Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

NETT - Falmouth Sprint Triathlon

Falmouth, MA, July 28, 2001

[Elite Award Winners | Age Group Winners | Overall Individual Results | Overall Team Results ]

Special Award Winners

                           SPECIAL AWARD RESULTS
                        NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                        'Falmouth Sprint Triathlon'
July 28, 2001        Swim .33 Mi./Cycle  9.0 Mi./Run 3.1 Mi.        Falmouth, VT
Race Direction: TIME OUT! PRODUCTIONS        Timing: Granite State Race Services
================================================================================


               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 NICHOLAS VALCOURT            10  15 M   BRADFORD MA             1:09:44
    2 PAUL JUSTER                  12  16 M   WEYMOUTH MA             1:16:46

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 MICHAEL MURPHY               27  22 M   MARBLEHEAD MA             56:46
    2 BRYAN DOLDT                  75  26 M   NEWTON MA                 58:04
    3 CHRIS WENDEL                 26  22 M   CAMBRIDGE MA            1:00:40
    4 SHAWN CARMODY               205  29 M   WOODS HOLE MA           1:05:07
    5 GARY RAWDON                 152  28 M   WEYMOUTH MA             1:05:55
    6 DAVID HANSEL                 78  25 M   BRIGHTON MA             1:07:29
    7 MATTHEW ROMNEY              197  29 M   WATERTOWN MA            1:07:45
    8 TOM MCCAVE                  133  27 M   LONDON                  1:12:33
    9 DAVID BENNION                77  25 M   MEDFORD MA              1:12:36
   10 BEN WYNN                    179  29 M   S BOSTON MA             1:12:37
   11 IAN DRUMMOND                 84  25 M   NEW YORK NY             1:12:53
   12 DAN BISHOP                  148  28 M   SANDWICH MA             1:13:19
   13 RICHARD LOCHHEAD             48  24 M   KAYSVILLE UT            1:13:46
   14 DAVID HILL                  183  29 M   BASKING RIDGE NJ        1:15:45
   15 MICHAEL MAQUIRE             164  27 M   BOSTON MA               1:15:59
   16 THOMAS DAMICO               131  27 M   WALTHAM MA              1:16:06
   17 SCOTT RANANI                169  28 M   HAMDEN CT               1:18:19
   18 SCOTT HARDY                  50  24 M   MEDFORD MA              1:20:36
   19 JOSEPH MAZZOLA              113  27 M   WAREHAM MA              1:21:39
   20 ROBERT LHEUREUX              49  24 M   E FALMOUTH MA           1:22:23
   21 SHANE CALLAHAN              102  27 M   MEDFORD MA              1:23:35
   22 TODD SANTIAGO               210  29 M   WINCHESTER MA           1:24:45
   23 SHERMAN SANCHEZ             206  29 M   WALTHAM MA              1:27:40
   24 WILLIAM DEPROFIO            104  26 M   BILLERICA MA            1:29:00    0:30
   25 MICHAEL LEARY               200  29 M   BROOKLINE MA            1:29:15
   26 JASON HATCH                  85  26 M   S BOSTON MA             1:37:06

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 TIMOTHY MURPHY              306  31 M   BOSTON MA                 57:20
    2 BENJAMIN HALL               214  30 M   WOODS HOLE MA           1:01:49
    3 KEITH GARRATT               260  31 M   NORWOOD MA              1:03:42
    4 RUSSELL LYDON               329  33 M   CLIFTON PARK NY         1:06:05
    5 STEVEN OSHAUGHNESSY         433  39 M   BRAINTREE MA            1:06:33
    6 MICHAEL SCHIANO             296  32 M   NEWTON MA               1:07:41
    7 DAVID GEMMETT               218  30 M   CAMBRIDGE MA            1:08:11
    8 MICHAEL ODONNELL            321  33 M   MALDEN MA               1:08:20
    9 NICK GREGGAINS              324  33 M   CHARLESTOWN MA          1:09:00
   10 WILLIAM SANTORO             333  33 M   LOCUST VALLEY NY        1:10:44
   11 STEVEN OSULLIVAN            305  31 M   NORTHBRIDGE MA          1:10:58    0:30
   12 SEAN LAWLESS                374  35 M   ROSLINDALE MA           1:11:58
   13 BOB MACK                    403  37 M   NEWTON MA               1:12:34
   14 ROBERT PISANO               396  35 M   DEDHAM MA               1:13:31
   15 NATHAN SMITH                268  31 M   ARLINGTON MA            1:16:10
   16 DEREK COPPINGER             247  31 M   NEWBURYPORT MA          1:17:14
   17 CRAIG KAMS                  283  32 M   BROOKLINE MA            1:17:17
   18 DAVID SCIMONE               406  37 M   HOPKINTON MA            1:18:46
   19 JEFF RANDS                  428  38 M   MARLBOROUGH MA          1:21:08
   20 KERRY KEARNEY               431  38 M   PLYMOUTH MA             1:24:53
   21 MATT EYRING                 295  32 M   ASHLAND MA              1:27:41
   22 ERIK BENTON                 285  31 M   MEDFORD MA              1:31:04
   23 RICH BOCCUZZI               271  31 M   ASHLAND MA              1:32:53
   24 KENDALL SANDERSON           227  30 M   MASHPEE MA              1:37:15
   25 JAMES DANGELO               249  31 M   PLYMOUTH MA                        0:30

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 BRAD FORTIN                 503  43 M   N READING MA            1:01:52
    2 MICHAEL BAKSA               523  44 M   DENNIS MA               1:02:09
    3 KIM SCHUNDLER               512  43 M   CALIFON NJ              1:15:02
    4 DAVID POTTERTON             520  44 M   NEEDHAM MA              1:18:13

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 ROBERT FALCONI              569  50 M   MILTON MA               1:08:59
    2 TOM BERGAN                  570  51 M   WAYLAND MA              1:18:59
    3 MARK LOSORDO                567  51 M   E FALMOUTH MA           1:22:17

              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 & OVER

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======




              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 JORDAN MACCLARY              15  18 F   WESTON MA               1:16:39
    2 EMILY RIEGEL                 14  18 F   DELMAR NY               1:16:58

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 CHRISTINA ROBESON            76  26 F   S BOSTON MA               59:57
    2 HEATHER WILLIAMS             55  25 F   BOSTON MA               1:05:22
    3 MONIQUE LAPPAS              119  27 F   MEDFORD MA              1:08:10
    4 STACEY KIELMAN               51  24 F   NEWTON CENTRE MA        1:08:23
    5 VERONICA MADDEN             136  27 F   NORWOOD MA              1:09:09
    6 KERRY SIMONEAU               34  23 F   LOWELL MA               1:11:19
    7 MEREDITH HAFF                37  23 F   SOMERVILLE MA           1:11:20
    8 JULIE WOELBERN               60  25 F   ALLSTON MA              1:13:24
    9 LAUREN MOTOLA                35  23 F   BROOKLINE MA            1:14:45
   10 LAUREN MURPHY                47  24 F   LOWELL MA               1:15:09
   11 BETH SHULMAN                215  29 F   NEEDHAM MA              1:15:27
   12 ANGELA GUILD                 20  20 F   ATTLEBORO MA            1:17:38
   13 MEGHAN CARMODY KINSEY       199  29 F   BOSTON MA               1:17:49
   14 KRISTINE SCHOLER            161  28 F   ARMONK NY               1:18:35
   15 HEATHER BOYLE               110  27 F   DEDHAM MA               1:19:51
   16 CLAIRE CARBERRY             181  29 F   WALTHAM MA              1:20:24
   17 SARAH QUINN                 126  27 F   CAMBRIDGE MA            1:20:43
   18 KENDRA CALLAHAN              62  24 F   CAMBRIDGE MA            1:21:09
   19 JULIA GALLACHER              59  25 F   BOSTON MA               1:21:20
   20 JOY FISCHER                 191  29 F   BOSTON MA               1:21:32
   21 SARAH MITCHELL              204  29 F   SOMERVILLE MA           1:22:12
   22 CHRISTINE ROSS              146  28 F   QUINCY MA               1:22:27
   23 AMI CHAMBERS                 71  26 F   BROOKLINE MA            1:22:50
   24 JENNIFER VISCO              155  28 F   NEWTON MA               1:23:02
   25 ROBIN ELLIOTT               124  27 F   DUXBURY MA              1:23:04
   26 STEPHANIE SMALL              66  25 F   JAMAICA PLAIN MA        1:23:33
   27 HILLARY GRANT               187  29 F   CHARLESTOWN MA          1:23:36
   28 KIRSTEN GRIMES               92  26 F   NEWTONVILLE MA          1:23:39
   29 ANN FREEMAN                 177  29 F   BOSTON MA               1:24:22
   30 TRACY BASS                  135  27 F   WATERTOWN MA            1:24:36
   31 VICTORIA DUNCAN              39  23 F   MEDFIELD MA             1:24:50
   32 MARYBETH MURRAY              96  26 F   WATERTOWN MA            1:25:21
   33 LAURA MCINERNY              116  26 F   WOODS HOLE MA           1:25:43
   34 MINDY HARDY                  24  21 F   MEDFORD MA              1:26:39
   35 MAUREEN TRACY               198  29 F   BOSTON MA               1:28:01
   36 DANIELLE MORRIS              54  25 F   NEW YORK NY             1:28:16
   37 CATHERINE LANE               42  24 F   NEW YORK NY             1:29:09
   38 MELISSA TATRO                63  25 F   BOSTON MA               1:33:25
   39 ROBIN ANAPOL                203  29 F   CHARLESTOWN MA          1:34:46
   40 PEGGY MCLAUGHLIN            100  26 F   W ROXBURY MA            1:34:47
   41 ERIKA MOXHAM                108  27 F   BRAINTREE MA            1:35:09
   42 JENNIE BENNION               58  25 F   MENDFORD MA             1:38:10
   43 ERIN MADDEN                  19  20 F   QUINCY MA               1:38:47
   44 ANN WALSH                   178  29 F   W NEWTON MA             1:47:30
   45 MONIQUE RUBB                129  27 F   HARTFORD CT             1:54:57

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 KATE DOLLARD                442  39 F   ARLINGTON MA            1:10:02
    2 ADELLE CONDON               237  31 F   ALLSTON MA              1:10:25
    3 LISA FREUDENHEIM            317  32 F   BOSTON MA               1:10:34
    4 KIMBERLY MELLONI            352  34 F   WAREHAM MA              1:12:15
    5 KIM DINAPOLI                261  31 F   BREWSTER MA             1:15:23
    6 JOAN LINDLEY                311  33 F   CHARLESTOWN MA          1:16:39
    7 LESLIE OULLETTE             353  34 F   ARLINGTON MA            1:18:41
    8 NANCY NAHIGIAN              417  37 F   BOSTON MA               1:20:06
    9 MARY DUDLEY                 387  36 F   WOBURN MA               1:20:29
   10 MICHELE HARRISON            416  36 F   BEVERLY MA              1:22:04
   11 MICHELE LUBBE               391  36 F   E FALMOUTH MA           1:24:19
   12 SANDRA GONZALES             449  39 F   TOLLAND CT              1:24:21    0:30
   13 DIANA CLAUSSEN              248  31 F   DOVER MA                1:24:37
   14 STEPHANIE BURKE             331  33 F   ARLINGTON MA            1:25:01
   15 LINDA JENKINS               412  37 F   NEWTON MA               1:25:21
   16 JUDI OBRIEN                 225  30 F   CHARLESTOWN MA          1:25:59    0:30
   17 JANICE GILMAN               343  34 F   CHESTNUT HILL MA        1:26:22
   18 JOAN BERGLAND               367  35 F   BEVERLY MA              1:30:33
   19 KACY LUBASH                 368  35 F   N FALMOUTH MA           1:31:20
   20 CHRISTINE SAN ANTONIO       335  34 F   WEYMOUTH MA             1:31:57
   21 MARIE-ELENA BARRY           413  37 F   BOSTON MA               1:32:00
   22 SARAH SMITH                 274  31 F   ARLINGTON MA            1:32:53
   23 MARY KING                   414  37 F   BROOKLINE MA            1:34:16
   24 HELEN VEALE                 223  30 F   BOSTON MA               1:36:51
   25 JILL SHANLEY                366  35 F   WALTHAM MA              1:50:47

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 KARIN SMITH                 462  40 F   E FALMOUTH MA           1:09:20
    2 CAROL-AUSTIN REED           473  41 F   WELLESLEY MA            1:22:39
    3 ELIZABETH PETERSON          474  41 F   BOSTON MA               1:38:54
    4 CYNTHIA BERGAN              559  49 F   WAYLAND MA              1:39:51
    5 MARY ELLEN MCNAMARA         548  48 F   MELROSE MA              1:40:20

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 MARYANNE KIELY              562  50 F   MELROSE MA              1:47:45

             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 & OVER

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======




                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 ANDREW BLACKWELL            176  29 M   BOSTON MA               1:09:30    0:30
    2 JOE WESOLASKI                88  26 M   NEW YORK NY             1:10:02
    3 OLLIE ZENK                  122  27 M   E FALMOUTH MA           1:12:02
    4 AARON BRAUN                 138  28 M   JAMAICA PLAIN MA        1:29:03

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 SCOTT FRASER                627  30 M   COHASSET MA               54:58
    2 JON DUNBURY                 409  37 M   BROCTON MA              1:00:57
    3 MARK SNYDER                 294  31 M   PLYMOUTH MA             1:06:17
    4 STEVEN ROBERTS              398  36 M   MARSHFIELD MA           1:07:53
    5 TIM SESTON                  233  30 M   CONCORD MA              1:09:10
    6 WILLIAM DEACON              363  34 M   BOSTON MA               1:09:46
    7 LAWRENCE OCONNOR            370  35 M   BOSTON MA               1:09:56
    8 BOB HUTCHINSON              240  31 M   BOSTON MA               1:13:22
    9 STEVEN BRENNAN              304  32 M   EAST HAVEN CT           1:16:23
   10 JIM DANDRY                  383  36 M   BOSTON MA               1:19:31
   11 CHRISTOPHER ORPEN           242  30 M   BRIGHTON MA             1:22:20
   12 KEVIN OSULLIVAN             228  30 M   WOLLASTON MA            1:22:55
   13 JOHN FERNANDES              429  38 M   TAUNTON MA              1:24:45
   14 KEITH BOYLE                 313  33 M   DEDHAM MA               1:25:01
   15 ROBERT SULLIVAN             273  31 M   BROCKTON MA             1:27:04
   16 DAVID FREDMAN               244  31 M   WATERTOWN MA            1:27:33
   17 ALAN HASSELL                419  38 M   BOSTON MA               1:32:13
   18 STEVEN MCLAUGHLIN           362  34 M   EVERETT MA              1:35:37

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 JAMES HAYES                 491  42 M   WEYMOUTH MA               58:58
    2 MARK SAWTELLA               626  45 M   DUXBURY MA              1:02:32
    3 BRIAN FERNANDES             455  40 M   PLYMOUTH MA             1:02:58
    4 MICK NATOLI                 513  42 M   SALEM NH                1:04:47
    5 KEVIN WHALEN                466  40 M   ABINGTON MA             1:06:48
    6 HANS MARQUARDT              475  41 M   MILTON MA               1:08:30
    7 TIM HANIFIN                 483  41 M   WAYLAND MA              1:09:34
    8 STEVEN PUTNAM               524  44 M   SANDWICH MA             1:14:16
    9 MICHAEL OFRIEL              478  41 M   W NEWBURY MA            1:14:42
   10 RUSSELL HUBLER              543  47 M   BREWSTER MA             1:15:13
   11 KEN LOSORDO                 464  40 M   E FALMOUTH MA           1:15:49
   12 CHRISTOPHER BRENNER         485  42 M   W DENNIS MA             1:18:36
   13 JOHN HENDY                  493  42 M   E SANDWICH MA           1:21:48
   14 STEVE WHITE                 481  41 M   STONEHAM MA             1:22:28
   15 STEVE BUTLER                501  42 M   WESTPORT MA             1:23:23    0:30
   16 ROBERT WILSTERMAN           625  45 M   FALMOUTH MA             1:35:55
   17 LARRY WELSH                 530  44 M   SWAMPSCOTT MA           1:44:48

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 AL FLANDERS                 557  50 M   WATERTOWN MA            1:02:29
    2 CHRISTOPHER HAFFERTY        566  51 M   CENTERVILLE MA          1:02:58
    3 STEPHEN CEGLARSKI           564  50 M   MILTON MA               1:12:49
    4 BEN LOSORDO                 574  52 M   E SANDWICH MA           1:15:11
    5 JOHN CURTIS                 577  52 M   COTUIT MA               1:36:56

                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 & OVER

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 JIM NICHOLS                 598  60 M   YARMOUTHPORT MA         1:29:01




                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 LAURA KOERCKEL              162  28 F   BOSTON MA               1:04:12
    2 CARA MCLAUGHLIN              53  25 F   SOMERVILLE MA           1:13:07
    3 BARBARA HICKEY               73  26 F   READING MA              1:15:08
    4 BETH FLAHERTY               143  28 F   EDGARTOWN MA            1:37:14
    5 JULIE BILGOR                 45  24 F   MILFORD MA              1:40:01

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 MARIAH PETTWAY              372  34 F   S DARTMOUTH MA          1:13:21
    2 SARAH ZIMMERLI              232  30 F   CONCORD MA              1:15:36
    3 CINDI HANLEY                282  32 F   MELROSE MA              1:16:05
    4 DEBORAH SARRO               245  31 F   ANDOVER MA              1:18:00
    5 ELLEN GUTERMUTH             424  38 F   CENTERVILLE MA          1:19:14
    6 NICOLE STANLEY              325  33 F   MASHPEE MA              1:20:04
    7 LISSA DIETRICH              318  33 F   COTUIT MA               1:23:20
    8 LUCY MOGRASS                292  32 F   WESTBOROUGH MA          1:39:20

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======
    1 JACKIE MCDONOUGH            560  49 F   E SANDWICH MA           1:18:44
    2 SUSAN EDER                  515  43 F   RALEIGH NC              1:19:45
    3 MARY ANN LATTER             538  46 F   E FALMOUTH MA           1:36:36
    4 JEAN PRICE                  527  45 F   LYNNFIELD MA            1:39:29
    5 SISSY OCALLAGHAN            556  49 F   COTUIT MA               1:43:41

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======

                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 & OVER

PLACE NAME                      RACE# AGE SEX TOWN/STATE              FINAL   PENALTY
===== ========================= ===== === === ======================= ======= =======




race directors shop for premium running gear my profile