Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

9th Annual Run for Humanity

Attleboro, MA, March 31, 2001

[Age Group | Walk ]

Overall

Computerized Timing and Scoring By Spitler Race Systems:



Email: spitlerrace@verizon.net

            Results by  Spitler Race Systems  (401) 724-5944 or rspitler@tiac.com
            MENS OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:35  5:21    1 19-29    1 M   211 Justin Lewis                                                                              

           WOMENS OVERALL WINNERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:04  6:09    1 30-39    1 F   175 Madalena Boudreau                                                                         
           Results by  Spitler Race Systems  (401) 724-5944 or rspitler@tiac.com
         MEN AGE GROUP 60-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:46  7:59    1 60-98   54 M   214 Wayne Peacock                                                                             
 2     25:26  8:12    2 60-98   57 M   169 Ed Connor                                                                                 
         MEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:06  6:10    1 50-59    8 M   133 Brian Byrne                                                                               
 2     19:31  6:18    2 50-59   11 M    34 David Pember                                                                              
 3     20:58  6:46    3 50-59   19 M   172 Jim Morris                                                                                
 4     21:16  6:52    4 50-59   20 M   106 Bill Langmead                                                                             
 5     21:38  6:59    5 50-59   24 M     7 Jim Whelan                                                                                
         MEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:28  5:57    1 40-49    5 M    24 Larry O'Toole                                                                             
 2     19:21  6:15    2 40-49    9 M    68 Russ Haschke                                                                              
 3     19:42  6:21    3 40-49   13 M   195 Philip Hartnett                                                                           
 4     19:58  6:26    4 40-49   16 M   190 Mike Giarrusso                                                                            
 5     20:08  6:30    5 40-49   17 M   208 Jim Limpenis                                                                              
         MEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:39  5:42    1 30-39    3 M   148 Lee Cox                                                                                   
 2     19:00  6:08    2 30-39    7 M    75 Stephen Warren                                                                            
 3     19:26  6:16    3 30-39   10 M    72 Mike O'Neil                                                                               
 4     19:38  6:20    4 30-39   12 M    28 John Gautieri                                                                             
 5     19:57  6:26    5 30-39   15 M    64 Bruce Powers                                                                              
         MEN AGE GROUP 19-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:56  6:26    2 19-29   14 M   204 Mike Atwood                                                                               
 2     21:37  6:58    3 19-29   23 M   159 Kevin Emlinger                                                                            
 3     22:22  7:13    4 19-29   34 M   196 Devin Muir                                                                                
 4     28:56  9:20    5 19-29   67 M   129 Chad Roach                                                                                
 5     30:22  9:48    6 19-29   72 M   177 Mike Wright                                                                               
         MEN AGE GROUP 11-18
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:52  5:26    1 11-18    2 M   164 Billy Stanley                                                                             
 2     18:22  5:55    2 11-18    4 M   213 Michael Atwood                                                                            
 3     18:43  6:02    3 11-18    6 M   205 Phillip Smith                                                                             
 4     23:30  7:35    4 11-18   43 M   163 Steve Stanley                                                                             
 5     24:12  7:48    5 11-18   50 M   125 Jonathan Oliver                                                                           
         MEN AGE GROUP 01-10
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:56  7:43    1 01-10   47 M   132 Emerson Almeida                                                                           
 2     31:15 10:05    2 01-10   73 M    93 Christopher Poggi                                                                         
           Results by  Spitler Race Systems  (401) 724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 60-98
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     30:37  9:53    1 60-98   40 F    13 Sheila McKenna                                                                            
       WOMEN AGE GROUP 50-59
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:08  8:06    1 50-59   14 F    18 Pat Sousa                                                                                 
       WOMEN AGE GROUP 40-49
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:22  6:15    1 40-49    2 F   134 Miae Jacobs                                                                               
 2     19:46  6:23    2 40-49    3 F    33 Susan Kenney                                                                              
 3     23:37  7:37    3 40-49   10 F   207 Linda Limperis                                                                            
 4     23:48  7:41    4 40-49   11 F    37 Anita Hadlock                                                                             
 5     25:22  8:11    5 40-49   15 F    16 Gail Strong                                                                               
       WOMEN AGE GROUP 30-39
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:58  7:05    2 30-39    5 F   168 Rachel Rothstein                                                                          
 2     22:20  7:12    3 30-39    6 F   201 Michelle Lacasse                                                                          
 3     22:24  7:14    4 30-39    7 F   102 Sue Adams                                                                                 
 4     23:04  7:26    5 30-39    8 F   188 Kim Walsh                                                                                 
 5     23:20  7:32    6 30-39    9 F   138 Diane Jozefski                                                                            
       WOMEN AGE GROUP 19-29
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:19  6:33    1 19-29    4 F   149 Mylene Cox                  Providence,RI                                                    
 2     26:03  8:24    2 19-29   19 F   157 Tricia Dasilva                                                                            
 3     27:18  8:48    3 19-29   21 F   203 Lauren Bliss                                                                              
 4     28:12  9:06    4 19-29   28 F   186 Shannon Beney                                                                             
 5     37:47 12:11    5 19-29   45 F   130 Pam Madden                                                                                
       WOMEN AGE GROUP 11-18
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     33:09 10:42    1 11-18   43 F   189 Alyssa Walsh                                                                              
       WOMEN AGE GROUP 01-10
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     28:15  9:07    1 01-10   29 F    94 Jena Poggi                                                                                
 2     29:44  9:35    2 01-10   38 F    67 Emily Fullerton                                                                           
 3     42:05 13:35    3 01-10   50 F   110 Madison Goldstein                                                                         
           Results by  Spitler Race Systems  (401) 724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:35  5:21    1 19-29    1 M   211 Justin Lewis                                                                              
 2     16:52  5:26    1 11-18    2 M   164 Billy Stanley                                                                             
 3     17:39  5:42    1 30-39    3 M   148 Lee Cox                                                                                   
 4     18:22  5:55    2 11-18    4 M   213 Michael Atwood                                                                            
 5     18:28  5:57    1 40-49    5 M    24 Larry O'Toole                                                                             
 6     18:43  6:02    3 11-18    6 M   205 Phillip Smith                                                                             
 7     19:00  6:08    2 30-39    7 M    75 Stephen Warren                                                                            
 8     19:06  6:10    1 50-59    8 M   133 Brian Byrne                                                                               
 9     19:21  6:15    2 40-49    9 M    68 Russ Haschke                                                                              
 10    19:26  6:16    3 30-39   10 M    72 Mike O'Neil                                                                                
 11    19:31  6:18    2 50-59   11 M    34 David Pember                                                                               
 12    19:38  6:20    4 30-39   12 M    28 John Gautieri                                                                              
 13    19:42  6:21    3 40-49   13 M   195 Philip Hartnett                                                                            
 14    19:56  6:26    2 19-29   14 M   204 Mike Atwood                                                                                
 15    19:57  6:26    5 30-39   15 M    64 Bruce Powers                                                                               
 16    19:58  6:26    4 40-49   16 M   190 Mike Giarrusso                                                                             
 17    20:08  6:30    5 40-49   17 M   208 Jim Limpenis                                                                               
 18    20:18  6:33    6 40-49   18 M     4 Mark Zuillo                                                                                
 19    20:58  6:46    3 50-59   19 M   172 Jim Morris                                                                                 
 20    21:16  6:52    4 50-59   20 M   106 Bill Langmead                                                                              
 21    21:29  6:56    6 30-39   21 M   101 Kevin McSally                                                                              
 22    21:36  6:58    7 40-49   22 M   124 Raymond Olivier                                                                            
 23    21:37  6:58    3 19-29   23 M   159 Kevin Emlinger                                                                             
 24    21:38  6:59    5 50-59   24 M     7 Jim Whelan                                                                                 
 25    21:40  6:59    8 40-49   25 M   137 Chester Jozefski                                                                           
 26    21:41  7:00    9 40-49   26 M    61 Mark Young                                                                                 
 27    21:46  7:01    6 50-59   27 M   185 David Binns                                                                                
 28    21:53  7:04    7 30-39   28 M   199 Jerry Fargo                                                                                
 29    21:57  7:05    7 50-59   29 M   187 Peter Walsh                                                                                
 30    21:59  7:05    8 50-59   30 M   166 William Dunphy                                                                             
 31    22:01  7:06   10 40-49   31 M    17 Anthony Sousa                                                                              
 32    22:07  7:08   11 40-49   32 M   103 John Zawerucha                                                                             
 33    22:13  7:10    8 30-39   33 M   115 Mark Deslauriers                                                                           
 34    22:22  7:13    4 19-29   34 M   196 Devin Muir                                                                                 
 35    22:23  7:13   12 40-49   35 M    74 David Simmons                                                                              
 36    22:24  7:14   13 40-49   36 M   198 Bob Kardosz                                                                                
 37    22:26  7:14    9 50-59   37 M   173 John Martino                                                                               
 38    22:36  7:17   10 50-59   38 M   212 Jim Lewis                                                                                  
 39    22:52  7:23   14 40-49   39 M   116 David Thibault                                                                             
 40    23:19  7:31   15 40-49   40 M   192 Bob Withers                                                                                
 41    23:22  7:32    9 30-39   41 M   162 James Barrett                                                                              
 42    23:24  7:33   16 40-49   42 M   193 Steve Morrison                                                                             
 43    23:30  7:35    4 11-18   43 M   163 Steve Stanley                                                                              
 44    23:36  7:37   17 40-49   44 M    44 Ken Claflin                                                                                
 45    23:42  7:39   11 50-59   45 M   194 Jim Morrison                                                                               
 46    23:53  7:42   18 40-49   46 M    26 John LaCroix                                                                               
 47    23:56  7:43    1 01-10   47 M   132 Emerson Almeida                                                                            
 48    24:02  7:45   12 50-59   48 M    52 Henry Hanley                                                                               
 49    24:08  7:47   19 40-49   49 M   108 Frank Vierkant                                                                             
 50    24:12  7:48    5 11-18   50 M   125 Jonathan Oliver                                                                            

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:04  6:09    1 30-39    1 F   175 Madalena Boudreau                                                                         
 2     19:22  6:15    1 40-49    2 F   134 Miae Jacobs                                                                               
 3     19:46  6:23    2 40-49    3 F    33 Susan Kenney                                                                              
 4     20:19  6:33    1 19-29    4 F   149 Mylene Cox                  Providence,RI                                                    
 5     21:58  7:05    2 30-39    5 F   168 Rachel Rothstein                                                                          
 6     22:20  7:12    3 30-39    6 F   201 Michelle Lacasse                                                                          
 7     22:24  7:14    4 30-39    7 F   102 Sue Adams                                                                                 
 8     23:04  7:26    5 30-39    8 F   188 Kim Walsh                                                                                 
 9     23:20  7:32    6 30-39    9 F   138 Diane Jozefski                                                                            
 10    23:37  7:37    3 40-49   10 F   207 Linda Limperis                                                                             
 11    23:48  7:41    4 40-49   11 F    37 Anita Hadlock                                                                              
 12    24:29  7:54    7 30-39   12 F    41 Geri Hamel                                                                                 
 13    24:58  8:03    8 30-39   13 F    65 Liz Taylor                                                                                 
 14    25:08  8:06    1 50-59   14 F    18 Pat Sousa                                                                                  
 15    25:22  8:11    5 40-49   15 F    16 Gail Strong                                                                                
 16    25:30  8:14    9 30-39   16 F   197 Nancy Brodeur                                                                              
 17    25:48  8:19   10 30-39   17 F    66 Joanne Barry                                                                               
 18    25:51  8:20   11 30-39   18 F   109 Peggy Runcie                                                                               
 19    26:03  8:24    2 19-29   19 F   157 Tricia Dasilva                                                                             
 20    26:48  8:39    6 40-49   20 F    50 Martha Yules                                                                               
 21    27:18  8:48    3 19-29   21 F   203 Lauren Bliss                                                                               
 22    27:28  8:52   12 30-39   22 F   215 Lori Peasley                                                                               
 23    27:41  8:56   13 30-39   23 F    40 Kim Rosato                                                                                 
 24    27:44  8:57   14 30-39   24 F   143 Michele Bray                                                                               
 25    27:48  8:58   15 30-39   25 F     1 Lori Hicks                                                                                 
 26    27:52  8:59    7 40-49   26 F    12 Pat Kurzynski                                                                              
 27    27:55  9:00    8 40-49   27 F   107 Donna Bliss                                                                                
 28    28:12  9:06    4 19-29   28 F   186 Shannon Beney                                                                              
 29    28:15  9:07    1 01-10   29 F    94 Jena Poggi                                                                                 
 30    28:27  9:11    9 40-49   30 F     8 Susan Jolie                                                                                
 31    28:33  9:13   10 40-49   31 F    22 Donna Camelio                                                                              
 32    28:44  9:16   16 30-39   32 F    63 Betsy Alper                                                                                
 33    28:50  9:18   11 40-49   33 F    54 Lori Lantos                                                                                
 34    28:55  9:20   12 40-49   34 F    14 Jean Tanous                                                                                
 35    29:00  9:21   17 30-39   35 F   176 Tina Petlman                                                                               
 36    29:05  9:23   13 40-49   36 F    62 Arbetta Kambe                                                                              
 37    29:14  9:26   14 40-49   37 F   202 Liz Piva                                                                                   
 38    29:44  9:35    2 01-10   38 F    67 Emily Fullerton                                                                            
 39    29:45  9:36   15 40-49   39 F   167 Cynthia Rivello                                                                            
 40    30:37  9:53    1 60-98   40 F    13 Sheila McKenna                                                                             
 41    31:10 10:03   18 30-39   41 F   210 Heidi McKearney                                                                            
 42    31:16 10:05   16 40-49   42 F    91 Elizabeth Poggi                                                                            
 43    33:09 10:42    1 11-18   43 F   189 Alyssa Walsh                                                                               
 44    34:56 11:16   17 40-49   44 F    71 Gail Newman                                                                                
 45    37:47 12:11    5 19-29   45 F   130 Pam Madden                                                                                 
 46    37:58 12:15    6 19-29   46 F   146 Meryl Eisentein                                                                            
 47    41:06 13:15    7 19-29   47 F   140 Cindi Seamen                                                                               
 48    41:07 13:16   18 40-49   48 F   141 Trina Sanford                                                                              
 49    42:04 13:34   19 30-39   49 F   111 Donna Goldstein                                                                            
 50    42:05 13:35    3 01-10   50 F   110 Madison Goldstein                                                                          




race directors shop for premium running gear my profile


 

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News