Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
   
> Printer-friendly page

Bedford Rotary 12K

Bedford, NH, May 20, 2000

[Overall Results | Age Group Results | Top 10 Men & Women | Clydesdale/Filly ]

USATF-NE Teams

                     BEDFORD ROTARY MEMORIAL ROAD RACE
                         USATF-NE 12K CHAMPIONSHIP
  May 20, 2000  12 Kilometers (USATF Certified #NH0005WN)    Bedford, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                           MALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS
            36:48   37:34   38:07   38:14   38:15 (  38:20) (  38:23) = 3:08:58
         MARK DONOHUE, ERIC MORSE, BYRNE DECKER, DAVE DUNHAM, LARRY SAYERS,
         MIKE NAHOM, RICH BOLT
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM
            37:13   38:33   39:14   39:59   40:04 (  40:05) (  40:43) = 3:15:03
         CRAIG FRAM, PAUL HAMMOND, SCOTT BROWN, DOUG MARTYN, NIVALDO FILHO,
         MIKE COONEY, JON CORSO
   3.  GREATER LOWELL
            38:27   38:31   39:05   39:39   39:52 (  41:30) (  41:52) = 3:15:34
         ERIC BEAUCHESNE, ERIC LAVIGNE, TOM DOODY, JIM MILLER, TONY BATES, TIM
         BLOUIN, MARTY LECHLEIDER
   4.  GREATER BOSTON
            38:28   39:12   40:26   40:27   41:02 (  43:15) (  46:06) = 3:19:35
         ROD HEMINGWAY, JAMES PAWLICKI, BILL NEPHEW, ARNOLD SETO, BRET
         VONPOPPEL, GREG MCGOWAN, BRUCE BOND
   5.  CAMBRIDGE SPORTS UNION
            38:47   40:00   40:44   41:14   41:35 (  42:42) (  42:53) = 3:22:20
         RUSS SPANGLER, JOHN LECHANCE, TERRY MCNATT, TIM LEINBACH, JON WALDRON,
         SUMNER BROWN, JOE FISCHETTI
   6.  TRIVALLEY FRONTRUNNERS
            39:42   40:31   40:54   41:40   42:14 (  42:39) (  45:50) = 3:25:01
         ROBERT O'HARA, ROBERT CHASEN, BOB RUEL, LAURENCE OLSEN, JOSEPH
         SULLIVAN, JIM PERRY, JUSTIN REXROAD
   7.  BOSTON ATHLETIC ASSOC
            40:10   40:25   41:54   44:05   45:01 (  45:27) (  45:36) = 3:31:35
         CHRIS MAHONEY, LARS DIETRICH, ANDY MACDONALD, SAM EID, KEN HOLMES,
         MARK BELL, JASON MARTIN
   8.  NORTH MEDFORD CLUB
            43:19   44:12   45:19   45:40   45:54 (  46:44) (  46:52) = 3:44:24
         THOMAS GRANT, CHARLES SALMOND, JAMES IMPRESCIE, MARK WIGLER, BRYAN
         BYRNE, MARK FONTAINE, TOM NORTON
   9.  GREATER SPRINGFIELD
            39:48   46:53   47:04   47:38   47:41 (  48:18) (  49:20) = 3:49:04
         CARLOS RIVERA, ARTHUR ROBERTS, RAMON ALICEA, JOHN COTE, JAMES MURPHY,
         ROLAND CORMIER, MICHAEL CABOT
  10.  MERRIMACK VALLEY
            44:38   45:56   46:05   46:09   46:41 (  46:57) (  47:35) = 3:49:29
         SEAMUS DALY, JANOS MAKO, HARRY DOW, DAVE TYLER, CHARLES KELLOGG,
         CHARLES PERRY, CHARLIE FARRINGTON
  11.  GATE CITY STRIDERS
            44:09   45:40   50:29   51:08   51:23 (  51:29) (  51:33) = 4:02:49
         DAN KNAUL, TOM KOLB, BILL SPENCER, JASON FARR, ELDON BURKINSHAW, JACK
         KICK, DAMIAN ROWE
  12.  SOMERVILLE ROADRUNNERS
            47:08   47:44   48:51   50:25   56:16 (  58:11) (1:02:33) = 4:10:24
         MICHAEL BONNETT, MARK HEMENWAY, DONALD MALLOY, DAVID BRNO, STEVE PEPE,
         DUDLEY MOULTON, DAN SOLOMON
  13.  NORTH SHORE STRIDERS
            45:17   50:07   50:08   52:50   55:32 (  59:54) (1:12:54) = 4:13:54
         HONG ZHANG, SEAN KAY, MICHAEL WADE, GEORGE GEIS, MICHAEL PELLETIER,
         BOB HOLLAND, DANIEL GEARY

                     BEDFORD ROTARY MEMORIAL ROAD RACE
                         USATF-NE 12K CHAMPIONSHIP
  May 20, 2000  12 Kilometers (USATF Certified #NH0005WN)    Bedford, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS
            36:48   38:15   39:48   40:12   42:16 (  42:36) (  43:06) = 3:17:19
         MARK DONOHUE, LARRY SAYERS, JAMES GARCIA, TIM ENO, JOHN MATTHEWS,
         JERRY LEARNED, BILL GAUDERE
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM
            37:13   38:33   39:14   39:59   42:26 (  45:38) (  45:39) = 3:17:25
         CRAIG FRAM, PAUL HAMMOND, SCOTT BROWN, DOUG MARTYN, JOHN GORMAN, FRANK
         CORSARO, BILL RAITT
   3.  TRIVALLEY FRONTRUNNERS
            39:42   40:31   40:54   41:40   42:14 (  47:13) (  59:28) = 3:25:01
         ROBERT O'HARA, ROBERT CHASEN, BOB RUEL, LAURENCE OLSEN, JOSEPH
         SULLIVAN, KELLEY TERRILL, JOHN PARKER
   4.  GREATER LOWELL
            39:39   39:52   41:30   41:52   42:18 (  46:38) (  47:16) = 3:25:11
         JIM MILLER, TONY BATES, TIM BLOUIN, MARTY LECHLEIDER, PHIL RILEY, DOUG
         MACGREGOR, RAJ KYATHAPPALA
   5.  CAMBRIDGE SPORTS UNION
            40:00   41:35   42:42   43:47   44:13 (  44:39) (  44:46) = 3:32:17
         JOHN LECHANCE, JON WALDRON, SUMNER BROWN, GORDON MACFARLAND,
         MONSERRABE BURGOS, JIM TERRY, JOHNATHAN WYNER
   6.  NORTH MEDFORD CLUB
            43:19   44:12   45:19   45:40   45:54 (  46:44) (  46:52) = 3:44:24
         THOMAS GRANT, CHARLES SALMOND, JAMES IMPRESCIE, MARK WIGLER, BRYAN
         BYRNE, MARK FONTAINE, TOM NORTON
   7.  MERRIMACK VALLEY
            44:38   46:05   46:09   46:41   46:57 (  47:35) (  48:03) = 3:50:30
         SEAMUS DALY, HARRY DOW, DAVE TYLER, CHARLES KELLOGG, CHARLES PERRY,
         CHARLIE FARRINGTON, ROBERT LUSSIER
   8.  BOSTON ATHLETIC ASSOC
            41:54   44:05   46:18   51:48   52:58 = 3:57:03
         ANDY MACDONALD, SAM EID, WILLLIAM RILEY, JAMES THOMPSON, PETER VADALA
   9.  GREATER SPRINGFIELD
            46:53   47:04   47:41   48:18   49:20 (  49:24) (  51:03) = 3:59:16
         ARTHUR ROBERTS, RAMON ALICEA, JAMES MURPHY, ROLAND CORMIER, MICHAEL
         CABOT, BILL LORD, BRIAN GODDU
  10.  GATE CITY STRIDERS
            45:40   50:29   51:23   51:29   51:33 (  53:37) (  55:54) = 4:10:34
         TOM KOLB, BILL SPENCER, ELDON BURKINSHAW, JACK KICK, DAMIAN ROWE,
         RICHARD DOYLE, STAN KLEM
  11.  SOMERVILLE ROADRUNNERS
            47:44   48:51   56:16   58:11 1:02:33 = 4:33:35
         MARK HEMENWAY, DONALD MALLOY, STEVE PEPE, DUDLEY MOULTON, DAN SOLOMON

                    BEDFORD ROTARY MEMORIAL ROAD RACE
                         USATF-NE 12K CHAMPIONSHIP
  May 20, 2000  12 Kilometers (USATF Certified #NH0005WN)    Bedford, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE SENIORS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CAMBRIDGE SPORTS UNION
            42:42   43:47   44:13 (  51:00) (  52:19) = 2:10:42
         SUMNER BROWN, GORDON MACFARLAND, MONSERRABE BURGOS, ISAIAH SHALOM, JOE
         HINDLE
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS
            42:36   44:45   47:40 (  48:48) (  49:59) (  54:15) (  55:30)
          = 2:15:01
         JERRY LEARNED, FRANK RUCKI, JR., BOB GIRGUARD, GEORGE KASIERSKI, PETER
         ORNI, STUART THURSTON, OTTO LIES
   3.  NORTH MEDFORD CLUB
            45:19   45:40   45:54 (  46:52) (  48:31) (  54:00) (  56:14)
          = 2:16:53
         JAMES IMPRESCIE, MARK WIGLER, BRYAN BYRNE, TOM NORTON, JAMES DALEY,
         GEORGE GRAVES, LARRY MORRIS
   4.  GREATER SPRINGFIELD
            46:53   47:41   48:18 (  49:20) (  49:24) (  51:03) (  51:04)
          = 2:22:52
         ARTHUR ROBERTS, JAMES MURPHY, ROLAND CORMIER, MICHAEL CABOT, BILL LORD,
         BRIAN GODDU, JOHNATHAN TETHERLY
   5.  MERRIMACK VALLEY
            46:41   47:35   48:46 (  48:49) (  48:52) (  51:28) (  56:21)
          = 2:23:02
         CHARLES KELLOGG, CHARLIE FARRINGTON, ANDREW PENDELTON, DENNIS WLODYKA,
         TOM LICCIARDELLO, DAVID WENDT, JACK DZIADUL
   6.  GREATER LOWELL
            46:38   49:12   56:49 = 2:32:39
         DOUG MACGREGOR, TOM FOLTZ, ROY DENNEHY
   7.  GATE CITY STRIDERS
            50:29   51:23   51:29 (  53:37) (  55:54) (  59:32) (1:01:40)
          = 2:33:21
         BILL SPENCER, ELDON BURKINSHAW, JACK KICK, RICHARD DOYLE, STAN KLEM,
         TERENCE KENNEY, SHU MINAMI
   8.  TRIVALLEY FRONTRUNNERS
            41:40   59:28   59:46 (1:02:10) (1:04:12) = 2:40:54
         LAURENCE OLSEN, JOHN PARKER, RAY LUSSIER, JOE CURLEY, TED TYLER
   9.  NORTH SHORE STRIDERS
            52:50   55:32   59:54 (1:12:54) = 2:48:16
         GEORGE GEIS, MICHAEL PELLETIER, BOB HOLLAND, DANIEL GEARY

                     BEDFORD ROTARY MEMORIAL ROAD RACE
                         USATF-NE 12K CHAMPIONSHIP
  May 20, 2000  12 Kilometers (USATF Certified #NH0005WN)    Bedford, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                       MALE 60 and OVER TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  GATE CITY STRIDERS
            50:29   51:23   51:29 (1:01:40) = 2:33:21
         BILL SPENCER, ELDON BURKINSHAW, JACK KICK, SHU MINAMI
   2.  NORTH MEDFORD CLUB
            48:31   56:55   57:17 (1:05:49) (1:07:37) = 2:42:43
         JAMES DALEY, PAUL SCHELL, PAUL MCDERMOTT, DOUGLAS SCHILLER, JULIAN
         SIEGEL
   3.  MERRIMACK VALLEY
            46:41   59:14   59:54 = 2:45:49
         CHARLES KELLOGG, MARSHALL MCCLOSKEY, HERB CUNHA
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS
            54:15   55:30   59:13 (1:01:56) = 2:48:58
         STUART THURSTON, OTTO LIES, KARL TUOMIVAARA, STAN VANCELETTE
   5.  TRIVALLEY FRONTRUNNERS
            59:28   59:46 1:02:10 (1:04:12) = 3:01:24
         JOHN PARKER, RAY LUSSIER, JOE CURLEY, TED TYLER

                    BEDFORD ROTARY MEMORIAL ROAD RACE
                         USATF-NE 12K CHAMPIONSHIP
  May 20, 2000  12 Kilometers (USATF Certified #NH0005WN)    Bedford, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                          FEMALE OPEN TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  BOSTON ATHLETIC ASSOC
            43:38   43:48   44:51 (  44:52) (  55:29) (  56:15) (1:01:55)
          = 2:12:17
         DIANA BOWSER, HEATHER WEDLAKE, MICHELLE SARNEY, CHRISTY MARTIN,
         BARBARA KELLEY, EMMA BARRERA, CELY BARRERA
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM
            46:08   46:17   46:33 (  48:09) = 2:18:58
         BRENDA CLARK WARNE, SIMONETTA PIERGENTILI, TAMMIE BROOKS, NANCY
         CORSARO
   3.  MERRIMACK VALLEY
            44:42   45:51   48:33 (  48:39) (  53:06) (  56:00) (  56:36)
          = 2:19:06
         MOLLY TABER, JILL GAITENBY, IRENE PFEFFERMAN, SUE KILEY, KELLY SOUZA,
         ANN DALY, SARAH PRESCOTT
   4.  GREATER BOSTON
            43:47   47:34   47:53 (  49:24) (  49:40) (  50:48) (  52:31)
          = 2:19:14
         CHRISTINA MANOLATOU, MEGAN DAY, MEG MITCHELL, MICHELLE LEE, ALDA COSSI,
         KATIE CARDA, MELANIE WATKINS
   5.  CENTRAL MASS STRIDERS
            44:18   48:00   48:18 (  48:26) (  48:37) (  49:22) (  49:48)
          = 2:20:36
         SUSANNAH LANDRETH, SIDNEY LETENDRE, MICHELLE NAHOM, BARBARA MCMANUS,
         TERRI MARTLAND, CYNTHIA GAUDERE, KATHRYN SWANSON
   6.  GREATER SPRINGFIELD
            45:54   48:42   50:17 (  51:14) (  53:36) (  58:24) = 2:24:53
         DEBBIE GOULD, CHERYL PLACE, KATHLEEN COLWELL, DAWN ROBERTS, CAROL
         L'ESPERANCE, MARY MISIAAZEK
   7.  CAMBRIDGE SPORTS UNION
            45:39   49:06   50:14 (  50:29) (  51:25) (  51:35) (  52:13)
          = 2:24:59
         SUSAN LACHANCE, SUSAN MCNATT, GAIL BRESLOW, MAYA GOLDBERG, JENNIFER
         WYNN, DELWYN WILLIAMSON, PATRICIA ROBINSON
   8.  GREATER LOWELL
            44:28   50:01   50:52 (  50:53) (  51:04) (  51:30) (  52:17)
          = 2:25:21
         KARA MOLLOY, JOANNE MURPHY, SUE MASLOWSKI, MAUREEN SULLIVAN, MELANIE
         HIRE, LIANE PANCOAST, PATTY FOLTZ
   9.  NORTH MEDFORD CLUB
            46:51   49:14   50:39 (  51:11) (  52:27) (  55:08) (  55:41)
          = 2:26:44
         MIAE JACOBS, LESLEY KEENE, CAITLYN RAMSEY, DEB SPENCER, CAROL
         ROBICHAUD, DEB FONTAINE, KRISTA GLEASON
  10.  GATE CITY STRIDERS
            51:45   56:43   57:57 (  59:04) (1:01:13) (1:05:14) (1:07:55)
          = 2:46:25
         PAMELA HALL, DONNA LEMAY, SANDY MACHELL, JANE LEVESQUE, ALINE KENNEY,
         PAT KIESSELBACH, MARIE MULLINS
  11.  ATHLETIC ALLIANCE
            57:04   58:06   59:58 = 2:55:08
         NANCY VAILAS, HONEY WEISS, LYNN MOJAVE
  12.  TRIVALLEY FRONTRUNNERS
          1:04:37 1:12:29 1:13:10 (1:17:05) = 3:30:16
         JEAN BELL, JANICE DAVIS, DIANNE CURLEY, MARY TYLER

                     BEDFORD ROTARY MEMORIAL ROAD RACE
                         USATF-NE 12K CHAMPIONSHIP
  May 20, 2000  12 Kilometers (USATF Certified #NH0005WN)    Bedford, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE MASTERS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CENTRAL MASS STRIDERS
            48:00   48:37   49:22 (  52:14) (  52:33) (  56:01) (  59:03)
          = 2:25:59
         SIDNEY LETENDRE, TERRI MARTLAND, CYNTHIA GAUDERE, ANNIE RYAN, MARY
         RYCREK, LINDA USHER, LAURA BECKWITH
   2.  CAMBRIDGE SPORTS UNION
            45:39   50:14   52:13 (  52:49) (  54:06) (  54:56) (  55:30)
          = 2:28:06
         SUSAN LACHANCE, GAIL BRESLOW, PATRICIA ROBINSON, LISA DOUCETT, GINGER
         ARTHUR, DEBORAH SHEEDY, CATHERINE FARRELL
   3.  NORTH MEDFORD CLUB
            46:51   49:14   52:27 (  55:08) (  56:10) (1:10:26) = 2:28:32
         MIAE JACOBS, LESLEY KEENE, CAROL ROBICHAUD, DEB FONTAINE, DARLENE
         MURRAY, MARGE GLADWIN
   4.  GREATER LOWELL
            50:01   50:52   50:53 (  51:30) (  52:17) (  58:47) (1:07:04)
          = 2:31:46
         JOANNE MURPHY, SUE MASLOWSKI, MAUREEN SULLIVAN, LIANE PANCOAST, PATTY
         FOLTZ, DEBORA COLE, JEAN BOSWELL
   5.  GREATER BOSTON
            49:40   57:27   58:58 (1:02:26) (1:06:44) = 2:46:05
         ALDA COSSI, JUDY ROMVOS, ELIZABETH SPELMAN, PAMELA CHANG, JUDY GUTRY
   6.  GATE CITY STRIDERS
            51:45   56:43   57:57 (  59:04) (1:01:13) (1:05:14) (1:07:55)
          = 2:46:25
         PAMELA HALL, DONNA LEMAY, SANDY MACHELL, JANE LEVESQUE, ALINE KENNEY,
         PAT KIESSELBACH, MARIE MULLINS
   7.  MERRIMACK VALLEY
            56:00   59:21   59:29 (  59:30) (1:00:45) (1:02:12) (1:02:20)
          = 2:54:50
         ANN DALY, KIM REDDINGTON, ELIZABETH WALDMAN, DEBRA JOHNSON, MAGGIE
         RAYE, ROSA DELMONTE, DEBBIE IAN
   8.  BOSTON ATHLETIC ASSOC
            56:15 1:01:55 1:02:02 = 3:00:12
         EMMA BARRERA, CELY BARRERA, CYNTHIA JACOBY
   9.  TRIVALLEY FRONTRUNNERS
          1:04:37 1:12:29 1:13:10 (1:17:05) = 3:30:16
         JEAN BELL, JANICE DAVIS, DIANNE CURLEY, MARY TYLER

                     BEDFORD ROTARY MEMORIAL ROAD RACE
                         USATF-NE 12K CHAMPIONSHIP
  May 20, 2000  12 Kilometers (USATF Certified #NH0005WN)    Bedford, NH
  Timing By: Granite State Race Services   (603)863-2537    www.gsrs.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE SENIORS TEAM RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  CAMBRIDGE SPORTS UNION
            54:06   55:30   56:00 (  57:47) = 2:45:36
         GINGER ARTHUR, CATHERINE FARRELL, ELEONORA MENDONCA, JANE HIGGINS
   2.  CENTRAL MASS STRIDERS
            52:33   56:01   59:03 = 2:47:37
         MARY RYCREK, LINDA USHER, LAURA BECKWITH
   3.  GATE CITY STRIDERS
            56:43   59:04 1:01:13 (1:05:14) (1:07:55) = 2:57:00
         DONNA LEMAY, JANE LEVESQUE, ALINE KENNEY, PAT KIESSELBACH, MARIE
         MULLINS
   4.  MERRIMACK VALLEY
            59:29 1:02:12 1:02:20 (1:09:17) = 3:04:01
         ELIZABETH WALDMAN, ROSA DELMONTE, DEBBIE IAN, LYN LICCIARDELLO
   5.  GREATER LOWELL
            52:17 1:07:04 1:11:45 = 3:11:06
         PATTY FOLTZ, JEAN BOSWELL, ELAINE GRANDE
   6.  TRIVALLEY FRONTRUNNERS
          1:04:37 1:13:10 1:17:05 = 3:34:52
         JEAN BELL, DIANNE CURLEY, MARY TYLER



race directors shop for premium running gear my profile