, Ian               10 NORTH ATTLEBORO HS        17:52.1    69  
       - Cormier, Scott            10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 17:52.4    70  
       - Boutin, Craig             12 WESTFORD ACADEMY          17:53.4    71  
       - LaPierre, Jamie           11 WOBURN HS                 17:53.7    72  
       - Sherman, Curtis           11 MARSHFIELD HS             17:54.9    73  
       - Murray, C.J.              09 NORTH ANDOVER HS          17:55.2    74  
       - Barbati, Alex             11 MELROSE HS                17:55.6    75  
       - Pfeifer, Chris            12 NATICK HS                 17:56.6    76  
       - Bronstein, Matt           10 OLIVER AMES-NO. EASTON    17:59.2    77  
       - Rockett, Michael          12 DANVERS HS                18:00.3    78  
       - Furusa, Malvern           10 GREATER LOWELL TECH       18:01.3    79  
       - Noyes, Tim                11 LINCOLN-SUDBURY REG HS    18:01.9    80  
       - Lapsley, Will             11 PLYMOUTH NORTH HS         18:02.7    81  
       - Severo, Tom               12 WESTFORD ACADEMY          18:03.1    82  
       - LaTouf, Greg              12 NATICK HS                 18:03.4    83  
       - Wooster, Todd             12 NAUSET REGIONAL HS        18:03.9    84  
       - Traut, Justin             12 NAUSET REGIONAL HS        18:04.3    85  
       - Kemp, Brendan             09 NAUSET REGIONAL HS        18:05.8    86  
       - Clafin, Bobby             11 WOBURN HS                 18:06.0    87  
       - Bye, Andrew               12 WESTFORD ACADEMY          18:06.6    88  
       - Hart, Quentin             11 CONCORD-CARLISLE HS       18:07.3    89  
       - Cichocki, Dave            11 WHITMAN-HANSON REG. HS    18:07.6    90  
       - Haber, Ben                12 LINCOLN-SUDBURY REG HS    18:08.4    91  
       - Standley, Joseph          12 DANVERS HS                18:09.4    92  
       - Carew, Artie              10 DRACUT HS                 18:11.8    93  
       - Zhadeev, Alex             12 STOUGHTON HS              18:12.1    94  
       - Jordan, Andrew            10 OLIVER AMES-NO. EASTON    18:12.9    95  
       - Flanagan, Will            11 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  18:15.3    96  
       - Brennan, Jim              12 MARSHFIELD HS             18:15.8    97  
       - Jennison, Chris           12 GREATER LOWELL TECH       18:18.0    98  
       - Long, Jared               12 DRACUT HS                 18:18.5    99  
       - Peach, Scott              12 WHITMAN-HANSON REG. HS    18:18.9   100  
       - Neubauer, Ryan            10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 18:19.6   101  
       - Butler, T.J.              11 DENNIS-YARMOUTH REG  HS   18:20.1   102  
       - Brunelle, Dustin          12 NAUSET REGIONAL HS        18:20.4   103  
       - Favoloro, Matt            11 GLOUCESTER HS             18:21.5   104  
       - Emery, Kyle               11 MELROSE HS                18:23.4   105  
       - Brown, Andrew             09 FRANKLIN HS               18:24.1   106  
       - Arruda, David             10 PLYMOUTH NORTH HS         18:24.7   107  
       - Bannister, Bill           12 NORTH ANDOVER HS          18:25.0   108  
       - Wall, Alex                11 MARSHFIELD HS             18:27.2   109  
       - Hutch, James              11 LINCOLN-SUDBURY REG HS    18:28.2   110  
       - Kastanotis, Andrew        12 READING HS                18:29.5   111  
       - Kardian, Kevin            12 DARTMOUTH HS              18:30.2   112  
       - Moody, Jonathan           12 READING HS                18:30.6   113  
       - Stempeck, Matthew         12 READING HS                18:30.9   114  
       - Anderson, Keith           09 OLIVER AMES-NO. EASTON    18:31.6   115  
       - Corbett, Justin           10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 18:32.7   116  
       - Keane, Kevin              11 WOBURN HS                 18:33.0   117  
       - Pelkowski, Justin         10 MARSHFIELD HS             18:34.7   118  
       - Bradford, Mark            12 LINCOLN-SUDBURY REG HS    18:36.1   119  
       - Greenspan, Eric           10 SHARON HS                 18:36.7   120  
       - Bright, Stephen           10 SHARON HS                 18:38.2   121  
       - Kafka, Andrew             11 OLIVER AMES-NO. EASTON    18:40.6   122  
       - Gage, Sean                10 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  18:42.0   123  
       - Borst, Mike               12 STOUGHTON HS              18:44.2   124  
       - Foster, Jason             11 MASCONOMET REG-TOPSFIELD  18:47.2   125  
       - Nickerson, Greg           12 DANVERS HS                18:49.1   126  
       - Holland, Mike             12 NORTH ANDOVER HS          18:52.1   127  
       - Reynolds, John            12 FRANKLIN HS               18:53.4   128  
       - Harris, Ben               11 NORTH ATTLEBORO HS        18:54.3   129  
       - Greer, Kris               10 PLYMOUTH NORTH HS         18:55.9   130  
       - Gates, Steven             11 WESTFORD ACADEMY          18:57.8   131  
       - Hill, Nate                12 FRANKLIN HS               18:58.2   132  
       - Santana, Tony             10 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 18:59.1   133  
       - Black, Bob                12 STOUGHTON HS              18:59.6   134  
       - Lake, Tim                 12 DRACUT HS                 19:02.1   135  
       - Goldstein, Justin         11 STOUGHTON HS              19:03.7   136  
       - Manis, Parker             11 CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 19:03.9   137  
       - Weber, Jackson            12 READING HS                19:04.2   138  
       - Stempeck, Jeffrey         10 READING HS                19:04.6   139  
       - Flynn, Brendan            10 NORTH ATTLEBORO HS        19:05.0   140  
       - Delnegro, Alex            10 NAUSET REGIONAL HS        19:05.6   141  
       - Tagan, Shawn              12 MELROSE HS                19:05.9   142  
       - Miranda, Luke             11 GR. NEW BEDFORD VOC TECH  19:07.3   143  
       - Powers, Casey             12 DANVERS HS                19:10.0   144  
       - Infurna, Michael          12 MELROSE HS                19:11.1   145  
       - Amato, Dan                11 SHARON HS                 19:11.6   146  
       - Baryski, Tommy            12 STOUGHTON HS              19:13.4   147  
       - Doherty, John             11 DARTMOUTH HS              19:14.7   148  
       - Dumas, Jeff               11 DARTMOUTH HS              19:15.5   149  
       - Clark, Andrew             12 READING HS                19:17.8   150  
       - Poulis, Jim               10 GREATER LOWELL TECH       19:19.6   151  
       - Crespo, David             10 MELROSE HS                19:20.9   152  
       - Bourgeois, Dan            11 DANVERS HS                19:21.3   153  
       - Tavares, Russ             10 GR. NEW BEDFORD VOC TECH  19:22.2   154  
       - Boutard, Vincent          12 BELMONT HS                19:22.9   155  
       - McMahan, John             12 NAUSET REGIONAL HS        19:24.1   156  
       - Cunningham, Brandon       10 BELMONT HS                19:26.5   157  
       - Trempelas, Dean           12 DENNIS-YARMOUTH REG  HS   19:32.8   158  
       - Collins, Tim              11 NAUSET REGIONAL HS        19:33.2   159  
       - Kassner, Jon              12 SHARON HS                 19:34.7   160  
       - Massero, Chris            11 SALEM HS                  19:43.4        
       - Fuller, Ben               09 WOBURN HS                 19:43.9   161  
       - Cherecwich, Rich          11 NORTH ATTLEBORO HS        19:47.1   162  
       - Hirschfeld, Andy          10 MELROSE HS                19:52.2   163  
       - Narva, Jeff               10 NATICK HS                 19:58.0   164  
       - Sutherland, Bill          11 DRACUT HS                 20:06.9   165  
       - O'Leary, Paul             10 NORTH ATTLEBORO HS        20:10.7   166  
       - Lee, Spenser              09 RANDOLPH HS               20:11.0        
       - Marcy, John               12 DENNIS-YARMOUTH REG  HS   20:20.6   167  
       - Siracusa, Jimmy           10 BELMONT HS                20:24.1   168  
       - Camire, Christopher       12 DRACUT HS                 20:27.0   169  
       - Srinivasa, Vardham        12 SHARON HS                 20:27.2   170  
       - Mello, Matt               11 GR. NEW BEDFORD VOC TECH  20:30.3   171  
       - Kastidinov, Dimitri       09 SHARON HS                 20:31.4   172  
       - Meirovitz, Michael        11 NEEDHAM HS                20:32.8        
       - Ma, Keith                 10 BELMONT HS                20:33.4   173  
       - Giblin, Christopher       12 DRACUT HS                 20:35.7   174  
       - Horrocks, Nick            09 GR. NEW BEDFORD VOC TECH  20:39.8   175  
       - Collins, Keil             12 WOBURN HS                 20:42.6   176  
       - Annis, Jake               11 DRACUT HS                 20:56.2   177  
       - Mandelbraut, Ben          09 SHARON HS                 21:01.7   178  
       - Hughes, Scott             10 BELMONT HS                21:06.7   179  
       - Silva, Matt               09 GR. NEW BEDFORD VOC TECH  21:08.9   180  
       - Seminerio, Matt           10 MELROSE HS                21:11.4   181  
       - Lopez, Carlos             12 GREATER LOWELL TECH       21:19.4   182  
       - Pascarella, Andrew        12 SALEM HS                  21:19.8        
       - Chickwendy, Ezemdi        10 RANDOLPH HS               21:23.4        
       - Dion, Jason               12 NORTH ATTLEBORO HS        22:05.5   183  
       - Almeida, Erik             09 GR. NEW BEDFORD VOC TECH  22:09.6   184  



race directors shop for premium running gear my profile