Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

Greenfield Triathlon

Greenfield, MA, August 5, 2001

[Sprint Indiviual Results | International Individual Results | Overall Winners | Team Results | Team Awards ]

Age-Group Winners

MALE :  JUNIOR (19 under) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 JACOB SAVAGE            70 I M0119 CONWAY             MA 1:13:24
    2 DANIEL BEACHER          93 I M0119 AMHERST            MA 1:21:21

MALE :  OPEN (20 - 29) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 JOHN SPINNEY            82 I M2029 WILLISTON          VT 1:04:15
    2 BRIAN RANK              68 I M2029 E. HARTLAND        CT 1:08:51
    3 DEREK BEARD             94 I M2029 NORTHFIELD         MA 1:11:48

MALE :  SUB-MASTER (30 - 39) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 SCOTT GREEN            105 I M3039                       1:07:14
    2 JIM SULLIVAN            63 I M3039 WESTFIELD          MA 1:07:44
    3 JOHN NEUHAUSER          44 I M3039 SUDSBURY           MA 1:12:01

MALE :  MASTER (40 - 49) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 VANCE DEAN              52 I M4049 SOUTHINGTON        CT 1:10:57
    2 GARY RICHARDSON         69 I M4049 HATFIELD           MA 1:17:15
    3 JAMES VIRGILIO          61 I M4049 PITTSFIELD         MA 1:17:57

MALE :  SENIOR (50 - 59) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 PETER BENNER            87 I M5059 W.HARTFORD         CT 1:09:05
    2 CAL CAMERON             25 I M5059 W.CHESTERFIELD     NH 1:16:05
    3 LENNY COLLINS           77 I M5059 VALATIE            NY 1:17:47

MALE :  LATE BLOOMERS (60 over) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 BRUCE KURTZ             17 I M6099 LONGMEADOW         MA 1:34:49
    2 CHARLIE TOWSE           75 I M6099 WESTFIELD          MA 1:41:51

FEMALE :  JUNIOR (19 under) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 SARAH MARCHEFKA         41 I F0119 GILL               MA 1:26:22
    2 ANDREA KIMBALL          24 I F0119  GREENFIELD        MA 1:43:39
    3 CAITLIN R. ANDERSON     33 I F0119 GREENFIELD         MA 1:48:21

FEMALE :  OPEN (20 - 29) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 LINDSAY SIMPSON         80 I F2029 BURLINGTON         VT 1:12:45
    2 EMILY JONES             90 I F2029 WORCESTER          MA 1:16:51
    3 RACHAEL FISKE           27 I F2029 BOSTON             MA 1:18:50

FEMALE :  SUB-MASTER (30 - 39) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 JENNIFER MACARTHUR      88 I F3039 GREAT BARRINGTON   MA 1:20:11
    2 ELIZABETH BIANCHI       57 I F3039 NORTHAMPTON        MA 1:24:02
    3 CARRIE FYDENKEVEZ       26 I F3039 WHATELY            MA 1:26:10

FEMALE :  MASTER (40 - 49) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 VICKY DOUGLAS          101 I F4049 BINGHAMTON         NY 1:18:46
    2 KERRY TOGNERI           16 I F4049 TURNERS FALLS      MA 1:20:36
    3 NANCY JOHNSTON          22 I F4049 GUILFORD           VT 1:24:33

FEMALE :  SENIOR (50 - 59) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 BETSY EVANS             29 I F5059 GILL               MA 1:36:11
    2 NANCY BAIR              40 I F5059 AMHERST            MA 1:52:54
    3 BEATRICE BUTEAU         14 I F5059 CHERRY VALLEY      MA 2:16:26

FEMALE :  LATE BLOOMERS (60 over) SPRINT

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======


MALE :  JUNIOR (19 under) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 PATRICK BELL           204 I M0119 GREENFIELD         MA 2:24:22

MALE :  OPEN (20 - 29) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 DOMINIC GILLEN         274 I M2029 NEW PRESTON        CT 2:11:25
    2 STEPHEN GEORGE         248 I M2029 SOMERVILLE         MA 2:24:44
    3 KEITH HAROUTUNIAN      275 I M2029 HOLLOSTON          MA 2:27:01

MALE :  SUB-MASTER (30 - 39) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 MICHAEL MAXINENKO      284 I M3039                       2:24:57
    2 DAN LAROCHE            223 I M3039 GREENFIELD         MA 2:25:15
    3 THOMAS BALL            249 I M3039 FRAMINGHAM         MA 2:26:02

MALE :  MASTER (40 - 49) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 PETER ALLEN            259 I M4049 MORRISTOWN         NJ 2:27:09
    2 CRAIG BRUMWELL         210 I M4049 WORCESTER          MA 2:34:46
    3 THOMAS COOPER          261 I M4049 LINCOLN            MA 2:35:06

MALE :  SENIOR (50 - 59) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 STUART CHRISTIE        270 I M5059 DEDHAM             MA 2:49:47
    2 BOB SAGER              224 I M5059 GREENFIELD         MA 2:53:18
    3 PETER WESTOVER         221 I M5059 WHATELY            MA 3:10:31

MALE :  LATE BLOOMERS (60 over) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 FRED THOMPSON          241 I M6099 NORTH ADAMS        MA 2:49:11
    2 ALAN SCHWARTZ          217 I M6099 AVON               CT 3:05:20

FEMALE :  JUNIOR (19 under) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======


FEMALE :  OPEN (20 - 29) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 MICHELLE PATUTO        240 I F2029 MILFORD            MA 2:37:39
    2 SARA PRAGLUSKI         273 I F2029 AMHERST            MA 2:49:36
    3 ERIN MCKINSTRY         232 I F2029 BROOKLINE          MA 3:24:28

FEMALE :  SUB-MASTER (30 - 39) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 MADELINE NAGY          258 I F3039 NORTHAMPTON        MA 2:31:24
    2 MELISSA SMITH          253 I F3039 BENNINGTON         VT 2:37:39
    3 BEV AMEEN              265 I F3039 N. ADAMS           MA 2:45:10

FEMALE :  MASTER (40 - 49) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 BONNIE MORSE-GILLHAM   227 I F4049 ALBANY             NY 2:42:44
    2 REBECCA SHATTUCK       237 I F4049 GREENFIELD         MA 2:54:51
    3 CAROL BENOIT           222 I F4049 BERNARDSTON        MA 2:58:05

FEMALE :  SENIOR (50 - 59) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======
    1 CHRISTINE MCKNIGHT     207 I F5059 SCHUYLERVILLE      NY 3:36:43

FEMALE :  LATE BLOOMERS (60 over) OLYMPIC

PLACE NAME                 NO.   R DIV   CITY               ST TIME
===== ==================== ===== = ===== ================== == =======





race directors shop for premium running gear my profile